KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему «Основні пунктограми у складному реченні»

Конспект уроку української мови 11 класу

Тема: Основні пунктограми у складному реченні


Lit6-3.jpg

Мета уроку: поглибити  та систематизувати знання учнів про складні речення з різними видами зв’язку; вдосконалювати пунктуаційні навички та навички синтаксичного розбору складних речень; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне та образне мислення; використовувати можливості дидактичного матеріалу для поглиблення знань про рослинні символи України; виховувати естетичні смаки, повагу до національних символів.


Обладнання: комп’ютер,таблиці, картки із завданням, тлумачний словник,  малюнки.


                                        Хід уроку
І.Організаційний момент.


ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.


Епіграф уроку:                          Наснились мальви, рута- м’ята,
                                                 І скрип криничний журавля,   
                                                 І смерекова отча хата,
                                                 Котру давно покинув я.
                                                                  П.Дворський
1.Бесіда за епіграфом.
Словникова  робота. ( Випереджаюче завдання ).
Символ - це умовне позначення якогось предмета, поняття    чи явища; художній образ, що передає якусь  думку.


Поясніть розділові знаки в уривку.
Дайте характеристику цього речення.


2. П’ятихвилинка .
Гра  (кожен ряд окремо).
Проілюструйте орфограму «Дефіс у складних словах».


(Рута-м’ята, світло-зелений, який-небудь, де-не-де, з-поміж, якось-то, ой-ой).


ІІІ Актуалізація опорних знань.
1.Термінологічний  диктант.


1.За кількістю граматичних основ речення поділяються на    … .
2.Складні речення поділяються на  … .
3.Сполучникові складні речення бувають  … .
4.Засоби зв’язку частин  складного речення  … .
5.Види сполучників сурядності  … .
6.Види складнопідрядних речень … .


2.Диктант з граматичним завданням.
    Всі знають,  що квіти приносять радість і милують око. Українець завжди брав із собою в далеку подорож пучечок чебрецю,  щоб він нагадував йому про рідну домівку. Гострий аромат цієї рослини відновлював сили , людина знаходила в цьому спокій.


 Охарактеризувати речення,  накреслити схеми.
 Доберіть синоніми до іменника аромат.


Поставити іменник подорож в орудному відмінку, пояснити орфограму. 
1 варіант. Записати 3-4 приклади на орфограму «Подовження приголосних в іменниках третьої відміни в О. в.». 
2 варіант. Записати 3-4 приклади на орфограму «Вживання апострофа в іменниках третьої відміни в О. в.».


ІV.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1.    Творча  робота.
Доповнити речення пропущеними словами, поставити розділові знаки, пояснити їх, з’ясувати вид  речення, накреслити схему.


Задумайся  чи можеш ти уявити собі наш край без … над ставом … в лузі  …  край дороги  …  на  городі які милують око перехожого?
(Довідка: верба, тополя,калина,соняшник.)


2.Самостійна робота.


Середній  рівень.
1.    Виконати синтаксичний розбір речення, накреслити схему.
Біля  ганку оселі горять буйним  шумовинням  розкішні гладіолуси, а ближче до паркану вбирають очі барвисті айстри, пишні гвоздики чарують своїм ароматом.


2.    Виділене слово записати в  фонетичній транскрипції.


Достатній рівень.
1.    Виконати синтаксичний розбір речення, накреслити схему.
До сонця тягнуться гордовиті  чорнобривці, милують око пізні хризантеми, які виставили свої чубаті голівки під останні промінчики осені.
2.    Зробити морфемний  аналіз виділеного слова.


Високий рівень.
1.    Виконати синтаксичний розбір речення, накреслити схему.
В осінньому лісі піднялись у височінь кучеряві дуби, та в золотистих косинках стоять берізки; повіє вітер – листя вмить про щось зашепче, зашелестить.
2.    Скласти  речення  за поданою схемою:
                          [     ] ,  [    ] , ( коли    ).
2.    Інтернет-дослідження. (Індивідуальна робота).
         about-ukraine.com/index;  abetka.ukrlife.org/flower_scop.htm

4.Редагування тексту.
Лікарська косметика знаходить дедалі більше застосування.
За парканом починались лікувальні будівлі.
Люди здавна збирають лікарняні рослини.
(Слова для довідки: лікувальний, лікарняний, лікарський).


