KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Тема 16. Маркетинг у підприємницькій діяльності»

Конспект уроку економіки 10 класу

Тема: “Маркетинг у підприємницькій діяльності”.

Мета:
1    сформувати в учнів поняття про зміст маркетингової діяльності у підприємництві;
2    розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
3    виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
“Найкраща витрата часу – це праця”.

ІІ   Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
Анекдоти:
1    Кажуть, що першим економістом був Колумб. Коли він поплив відкривати Америку, то не знав куди направляється. Коли він її досяг, то не знав, де знаходиться. І все це він зробив на державні кошти.


2    Економісти передбачили 9 з останніх 5 економічних спадів.


3    Покупець ніяк не може вирішити купити пуловер, і, в кінці кінців звертається до продавця:
-Ви абсолютно впевнені, що цей пуловер, зроблений з чистої вовни?
-Не буду вас обдурювати, ґудзики на ньому із пластмаси.

ІІI   Нова тема (35 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу

План.
1.    Суть, принципи, функції.


Суть М:
1    В центрі уваги стоять не виробничі, а збутові питання;
2    Першою особою після директора є маркетинг-директор – посадова особа, що формує ринковий успіх підприємства в умовах конкурентної боротьби за покупця.

Принципи М:
1    Виробляти те, що потрібно покупцеві, а не продавати те, що вироблено(глибоке вивчення потреб споживачів).
2    Реалізація товарів та послуг на чітко визначених сегментах ринку , у заздалегідь запланованих обсягах, у визначені терміни.(виробляти стільки, скільки можна продати, отримавши високий прибуток)
3    Постійне оновлення товару, пошук нових ринків.
4    Створювати нові потреби для покупців, створювати товари, яких ще нема на ринку.
5    Боротися за “свого” споживача всіма доступними засобами (якість, реклама, ціни, сервіс).

Функції М:

1.    Дослідження ринкових можливостей.(знайти свою “нішу” на ринку)
-    Збір і аналіз інформації (загальної та економ.);
-    Прогноз поведінки покупців.


2.    Планування асортименту продукції.
-    Прогнозування попиту;
-    Розробка нової продукції, цін;
-    Сегментація рику (поділ його на частини з урахуванням певних особливостей споживачів, які однаково реагують на однакові товари).


3.    Організація збуту продукції.
-    Планування збуту;
-    Розробка товару (якість, упаковка...);
-    Встановлення ціни;
-    Способи розповсюдження товарів;


4.    Стимулювання збуту продукції.(постійно “тримати руку на пульсі покупця”)
-    Реклама, художнє оформлення; (спонсорство)
-    Пропаганда (паблік рилейшнз – зв‘язки із громадскістю);
-    Активізація - продаж (знижки, лотереї...).

2.    Елементи маркетингової діяльності.


«4 Р» маркетингу:
1.    Product (продукт) Чи є попит на нього?
-    властивості товару;
-    вказівки до його використання;
-    обслуговування ;
-    гарантія;
-    упаковка, фірмовий знак;
-    скільки випускати, яких  моделей, розмірів, кольорів.


Необхідно подумати і над тим, по яким причинам люди купуватимуть товар. Одних примусить це зробити положення у суспільстві, іншим сподобається колір, а третіх зацікавить строк служби. В багатьох випадках причини придбання можуть бути нелогічними.

Товарна політика- це певні дії фірми відповідно до стадій “ринкового життя товару”.


У “ринковому житті” товару виділяють 5 стадій:


I стадія – впровадження товару на ринок;
II стадія – опанування ринку;
III стадія – період зрілості;
IV стадія – насичення ринку товаром;
V стадія – вихід із ринку.


Фірма постійно удосконалює вже існуючі товари та створює нові.

2.    Price (продажна ціна) Прийнятна для споживача і для фірми.
Ціна повинна покривати всі витрати і приносити прибуток.
Фірма повинна знати інших виробників аналогічного товару – своїх конкурентів.
Ціна повинна бути обґрунтованою та відповідати платоспроможному попиту ринку. Якість за розумну ціну.
Продумати гнучкість цін (система знижок).

3.    Promotion (просування) Як стимулювати попит на продукцію?
Це ті засоби, за допомогою яких споживач отримує інформацію про товар і які спонукають його купити даний товар.
Тут проводиться необхідна рекламна компанія та різні супровідні заходи – знижки, призи при купівлі, конкурси, лотереї, сюрпризи, безкоштовна доставка…


Згадаймо :
1    що таке реклама?
2    види реклами;
3    якою має бути реклама?
4    переваги та недоліки реклами;


За допомогою реклами потенційного споживача переводимо в активного.
(Проаналізувати роздані реклами)-закріплення.


