KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Числівник. Займенник. Особові займенники»

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас>> Українська мова:«Числівник. Займенник. Особові займенники.»


План-конспект уроку з курсу «Українська мова 5 клас» з теми «Числівник. Займенник. Особові займенники.»



ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ
Числівник.
Займенник. Особові займенники.


Мета: повторити вивчене в початкових класах про числівник та займенник як частини мови, зокрема їх загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; проконтролювати вміння дітей знаходити їх у тексті, удосконалювати вміння розпізнавати частини мови за загальним значенням, питаннями;
розвивати логіку, мислення, мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати;
виховувати повагу до родовідної пам’яті.

Тип уроку: систематизація  й узагальнення вивченого.

Обладнання: таблиці «Числівник» та «Особові займенники»; вирази для вправи «Говоримо правильно»; підручники, комп’ютерна презентація із завданнями, картки для гри «Третій зайвий», ребуси «Числівник» та «Займенник», кросворд «Відгадайко».

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Лінгвістичний конкурс «Хто кмітливіший?»
* Серед записаних на дошці ознак іменника і прикметника підкресліть спільні для обох частин мови:
- назва предмета, рід, число, ознака предмета, відмінок.

2. Творче завдання «Допоможіть друзям»
Казка про ображені слова
Одного разу на світлому сонячному лужку зібралось кілька слів, що означають предмет: Небо, Казка і Пісня. Стали вони висловлювати свої невдоволення школярами, які дібрали до них одні й ті самі слова, що означають ознаку предмета і яких ніхто не може позбавитися.
-    Я у всіх творах голубе, - зітхнуло Небо.
-    Ой,  тобі ще нічого. Тебе хоч інколи безхмарним величають, а я завжди цікава, - ледве не плакала Казка.
-    А я лише дзвінка, - засумувала Пісня.
-    І що тут подієш, - зітхнули всі разом. – Можливо, діти нам допоможуть.

- Я думаю, що діти цього класу таки справді їм допоможуть. Отже, наступне завдання таке:
* Прослухавши  казку, доберіть до іменників небо,  казка, пісня прикметники. Складіть з новоутвореними словосполученнями речення.
Хто швидше справиться із цим завданням, спробує скласти невеличку зв’язну розповідь, продовжуючи перше речення і використовуючи подані словосполучення:
- І раптом ми опинилися у старезному лісі...

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Сьогодні до нас на урок ще завітали жителі країни Морфології. А хто вони, ви зрозумієте, коли розв’яжете ребуси.


5-08-01.jpg


 ЧИСЛІВНИК  (числ(о) (к)ів(ш) (руш)ник).

5-09-01.jpg


  Займенник (ко)за й мен(ю) (ві)ник).

- То хто ж ці жителі? (Числівник і Займенник)

ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого про прикметник.
1. Робота з таблицями «Числівник» та «Особові займенники».
* Розгляньте таблицю «Числівник» і розкажіть про значення числівника і його граматичні ознаки, наведіть приклади числівників.
 

5-010-01.jpg

   2. Робота з підручником.
* Вправа 45 (С.30)
Переписати, передаючи числа словами. Числівники підкреслити. Поставити до кожного з них питання.

3. Гра «Третій зайвий»
(Роздаю по одній картці на парту або роблю запис на комп’ютері)
* Знайти одне «зайве» слово. Пояснити, якими критеріями ви при цьому користувалися.


 5-07-01.jpg

4.

5-10-01.jpg


! Завдання з розвитку культури мовлення.
* Як правильно сказати:
- «Скільки зараз годин?» чи «Котра година?» («Котра година?»)
- «Зараз година ночі» чи «Зараз перша година ночі» («Зараз перша година ночі»).
- «Сім годин» чи «Сьома година»?

5. Вибірковий диктант
* Послухайте віршик «Любіть Україну» і випишіть, якщо  є у ньому слова, які вказують на предмет, ознаку чи кількість, але на називають їх.
Любіть Україну
-    Звідки ти і хто такий?
-    Українець я малий!
-    І яку ти знаєш мову?
-    Українську колискову.
-    Де живеш ти, хлопче, нині?
-    В тополиній Україні.
-    Ким ти станеш, як зростеш?
-    Вибір же у нас без меж,
Але буду вірним сином
 Нашій матері-Вкраїні!

- Що ж це за така частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку, кількість, але не називає їх? (Займенник)
Слухаючи віршик, я думаю, ви пригадали собі, на що вказує і на які запитання відповідає займенник.
Схематично це можна зобразити так:
                                                                  
 5-111-01.jpg

- То замість яких слів вживається займенник у реченні?

6. Кросворд «Відгадайко»
* Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то у вертикальному рядку отримаєте назву частини мови, яку ми сьогодні повторюємо.


З
1.В О Н А
2.Й О М У
3.М И
4.Ц Е Й
5.В І Н
6.В О Н О
7.В О Н И
К


1.    Займенник, який вказує на жіночий рід (вона)
2.    Займенник ВІН у Д.в. (йому)
3.    Якщо людей багато, то вони, говорячи про себе, кажуть... (ми)
4.    Вказівний займенник чол. роду (цей)
5.    Займенник, який вказує на чоловічий рід (він)
6.    Займенник, який вказує на середній рід (воно)
7.    Займенник, який вказує на множину (вони).

- Як ми називаємо ці займенники? До якого розряду за значенням вони належать? (Це особові займенники)

7. Робота з підручником
- Давайте розглянемо з вами таблицю  вправи 38 (С.28) і дамо відповіді на такі запитання:
1) Скільки осіб є в українській мові? (3)
2) У яких числах вони вживаються? (В однині та множині)
3) Назвіть займенники 1, 2 і 3 осіб однини та множини.

* Вправа 39 (С.28)
- Виписати з речень особові займенники, у дужках зазначити особу, число й відмінок кожного.
Н а п р и к л а д: він – 3 ос., одн., Н.в.

8. Редагування тексту (усно)
* Прочитати текст та відредагувати його.
Родовідна пам’ять
Пам’ять про своїх пращурів – не забаганка і тим паче не данина моді. Пам’ять про своїх пращурів (вона) – природна потреба триматися свого родоводу, оберігаючи в такий спосіб сімейні реліквії і традиції та передаючи їх у спадок наступним поколінням. Деякі люди цуралися чи нехтували історичною пам’яттю. Тоді цих людей (їх) зневажливо називали: «Людьми без роду-племені».
- Які недоліки ви помітили у тексті? (Повторення словосполучень Пам’ять про своїх пращурів та слів люди)
- Виправте їх за допомогою займенників та прочитайте вже оновлений текст. Який із текстів сприймається краще? Чому?
- Яка роль займенників у реченні? (Займенники зв’язують речення між собою, допомагають уникнути повторів, роблять мову милозвучнішою)
- Яка головна думка тексту? (Пам’ятати свій родовід, своїх пращурів)
- Правильно, щоб ви не були людьми без роду-племені необхідно пам’ятати про своїх предків, бо, як кажуть, без минулого у людини немає й майбутнього.

ІV. Підсумок уроку
(Підсумовує урок хтось із учнів, а вчитель доповнює його та виставляє бали, мотивуючи їх).

V. Домашнє завдання
1. Вправа 41 та 47 .
2. Дати відповіді на запитання на С.31.




Надіслано вчителем української мови та літератури Підгребя Н.М., Залищенської гімназії, Тернопільської області

Календарно-тематичне планування з етики, завдання та відповіді школяру онлайн, курси учителю з української мови скачати

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників (без термінів) > Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників (без термінів). Конспект уроку і опорний каркас