5. Характеристика речення із застосуванням цифрового коду.
Складне -1.  
Сполучникове – 2.
Безсполучникове -3.
Сурядне – 4.
Підрядне – 5.
З різними видами зв’язку - 6.
Кома, крапка з комою  – 7.
Тире -8.
Двокрапка – 9.


Барвінок здавна є символом шлюбу, а чорнобривцями й маком дівчата прикрашали волосся, яке мили відваром ромашки.
Подув вітерець – і мертві страхітливі скелі дихнули з темряви весняним цвітом та зеленим рястом.
Взаємоперевірка  кодування.


V.Закріплення вивченого матеріалу.
1.    Підсумкова бесіда.
2.Тестування.


Варіант 1
1.    Укажіть складні речення:
а) Мотря помітила на кущі калини червоний кетяг, не скльований горобцями, і простягнула до нього руку. (Є. Гуцало.)
б)    Промайнуло гирло Хрещатого яру, зелені гаї високих київських берегів, і виринули золоті
бані Печерського... (3. Тулуб.)
в)    На міському майдані ялинка, і на строкату юрбу дітлахів і роззяв добрий святий Микола й поглядає з будинку. (Н. Білоцерківець.)


2.    Укажіть складносурядні речення, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а)    Підкинув сухих трісок, і огонь одразу спалахнув. (У. Самчук.)
б)    Спускаюсь донизу, проминаю кілька хат — і ось вона, моя домівка рідна. (В. Стус.)
в)    В церквах горить Христовий ладан, і куриться молитви дим. (Б.-І. Антонич.)


3.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а)    На кожному кроці, хоч ми і не помічали, виблискували прояви нашої вікової культури у психіці й щоденному побуті людей.   (В. Симоненко.)
б)    Я дивився й слухав цю осінню картину, що мала заворожуючий зоровий та звуковий ряд  і поволі ступав схилом яру. (Є. Гуцало.)
в)    Хвойні не скидають свого вбрання на зиму, тому, що їхні листочки-хвоїнки випаровують дуже мало води. (Б. Заверюха.)


4.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких засобом зв'язку є сполучне слово:
а)    Сонце заблищало на металевих боках механізмів, що безладною чередою збились
коло штабного вагончика. (Григір Тютюнник.)
б)    Мало хто знає, що в нашій флорі є і дикорослий нарцис — нарцис
вузьколистий. (Б. Заверюха.)
в)    Люба нагнулась до нори й сказала, що це так господарював борсук. (М. Стельмах.)


5.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких засобом зв'язку є сполучники:
а)    Мабуть, нема іншого такого місця на планеті, де тіло землі було б так густо начинене
металом війни, де стрілки компасів так танцювали б від штучних аномалій. (О. Гончар.)
б)    Одного дня Сашко відкрив, що Сіроманець сліпий.  (М. Вінграновський.)
в)    В очереті справді натрапляють вони на таке багатство, якому й ціни не складеш у степу. (О. Гончар.)


6.    Укажіть складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними:
а)    Дятли дружніше й завзятіше гострими дзьобами лупцюють по деревах, вишукуючи мурах
та личинок, що заснули на зиму. (Є. Гуцало.)
б)    Туман тоді стояв такий густий, що крийма вкрив і землю, і Дніпро. (Григір Тютюнник.)
в)    Який же це тобі розумник сказав, що саме в ці кущі зайде Сіроманець? (М. Вінграновський.)

7.    Укажіть складне речення з кількома підрядними, яке складається з трьох частин:
а)    А чабан Горпищенко тільки радується в душі, дивлячись, як люди смакують його водою
бо її нітрохи не меншає від того, що все літо беруть і беруть.    (О. Гончар.)
б)    Коли зовсім облетить листя, коли відсріблиться ніжний ранковий іній на схопленій мороз
цем землі, коли все відчутніше дихатиме в обличчя зима, то на гіллі деяких рідкісних
яблунь і далі висітимуть яблука, світитимуться, мерехтячи восковою стиглістю і чистим
рум'янцем. (Є. Гуцало.)
в)    Розказував одного разу старий білоголовий мандрівник, перепочиваючи кілька день у бо гомільної і милосердної Іванихи Дубихи, молодим ровесницям Тетяни, які зібралися в неї,
що був або, може, й єсть ще між українським дівоцтвом, звичай в надвечір'я Івана Купала ворожити та про свою будучність у русалок довідуватися.      (О. Кобилянська.)


