KNOWLEDGE HYPERMARKET


Однорідні члени речення з залежними словами. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Однорідні члени речення з залежними словами.Повні уроки 


Однорідні члени речення з залежними словами

 Мета:

-     Повторити вивчене про однорідні члени речення;
-     Навчитись визначати залежні слова у реченнях з однорідними членами;
-     Вчитись встановлювати зв`язок між слова у реченні за допомогою питань;
-     Вчитись складати тексти;
-     Збагачувати словниковий запас учнів.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:
Однорідні члени речення можуть мати при собі залежні слова.
Ці  слова  пов`язуються з головними( від якого вони залежать) за змістом. Зв`язок за змістом встановлюється  за допомогою питання, яке ставиться  від головного слова до залежного.
Наприклад.
Весна (яка?) рання, морозиста, свіжа.
Пише (як?) чітко та розбірливо.
Залежне слово пов`язується  з головним не лише за змістом, але й граматично. Цей зв`язок слів найчастіше виражається за допомогою закінчення і прийменника.
Літо (яке?) сонячне, жарке.
Сидіти (де?) в класі, за партою.



Порядок розбору речення з однорідними членами.

1.Визначити основу речення.
2.Знайти другорядні члени речення.
3.Назвати головні і залежні слова, поставити питання.
4.Визначити, якими частинами мови є головне і залежні слова.
5.Назвати засіб зв`язку слів у реченні (закінчення, закінчення і прийменник, тільки за змістом).

Знайди у тексті речення з  однорідними членами.
Чи бачили ви колись море? Безмежна казкова лазур! Приваблює вона своєю загадковістю.
Грайливі хвилі-баранці швидко перекочуються, біжать та стомлено розчиняються у прибережному піску. Море співає таємничу пісню. В прозорій далечині підносяться над оксамитовою гладдю дельфіни-пустуни. Граючись, вони роблять неймовірні сальто. В кришталевій блакиті неба невгомонно носяться, мов на вітрилах, галасливі чайки. Раптом цей  чарівний спокій змінюється штормом. Зловісну тишу порушує посвист нестримного вітру. Сліпучо-яскраві блискавки  розтинають чорні хмари. Шалені хвилі клекочуть, з гуркотом несуться до берега і розриваються міріадами дрібних крапель. Та недовго хазяйнує буря-злодійка. Стомлений вітер поволі стихає. Там, де сходиться небо з водою, з`являється блакитна мережка.
Ласкаві хвилі знову починають свій розмірений біг. Дивовижна краса моря зачаровує кожного!


More t20.jpg
Останнє речення спиши та підкресли в ньому підмет та присудок.

Прочитай текст.
Співає квітуче поле
Прийшла весна тепла сонячна. Ласкава. Розбудила сонне поле. Розправило свої груди вдихнуло свіжого солодкого повітря. Вмилося дрібним дощиком, привіталося з прудким вітерцем.

Упало добірне зерно з рук сіячів у пухку землю. Рясні дощі напувають ниву. Дрібні паростки пробиваються, здивовано піднімаючи свої голівки.Сонце ніжно пестить їх своїм промінням, вдихає в них силу. Піднімаються сходи, зміцнюються від соків землі-матінки.
Поступово з`являються тендітні колосочки  вусаті-вусаті безвусі.
 То ячмінь-богатир та пшениця-чарівниця загадково перешіптуються між собою. А далі біло-біло зацвіла красуня-гречка. Поряд з нею – овес. Він уже колоситься. Стоїть красень смарагдово-білий, наче посріблений. Граються колоски з теплим вітром  радіють  хвилюються тугим зерном наливаються.
Співає квітуче поле, а люди радіють: «Буде хліб! Буде життя!»

Hlib t20.jpg
Спиши виділені речення та постав у них розділові знаки між однорідними членами речення або сполучники.
Підкресли однорідні члени із залежними від них словами.

А ось іще вірш про хліб та працю хліборобів.
Запашний хліб
Розмовляє в полі вголос
Величавий зрілий колос.
Хто ж зростив, тебе, браток?
Чим ти пахнеш, колосок?
Хто ж твоя матуся, брате?
Будеш нам відповідати?
-Знайте, матінка моя-
Це квітучая земля.
Батько-вітер нас гойдав,
Пестив, ніжив, доглядав.
Хлібороби, мов бджілки,
Нас збирали залюбки.
Від зорі і до зорі
 Працювали трударі,
Щоб зібрати урожай
І спекти нам коровай-
Духмяний, білий, променистий,
Наче сонце, золотистий.

