KNOWLEDGE HYPERMARKET


Між символізмом та імпресіонізмом. К.Дебюссі.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 8 клас.Повні уроки>> Музика:Між символізмом та імпресіонізмом. К.Дебюссі.Повні уроки.


Тип уроку

Комбінований

Мета

  • Дослідити явище музчної культури – імпресіонізм К.Дебюссі;
  • Дати визначення імпресіонізму як художньо – стильового напряму;
  • Дослідити напрямок мистецтва, як систему певних музичних та ідейно-художніх ознак;

Задачі уроку

  • Ознайомити студентів з історією музичної культури 20 століття;
  • Розвинути художньо-історичне мислення учнів;
  • Показати соціально-політичну обумовленість музично-історичного руху;
  • Підвищення загальноосвітнього і культурного рівня.

Хід уроку

  • Вступне слово вчителя.
  • Вивчення нового матеріалу. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.
  • Дискусія, робота по групам. Висновок по темі

Учень повинен знати

Окремі художні явища у соціокультурному просторі; Основні риси, течії імпресіонізму і конкретні прояви у творчості композитора; Досягнення видатних композиторів та їх місце в історії музики.

Учень повинен вміти

Вміти розбиратися в музичних стилях і в засобах музичної виразності.

Привітання вчителя, вступне слово, оголошення теми уроку (1-2 хв)

Короткий вступ. Пояснення цілі матеріалу, його значення в світовому надбанні.

Імпресіонізм

Імпресіонізм (франц. Impressionisme від impression - враження) - напрям у мистецтві останньої третини 19 початку 20 ст. Найповніше виявився імпресіонізм  у французькому живописі. Мав поширення також у скульптурі, літературі, музиці, театрі. Імпресіонізм склався у Франції в 60-х pp.   Імпресіонізм в музиці виявився у відтворенні настроїв, що набувають значення символів, тонких психологічних нюансів, тяжіння до поетичної пейзажної програмності. Йому притаманні витончена фантастика, поетизація старовини, екзотика, інтерес до тембрової і гармонічної барвистості (К.Дебюссі, М.Равель, П. Дюк, М. де Фалья). Рисами імпресіонізму позначена творчість ряду видатних режисерів і акторів кін. 19 поч. 20 ст.: у Франції - режисер А.Антуая; в Італії - актори Е. Дузе, Е. Цаккош; в Німеччині - А. Моіссі, М.Реингардт; в Росії - Ф.Коміссаржевський, П. Орленев.

МРавел.jpeg

М.Равель

П. Орленев.jpeg

П. Орленев

Символізм

Символізм - напрям у європейській літературі та мистецтві кінця 19 поч. 20ст. Ґрунтувався на ідеалістичній філософії. Виступаючи з проповіддю індивідуалізму і містицизму та уявляючи світ як непізнаванну "вищу реальність", відобразити яку можна тільки приблизно, символічно (див. Символ), представники С. відмежовували л-ру й мистецтво від сусп. завдань. С. мав великий діапазон різноманітних відтінків.

Видатний композитор Клод Дебюссі Ашиль

Debusi.jpeg

Клод Дебюссі Ашиль

Клод Дебюссі Ашиль народився 22 серпня 1862 року в передмісті Парижа Сен-Жермен. Його батьки - дрібні буржуа - любили музику, але були далекі від справжнього професійного мистецтва. Випадкові музичні враження раннього дитинства мало сприяли художньому розвитку майбутнього композитора.Найяскравішими з них були рідкісні відвідування опери. Лише з дев'яти років Дебюссі почав навчатися грі на фортепіано. За наполяганням близькою їхній родині піаністки, яка розпізнає неабиякі здібності Клода, батьки віддали його в 1873 році в Паризьку консерваторію.

Старанні заняття перших років приносили Дебюссі щорічні премії з сольфеджіо. У класах сольфеджіо та акомпанементу проявився його інтерес до нових гармонійним оборотами, різноманітним і складним ритмам.

Дарування Дебюссі розвивалося надзвичайно швидко. Вже в студентські роки його гра відрізнялася внутрішньої змістовністю, емоційністю, рідкісним розмаїттям і багатством звукової палітри. Але своєрідність його виконавського стилю, позбавленого модною зовнішньої віртуозності і блиску, не знайшло належного визнання ні у викладачів консерваторії, ні в однолітків. Вперше його талант був відзначений премією лише в 1877 році за виконання сонати Шумана.

Шуман.jpeg

Шуман

Значення мелодії, як основного елемента виразного музики,послаблюється, в той же час зростає роль ладагармоніческого мови іоркестрової палітри, насилу своїх можливостей більш схильних до передачікартинно-образного і колористичного почав. Часте звернення Дебюссі до старовинних народних ладів, а такж до целотонному звукоряд в поєднанні з натуральним мажором і мінораналогічно колосального збагачення кольорової палітри художників -імпресіоністів: довгий "балансування" між двома віддаленимитональностями без явної переваги однієї з них дещо нагадуєтонку гру світлотіней на полотні: зіставлення несколькотоніческіхтризвуки або їх звернень у віддалених тональностях виробляєвраження, аналогічне дрібним мазкам "чистих" фарб розташованих поручна полотні і утворюють несподівано нове поєднання кольорів.

Протягом 1890-х років Дебюссі працював над своєю єдиною закінченоюоперою "Пеллеас і Мелизанда". Композитор довго шукав близький йому сюжеті нарешті зупинився на драмі бельгійського письменника-символіста МорісаМетерлінка "Пеллеас і Мелизанда". Сюжет цього твору привернув Дебюссі, зайого словами, тим, що в ньому "дійові особи не міркують, а зазнають життя ідолю". Велика кількість підтексту давало можливість композитору здійснитисвій девіз: "Музика починається там, де слово безсило".

Дебюссі.jpeg

Дебюссі

Дебюссі зберіг в опері одну з основних особливостей багатьох драм Метерлінка - фатальну приреченість героїв перед неминучою фатальнийрозв'язкою, невіра людини в своє щастя. Дебюссі певною мірою вдалосяпом'якшити безнадійно-песимістичний тон драми тонким і стриманимліризмом, щирістю і правдивістю в музичному втіленні цієї трагедії любові і ревнощів. Особливу свіжість музики композиторів-імпресіоністів додаловтілення ладових і ритмічних елементів, запозичених з фолькльорнародів Сходу, Іспанії, Америки. Зокрема на Дебюссі особливувраження справила музика, яку виконував індонезійська оркестр 
"гамелан": пентатоніческій звукоряд, вільне голосоведення, незвичайнігармонії, своєрідна темброва забарвлення. Окремі елементи цьогосвоєрідного мистецтва Дебюссі органічно ввів в "Квартет", сюїту "Для фортепіано ", в фортепіанну п'єсу" Пагоди ". В останньому випадку вонивиступають в комплексі: тема виникає на основі пентатоніческогозвукоряду, вимальовуючись на тлі найоригінальніших гармоній, якихпідкреслені секунди і кварти:

Важливо, що східна музика розкріпачили думка композитора відфункціональності європейської гармонії і породила дивовижний побарвистості і новизні гармонійний мову. Сильним захопленням Дебюссі  стала музика Іспанії. Утворах Дебюссі "Вечір в Гренаді", "Перерване серенада", "Ворота 
Альгамбри "," Маски "," Іберія "втілено не лише неповторно самобутніймузична мова андалусійского фольклору, а й його характерний дух. 
Після створення п'єси "Вечір в Гренаді", Дебюссі став справжнімродоначальником нової іспанської школи, нерозривно пов'язана зімпресіоністичні стилем. Шукання пізнього періоду творчості Дебюссі відзначені інтересомкомпозитора до джазу. В "Кэк-уоке" з "Дитячого куточка" та фортепіанноїпрелюдії "Менестрелі" - Дебюссі втілив його найхарактерніші ознаки:блюзові інтонації, синкопованих "качающейся" ритм, гармонії банджо 
(паралельні септакорд), пентатоніческая мелодика і типові африканськігармонії, побудовані на порожніх Квінта та секундах. На відміну від ряду більш пізніх напрямку (екпріссіонізм,конструктивізм, урабанізм та ін) мистецтво імпресіоністів оспівує світприродних людських переписувань (іноді драматичних), але частішепередає радісне відчуття життя. Більшість художніх та музичнихімпресіоністичних творів як би заново відкривають передслухачами прекрасний поетичний світ природи, намальованийтонкими, чарівними і чарівними фарбами.

Цікаві факти

1. Невдаха наречений

Сімнадцятирічний Дебюссі був учителем музики в родині Надії Філаретівнифон Мекк, покровительки Чайковського та пристрасної любительки музики.Дебюссі займався з дітьми мільйонерки фортепіано, акомпанував співакам,брав участь у домашніх музичних вечорах. Господиня душі не чула в юномуфранцуза, подовгу і з захватом розмовляла з ним про музику. Однак колиюний музикант без пам'яті закохався в її п'ятнадцятирічну дочку Соню і попросив у Надії Філаретівни її руки, розмови про музику миттю припинилися... Зарвався вчителю музики було негайно відмовлено від місця. Дорогий мосьє, - сухо сказала фон Мекк Дебюссі, - не будемо плутати Божийдар з яєчнею! Крім музики я дуже люблю коней. Але це зовсім не означає, що яготова приєднатися з конюхом ...

2. Cкромний любитель неслави

Якщо переважна більшість композиторів у своєму житті пристрасно шукалиславу, то Дебюссі - навпаки. Він жодного разу в житті не бував на постановкахвласних опер і відкидав славу, яка прийшла до нього в кінці життя. Ну а з приводу своєї музики він завжди скромно говорив: Якби Бог не любив мою музику, я б її не писав ...

Прослуховування творів Дебюсси




Поняття та терміни

Вокаліз

Ллється прекрасна і сумна мелодія. Її співає жіночий голос. Співає без слів, алеясно, що це - розповідь про щось дуже дорогому і близькому. Це«Вокаліз»Рахманінова. Слово вокаліз походить від латинського vocalis - звучить, співаючий. Так називають п'єси для голосу без слів. Крім рахманиновского, відомий вокаліз М.Равеля, який має ще назву «Хабанера», так як написаний в характері цьоготанцю. По суті вокалізом є і таке великий твір, як Концерт для голосу зоркестром Р. Глієра.

Є в цього терміна і більш спеціальне значення. Так називаються вправи дляголосу, необхідні для його розвитку та освоєння різних технічних прийомів.Існують цілі збірники таких вокалізів-вправ. Їх знають співаки, але на естрадівони ніколи не виконуються.

Список використаної літератури

  • Урок на тему "Між символізмом та імпресіонізмом. К.Дебюссі." учителя музичної школи № 1 Козубської В.М. з м. Луцька Волинська область
  • Урок на тему "Між символізмом та імпресіонізмом. К.Дебюссі." учителя музичної літератури та сольфеджіо музичної школи № 1 Парфенюк А.М. з м.Луцька Волинська область
  • Методичні вказівки по проведенню уроку учителя Ширкової Світлани Анатоліївни
  • Кривцун О. Эстетика : учебник для гуманит. вузов и факультетов / О. Кривцун. – М. : Аспект Пресс, 2003. – 447 с.
  • Холопова В.Н. Три стороны музыкального содержания / В.Н. Холопова // Музыкальное содержание: наука и педагогика : материалы Первой Рос. науч.-практ. конф. (4 – 5 декабря 2000 г., г. Москва). – М. – Уфа : РИЦ УГИИ, 2002. – С. 55 – 76.
  • youtube. com

Над уроком працювали: учитель Козубська В.М., учитель Парфенюк А.М., дипломований спеціаліст Муха О.М

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Музика