Конспект уроку до предмету Українська мова, 10 клас Тема «Система частин мови, спільне й відмінне в них. Іменник. Складні випадки правопису» Мета: узагальнити й систематизувати знання десятикласників про іменник як частину мови, його морфологічну, синтаксичну, лексико-граматичну роль у мові, навчати практично використовувати іменники у власних висловлюваннях, виховувати любов до рідної мови
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації набутих знань
Хід уроку. 1. П’ятихвилинка «Як ми говоримо?!»
2. Повторення й систематизація набутих теоретичних знань. Бесіда з учнями (опорна таблиця)
- Що таке іменник? ( Іменником називається частина мови, що відповідає на питання ХТО? ЩО? І означає назву предмета)
- Які граматичні категорії іменника ви знаєте? ( Іменник має рід – чоловічий, жіночий, середній і може змінюватись за відмінками і числами)
- Які ви знаєте категорії іменників? ( Істоти – неістоти, власні – загальні, конкретні – абстрактні, змінювані - незмінні)
- На які групи поділяються змінювані іменники? (На відміни І – ж, ч рід закінчення –а, -я, ІІ – ч, с рід закінчення –о, -е, -я, нульове, ІІІ – ж рід, закінчення нульове + мати , ІV – с рід, які при відмінюванні з’являються суфікси –ат, -ят, -ен)
3. Вибірковий диктант. Прослухайте текст. Випишіть у стовпчик усі іменники, поряд запишіть відміну цих іменників. Виділіть закінчення.
Довго стояла вода весняна, пам’ятаю. Ще в переплавну середу було її багато по левадах і долинах, тому і косовиця в те літо розпочалася пізно… Прокидаюсь на березі Десни під дубом. Сонце високо, косарі далеко, коси дзвенять, коні пасуться. Пахне в’ялою травою, квітами. А на Десні краса! Лози, висип, кручі, ліс – все блищить і сяє на сонці. Стрибаю з кручі в пісок до Десни, миюся, п’ю воду. Вода ласкава, солодка. П’ю ще раз, забрівши по коліна і витягнувши, як лоша, потім стрибаю на кручу і гайда по сінокосу. І вже я не ходжу, а тільки літаю, ледве торкаючись лугу. Вбігаю в ліс – гриби. У лози – ожина. В кущі – горіхи. В озері воду скаламучу – риба.
4. Пригадайте, які ви пам’ятаєте способи словотвору? (Основоскладання, префіксальний, суфіксальний, безафіксний). Запишіть іменники, графічно позначте спосіб творення слів.
5. Записати в три колонки 1 – 10 іменників з апострофом, 2 – 10 без апострофу, 3 - 10 з м’яким знаком.
6. Записати текст, вставити пропущені букви та розділові знаки, підкреслити іменники
Рі..кісна, бл..скуча жит..єва кар..єра: с..лянс..кий син з України став на канадс..кій з..млі міль..онером. Сягнув в..ршин успіху та благополу..чя здолавши багато (не)спр..ятливих для нього обставин. Адже судилося йому в двадцять сім років поч...нати в чужому краю своє жи..тя заново як мовиться з чистої сторінки. І( не) мав він (ні)чого крім влас..них рук та світлої голови. Досвід видатного бізнесмен.. його конс..руктивні жи..тєві настанови успішно п..р..вірені щоде..ною практ..кою знадоб- ля..ься усім тим хто за його прикладом почуває в собі зухваліст.. і силу, аби відмовитис.. бути бідним і стати господарем своєї долі
7. До поданих іменників дібрати антоніми з префіксами з-, зі-, с-
8. Підсумок уроку. Бесіда з учнями
- Що таке іменник?
- Які граматичні категорії іменника ви знаєте?
- Які ви знаєте категорії іменників?
- На які групи поділяються змінювані іменники?
9. Оголошення й пояснення домашнього завдання. Мотивація й виставлення оцінок
Використана література: - Усі види диктантів 5-12 клас.- Торсінг плюс.К.,2008
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» Колюченко О.А. Конспекти уроків української мови скачати, реферати, твори на тему зі шкільної програми, підручники та книги, школяру підготуватись до уроку
Предмети > Українська мова > Українська мова 10 клас > Система частин мови, спільне й відмінне в них. Іменник. Складні випадки правопису > Система частин мови, спільне й відмінне в них. Іменник. Складні випадки правопису. Конспект уроку і опорний каркас
|