KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право. Які правопорушення називають адміністративними»-2

Гіпермаркет Знань>>Правознавство>>Правознавство 9 клас>> Правознавство: Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право. Які правопорушення називають адміністративними.


План-конспект уроку з курсу «Правознавство 9 клас» з теми «Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право. Які правопорушення називають адміністративними.»



ТЕМА: Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві
 Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право. Які правопорушення називають адміністративними. За які адміністративні проступки відповідають неповнолітні

Мета уроку:
- Створити умови для засвоєння учнями початкових уявлень про адміністративне право, адміністративні правовідносини, ознаки склад адміністративного правопорушення, види адміністративних стягнень та заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх, які вчинили адміністративне правопорушення;
- Продовжити формувати уміння працювати з різними джерелами, аналізувати і оцінювати інформацію, вирішувати життєві ситуації на основі правих норм;
- Формувати правову культуру учнів, сприяти вихованню правосвідомості, розвитку критичного мислення.


Після цього уроку учні зможуть:

    Називати відносини, які регулюються нормами адміністративного права, органи, які розглядають справи про адміністративні правопорушення, ознаки адміністративного правопорушення;
    Характеризувати адміністративні стягнення, які застосовуються до неповнолітніх;
    Аналізувати і вирішувати правові ситуації про адміністративні правопорушення, які вчиняються неповнолітніми;
    Виражати своє ставлення до скоєння неповнолітніми адміністративних правопорушень, і про адміністративну відповідальність за них.

Основні поняття і терміни:
адміністративне право, адміністративне правопорушення, адміністративна відповідальність, види адміністративних правопорушень, види адміністративних стягнень, штраф, виправні роботи, адміністративний арешт
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


Обладнання:
Підручники; проектор і комп'ютер для перегляду презентації; комплект фотографій із зображеними на них ситуаціями, які регулюються нормами адміністративного права; роздатковий матеріал для роботи в малих групах (1 - картки із завданнями, 2-витяги з Кодексу України про адміністративні правопорушення до кожної з фотографій); роздруковані тести для перевірки засвоєння знань.


Хід уроку.
Мотивація.
Учитель показує набір фотографій і пропонує описати ситуації, які зображені на фотографіях. Що об'єднує всі ці ситуації?
Учні дають відповіді. Учитель узагальнює, робить висновок: всі ці ситуації регулюються нормами адміністративного права. Як і кримінальне право, це одна з галузей державного права, на відміну від цивільного, сімейного, трудового, норми якого ми вивчали на попередніх уроках і які об'єднуються в групу галузей приватного права.


Пояснення вчителем нового матеріалу з опорою на презентацію (якщо немає умов, то роздруковані схеми або традиційно малюнки крейдою) за таким планом:

1. Які відносини регулює адміністративне право. Особливості адміністративних правовідносин. Джерела адміністративного права.

2. Які правопорушення називають адміністративними. Ознаки адміністративного правопорушення.

3. Адміністративна відповідальність. Адміністративні стягнення, їх види.

4. Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх у віці від 16 до 18 років за вчинення адміністративних правопорушень.
Діяльність учнів під час пояснення: Стежать за поясненням за схемою, роблять короткі записи в зошитах, знаходять у підручнику визначення понять, які називає вчитель, читають їх, ставлять запитання.


Закріплення вивченого матеріалу. Робота в малих групах.
1. Кожна з груп отримує картку із завданням. Час на виконання завдання до 3 хв.
Завдання 1: Прочитайте ситуації і визначте, які з них регулюються нормами адміністративного права.
Завдання 2: Як ви думаєте, в яких ситуаціях, зображених на фотографіях, є ознаки адміністративного проступку? Назвіть ці адміністративні правопорушення.
Завдання 3: Розгляньте карикатури «Резюме» (автор Сергій Корсун) та «Я Вас слухаю» (автор Михайло Ларичєв). Поясніть, у чому, на вашу думку, полягає різниця між адміністративними та трудовими правовідносинами.
Завдання 4: Використовуючи ілюстрації, поясніть головну відмінність адміністративного проступку від кримінального злочину.
Учні в групах читають завдання, готують відповіді на запитання.
Після закінчення відведеного на роботу часу по черзі вислуховуються представники від кожної групи, які презентують спільну думку групи.
Учитель акцентує увагу учнів на основних поняттях і термінах уроку.

2. Рішення ситуацій (використати фотографії, які демонструвалися на початку уроку, або виконати завдання з підручника). Вчитель роздає кожній групі по 2-3 фотографії з витягами з КУпАП. Час на роботу - до 5 хв. Потім групи по черзі презентують свою роботу, дають відповіді на питання.


Завдання:Опишіть, що зображено на фотографії. Хто є учасниками ситуації. Чи можна кваліфікувати ситуацію як адміністративне правопорушення? За якими ознаками? Визначте вид правопорушення та міру відповідальності за допомогою витягів з Кодексу України про адміністративні правопорушення. Учням попередньо роз'яснюється, що 1 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (НМДГ) = 17 грн.

     

Фоторафії Вид адміністративного правопорушення
Вид адміністративного стягнення у відповідності з КУпАП
Adm pr 11.jpg
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом   
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, - тягне за собою попередження або накладення штрафу від 3 до 10 НМДГ (ст.175-1 КУпАП).
Adm pr 12.jpg
Розпивання пива на вулицях
Розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, - тягне за собою попередження або накладення штрафу від 1 до 5 НМДГ (ст.178 КУпАП).
Adm pr 13.jpg
Продаж пива неповнолітнім
Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом, а саме торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), - тягне за собою накладення штрафу від 30 до 100 НМДГ (ст.156 КУпАП).
Adm pr 14.jpg
Перехід вулиці пішоходами безпосередньо перед транспортними засобами
Непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього руху - тягнуть за собою попередження або накладення штрафу від трьох до п'яти НМДГ (ст.127 КУпАП).
Adm pr 15.jpg
Продаж рослин, занесених до Червоної книги
Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України. Погіршення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища… тягне за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 30 НМДГ з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб - від 30 до 50 НМДГ з конфіскацією незаконно добутого (ст.90 КУпАП).
Adm pr 16.jpg
Порушення вимог пожежної безпеки в лісах
Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 3 НМДГ і на посадових осіб - від 3 до 10 НМДГ. Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 3 до 10 НМДГ і на посадових осіб - від 7 до 12 НМДГ (ст.77 КУпАП).
Adm pr 17.jpg
Засмічення лісів відходами
Засмічення лісів відходами - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 до 3 НМДГ і на посадових осіб - від 3 до 7 НМДГ (ст.73 КУпАП).
Adm pr 18.jpg
Порушення правил полювання

Порушення правил полювання (полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин …), яке не мало наслідком добування, знищення або поранення тварин …- тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 6 до 60 НМДГ і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від 30 до 90 НМДГ. Повторне порушення правил полювання … чи таке, яке мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 60 до 120 НМДГ з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої або позбавлення права полювання на строк до 3 років з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої і на посадових осіб - від 90 до 150 НМДГ з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об'єктів тваринного світу чи без такої (ст.85 КУпАП).


Перевірте, як ви засвоїли тему. Відповіді на питання тестів (в опціях до уроку «закриті вправи»):

    1) Розставте в логічній послідовності, за ступенем важливості джерела адміністративного права
    2) Знайдіть помилки в тексті
    3) Назвіть критерій, за яким у кожному з ланцюжків п’яти слів ЧОТИРИ можна згрупувати поняття і терміни, і вкажіть ОДНЕ з них - зайве
    4) Знайдіть відповідність між адміністративним правопорушенням і назвою органу, якому підвідомчий розгляд справи. Запишіть відповідь у вигляді ланцюжка «цифра-буква», наприклад, 1А, 2Б, 3В.
    5) Заповніть таблицю, записуючи в колонки номери наведених нижче назв видів адміністративного стягнення і заходів впливу, які застосовуються до неповнолітніх, який вчинив адміністративне правопорушення

Взаємоперевірка в парах, з'ясування правильних відповідей.

Підведення підсумків уроку.

    Що нового ви дізналися на уроці? Що було корисним? Що стане в нагоді в майбутньому?
    Як ви думаєте, з яких причин неповнолітні найчастіше здійснюють правопорушення?
    Чи можна вважати незнання закону виправданням вчинення правопорушення?
    Які наслідки вчинення правопорушень для самих підлітків, для суспільства?
    Чи згодні ви з думкою, що адміністративні правопорушення можуть передувати кримінальним злочинам?
    Як запобігти скоєнню правопорушень? Яка роль батьків? Школи? Самих підлітків?

Обговорення роботи в групах, оцінювання та самооцінка. Виставлення оцінок.

Домашнє завдання:
    Вивчити матеріал підручника, відповісти на питання до тексту.
Творчі завдання на вибір:
Скориставшись пошуковою системою Google, знайдіть веб-сайт Вищого адміністративного суду України та за його матеріалами підготуйте коротке повідомлення про історію розвитку адміністративного правосуддя в Україні.

Зайдіть на Урядовий сайт для юних громадян http://children.kmu.gov.ua/excursion.html і зробіть віртуальну екскурсію по Будинку уряду. Підготуйтеся розповісти у класі про діяльність виконавчої влади в Україні.

21 січня 2010 Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв», який прирівняв пиво та слабоалкогольні напої до алкогольних, заборонив їх продаж неповнолітнім, розпивання в громадських місцях. На сайті суспільно-політичного тижневика МВС України «Іменем закону» та інших веб-ресурсах знайдіть і прочитайте статті та коментарі, присвячені цьому закону, і сформулюйте не менше 5 аргументів на користь його прийняття. Приготуйтеся їх озвучити в класі на уроці. Так само з'ясуйте, які стягнення передбачені за порушення цього закону.
Підготуйте електронну презентацію, проілюструвавши на кожному слайді адміністративні правопорушення, які найчастіше здійснюють неповнолітні.

Бєлоногіна Г.В., вчитель історії та правознавства Луганської СЗШ № 48


Надіслано вчителем історії СШ 1-3 ст. Белоногіною Г.В.

Матеріали з правознавства онлайн, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з правознавства скачати

Предмети > Правознавство > Правознавство 9 клас > Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право > Які відносини регулює адміністративне і кримінальне право. Конспект уроку і опорний каркас