Hliborobu t20.jpg
Korovay t20.jpg

Знайди в цьому вірші речення з однорідними членами та поясни, як залежні слова пов`язані з головним.

Гра на запам`ятовування різних видів інформації.
Ось 20 найменувань предметів, які тобі треба запам`ятати за короткий час: килим, папір, пляшка, ліжко, риба, крісло, вікно, телефон, сосиска, цвях, друкарська машинка, черевик, мікрофон, ручка, телевізор, тарілка, горіх, автомобіль, кавоварка, цегла.
З названих предметів необхідно постаратися створити смішну уявну картинку. Кожне слово в цій картинці повинно мати намальованим яскравий уявний образ (не букви й не слова!). Для початку виробіть асоціацію (схожість) між килимом та папером (зв`яжіть їх). Асоціація повинна бути забавною.
Наприклад, можна уявити свій домашній килим, зроблений з паперу. Уяви, як ти ходиш по цьому килиму, й спробуй почути «паперовий» шерех під ногами. Аркуш паперу, що лежить на килимі, не підійде: це занадто логічно.

Прочитай текст.
СВЯТИЙ МИКОЛАЙ
Святий Миколай – один з найбільш відомих святих в Церкві. Він народився 270 року в м.Патарі, південно-зхідній області Малої Азії. Батьки Миколая були відомими та багатими людьми. Довгі роки у них не було дітей. Миколай став єдиним, вимоленим їх сином. З юних літ Він відзначався глибокою побожністю, піклувався про вбогих та нужденних, згодом став священником.
Близько 300 року в Мірі вибухнула велика епідемія, під час якої померли батьки Святого. Він успадкував велике багатство, яке роздав бідним і нужденним. Не чекав, щоб просили допомоги, а сам допомагав потребуючим. Пильнував. Щоб справдилися слова Христові: «Не показуйте своєї праведності перед людьми… нехай знає про ваші діла лише Господь». Святий Миколай намагався творити добро непомітно, таємно…
Помер Миколай приблизно у 345 році. День смерті відзначають як день Святого Миколая Чудотворця – 19 грудня.
Про Миколая є багато легенд.Одна з них розповідає: «Коли в місті настав голодомор, Святий молився і ревно просив у Бога допомоги. Саме в той час на Сицилії торговцеві хлібом уві сні з`явився Миколай, який дав йому грошовий завдаток та замовив корабель хліба для голодуючих у Мірі. Прокинувшись, купець, на своє велике здивування, знайшов у кулаку гроші  остаточно переконався, що це був незвичайний сон, а Боже об`явлення. Купець одразу ж наповнив корабель хлібом, приплив до Міри, де Миколай купив у нього цей хліб для голодуючих.»
Ще багато чудес було за життя  Святого. І після Його смерті й досі відбуваються чудеса і зцілення. Недивно, що з Його ім`ям пов`язана традиція  - таємно дарувати подарунки, особливо дітям.

Перекажи текст. Пригадай, чи святкують це свято у твоїй сім`ї та як саме. Розкажи.
Svmukolay t20.jpg
                           
Завдання до теми:
1.Розкажи, чи бачив ти коли-небудь працю хліборобів. Розкажи про це.
2.Намалюй малюнок за темою «Весна».
3.Склади 3 речення з однорідними членами.
4.Пригадай, які хороші справи ти зробив сьогодні і чим можеш порадувати своїх батьків.

Запитання до теми:
1.Що таке однорідні члени речення?
2.З допомогою яких сполучників поєюнуються однорідні члени речення?
3.Що таке головні та залежні слова?
4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?
5.Назви сполучники, що вживаються  в нашій мові.

Список використаних джерел:
1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.
2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Урок на тему: «Однорідні члени речення. Речення з кількома рядами однорідних
членів », Олена Панчук , вчитель української мови та літератури.
7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галина Корицька , вчитель української мови та літератури.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


----

Над уроком працювали

Панчук О.

Жолник Р.М.

Корицька Г.

Пучко Л.В.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас