KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поль ВЕРЛ?Н (1844–1896). “Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму. Конспект урок

Зарубіжна література 10 клас


 Тема "Поль ВЕРЛЕН (1844–1896). “Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму"


Конспект уроку до теми "Поль ВЕРЛЕН (1844–1896). “Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму"



Поль Верлен – поет і людина
(1844-1896)

Мета:
* ввести учнів у своєрідний життєвий і творчий світ поета;
* допомогти зрозуміти і сприйняти його незвичайний стиль життя та поглибити знання про модерністичні течії в мистецтві;
* розвивати навички дослідницько-пошукової діяльності, зв’язне мовлення, творчі здібності учнів;
* сприяти вихованню інтересу до французької літератури, до творчості поета як світового надбання

Тип уроку: засвоєння нових знань

Форма проведення: урок –презентація.

Обладнання: мультимедіапроектор, портрет Поля Верлена, репродукції картин Клод Моне, Едгара Дега, Огюста Ренуара; репродукції скульптура Огюста Родена; фонограма Прелюдії №3 “Вітер на рівнині” Клода Дебюссі
Презентація слайдів

Епіграф:
Є така поезія Верлена,
Де поет себе питає сам
гіркому каятті :”Шалений!
Що зробив ти із своїм життям?”

М. Рильський


Учитель вищої категорії ЗНЗ №4
Жук Олена Пилипівна
слайд Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Етап актуалізації опорних знань
- Які видатні особистості збагатили літературний світ ІІ половини ХІХ ст.?
ІІІ. Етап мотивації навчальної діяльності
Вчитель. Система роботи на нашому уроці сьогодні залишається традиційною: конспектуємо, відповідаємо, доповнюємо, працюємо.
Вчитель.
Оголошення теми уроку ....
Оголошення мети уроку…
Робота над епіграфом (зачитати)
Асоціація. Робота над портретом
Вчитель. Для нас у житті дуже важливі перші враження від людини. Які Ваші перші враження від людини , яку ви побачили? (діти дають характеристику)

Представлення творчих груп.
Вчитель. Презентувати Поля Верлена як поета і людину мені сьогодні будуть допомагати учні, які об’єдналися у творчі групи: (називаються групи, учні встають) істориків, біографів, мистецтвознавців, музикознавців та любителів поезії.

- Асоціація
Вчитель. Що постає у вашій уяві, коли ви чуєте слово „Франція”?
Учень-історик. Франція - третя за величиною країна Європи . Багаті культурні традиції Франції і бурхлива історія завжди привертали увагу всього світу. Туристи з усього світу вважають своїм обов’язком відвідати Лувр, гробницю Наполеона, собор Паризької богоматері, Ейфелеву вежу та інші пам’ятки. Протягом багатьох століть вона була одним із культурних центрів Європи. Вона дала світові великих учених , художників, письменників, філософів, політичних діячів.
Вчитель. Імпресіонізм - художній стиль початку ХХ ст., що зробив величезний вплив на все мистецтво.
Учень- мистецтвознавець1. В другій половині минулого століття у Франції почала працювати група молодих художників. Вперше в історії мистецтва художники зробили для себе правилом писати не в майстерні, а під відкритим небом: на березі річки, в полі, в лісі. Після виставки в Парижі цих художників стали називати імпресіоністами.. Це слово підходило до їхніх робіт, тому що в них художники передавали своє безпосереднє враження від побаченого.