8.    Укажіть складне речення з кількома підрядними, яке відповідає поданій схемі:
(Коли  ), [    ],  (який     ),  (щоб  )
а)    Данилові здалося, що він уже давно-давно знає Мирославу, її місячні коси, її характерну дівочу ходу, яка чаїть у собі щось нерозгадане. (М. Стельмах.)
б)    Найчастіше до своєї долі зверталися дівчата, щоб вона ощедрила їх щасливим подружнім життям і щоб у майбутній сім'ї зцементувався родинний затишок. (В. Скуратівський.)
в)    Коли двоє б'ються, майже завсігди з'являється третій, який спершу приглядається до бійців, щоб згодом виступити в ролі торжествуючого пожинача плодів перемоги. (П. Загребельний.)


9.    Укажіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а)    Має початись вознесіння сон-трави з-під опалого листя й сухого галуззя в лісі, вознесіння  пролісків, чиї пелюстки схожі на лапаті сніжинки недавньої зими, вознесіння рясту, що наче позичить собі кольору в небесної далечини. (Є. Гуцало.)
б)    Проходячи мимо горобини, що стояла поміж вільх і беріз у захистку їхнього рясного віття не можна було втриматись від того, щоб не поглянути на її радісну поставу, що виражала  щиру-щирісіньку втіху. (Є. Гуцало.)
в)    Перший тенор, зовсім не передбачаючи, що може з'явитися другий соліст, який копіюватиме його спів, вражений, замовк.  (Б. Антоненко-Давидович.)


10.    Напишіть, які розділові знаки ставляться в складносурядному реченні. Свою відповідь проілюструйте прикладом.


Варіант  2

1.    Укажіть складні речення:
а)    Повечерявши, сестра повела мене спати і, поклавши на постіль, перехрестила, поцілувала, усміхаючись, знов назвала мене приблудою. (Т. Шевченко.)
б)    Коло багаття лежала купа прим'ятого картоплиння, змішаного з опалим листям, і видно було глибокий слід від тачки. (Григір Тютюнник.)
в)    А я вставав, на шаблю руку сперши, і крізь поразки йшов до перемог. (Л. Костенко.)


2.    Укажіть складносурядні речення, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а)    І справді, на прибережнім сухопутті звиваються посірілі в'юни і вигинаються косаті щупаки. (М. Стельмах.)
б)    Дзвеніли комарі кришталевим дзвоном, і лилися з неба блакитним сяйвом співи весняних радісних жайворонків. (3. Тулуб.)
в)    Тремтячий відсвіт блискавиці на мить вихоплює з темряви стіни, пічку й кутки — і знов глибокий морок і тиша. (3. Тулуб.)


3.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а)    Сагайдачний бачив, що ось-ось спалахне заколот, і попередив Хоткевича, (3. Тулуб.)
б)    І тільки тут, на Січі, люди вперше починали виховувати в собі справжню, свідому любов до своєї батьківщини, тому, що тільки тут, в цьому орлячому кублі, батьківщина дійсно ставала для них рідною матір'ю, а не лютою мачухою... (3. Тулуб.)
в)    Він тихо причалив до лісникового човна, котрий ніколи ніким не приковувався, і, зіпхнувши його з берега, пустив за водою. (Григір Тютюнник.)


4.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких засобом зв'язку є сполучники:
а)    Ліна вперше по-справжньому відчула свою потрібність людям, кожним нервом відчула, що починає жити повноцінним, а не рослинним, не оранжерейним життям.
б)    Піти лишень подивитися до царя в палати, що там робиться.  (Т. Шевченко.)
в)    Він знав, що натовп не любить жартувати. (В. Малик.)


5.    Укажіть складнопідрядні речення, в яких засобом зв'язку є сполучні слова:
а)    На сонячних галявинах трави такі, що вже й на випас годилися б. (Григір Тютюнник.)
б)    Той крейсер був теж ніби причетний якимось чином до цього їхнього душевного зближення, що так несподівано виникло.      (О. Гончар.)
в)    Не забуває молодий Горпищенко весело спом'янути добрим словом того невідомого пращура, який цей колодязь викопав у степу.    (О. Гончар.)


