KNOWLEDGE HYPERMARKET


Весну зустрічаємо

Інтегрований урок з курсу „Я і Україна”

Мета.  Розширити знання дітей з української обрядовості, показати, як  зустрічали весну давні українці. Ознайомити з давніми народними обрядами та звичаями, розкривати зміст народних традицій, фольклору рідного краю  показати дітям жанрове розмаїття українського фольклору: закличку, веснянку, гаївку, загадку, жарт, українські народні ігри, українську пісню.


Розвивати пам’ять, мислення, уяву, поетичні та музичні навички школярів, навички плавного читання складами та цілими словами Працювати над розвитком вмінь організовано діяти в колективі, групі.  Виховувати почуття прекрасного, естетичні смаки, повагу та інтерес до традицій українського народу.

Обладнання: комп’ютер, проектор, екран, український віночок, рушники, гілочка дерева, різнокольорові стрічки, журавлики з тіста, роздатковий матеріал з текстами закличок, веснянок, прислів’їв, загадок.


Хід уроку

І. Організація класу (Слайд 2-5)
Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці
- Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику
- Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся
Зичу їм добра!

ІІ. Повідомлення теми уроку (слайд 6)
Після суворої зими з її морозами і хуртовинами, іскристим снігом і завіями приходить до нас красуня весна. Все радіє весні: радіє звір у лісі, птиця в повітрі, риба в воді, людина в мріях-надіях. З давніх-давен і до сьогоднішніх днів люди радіють приходу весни, теплим промінцям сонечка, веселому дзюрчанню струмочків, пробудженню всього живого, адже весна – це саме життя. Сьогодні ми з вами поговоримо про давні звичаї українського народу зустрічати весну. Урок наш так і буде називатися „Граємо, співаємо, весну зустрічаємо”
Раніше люди повністю залежали від природи – від сонця, від морозу, від дощу. Але вірили в те, що вони можуть вплинути на сили природи. Чим саме? Словом, піснею, танцями, іграми, які, як вважали наші предки, мали чарівну силу. І люди співали навесні пісні, які називали веснянками, гаївками, гагілками, маївками, водили хороводи. Це пісні молодості і краси, жива народна традиція.
Отже, сьогодні ми з вами також будемо зустрічати весну так, як зустрічали її наші далекі предки – давні українці. Тож зараз ми з вами поринемо у сиву давнину, у далеке минуле, аж у Київську Русь. (слайд 7)
 Наші предки уявляли собі весну красивою дівчиною, яка своєю теплою ходою пробуджувала землю від сну. І завжди зустрічали весну весело, з піснями, іграми та танцями.
З нами на уроці буде ось ця звичайна гілочка, яка ще не прокинулась од зимового сну. Виконавши певне завдання, ми будемо прив’язувати різнокольорові стрічечки. І в кінці уроку ви побачите диво! Тож не гаймо часу.


ІІІ. Актуалізація опорних знань(слайд 8)
1. Давайте з вами зараз визначимо, що робить весна наперекір зимі (підбір антонімів)
ЗИМА                                             ВЕСНА
Заморозила                                   Розморозила
Скувала льодом                             Розтопила
Відлетіли                                       Прилетіли
Вклала спати                                  Розбудила
Учитель зав’язує першу стрічку на гілочці

2. Розбудимо і ми весну. Як ви думаєте, а що будить весну? Сонечко! (слайд 9)
Люди з давніх-давен вірили в могутність сонця. Коли воно довго не з’являлось на небі, люди звертались до бога весняного  сонця –  Ярила, щоб він розігнав хмари і знову з’явилося яскраве сонечко. А в давнину його називали по-різному: Сварог, Даждьбог, бо давало сонце всьому життя.
Читання заклички. Вийди, вийди, сонечко  (слайд 10)
На дідове полечко
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко!
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Тут вони граються,
Тебе дожидаються!
А от ми з вами знаємо, що таке сонце, яке воно і що дає Землі(відповіді дітей)

  Учень зав’язує стрічку

3. Земля усміхається до сонечка чарівними, ніжними і тендітними першими квітами (читання складів на квітах)  (слайд11)

  Учень зав’язує стрічку

4. Та зима ніколи не хотіла просто так здаватися, уступати дорогу весні. Б’є зима стужами, засипає снігом, не пускає Весну. Боїться її Весна? Чому? Що допомагає Весні долати перешкоди? Допоможемо Весні пройти всі перепони Зими та не спіткнутися. Гра  „Пеньочки" (слайди 12,13)
квіти            весна       
квіти            весна       
віти            весна       
квіти            Десна
       
  Учень зав’язує стрічку

Фокус уваги звукоімітацію
Горобчик – цінь-цінь
 Зашуміли листочки – ш-ш-ш
Легенько подув вітерець – фу-у-у
Закрапав дощик – кап-кап.
Пролетів джміль – дж-ж-ж-ж.
Вдихнули весняне повітря ротиком, видихнули носиком. Тиша. Послухаємо, з ким це весна розмовляє

ІV. Прийди до нас, Весно красна.

