KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до уроку на тему «Що можуть податки?»

Конспект до предмету Економіка, 6 клас
Тема «Що можуть податки?»
Мета:
- сформувати в учнів поняття про податки;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники,  слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив)– 1 хв.
У цьому світі неможливо уникнути двух речей – смерті та податків. – Б.Франклін
"Податки - це та ціна, яку ми платимо, щоб жити в цивілізованому суспільстві"- Олiвер Уендeлл Халмз


ІІ   Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдот:
- Алло, це податкова?! А коли я піду на пенсію, ви по мені будеде сумувати?

ІІI   Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:
- Які функції виконує держава?
- На що держава витрачає кошти?
- Як держава опікується дітьми, пенсіонерами?
- Що таке державна скарбниця?

План.
1.    Поняття податків.

1.    Для чого потрібні податки державі?
2.    Хто встановлює правила сплати податків?
3.    Хто веде облік платників податків?
4.    Роль податків у державі.
5.    Які є види податків? Та які їх функції в залежності від їх видів?


Визначення:
- це кошти, які держава збирає для спільних потреб ycix громадян.
- це обов'язкові платежі фізичних та юридичних осіб до центрального і місцевого бюджетів, здійснювані у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами тієї чи іншої країни.

Головна мета П:  наповнення казни держави


1.    Для чого потрібні податки державі?
Податки повинні бути основним інструментом держави для:
- регулювання економіки;
- стимулювання науково-технічного прогресу;
- формування доходів бюджету;
- обмеження росту цін та інфляції, тощо

2.    Хто встановлює правила сплати податків?
Встановлення і скасування податків, зборів, інших обов'язкових платежів до бюджету та внесків до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і місцевими Радами народних депутатів.

3.    Хто веде облік платників податків?
Державні податкові інспекції ведуть облік платників податків.Банки та інші кредитні установи відкривають рахунки платникам податків та інших обов'язкових платежів лише за умови пред'явлення ними документа, що підтверджеє взяття їх на облік у державній податковій інспекції, і у триденний термін повідомляють про це державну податкову інспекцію.

4.    Роль податків у державі:
Податкова політика держави служить примноженню багатства країни, зміцненню її незалежності й добробуту, утвердженню в суспільстві миру i злагоди, підвищенню життєвого рівня громадян. У вci часи i в ycix нapoдiв державно організоване суспільство не могло i не може обійтись без такого важливого інституту, як система оподаткування. 3авдяки податкам, держава має можливість накопичувати i зосереджувати матеріально - фінансові ресурси, необxiднi для функціонування: ynравлiння суспільними справами, підтримання громадського правопорядку, проведення необхідної суспільству господарської діяльності, вирішення різноманітних соціальних проблем i питань духовно-культурного життя, оборони країни.

5.    Які є види податків? Та які їх функції в залежності від їх видів?

Підприємницький дохід — частина прибутку від підприємницької діяльності, що одержують самі підприємці.
Орендна плата — грошова оплата права користування орендованим майном. Величина орендної плати визначається договором про оренду. Звичайно орендна плата дорівнює сумі амортизаційних відрахувань і частині прибутку від використання майна.
Акциз — непрямий податок на товари або послуги. Акциз включається в ціну товару й вилучається в державний і місцевий бюджети.
Мито — податок, що стягується державою із транспортованих через національну границю товарів по ставках, передбаченим митним тарифом. За об'єктом обкладання розрізняють ввізні, вивізні й транзитні мита. За методом обчислення (стягування) розрізняють адвалорні, специфічні й комбіновані мита. За принципом обмеження розрізняють спеціальне, антидемпінгове і компенсаційне мито. За терміном застосування мито може бути постійним, змінним та сезонним.За принципом заохочення - преференційним, пільговим та загальним (повним).
Податок на додану вартість — податок, що стягується з підприємств, на суму приросту вартості на даному підприємстві, обчислювану у вигляді різниці між виторгом від реалізації товарів і послуг і сумою на сировину, матеріали, напівфабрикати, отримані від інших виробників. Ряд товарів, послуг, видів діяльності частково або повністю звільняється від податку на додану вартість.
Сутність ПДВ в тому, що він є частиною створеної вартості, яку стягують з покупців усіх видів товарів та послуг. Платники: юридичні та фізичні особи, які здійснюють від свого імені виробничу або іншу підприємницьку діяльність на території України залежно від форм власності.