5a1963bc9.jpg


6.    Укажіть складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними:
а)    Ще так недавно чувся голосний спів іволги, що клопоталась біля гнізда. (Є. Гуцало.)
б)    Лише по незначних прикладах можна вгадати, де цвіла та чи інша рослина.
в)    Батько діда просить, щоб той розказав про Коліївщину.   (Т. Шевченко.)


7.    Укажіть складне речення з кількома підрядними, яке складається з трьох частин:
а)    Не в розкішних 6удинках, котрих там не було, не в бронзах і мармурах лежала краса Києва,   а в тих горбах зелених, на яких він розтаборився, в ярах численних засипаних квітками,   в журливих потічках, що до могутнього Дніпра збігали. (Б. Лепкий.)
б)    Ждали тато й мама, що син їх незабаром приїде укінченим гімназистом, дійшовши звичайно, кінця курсу щасливо, як то бувало при скінченні попередніх класів, коли Михайло привозив то похвального листа, то якусь книжку — нагороду за успіхи в навчанні, (Олена Пчілка.)   
в)    Кожен козак, що йде в степи, зав'язує собі вузлик з порохом на той випадок, коли не зможе  розвести вогню. (Ю. Мушкепгик.)   

8.    Укажіть складне речення з кількома підрядними, яке відповідає поданій схемі:   
           [     ] , (бо   ), (щоб  ), (яку   )
а)    Особливо гирло Почайної розлилося широко, бо Дніпро не мав місця, щоб прийняти всю тую воду, яку вона несла йому в дарунок. (Б. Лепкий.)
б)    А ти й не знав, що серед того люду стоїть одна, що молиться за всіх. (Л. Костенко.)
в)    А що ж було гетьманові робити, коли гетьманові від царя був такий наказ даний, щоби він з польськими коронними гетьманами повсякчасні зносини тримав і всіма способами не допускав до того, щоб козаки до бунтарів, себто до покривдженого народу, приставали. (Б. Лепкий.)


9.    Укажіть складнопідрядні речення з кількома підрядними, в яких правильно розставлені розділові
знаки:
а)    Владика Молдавський Петро Могила, що через шість років після уніатів став київським митрополитом був першим, хто відбудував і зміцнив собор, перед тим плюндрований і нищений.    (П. Загребельний.)
б)    Тільки старий бандурист, що йшов туди зі своїм проводжатим, не боявся підійти до панів, бо знав, що божого старця і панам годиться шанувати. (Б. Лепкий.)
в)    Подякувавши Богові, пішов він у світ, набравши з собою цілющої роси, щоб робити нещасних сліпців видющими та допомагати людям, як навчився він тої ночі у лісі. (О. Ольжич.)


10.    Напишіть, які засоби зв'язку використовуються в складнопідрядному реченні. Відповідь проілюструйте прикладом.


3.Виставлення  оцінок.


VІ. Домашнє завдання (диференційоване).


Середній рівень. Розставити розділові знаки, проаналізувати  складні  речення, накреслити схеми.
Навесні  кропива  чи  не  першою серед трави  викидає  маленькі листочки  до сонця  а  відтак  зеленіє густим листячком  на  гінких  і  чіпких стеблах  які  обминають  нищать   наче  підступного ворога.


Настає літо й розлившись нестримною повінню хату затоплює зелень здіймаються темно-зелені хвилі кукурудзи водоспадами ллється витка квасоля пливуть  задумливо  погойдуючись  ясночолі  соняшники.


Достатній  рівень. Скласти речення за поданими  схемами.
[     ] ,  але [    ] , ( які   ).
[    ] ,  (що   ) ,[    ] ,  і [    ].
[    ]  -  [   ] , та   [   ].
(Коли   ) ,[    ] , і   [   ] ,  [   ].


Високий рівень.  Написати твір-розповідь,  використавши   складні речення з різними видами зв’язку.
Квіти в житті моєї родини


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Горецькою І.Й.

Предмети > Українська мова > Українська мова 11 клас > Основні пунктограми у складному реченні > Основні пунктограми у складному реченні. Конспект уроку і опорний каркас