KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вступ. Історія як навчальний предмет і наука. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>>Історія України: Вступ. Історія як навчальний предмет і наука. Повні уроки

Содержание

Мета уроку

Набуття та удосконалення знань учнів про предмет.

Завдання уроку

1. Набути знання про те, що вивчає історія України

2. Набути знання про те, що таке історичні джерела, вивчити їх види

3. Сформувати шанобливе ставлення учнів до історії свого народу.


історія

Хід уроку

Вступне слово вчителя

Дорогі учні!
Здавна люди займалися землеробством, народжували дітей, передавали з покоління в покоління культурні надбання. Оскільки прагнули усією душею процвітання і збагачення рідної землі. У становленні людства дуже важливим є історичний досвід. Кожна подія повинна залишитися надбанням майбутніх поколінь. Тож люди заповідали власним дітям народну мудрість, яка свідчить: майбутнього не буде без минулого.


Марк Блок визначив історію так: „Історія – це наука про людей в часі”


Завдяки повним урокам по історії України ви ознайомитесь з минулими подіями України та визначними діячами, зрозумієте події різних часів, проаналізуєте помилки та досягнення діячів різних сфер життя суспільства.


Кожен з вас є справжнім дослідником минувшини. З перших уроків ви матимете змогу дізнатися, яким чином і якими методами вчені проводять дослідження подій, що мали місце в минулому. Щоб максимально правдиво відображати історію, відтворювати картини подій, історики співставляють зроблені висновки з історичними джерелами. Це різноманітні матеріали (документи та ін), з яких можна безпосередньо дізнатися про історичні події. Без них ми не мали б чіткого уявлення про історію. Тому важливо вміти працювати з давніми книгами, адаптованими для сучасного розуміння, спогадами, згадками свідків подій, також з фотографіями.


Всі події відбуваються у певний вік, рік, місяць, день. Це називається датою. Щоб краще запам′ятовувати їх, в уроках містяться завдання та вправи для перевірки ваших знань.


Дніпро
Події завжди мали місце у певній місцевості, області, князівстві тощо. Для історичної точності важливим є точне встановлення місця подій. Для кращого орієнтування у місцях подій ви можете користуватися картами, атласами, а також поданими в уроці додатковими матеріалами-зображеннями. Завжди є учні, які хочуть знати більше. Саме для них в уроках надані цікавинки, історичні довідки, доповнення основної інформації.


Вступні статті до уроків допоможуть відмінно орієнтуватися в сукупності фактів минулоих часів нашої Батьківщини. У вступі витлумачені важливі для розуміння теми поняття, також у них йдеться розповідь про видатних діячів та про події, які неможливо оминути увагою. Ілюстрації допоможуть вашій фантазії „оживити” історичні події. В повних уроках часто можна зустрітинові слова, тож варто пошукати їх значення. Інші завдання можна виконувати, коли ви цілком засвоїли зміст уроку.

Дмитро Яворницький


Дмитро Яворницький


В уроках подаються також оповідання, завдяки яким ви ставатимете на певний час учасниками подій. Читати оповідання рекомендується за ролями, розігрувати їх у сценках. Ви маєте змогу навчитися давати оцінку подіям минувщини.


Завдяки вправам та запитанням, поданим в кінці повного уроку, ви можете зрозуміти, скільки матеріалу засвоїли.


Повні уроки історії України дають змогу простежити історичний шлях нашої Батьківщини: починаючи з найдавніших часів і закінчуючи сьогоденням.Варто погодитися з народною мудрістю: «Минувшину можна зрозуміти, тільки полюбивши її».


Історія – наука про минуле
Український народ в усі віки поважно ставився до свого минулого. Це – наша особлива риса, якою варто пишатися. В українській культурі велике значення мають звичаї і традиції. Історична пам'ять завжди зберігалася і передавалася з покоління в покоління у легендах та міфах, у переказах та піснях. Пізніше з”явилася писемність, про події минувщини стали розповідати літописи. Так називаються записи подій, що мали значення для народу. Рік у ті часи називався „літо”, ось звідси і походить назва цих записів. За допомогою них накопичувалися знання про історію народу.


Підручник з історії України для школярів

Підручник з історії України для школярів


Зробимо висновок. Історія - наука про минуле. Вона покликана вивчати та описувати життєдіяльність людини, досліджувати події різних часів.


Творцями історії як науки є видатні українські учені: Дмитро Яворницький, Михайло Максимович, Володимир Антонович. Михайло Грушевський – батько історії України. Він є творцем 2000 праць, серед яких варто відзначити десятитомну «Історію України-Русі».


Відео-хвилинка

Лекція про історичні джерела та допоміжні історичні дисципліни. Веде Ізмозік В.С, доктор історичних наук.


Дивитись відео:



Історична довідка


Михайло Грушевський (1866-1934) – український історик, людина різнобічних талантів. Зробив внесок і історичну науку, літературознавство, дослідження фольклору. Займався написанням оповідань, п'єс і вірші. Народився в учительській сім”ї. Зростав далеко від України: в Ставрополі, згодом – у Владикавказі. Завдяки розповідям батька Михайло рано зрозумів і відчув, що він є українцем. Навчався у в Тифліській гімназії (нині Тбілісі, Грузія), де захопився минулим України. Вступив до Київського університету, став  за професією істориком.


Фішки для допитливих

Цікаві факти про М. Грушевського:
1. У 28-річному віці став на чолі кафедри всесвітньої історії у Львівському університеті.
2. У Львові знайомиться з Іваном Франком, з яким надалі тісно співпрацював.
3. У Львові ж Грушевський знайшов щастя свого життя: історик зустрів Марію Вояковських, з якою одружився в 1896 р.
4. У 1900 році у подружжя народилася дочка Катерина, яка захопилася справою батька, стала згодом етнологом і культурологом.


Історичні джерела допомагають відновити події минулих часів. Є речові, писемні та усні джерела. Серед речових можна назвати такі: стародавні монети, жіночі та чоловічі прикраси, посуд і його залишки, одяг тощо. Історики для більшої достовірності подій користуються також словесними джерелами.


Легенди, казки, міфи та народні пісні – ключики до досвіду минулих поколінь. Вони існували ще в дописемну добу, тому є цінними для вчених.

Відео-хвилинка

Приклади народних пісень:


Чом ти не прийшов


Ой у полі криниченька


Приклад історичного джерела

Приклад історичного джерела

Перевір себе


1.    Що є предметом вивчення науки історії?
2.    Що таке історичні джерела?
3.    Які є види історичних дежерел?
4.    Наведіть кілька прикладів різних видів історичних джерел.


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Вступ до історії України. Історія як наука" учителя Сизон В.Б., м.Боярка, Києво-Святошинська районна класична гімназія

2. В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас

3. Ю. Шаповал, І. Верба «Михайло Грушевський». — К.: Видавничий дім «Альтернативи», 2005 р.

4. krasyliv.in.ua 


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.В.

Король Б.Ю.

Сизон В.Б.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас