KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему «Українські народні загадки»

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>> Українська література:«Українські народні загадки»


План-конспект уроку з курсу «Українська література 5 клас» з теми «Українські народні загадки»

Українські народні загадки.
Мета уроку: розкрити учням барвистий світ народних загадок; розвивати розумові здібності, образне й логічне мислення, пам'ять школярів; сприяти вихованню допитливості, інтересу до загадок.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Форма проведення уроку: урок-змагання.
Обладнання: комп’ютерна презентація «Українські загадки»; ватман для створення загадкового класного фото; диск «Навчальна програма з елементами гри «Міфи України» (розділ «Загадки»); «Загадкове доміно»; загадки-картинки; «Пісні-загадки»  В.Подгола; «загадкові» тести, створені у відповідній комп’ютерній програмі; картинки для вправи «Перебудова прислів’я у приказку”

Епіграф:                 Думати добре, а відгадувати краще.
                                                                                  Народна мудрість

Методичний коментар: на тему «Загадки», згідно програми, відведено 2 уроки. На першому ми разом з учнями встигаємо розглянути теоретичний матеріал двох уроків та виконати деякі завдання, тому на другому узагальнюємо та систематизуємо знання, отримані на попередньому уроці.


ХІД УРОКУ

І. Організаційно-вступна частина уроку.
Вступне слово вчителя:
- З раннього дитинства, з перших своїх кроків до пізнання навколишнього світу і до глибокої старості людина послуговується загадками як стимулюючим засобом для гармонійного розвитку особистості.
У загадках – цих краплинах мудрості поколінь – з великою повнотою віддзеркалюються творчий геній, душевна краса, гострий розум, доброзичлива фантазія українського народу, його художня обдарованість, бо невичерпною є криниця народної мудрості.
ІІ. Повідомлення учням теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
І на сьогоднішньому уроці ми ще і ще зазирнемо у неї, побуваємо біля джерела, ім’я якого Українські загадки, і отримаємо, я вірю, максимум насолоди.
Таким чином, тема уроку - «Українські загадки» (тема уроку записана на слайді №1 PowerPoint презентації).
Мета уроку – розкрити усім присутнім барвистий світ народних загадок; розвинути ваші здібності, образне й логічне мислення, сприяти вихованню допитливості, інтересу до загадок.
Я пропоную вам трохи порозважатись, показати усім, що вміємо не тільки загадувати і відгадувати загадки, але й створювати їх самостійно і багато чого іншого.
Епіграфом до нашого уроку давайте візьмемо прислів’я: «Думати добре, а відгадувати краще» Чому? Та, звичайно ж, це робити цікавіше! (епіграф записаний на слайді №2 PowerPoint презентації).
Поділ учнів на групи.
1. Створення «загадкового класного фото»
- Що ви бачите на комп’ютерному слайді? (На одному із слайдів розміщене   фото класного колективу). Так, це реальне класне фото. А оскільки тема уроку «Загадки», з метою ближчого знайомства один з одним, адже ви лише 3 місяці назад стали новим колективом, я пропоную створити «загадкове класне фото».
На ваших партах є різнокольорові листочки. На них ви схематично малюєте те, з чим ви себе асоціюєте. Це буде загадкою для інших, тому ви повинні коротко пояснити, чому саме таке зображення.
Наприклад, я дуже люблю тепло, сон і лагідність довколишніх, тому намалювала котика.
(Кожен учень малює на листочку схематично свій образ чи свою емблему. Потім всі картки прикріплюються на великий аркуш паперу, оформлений у вигляді класного фото. Всі по черзі називають себе і говорять про себе щось цікаве).
- «Загадкове класне фото» створене, а зараз, щоб нам було цікавіше, ми поділимось на 2 групи і позмагаємось одна з одною.
2. Поділ на групи «День народження»
(Пропоную дітям поділитися на 4 групки за порами року свого дня народження. У кожній групці стати в порядку зростання за числами і місяцями. Потім розрахуватися на «1-2», починаючи з зими).

