KNOWLEDGE HYPERMARKET


Захворювання органів дихання і їх попередження

Біологія 9 клас

Тема "Хвороби органів дихання та їх профілактика"

Конспект уроку до теми "Хвороби органів дихання та їх профілактика" 




Захворювання органів дихання і їх попередження. Урок біології в 9-м класі

Цілі:
1. Формування уявлення про захворювання органів дихання, і причинах їх формування. Обгрунтувань правил гігієни дихання.
2. Розвивати уміння аналізувати і застосовувати отримані знання в житті.
3.Виховання культури здоров'я, навиків особистої гігієни.


Тип уроку: урок закріплення і вдосконалення знань


Устаткування:
1. Демонстраційний прилад для куріння.
2. Схема “Дорога струменя повітря”.
3. Тест “Що ми знаємо про куріння?”.
4. Кросворд “Дихання”.
5. Сценарій гри “Ви ризикуєте своїми легенями?”
6. Малюнки внутрішніх органів.


На урок запрошений лікар.



План уроку:
1. Актуалізація знань.
2. Вивчення нового матеріалу.
а) Актуалізація знань про роль крові і кровообігу в дихальній функції.
б) Дорога струменя повітря при диханні (Схема).
в) Гігієна органів дихання.
г) Хвороби органів дихання, їх профілактика.
д) Проведення гри “Ви ризикуєте своїми легенями”.
е) Куріння і дихання. Шкода куріння. Міні сценка . Практична робота з демонстраційним приладом для куріння. Складання словесного портрета курця.
3. Закріплення вивченого матеріалу.
- Кросворд “Дихання”
4. Підсумок уроку. (Оцінки за урок, Д/З)
Хід уроку
1. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
- Є така приказка. “якби молодість знала, якби старість могла”. Почати – найпростіше, а ось, звикшись, кинути . Марк Твен на питання “Важко кинути палити?”, - відповів. – “Зовсім неважко, я раз сто кидав”. Сьогодні ми поглянемо і зіставимо, що позитивного і негативного є в курінні.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
3. Актуалізація знань.
- Яку будову має дихальна система?
- Який механізм газообміну в легенях?
- Яким чином здійснюються дихальні рухи?
- Які процеси відбуваються в легеневих альвеолах?
- Як влаштована носова порожнина?
4. Вивчення нового матеріалу
ВЧИТЕЛЬ:
1. Актуалізація знань про роль крові і кровообігу в дихальній функції.
2. Дорога струменя повітря при диханні.
- При нормальному диханні повітря поступає в носову порожнину, де прогрівається, зволожується і частково очищається від механічних домішок. Слизиста оболонка носової порожнини покрита миготливим епітелієм. У цьому покриві багато кліток, що виділяють слиз, який разом з пиловими частками, що осіли на оболонку, віддаляється миготливими рухами вій. Саме тому людина чхає, коли в ніс потрапляє пил і інші речовини.
ЛІКАР:
3. Правила гігієни дихання:
- Дихання має бути рівним і розміреним.
- Бажано займатися фізичною культурою.
- Дихати через ніс.
- Необхідно підтримувати нормальний склад повітря в приміщеннях.
- Протягом доби корисно бути по 2-3 години на свіжому повітрі.
- Необхідне регулярне вологе прибирання.
- При чханні і кашлі слід закривати ніс і рот носовою хусткою.
- При спілкуванні з людьми що захворюють інфекційною хворобою слід дотримуватися обережності, носити марлеву пов'язку, не користуватися речами хворого, регулярно провітрювати приміщення.
4. Частина мікроорганізмів що проникли в органи дихання може викликати різні захворювання: грип, туберкульоз, ангіну, дифтерію і так далі
- Грип – викликається вірусами, відноситься до краплинних інфекцій. Поширюється дуже швидко, тому не можна допускати хворих грипом до роботи, навчання. Грип небезпечний своїми ускладненнями.
- Туберкульоз – Збудник туберкульозна паличка, найчастіше приголомшує легені. Туберкульоз не лише краплинна, але і пилова інфекція. Попередженню захворювань сприяє підтримка чистоти в житлових приміщеннях і так далі проводиться регулярне обстеження населення. (Яке?)
ВЧИТЕЛЬ:
5. Вікторіна “Ви ризикуєте своїми легенями”.
1). При курінні людина вдихає той же отруйний газ, що міститься у вихлопних газах автомобільного двигуна. Як називається цей газ? (Чадний газ. Цей отруйний газ, який, з'єднуючись з червоними кров'яними тельцями, зменшує кількість О2, переносимого кров'ю).