Слогани в рекламах:
1    «Молоко в двойне вкусней, если это –Милки Вэй!»
2    «Все оттенки мира вкрасках «Тикурилла»
3    «Коврее всех ковров – ковры на Красных Казаков!»
4    «Не тормози – сникерсни!»
5    “Чесна гра – грошей гора!”
6    “Чистота – чисто “Тайд!”
7    “І смакує він як масло, і для випічки прекрасний” (маргарин “Олком”)...


Зв'язки із громадскістю (PR)-формування укріплення іміджу.Спонсорство.
Мерчендайзінг – система просування товару на місці продажу, куди входить створення атмосфери магазину, інтер'єру, викладка товару, поведінка продавців.

4.    Place (позиція) Де товари будуть продаватися?
Для того щоб продукт був проданим, він повинен опинитись в тому місці й тоді, де він є необхідним,бо саме там і тоді споживач захоче купити, а підприємець зможе продати свою продукцію.


Наприклад: прохолоджуючі напої на футбольному матчі сонячного дня.

3.    Система й види маркетингових досліджень.
Для успішної діяльності фірмі необхідно виробляти й пропонувати споживачам постійно нові варіанти товару. Компанія повинна бути впевнена, що її мета і товарний асортимент постійно користуються попитом на ринку. Саме тому серйозні фірми проводять періодичні маркетингові дослідження ринку і, виходячи з їх результатів, переглядають свою стратегію.


Мета досліджень: вивчити, хто, як, коли, де, чому... купує певний продукт.


Спеціалісти з М розбивають споживачів на групи за певними характеристиками, які однаково реагують на однакові товари, тобто проводять сегментацію ринку:
-    демографічні фактори (вік, стать, рівень доходів, освіта, національність, місце проживання);
-    економічні фактори (рівень поточних доходів, обсяг заощаджень, перспективи одержання доходів);
-    сімейний і соціальний стан (склад сім'ї, рід занять, соціальне оточення);
-    психологічні характеристики (риси характеру людини, життєва позиція, мотиви поведінки).


Найвдалішим результатом марк. діяльності фірми є виявлення ще не освоєного, не зайнятого конкурентами сегменту ринку. Такий сегмент назив. ринковим вікном.


Наприклад: сироп від кашлю “Доктор Мом”.
1    Дівчинка говорить:” Для мене найголовніше, щоб смачно було”.
2    Бабуся говорить: “Для мене найголовніше, щоб без наслідків”.
3    Тато говорить: “Для мене найголовніше, щоб швидко допомогло”.
Висновок: один лікувальний засіб – три сегменти, три мотивації, які зійшлись усі разом в одному каналі реклами.

Методи досліджень: (у кожного є свої + і -)
1.    Теоретичний (дешевший, але доступний для конкурентів).
2.    Практичний (оперативний, конфіденціальний, але великі затрати фінансів і часу):
-    опитування (особиста бесіда, по телефону, по пошті, по Інтернету, анкетування...);
-    спостереження;
-    ринковий експеримент;
(Провести соціальне опитування) - закріплення

Висновок: таким чином, система М направлена на вияв і задоволення потреб покупців та відповідає головним цілям фірми – зросту прибутку, обсягам продажів, завоюванню місця на ринку.

ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Який курс євро й долара оголошено Нац. Банком України на сьогодні?

VI   Завдання на закріплення нової теми (10 хв.)  -задіяти всіх учнів


Товар, що його виробляє фірма, перебуває на стадії насичення ним ринку. Оберіть дії, які ,на вашу думку, мають визначити товарну політику фірми:
a)    інтенсивніше рекламувати свій товар;
b)    скорочувати обсяги виробництва товару;
c)    розробляти товари-замінники;
d)    вдосконалювати зовнішній вигляд товару.


Усно виконати завдання “Продовжити речення”.

VII   Додаткові завдання (кросворди і т.п.)
Цікаві факти:
1/3 дзвінків до фірми, це дзвінки тих людей, які проводять ті чи інші марк. дослідження і намагаються дізнатись певну інформацію;

VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки.
“Знання дорожче за багатство”. (італ. нар. мудрість)

Література:
1    Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової.
2    Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк.
3    Практикум з економіки для 10-11 класів.
4    Філіп Котлер “Маркетинг. Менеджмент”-СПб.:Питер Ком, 1999;
Додаткова література


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Маркетинг у підприємницькій діяльності > Маркетинг у підприємницькій діяльності. Конспект уроку і опорний каркас