тихо



голосно Учень- мистецтвознавець2. Музика Клода Дебюссі
„Вітер на рівнині”
Одним з майстрів імпресіонізму був Клод Моне. Він працював найбільш в області пейзажу. Помітивши , що тіні від предметів зовсім не чорні, а мають визначене фарбування, він вигнав чорний колір зі своєї палітри.
Швидкими , недбалими мазками Моне писав розгойдане від вітру поле і повну рухову вулицю Парижа. Він чудово міг передати на полотні пекуче марево літнього дня і красу французької землі.
Учень- мистецтвознавець3.
Життєрадісне сприйняття світу, притаманне всьому імпресіонізму, особливо чітко проявилося в творчості одного з найбільших представників цього напрямку Огюста Ренуара . Його залучали молоді, свіжі обличчя природні, невимушені пози. У зображених ним портретах немає психологічної глибини, але подібність з оригіналом у них установлено тонко, залучає живий блиск очей, ніжні відсвіти навколишніх барвистих тонів на шкірі обличчя.
Учень- мистецтвознавець1.
Ряд нових творчих задач поставив перед собою Едгард Дега. Він примикав до напрямку імпресіоністів, хоча його мальовничі прийоми були іншими. У центрі мистецтва цього художника – зображення людини. Він писав людей різних суспільних шарів : праль, модисток, балерин у хвилини відпочинку, на репетиціях, під час виступів на сцені. Дега вмів помітити незвичайний виразний жест. При першому погляді на його полотнах, здається, що це випадково побачений , як би вихоплений шматок дійсності, насправді в них усе ретельно продумано.
Учень- мистецтвознавець2.
Під впливом імпресіонізму в живописі часом з’являється імпресіонізм у скульптурі Огюста Родена. Миттєвий рух- і примарні враження передаються у його багатофігурних композиціях.
Відразу після своєї появи імпресіонізм зазнав лютої критики, оскільки він ніс нове сприйняття світу.
Видатний російський письменник Лев Толстой підмітив одну з характерних рис їх стилю: ”Дивишся, як людина нібито без усякого розбору маже фарбами, що потрапляють їй під руку, і жодного нібито зв’язку ці мазки між собою не мають. Але відійдеш на деяку відстань, подивишся – і загалом вимальовується цілісне враження.”
Учень- музикознавець .
Імпресіонізм виявився плідним і для музики. Прелюдію, яка зараз звучить Клода Дебюссі „Вітер на рівнині”, можна назвати класичним зразком імпресіонізму в музиці. Клод Дебюссі – відомий французький композитор, піаніст, критик, диригент. В історію музики увійшов як основоположник імпресіонізму. У них намагається відтворити миттєві почуття, швидкоплинні враження, риси пейзажу, найтонші відтінки емоцій .(Звучить музика)
Словникова робота
Робота над поняттям імпресіонізм
Метод тренування. Складання схеми „Основні риси імпресіонізму”. Метод „Коло ідей”
Як можна представити імпресіонізм через духовне сприйняття


Вчитель. У кожного своє сприйняття, розуміння твору мистецтва, музики. Адже шедеври не підлягають однозначному тлумаченню. Головне - прагнути осягнути їх не тільки розумом, а й душею. Мистецтво дає крила, музика запалює весь світ, а поезія – музика душі. Поезію цього майстра називають „пейзажами душі”, а пейзаж його душі здебільшого похмурий, вчувається глибока й непоправна туга, тривога, смуток. Хто ж він такий? Як міг сформуватися і сформувався його життєвий світ.
Учень-біограф.
Поль Верлен народився 30 березня 1844року в місті Меце, Франція. В 1862 році після отримання ступеня бакалавра працює в канцелярії страхової компанії, а пізніше у Паризькій міській ратуші, у вільний час відвідує літературні салони, пише вірші.
Знайомиться з гуртком молодих літераторів „Парнас”. Це знайомство мало велике значення для подальшої творчості. В збірці „Сучасний Парнас” друкувалися вірші поета. 1870 року – одружується на Матильді Моте, сподіваючись на подружнє щастя та сімейний затишок, але цим надіям не судилося втілитися. 1871р. – у житті Верлена появляється „чорний геній” – Артур Рембо. Під час однієї із сварок поранив його пострілом із револьвера, за що було засуджено брюссельським судом до дворічного ув’язнення. Дружина подала на розлучення. Перебування у тюрмі змінило погляди поета на життя, звертається до Бога, до віри, до сім’ї.
Літературна молодь Франції визнала Поля Верлена „Королем поетів”. Проте визнання до поета прийшло надто пізно : здоров’я погіршилось внаслідок безладного богемного життя і згубного впливу алкоголю. Поет помер 8 січня 1896 року в Парижі.
Учень-літературознавець.
Рано відчув любов до поетичного слова. В 1863 виходить у світ перший друкований сонет “Пан Прюдом”. Наступними були збірки “Сатурнічні поезії”, Вишукані свята”, “Добра пісня”,
які виходили з інтервалом у два роки. Широкого розголосу вони не мали, але отримали належну оцінку відомих критиків та письменників.
У 1874 році, коли Поль Верлен перебував у в’язниці, з’явилася збірка “Романси без слів”. Релігійні настрої позначилися на поезіях, що ввійшли до збірки “Мудрість” у 1881 році.
Чуйна душа страждала і плакала від болю, нагадувала плач скрипки, смичком якої була доля поета, що зривала з її струн сумні осінні пісні.
Робота над творчим доробком Поля Верлена.
- Декламування поезії „Осіння пісня” мовою оригіналу
Вчитель. Перекладати його твори дуже тяжко, мабуть, найкраще українською це зробив М. Лукаш, який продемонстрував неабияку винахідливість і зумів відтворити музику верленівської поезії.
- Декламування поезії „Осіння пісня” українською мовою в перекладі М. Лукаша
Вчитель. Яке враження справив на вас вірш?
IV. Рефлексія
Вчитель. Пропоную повернутися до епіграфа нашого уроку, щоб відповісти на питання: ”Що він зробив із своїм життям?”
Хто ж такий Поль Верлен?
Яким був його життєвий шлях?
А як ви сприйняли його як поета , як людину?