2). Який орган разом з легенями більш всього страждає від наслідків куріння? (Серце. Куріння є одній з основних причин захворювань серця).
3). Вірно чи ні, що фізичні вправи зводять нанівець заподіяний згубний вплив куріння організму.
4). Яка головна причина побутових пожеж, людей, що супроводяться загибеллю? (Сигарети).
5). Якщо людина викурює в день щоденний протягом року, скільки смоли осідає в його легенях. (1 л).
6). Вірно чи ні, що табакокуріння викликає те, що сильне звикається? (Вірно. Куріння приголомшує як фізичну, так і психологічну залежність, це одна з причин, чому важко кинути палити).
7). Назвіть хоч би одну з причин, чому куріння небезпечне для вагітних жінок?
8). Що означає “пасивне куріння”? (Некурящі вдихають сигаретний дим курців, що оточують їх).
9). Назвіть три речі, які неможливо робити одночасно під час куріння? (Цілуватися, приймати душ, плавати).
10). Назвіть три причини, по яких підлітки вважають за краще не палити. (Поганий запах, некурящі друзі, некурящі батьки).
11). Які проблеми типові для дітей курців (Підвищена захворюваність бронхітом, пневмонією).
12). Скільки сигарет необхідно викурити для того, щоб порушити нормальний баланс повітря і крові легенів? (Одній).
6.
а) ТЕСТ “Що ми знаємо про куріння?”
1). Підлітки палять, що б бути як все? (Так).
2) Некурящі вимушені страждати від захворювань дихальної системи в результаті пасивного куріння. (Так).
3) Куріння допомагає розслабитися, коли людина нервує. (Немає).
4) У легенях людини, що викурює щодня протягом року по пачці сигарет, осідає 1 літр тютюнової смоли (Так).
5) Фізичні вправи нейтралізують шкоду, що наноситься курінням. (Немає).
6) Одна сигарети цілком достатньо, аби почастішав пульс, підвищився кров'яний тиск, порушилося нормальне кровопостачання і циркуляція повітря в легенях. (Так).
7) Більшість тих, що палять отримують від куріння задоволення і не збираються кидати. (Так).
8) Табакокуріння є одній з основних причин захворювань серця. (Так).
9) Більшість підлітків в змозі кинути палити у будь-який час. (Немає).
10) Немає нічого страшного в тому, що підлітки “балуються” сигаретами, якщо вони залишать це заняття до того, як куріння перетворитися на звичку. (Немає).
б) Довідкова інформація про нікотин (Міні сценка)
- Учень: Всі, напевно, знають, про доктора Фаусте і його одвічний супутник і духовного противника Мефістофеле. Але мало хто знає, що в легенді про Фаусте був такий цікавий епізод, коли була відкрита Америка, Фауст у супроводі Мефістофеля побував в Новому Світлі. Вони виявили небачені рослини – тютюн. Мефістофель заявив: “Корисна травичка, не лопух, який – не будь, чи не набити вам тютюном трубку, шанований доктор?” Фауст рішуче відповів: “Не треба, це забава – для дурнів”.
МЕДИК: При курінні йде суха перегонка тютюну, утворюється різні хімічні речовини, у тому числі отрута – нікотин. Нікотин на деякий час розширює судини мозку і викликає відчуття задоволення, людині подобатися це відчуття.
ХЛОПЕЦЬ:
Колір обличчя землист,
А він не старий.
В будинку холод, грязь і тиша.
Дети у школі розумово отсталых
И в психіатричній дружина.
Слаб і млявий він, немов з мочала
Сотворен, а він при всьому при этом
Человеком теж був сначала,
Тенью людини став потім.
ВЕДУЧИЙ: Активне куріння віднімає 8-10 років життя, а викурювання в день двох пачок сигарет скорочує життя на 15 років. А починається все це тоді, коли хлопчики і дівчатка потай палять 1-2 сигарети в день. Тому сигарету можна назвати вбивцею, та і все життя людини, що палить, отруєне різними недугами і порушеннями в організмі. Якби органи могли говорити людським голосом, що б сказали вони? Давайте уявимо собі таке.
“СЕРЦЕ”: (В руках тримає малюнок Серця – Додаток №1)
Мені так погано, я так устало
И немає вже більше сил стукати.
Наверное, жити залишилося мало,
Могли б лише ви зрозуміти –
Мне не хапає кислорода,