ІІІ. Відтворення, узагальнення та систематизація понять і засвоєння відповідної їм системи знань.
1. Розумова розминка «Комп’ютерний кросворд “Казкові перлини»
- Перш ніж перейти до змагання, я пропоную своєрідну розумову розминку «Розгадування комп’ютерного кросворду “Казкові перлини», де загадки будуть стосуватися казкових персонажів (кросворд записаний на слайді №4 PowerPoint презентації. Діти підходять до мультимедійної дошки і записують у клітинках відповіді).
Запитання до кросворда
   По вертикалі:                               
 1. На городі виростала,
Сили набирала.
Непомітно, дуже швидко
Великою стала...
Став тут дід усіх гукати
Цю красуню рвати...
             (Ріпка)

2. Маленьке, сіреньке
біди наробило:
Щось біле, кругленьке
хвостиком розбило...
                        (Мишка)

3. Один поважний пан                  
Лисицю хитру пригощав.             
З височенького горщика               
Борщиком смачненьким               
годував.                        
Хто ж є цей поважний пан?          
                      (Журавель)                                          

4. Я по засіку метений,
Я на яйцях спечений,
Я від діда втік,
Я від баби втік,
І від вас я утечу...
 (Колобок)

5.    У хатинці, край гостинця          
Працелюб великий жив,                  
Бо від рання до смеркання              
Працювати він любив.                     
Ще жили з ним мишенята –                              
Круть і Верть їх звали.
Цілий день ледачі друзі
Танки витинали.
До роботи неохочі,
А як їсти – тут як тут.
Хто ж такий цей великий
                    працелюб?
                          (Півник)


По горизонталі:
6. Хоч маленький цей                      
                    хлопчина,                      
Зате має добру силу:                        
Злого змія подолав,                          
Сестру Оленку врятував
                          (Котигорошко)                                         

7. Сам маленький і колючий.
Та такий уже хитрючий.
Хвалька-зайця насварив,
Змаганням з бігу його
                        провчив...
                                (Їжак)

8. В лісі бабця ця жила,                  
В хатки – куряча нога.                   
Коїла чимало зла.                           
Що ж за баба це така?                    
                             (Яга)                                                        

9.Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадались козенята,
Що то не їх мати...
                          (Вовк)

10.  Ой у лиски, в лиски                     
новий двір                       
Та чотири дочки на вибір,              
П’ятий синко, ще й Пилипко.        
Вийди, лисе, подивися,                  
Чи хороше граю?                                           
Хто це грав-вигравав
Та ще й приспівував?                    
                          (Котик)

Кросворд «Казкові перлини»

1 Р
   І 7 Ї 3 Ж А К
   П 2 М    У
6 К О Т    И Г О    Р О Ш  4 К О
  А    Ш    А    О
   К    В    Л
8 Я Г    А    Е    О 5 П
   Л    Б    І
   Ь 9 В    О    В К
   К    Н
   И
10 К О Т И    К


2. Математична загадка (для визначення команди-першачка)
- Тепер переходимо до змагань, але спочатку визначимо, яка команда буде починати гру. Як це зробимо? Я знаю, що всі ви дуже любите математику, тому цим ми й скористаємося. Яка команда швидше відгадає математичну загадку, та й починатиме гру.
 
29-04-01.jpg

(Математична загадка записана на слайді №5 PowerPoint презентації).

3. Загадкові змагання
1. Бліц-опитування.
* 1 правильна відповідь – 1 бал (одна дитина допомагає записувати бали).
І команда
1) Головний компонент загадки - … (відгадка);
2) Компонент загадки, який не є обов’язковим? (питання);
3) Художній засіб, який розкриває сутність предмета чи явища через перенесення на нього ознак або дії іншого предмета чи явища за подібністю або контрастом - … (метафора);
4) Хто збирав і вивчав українські загадки? (І.Франко, Б.Грінченко, П.Чубинський та ін.)
5) Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано);
6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Повзун повзе, на базар голки везе»? («Тварини»);
7) У якій народній казці герой розгадує загадки? («Мудра дівчина»)

ІІ група
1)    Крім відгадки, обов’язковим компонентом загадки є … (її текст);
2)    Яка ознака лежить в основі більшості загадок? (метафорична);
3)    Що у перекладі з грецької означає «метафора»? («перенесення»);
4)    Вид усної народної творчості, невеликий твір, у якому у прихованій формі описується певний предмет чи явище, котрий слід назвати - … (загадка);
5)    Художнє образне означення, яке підкреслює у зображуваному якусь особливу рису - … (епітет);
6)    До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Чия голова не має носа»? («Рослини»);
7)    В залежності від чого ми класифікуємо загадки? (від змісту).
- Ви сказали, що головною особливістю загадок є те, що предмет зображення називається не прямо, а приховано. Пригадайте способи приховування задуманого предмета і за це отримаєте додаткові бали для своєї команди.
(1) Опис зовнішнього вигляду, дії або властивості предмета;
2) Порівняння предмета з іншим, чимось на нього схожим;
3) Ознаки, дії, властивості предмета називаються не прямо, а приховано, інакомовно;
4) Форма запитання).
(Як підсумок сказаного, відкриваю слайд №6 )

4. «Загадкове доміно»
- Я думаю, усі вміють грати в доміно. Тому наступне завдання – «Загадкове доміно». Починаємо гру з «дубль-пусто» - загадка». Шукаємо до неї відгадку-картинку і т.д. Хто швидше і правильно справиться, отримає 3 бали. Вперед!
(Роздаю учням «доміно» (на одній частині загадка, на іншій – відгадка-малюнок).

5. Мультимедійні загадки.
- У мене для вас є й інші загадки – мультимедійні. Слухаємо загадку у виконанні вовчика, підводимо мишку до правильної відповіді і натискаємо на неї. Якщо правильно відгадаєте з першого разу і вам покажеться картинка, то за кожну правильну відповідь отримаєте 1 бал.
(Використовую при цьому диск «Навчальна програма з елементами гри «Міфи України». У ній відкриваю розділ «Загадки»).

6. Наступне завдання – гра «Далі…»
Умови: кожен по черзі отримує свою загадку, швидко повинен її відгадати. Якщо відповіді не знає, каже: «Далі…»
* 1 правильна відповідь – 1 бал (одна дитина допомагає записувати бали).
І команда
1) Сидить в куточку і тче сорочку (Павук і павутина);
2) Не золото, а найдорожче (Життя);
3) Маленький, сіренький по гаях літає, уночі співає (Соловейко);
4) Рогатий, а не бик, пливе, а не качка (Місяць);
5) Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени стрижене (Поле);
6) Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка);
7) Хто на собі ліс носить? (Олень)


ІІ команда
1)    Летить – пищить, сяде – мовчить. Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар);
2)    У воді росте, та води боїться. (Сіль)
3)    Сюди-туди метається, а в куточок ховається. (Віник);
4)    У вогні не горить, у воді не тоне (Правда);
5)    Без болю, без печалі заставляє плакати (Цибуля);
6)    Сидить дівчина в траві, лице її у крові. (Суниця);
7)    Стоять в лузі сестрички, золотенькі очі, білі вії (Ромашка)
7. Музичні загадки.
- Словесно-віршові загадки ви добре розгадуєте. А чи впораєтесь із музичними? (Звучать «Пісні-загадки»  В.Подгола. Після того, як діти відгадають, я демонструю картинку-відповідь до музичної загадки. (Слайди  №7-10 PowerPoint презентації).

8. Загадки-картинки.
- Зверніть увагу на монітор комп’ютера. Що ви бачите? Правильно, картинку, проте вона не проста. Це картинка-загадка.
(Слайди  № 11-14 PowerPoint презентації).

29-04-02.jpg                                  

На ній ми бачимо дерево, дві хати, пеньок, на горбику хлопчина. Якщо уважнішим бути, то можна помітити обличчя чоловіка.
Протягом хвилини кожна команда повинна розгадати загадку-картинку.
 
І команда
 
29-04-03.jpg

Звірі                                       



ІІ команда
Файл:5ul4.jpeg

Коні (6)

9.Комп’ютерні загадкові тести (протягом 8-9 завдання)
- І з цим завданням впоралися. Молодці! Перш ніж ми перейдемо до наступного мені потрібно по 1 гравцю від команди (Члени команд вибирають по гравцю), який буде розв’язувати загадкові тести на комп’ютері. Побачимо, скільки балів ви заробите для своєї команди.
(Діти розв’язують тести із теми “Загадки» на комп’ютері, який і ставить їм бал)

10. Складання чайнворда-загадки
- А ми в цей час спробуємо скласти чайнворд-загадку.
Чайнворд-загадка – це ланцюг слів, побудований так, що остання літера кожного слова-відгадки є першою літерою наступного слова-відгадки.
(Учитель читає загадки, а учні по черзі записують відгадки. Хто швидше і більше відгадає, розмістивши слова-відгадки у чайнворд, той переможець).    
1.      Не махає крильми, а літає, не птах, а птахів обганяє. (Літак)
2.      По полю бродить, зерно молотить.
        Жне-косить - Хліба не просить. (Комбайн)
3.      Лежить свинка, в неї поколена спинка. (Наперсток)
4.      Не звір, не птиця,
         Ніс, мов спиця,
         Сам тонкий,
                              А голос дзвінкий;
                              Хто його уб'є,
                              Свою кров проллє. (Комар)
5.      Без рук, без ніг, на животі повзе, ще й інших везе. (Човен)
6.      З бородою, а не старий,
         З рогами, а не бик,
        Доять, а не корова,        Лико дере, а на личаки не бере. (Коза)

7.      Маленьке, кругленьке, а з підлоги за хвіст не піднімеш. (Клубок)
8.      Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч)
9.      Іде в каструлю чорне, а з каструлі – червоне. (Рак) 
ВІДПОВІДЬ: літак – комар – рак – клубок – комбайн – ніч – човен – наперсток – коза.
(Після закінчення гри вчитель показує правильну відповідь, записану на слайді  № 15 PowerPoint презентації).

11. Вправа «Перебудова прислів’я у приказку”
- Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.
Давайте й ми, підібравши до картинки прислів’я, спробуємо перебудувати його в загадку.
Наприклад, дивлячись на цю картинку( демонструю слайди  № 16-17 PowerPoint презентації), можна підібрати таке прислів’я, як “Зароблена копійка краще подарованого карбованця». Переробивши її, отримуємо таку загадку: «Що краще подарованого карбованця?» (Зароблена копійка)
(Роздаю двом командам по картинці. Учні повинні спочатку підібрати прислів’я, а потім перебудувати його у загадку).
І команда
Маленька праця краща за велике неробство. – Що краще за велике неробство? (Маленька праця)
ІІ команда
Хліб усьому голова. – Що усьому голова? (Хліб)

12. Вправа «Я знаю!» (Пригадування або складання загадки за картинкою).
- Оскільки ви діти творчі, то я не могла пропустити такого завдання, як пригадування або складання загадки за картинкою.
Команда, яка швидше впорається із завданням, отримає 2 бали, яка пізніше – 1 бал (на комп’ютері демонструю 2-3 картинки. (Слайди  № 18-21 PowerPoint презентації).

13. Пошуково-випереджувальне завдання
- Загальновизнано, що в давнину загадка мала певне значення у будь-якій сфері життєвої діяльності людини. Минулого уроку ви отримали таке пошукове домашнє завдання: подумати самостійно або пошукати у довідковій літературі відповідь на питання «Роль загадок у житті людини».
(Діти розповідають про роль загадок у житті людини)
Можливі дитячі відповіді:
1.    У давнину загадка мала пізнавальну цінність: з її допомогою народні знання, народна мудрість передавалися підростаючим поколінням.
2.    Також загадка служила засобом розваг молоді на вечірках, своєрідною розумовою грою, змаганням в кмітливості.
3.    Уміння відгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму ( є дані про те, що в Київській Русі широко користувалися загадками державні діячі та дипломати).
4.    Загадки виконували певне обрядове призначення: вдале відгадування віщувало добрий врожай, гарне полювання, щасливу рибалку, вдале одруження тощо. Шанобою оточувалися ті, що добре відгадували, бо нібито вони й спонукали успіх.
5.    Від уміння відгадувати загадки подеколи залежала подальша доля людини, а іноді ставилося на кін і її життя. Ось як мовиться про це в обрядовій пісня:
Ой біжить, біжить мала дівчина,
А за нею да русалочка:
«Ти послухай мене, красна панночко,
Загадаю тобі три загадочки,
Як угадаєш – до батька пущу,
Не угадаєш – до себе візьму».
6.    Загадки були й своєрідним випробуванням. Древній грецький міф розповідає про чудовище, народжене Тиофоном і Єхідною, з обличчям і грудьми жінки, тілом лева і крилами птаха. Сфінкс знаходився на горі біля міста Фіви (чи на міській площі) і загадувала перехожим загадку «Хто з живих істот рано ходить на чотирьох ногах, вдень на двох, а ввечері на трьох?». Тих, хто не відгадував, сфінкс вбивав.
ІV. Підведення підсумків уроку.
- Як бачимо, діти, наші пращури надавали загадкам магічного значення. Як ви й казали, вміле їх відгадування вважалося ознакою великого розуму, кмітливості та щасливої вдачі. Ними перевіряли на мудрість і зрілість.
Згодом загадки втратили свою первозданну функцію і переважно використовуються як один із різновидів культурних розваг.
Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості. Бажаю вам черпати все життя з цієї криниці, щоб у вашому серці завжди знаходилося місце для загадкового, таємного, чарівного. Поринайте у чудовий світ мрій та фантазій, будьте і самі чарівниками, які вміють творити добро і нести у життя найкраще.
Визначення переможців та їх нагородження. Оцінювання учнів.
Хвилинка розвантаження.
Гра «Разом ми одна сім’я…»
- Незважаючи на те, хто сьогодні був кмітливішим, шустрішим, більш творчим і краще підготувався до уроку, усі ви – учні 1-А класу – члени єдиної класної родини. Доказом цього є навіть створене сьогодні загадкове класне фото. Давайте на завершення пограємо гру «Разом ми одна сім’я…». Слухаючи і промовляючи слова, супроводжуємо їх діями.
В цьому класі ми сім’я – ти і ми, і ви, і я. Посміхнись тому, хто зліва, посміхнись тому, хто справа. Ми одна сім’я... Руки дай тому, хто зліва, руки дай тому, хто справа. Ми одна сім’я... Обніми того, хто зліва, обніми того, хто справа. Ми одна сім’я... Посміхнись тому, хто зліва, посміхнись тому, хто справа. Ми одна сім’я...
V. Домашнє завдання
1.    Скласти самостійно загадки;
2.    Намалювати ілюстрації до загадок.

Надіслано вчителем української мови та літератури Залищецької гімназії Підгребею Н.М.

Планування уроків з Української літератури онлайн, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання з української літератури 5 класу скачати

Предмети > Українська література > Українська література 5 клас > Загадки як вид усної народної творчості. ТЛ Поняття про загадку. Види загадок > Загадки як вид усної народної творчості. ТЛ Поняття про загадку. Види загадок. Конспект уроку і опорний каркас