Вчитель. Саме він не загубився у вирії літературного життя. Його твори спроможні торкатися душ інших людей, задумуватися над його життям і своїм особистим. І свідченням цього є власні поезії наших однокласників, які торкнули найтонші струни їхніх душ.
Літературна творчість учнів.
О , прекрасный вы поэт души,
Стихи все ваши хороши.
Язык стихов вы изменили,
И этим чудом вы свершили,
Ведь только вы смогли терпеливо,
Весь мир души открыть красиво.
В стихах игру вы показали,
И точно всё так описали.
О мыслях, чувствах, обо всём,
О том, как крест свой мы несём.
В словах ваших музыка играет,
Духовно всех нас обновляет.
И с нею видите вы яркие цвета,
Вот истинная стихотворная красота.
В стихах вы рифму избегали,
И что не нужна она считали
Ведь чувства так не передать
Если всё время их рифмовать.
В словах звучит всё писсемизм,
О жизни несчастливой он кричит,
Всё это он читателю несет.
Тоска душу вашу взяла
И за собою в след вас повела.
Но не смотря на это стихи ваши прекрасны.
И наука ваша не напрасна,
Ваш стих будет среди нас вечно жить
И всех мудрости учить.
Ю. Демчук

Комедії, трагедії і драми,
Театр, і в ньому ми – вічно живі,
Ніколи нам не бути глядачами –
Актори ми назавжди – ce la vie!
І роль у нас у кожного своя,
Та ми її не в силі вибирати
Комусь – долати грізнії моря,
Одним дано в ім”я людей писати.
А ти собі, мабуть, й не уявляв,
Яка з ролей на тебе ще чекає,
Але тоді вже серцем відчував –
Не кожен дар такий високий має.
Кленовим листям падали у світ
Твої творіння – книги та романи,
В серцях людей, лишивши вічний слід,
Навколо світу мчали поміж нами.
Якби ти знав, якби тільки знав,
Що ми тебе не раз в житті згадаєм,
І листя те, що ти подарував,
Як цінний скарб в душі охороняєм !
Л. Савонік

„Найперше – музика у слові!”-
Як гасло линуть ці слова,
Це Поль Верлен сказав чудово,
Хоч істина і не нова.
Слова повинні піснею звучати,
У цьому, думаю, є справжняя краса,
Тоді лиш їх захочеться читати,
Коли від них бере мажор душа.
Я в цьому певна, вірю в це я,
Та і для нас це не нове,
Найперше – музика у слові-
Й художнє слово оживе.

Вчитель. Ваші враження від поезії наших учнів?
(виступи учнів з власними думками)





 Вчитель. Ліричний світ Поля Верлена дуже великий. Переважно це лірична розповідь, щоденник настроїв і переживань. Для поета природа і душа - тотожні поняття, краса наближає до пізнання Істини, Добра, Сенсу буття. Музика запалює весь світ, дає душі крила. На крилах музики ми і закінчуємо наш урок.
Пропоную послухати пісню „Вічне кохання” у виконанні нашої однокласниці

V. Підсумок роботи на уроці.
Оцінювання.
Вчитель. Сьогодні ми познайомилися із своєрідним життєвим і творчим світом французького поета Поля Верлена, намагалися зрозуміти його незвичайний стиль життя, поглибили знання про модерністичні течії в мистецтві. . Дякую творчим групам за дослідницько-пошукову роботу.

Домашнє завдання.
•Опрацювати з підручника статтю про Поля Верлена

•Скласти літературну анкету (письмово)

• Підготувати виразне читання віршів Поля Верлена: “Мистецтво поетичне”, “В серці і сльози і біль...”



Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Машовець М.П.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас > Поль ВЕРЛÉН (1844–1896). “Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму > Поль ВЕРЛÉН (1844–1896). “Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму. Конспект уроку