Меня так душить никотин,
А ця отрута непобедим,
Мои судини кровяные
В диму згорають день за днем,
И якщо ви нас не спасете,
Мы від куріння пропадемо.
“ЛЕГЕНІ”: (В руках тримає малюнок Легені – Додаток №2)
Ми хочемо запитати вас, люди.
А ви палите навіщо?
Нас полоний отравляет
Никотин нам – страшний яд,
Наши бронхи він сжигает,
Кто ж в цьому винен?
По ранкам жахливий кашель
Раздирает горло в кров.
Кто ж нам тепер поможет
Чтобы стати здоровим знов?
Чтоб вдихати нам повною грудью
Свежий чистий кислород,
Чтобы газам ядовитым
Не давати нам більше вдих!
ГОЛОВНИЙ МОЗОК: (В руках тримає малюнок Головного мозку – Додаток №3)
Висушив мене проклятий злодей,
Нету більше світлих идей,
Он мої нейрони украл
И на пачку сигарет проміняв.
А тепер і за довгий срок
Не можу вивчити даний урок.
И вниманья, пам'яті немає –
Все від цих проклятих сигарет
Не викупати бідою вину,
Строг приговор:
За пристрасть до куренью
Пустеет кімната розуму
Где був світ ідей, тепер там пітьма.
ВЕДУЧИЙ: - Хлопці! Запам'ятаєте на все життя: що тютюн – це теж наркотик, а наркотики – це загибель для людини!
ВЧИТЕЛЬ:
Фізіологічні представлення куріння можна наочно побачити на приладі для демонстрації негайного ефекту процесів куріння.
Досвід з приладом для демонстрації куріння:
- Помістите невеликий шматочок вати в потовщення прозорої трубки (можна використовувати одноразовий шприц). Вставте в муштук сигарету і запаліть її. “Викурите” сигарету до кінця за допомогою пластмасової пляшки з під кетчупа. Потім витягуйте вату з трубки, розверніть і покажіть школярам зміну кольору. Обов'язково пройдите по рядах і дайте кожному понюхати вату – це значно підсилює дію. У досвіді діти бачили дію лише однієї сигарети на “легкі” ляльки, тоді як курець викурює багато сигарет, і його легені виглядають значно чорнішими і запах від них ще сильніший.
- Робота з класом:
- Як виглядає ватяна кулька після експерименту?
- Як, на вашу думку, виглядають легені курця?
г) Складання словесного портрета курця (Можливе пошкодження слизистої оболонки губ, мови, піднебіння, горла, що несприятливо позначається на смакових відчуттях).
7. Закріплення вивченого матеріалу.
Відповісти на питання кросворду по темі “Дихання” (Додаток №4)
По вертикалі: 1. З'єднання кисню з гемоглобіном.
По горизонталі: 2. Ділянка верхніх дихальних доріг. 3. Речовина, що входить до складу тютюнового диму. 4. Захворювання, пов'язане з порушенням проведення повітря по дихальних дорогах. 5. Процес вентиляції легенів, що супроводиться поглинанням кисню, виділенням вуглекислого газу. 6. парних органів, в яких відбувається газообмін. 7. Орган дихального апарату, що є трубкою, що вистилає слизистою оболонкою. 8. Вимір життєвої ємкості легенів. 9. Обмін між газами при диханні. 10. Головний дихальний м'яз. 11. Оболонка, що покриває легені і що вистилає зсередини стінки грудної порожнини. 12. Газ, що входить до складу повітря. 13. Захворювання легенів. 14. Газ, необхідний для дихання. 15. Ділянка воздухоносного дороги.
(По вертикалі: 1-оксигемоглобін.
По вертикалі: 2-гортань; 3-нікотин; 4-астма; 5-дихання; 6-легені; 7-трахея; 8-спірометрія;
9-газообмін; 10-діафрагма; 11-плевра; 12-озон; 13-туберкульоз; 14-кисень; 15-бронх).
Що з побаченого і почутого вас більш всього здивувало або стривожило?
8. Підсумок уроку.
- Негативна дія нікотину не обмежується організмом людини, ця проблема носить соціальний характер, і на одному уроці охопити всі її аспекти неможливо. Здоров'я – велике благо. Здорова людина готова здійснити самі сміливий і прекрасні задуми. Кожна людина повинна узяти відповідальність за своє здоров'я на себе. Наші хвороби – це наслідки наших думок, вчинків, емоцій. На згадку про урок, а так само пам'ятка про шкоду куріння мені хотілося подарувати вам буклети.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Івановою Н.С.

Предмети > Біологія > Біологія 9 клас > Хвороби органів дихання та їх профілактика > Хвороби органів дихання та їх профілактика. Конспект уроку