1 . Читання та розгадування загадок (слайд 14)
Чи знаєте ви, що колись давно загадки створювали не для дітей, а для дорослих. В давні часи до загадок ставилися дуже відповідально. Вважалося, що загадування дотепних загадок та їх розгадування може сприяти доброму врожаю, гарній погоді,дощу.
-Читання-дзижчання
- читання з перериванням(А півник водичку п’є )
- читання вголос
1)    Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не буде влітку. (Пролісок)

2)    Горів у траві росистій
Ліхтарик золотистий.
Світив і враз потух,
     Перетворився в пух (Кульбаба)

3)    Я гордо голову тримаю
І перед вітром не схиляю.
Я жовтий, білий, полум’яний,
І наче яблуко рум’яний.
В саду я квітну навесні.
Скажи, яке ім’я мені? (Тюльпан)

4)    Дзвіночки-перлинки на ніжці тонкій
Такі запашні і тендітні такі.
В широкому листі, немов на Іллі
Ховають від сонця голівки малі. (Конвалія)

5)    А квіточка моя – це сонечка сестра.
Від сонечка жовтого йдуть білі пелюстки.
Царівна я між травами
Й мене так любиш ти. (Ромашка)

  Учень зав’язує стрічку

2. Дожени весну. Читання «втікаючого» тексту (слайд 15)

Весна у край наш прилетіла
Чарівна, радісна, ясна!
І кожна пташечка зраділа,
Бо принесла тепло весна

 Побільшав день і більше світла,
 І радості немає меж!
 І квітка сонечком   розквітла,
 Весні радіють люди теж.


  Учень зав’язує стрічку на гілочці

3. Дидактична гра „Чарівний віночок” (слайд 16)
Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гілок. Є вінок лавровий. Його вдягали на переможців. Терновий вінок з колючками  був символом страждання. А ще є віночок український, він символізує молодість і кохання, може визначати долю. Дівчата плетуть собі віночки весною та влітку. Віночок не просто прикраса для дівчат і частина українського костюму, це ще і оберіг. Він має чарівну силу, яка знімає головний біль, береже волосся, захищає людину від всяких хвороб, від злих слів, допомагає у тяжкі хвилини..
Сплітає весна всім вінок
Дарує фіалочки сині
Малий соловейко дзвінкий
Співає в саду на калині

Пояснення гри: вчитель стоїть всередині кола і тримає віночок, діти беруть по одній стрічці віночка і йдуть по колу промовляючи такі слова: «Ти, віночку, запашний, ти, віночку, чарівний, ти по колу обернись, біля … (вчитель називає ім’я дитини)зупинись. Всі діти кидають стрічки, крім обраної дитини. Вчитель пояснює значення кольору стрічки, а дитина розповідає скоромовку або віршик.

Значення стрічок
Світло-коричнева – дарунок матінки-землі;
Синя – це краплина живої води, барви нашого неба;
Малинова – дарує здоров’я;
Фіалкова – світанок і надвечір’я, як у житті;
Біла – пам’ять, печаль;
Зелена – життя.

Учень зав’язує стрічку на гілочці

4. Читання в особах діалогу „Весна і дівчинка” (слайд 17)
    — Що з весною настає?
—    Сніг у полі розтає.
—    А чому це так буває?
—    Сонце його пригріває.
—    Що ж синіє на землі?
—    Ніжні проліски малі.
—    А що ж пнеться з-під листка?
—    То травичка молода
—    А над полем що бринить?
—    Любий жайворон летить.

Учень зав’язує стрічку на гілочці

5. Робота в командах.
 В давні часи люди вважали що Весну на крилах приносять жайворонки. (слайд 18)
Команди отримують картку з надрукованим по вертикалі словом ВЕСНА. Використовуючи букви цього слова (як у кросворді), треба записати ознаки весни.
Наприклад.
чаріВна
   тЕпла
 краСива
 ранНя
 запАшна

Учень зав’язує стрічку на гілочці

6. Час веснянку заспівати, весноньку привітати (слайд 19)

Діти співають „Прийди, прийди, весно красна”

Прийди, прийди, весно-красна!
Звеселяй наш рідний край!
Засвіти нам сонце ясне,
З нами разом заспівай!

Принеси, весно, нам
Рясні дощі, рясні дощі,
Принеси, весно, нам
Радощі, радощі!
Хай всюди пісня луна,
Пісня луна пісня луна,
Хай нам зустрінеться
Дівчинонька гарна!

Учень зав’язує стрічку на гілочці

7. Додаткове завдання
Гра «Як зростає весна»
Правила гри: вчитель називає слово ВЕСНА. Перший учень його повторює, другий додає до нього одне слово, третій ще одне і так далі.
Наприклад.  Весна. Прийшла весна. Прийшла красуня весна. До нас прийшла красуня весна тощо.

V Підсумок уроку
Ми з вами весь урок старалися, закликали весну і пісні співали, і хороводи водили і ось весна впевнено крокує по землі. (слайд 20)
  Дивіться, якою красивою стала наша гілочка, вся в різнокольорових стрічках. Тепер я розкрию вам секрет. У сиву давнину наші предки слов’яни зустрічали Новий рік не зимою, як зараз, а весною, коли все прокидається і ніби знову народжується на світ. І прикрашали вони не ялинку, як ми з вами, а спляче деревце, або гілочку, яка скоро пробудиться від сну, ніби заново народиться, уквітчана такими стрічками. А замість цукерок і шоколадок мами пекли журавликів  та жайворонків з тіста, бо вважали, що саме пташки на крилах приносять ключі і відкривають весну.


Вчитель: Канахіна О.Г.
ліцей «Гранд»
м. Київ

Предмети > Я і Україна > Я і Україна 1 клас > Весняні свята > Весняні свята. Конспект уроку і опорний каркас