KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку «Працездатне населення.»

Конспект уроку до предмету Економіка, 6 клас

Тема: “Працездатне населення.”

Мета:
1    сформувати в учнів поняття працездатного населення;
2    пояснити значення працездатного населення як першооснови розвитку економіки країни;
3    розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
4    виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.


“Найкраща витрата часу – це праця”.
“Лежачого хліба ніде нема”.


Так говорить українська народна мудрість.
Я сподіваюсь, що ви  отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.

ІІ   Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе


Анекдоти:
Американці і японці вирішили влаштувати змагання з веслування. Обидві команди довго й завзято тренувалися, щоб досягти вищої спортивної форми. І от, одного чудового дня, вони вирішили, що вже готові. Японці перемогли, обігнавши американців на одну милю.


Американська команда була гірко розчарована своїм програшем. Просто впала духом. Корпоративне керівництво постановило, що треба знайти причину розгромної поразки й тому найняло консалтингову фірму, щоб розібратися, у чому проблема й одержати пораду, що варто робити. Консалтингова компанія з'ясувала, що в японській команді вісім чоловік гребли, а один був на кермі, тоді як в американській був один весляр і вісім кермових. Після року і мільйонів доларів, витрачених на аналіз проблеми, консалтингова фірма прийшла до висновку, що в американській команді було занадто багато кермових і занадто мало веслярів.


Отже, у міру того як у наступному році наближався день повторних змагань, структура керівництва американської команди була повністю реорганізована. У новій структурі було чотири менеджери по керуванню, три менеджери в області рулювання й нова система оцінки діяльності весляра, щоб забезпечити робочу ініціативу.


На наступний рік японці обігнали американців на дві милі. Принижена американська корпорація звільнила весляра за поганий виступ і видала менеджерам премію за виявлення проблеми.

ІІI   Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу


Питання з повторення:
1    Назвіть головний чинник, що впливає на попит якісного товару? (ціна товару)
2    Як змінюється попит на монопольному ринку при зміні ціни товару? (Попит нееластичний)
3    Які головні дві функції податків? (фіскальна і регулююча)

Отже, можна безпосередньо приступити до вивчення головної матеріалу сьогоднішнього уроку: працездатного населення як головної продуктивної сили суспільства

План.
1.    Працездатне населення ― поняття, визначення, роль.


Що ж таке ПРАЦЕЗДАТНЕ НАСЕЛЕННЯ?
Як ви гадаєте доросле населення і працездатне населення ― це одне і теж саме? Що між цими поняттями спільного? (мозкова атака)
А що ж таке трудові ресурси?

Отже визначимо основні терміни і поняття


Трудові ресурси — це наявне працездатне населення (чоловіки від 16 до 59 років і жінки — від 16 до 54 років), а також працюючі підлітки і пенсіонери.

Особливість людських ресурсів полягає в тому, що вони одночасно є і ресурсами для розвитку економіки, і людьми, споживачами матеріальних благ і послуг. Проте залежно від соціальних, психологічних якостей людей, статі, віку, освіти, здоров’я, сімейного стану їхні матеріальні і моральні потреби неоднакові.


Працездатне населення — це сукупність людей переважно робочого віку, здатних за своїми психофізіологічними даними до участі в трудовому процесі.


Щоб зрозуміти сутність поняття «трудові ресурси» та «працездатне населення», треба знати, що все населення залежно від віку поділяється на:
2    осіб молодших працездатного віку (від народження до 16 років включно);
3    осіб працездатного (робочого) віку (в Україні: жінки — від 16 до 54 років, чоловіки — від 16 до 59 років включно);
4    осіб старших працездатного віку, по досягненні якого установлюється пенсія за віком (в Україні: жінки — з 55, чоло-
віки — з 60 років).


Залежно від здатності працювати розрізняють осіб працездатних і непрацездатних. Непрацездатні особи в працездатному віці — це інваліди 1-ї і 2-ї груп, а працездатні особи в непрацездатному віці — це підлітки і працюючі пенсіонери за віком.

Аналіз схеми.

Ekon6-135.jpg

НЕ ПЛУТАЙТЕ «ПРАЦЕЗДАТНЕ НАСЕЛЕННЯ» ІЗ «ПРАЦЕЗДАТНИМ ВІКОМ»!

    До трудових ресурсів належать:
•    населення в працездатному віці, крім непрацюючих інвалідів 1-ї і 2-ї груп та непрацюючих осіб, які одержують пенсію на пільгових умовах (жінки, що народили п’ять і більше дітей і виховують їх до восьми років, а також особи, які вийшли на пенсію раніше у зв’язку з тяжкими і шкідливими умовами праці);
•    працюючі особи пенсійного віку;
•    працюючі особи віком до 16 років.


    Згідно з українським законодавством на роботу можна приймати у вільний від навчання час на неповний робочий день учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів у разі досягнення ними 15-річного віку за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, за умови виконання легкої праці.

Головна роль працездатного населення: забезпечує функціонування економіки держави. Одночасно є головним споживачем товарів і послуг.

2.    Економічне активне і економічно неактивне населення.

Поділ населення. Аналіз схем.

Ekon6-136.jpg

ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)


1    Назвіть ті чинники які, на вашу думку, негативно впливають на кількість працездатного населення.
2    Чи можна вас віднести до трудових ресурсів? (Ні)
3    Безробітна особа, зареєстрована в центрі зайнятості, яка може і бажає працювати відноситься до економічно активного/неактивного населення? (Активного)

V   Завдання для закріплення нової теми (10 хв.)  ― задіяти всіх учнів


1    Яка основна риса економічно активного населення? (пропонують свою працю на ринку праці)
2    Працююча особа пенсійного віку відноситься до трудових ресурсів? (Так)

VI   Додаткові завдання
Аналіз показників по Україні:

Основні показники ринку праці (річні дані)
 

Ekon6-137.jpg

VII   Домашнє завдання

VIII   Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)


Підсумки.
“Хто вчиться змолоду, не зазнає на старість голоду”. (укр. нар. мудрість)

Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 6 клас > Працездатне населення. > Працездатне населення. Конспект уроку і опорний каркас