Розрахунок бази оподаткування = собівартість + прибуток + податки і збори

База оподаткування при ввезенні придбаних іноземних товарів = митна вартість + транспортні витрати + страхування + інші витрати.


ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
- Яке місто є найчистішим на планеті?
- У якій країні проживають найщасливіші люди?


V   Завдання для закріплення нової теми (10 хв.)  - задіяти всіх учнів
- На що держава витрачає гроші, отримані від сплати податків своїх громадян?
- Як держава контролює, щоб усе населення сплачувало податки?
- У яких формах та яким чином батьки сплачують податки?

VI   Додаткові завдання
Цікаві факти:
Минулого року, 11 липня 2008 року, відбулося засідання журі та визначення переможців всеукраїнського конкурсу дитячої творчості "Податки очима дітей".
Всеукраїнський конкурс "Податки очима дітей" проводиться серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів таких вікових категорій: І категорія: 6-8 років; ІІ категорія: 9-12 років; ІІІ категорія: 13-15 років.
Конкурс проводився у три етапи: на районному, регіональному та центральному рівнях. На всіх етапах створені журі, до складу яких входять представники освітянської галузі, спонсорів, засобів масової інформації, а також мистецтвознавці та працівники ОДПС. Склад журі затверджувався керівником органу ДПС відповідного рівня.
Члени журі на районному та регіональному рівнях обрали переможців (І, ІІ та ІІІ місця) у кожній віковій категорії за зазначеними напрямами та направили роботи переможців для участі у Всеукраїнському конкурсі до ДПА України.
Також були визначені переможці за такими номінаціями: "Оригінальність розкриття теми", "Найкраще відображення історії оподаткування", "Найкращий плакат з податкової тематики", "Найоптимістичніше розкриття теми", "Найкраще оформлення роботи".
Цього року у конкурсі взяли участь понад 28 тисяч творчих робіт дітей, тоді як на початку запровадження конкурсу у 2001 році на виставці було представлено лише 2,5 тисячі художніх доробків. Окрім художніх творів дітей, до участі у конкурсі направлялись вироби декоративно - прикладного мистецтва та літературні твори. Це дало змогу більшій кількості обдарованих дітей втілити свої творчі здібності та одночасно вчитися правильно сприймати таку непросту справу як сплата податків.
"Творчість і уява дітей безмежна, вона дозволяє нам, дорослим, подивитися на знайомі проблеми з іншого боку. Наша спільна робота спрямована на підвищення податкової культури як маленьких громадян, так і їх батьків. І я хотів би звернутися до дорослих: сплатіть податки, щоб діти не виглядали більш свідомими за вас", - наголосив заступник Голови ДПА України Сергій Лекарь.
Учасниками фінального етапу конкурсу стали 250 дітей. Саме з них і обрані переможці. Усі лауреати та переможці конкурсу (90 дітей) отримають путівки до Дитячого санаторно-оздоровчого центру "Маяк" у м. Євпаторія, а 12 вересня 2008 року у зазначеному санаторії відбудеться урочисте нагородження переможців та лауреатів конкурсу медалями, дипломами та подарунками.
Необхіжно зазначити, що цей конкурс стартував і 2009 року.


VII   Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
Джерела:

VIII   Заключна частина уроку («Завжди добре говорити, що думаєш, якщо вмієш думати, що говориш»)
Підсумки.
“ Стара мудрість не ржавіє ”. (нар. мудрість)




Надіслано вчителями Міжнародного ліцею «Гранд»


Підручник з економіки для учнів 6 класу, конспекти уроків по всім класам, реферати з економіки скачати

Предмети > Економіка > Економіка 6 клас > Що можуть податки? > Що можуть податки? Конспект уроку і опорний каркас