KNOWLEDGE HYPERMARKET


Прославлення сили людського характеру в творі.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Прославлення сили людського характеру в творі.Повні уроки

Тема: Прославлення сили людського характеру в творі
Мета: розширити знання учнів про роман Жуль Верна «“П’ятнадцятирічний капітан”.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:
Древній філософ Вергілій говорив: «Відважним доля допомагає.».
Прикладом цього є роман Жюля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

T41k1.jpeg
Французький прозаїк, один з родоначальників жанру наукової фантастики. Народився 8 лютого 1828 в Нанті. Декілька років жив в Парижі, займаючись літературною діяльністю, але визнав це заняття неприбутковим і, збираючись одружуватися, став біржовим маклером. Втім, від думки про письменство не відмовився. Живлячи глибокий інтерес до географічних досліджень і аеронавтики, Верн написав трактат про можливість досліджувати Африку за допомогою повітряної кулі.


Трактат відкинув багато хто, але один з видавців, П.Ж.Етцель запропонував Верну переробити його в пригодницький роман, який став одним з кращих творів знаменитого французького письменника Жуля Верна став пригодницький роман «П'ятнадцятирічний капітан», який приковує увагу читачів завдяки захоплюючому сюжету.
Отже, шхуна «Пілігрим» відправилася в заворожуючу і небезпечну подорож. Спробуємо відновити маршрут героїв Ж. Верна. Причому нам належить відновити два маршрути «Пілігрима»: той, по якому мав намір провести корабель капітан Халл, і той, по якому морські мандрівники вимушені були слідувати із-за підступів Негоро.

T41k2.jpeg

  • Завдання:

Прочитайте уривок інтонаційно виділяючи географічні назви:
«Джемс Уэлдон ежегодно отправлял целую флотилию судов в северные моря, за Берингов пролив, а также в моря Южного полушария, к Тасмании и к мысу Горн. “Пилигрим” считался одним из лучших кораблей флотилии. Ход у него был отличный. Превосходная оснастка позволяла ему с небольшой командой доходить до самой границы сплошных льдовЮжного полушария.
Капитан Халл умел лавировать, как говорят моряки, среди плавучих льдин, дрейфующих летом южнее Новой Зеландии и мыса Доброй Надежды, то есть на более низких широтах, чем в северных морях. Правда, это только небольшие айсберги, уже потрескавшиеся и размытые теплой водой, и большая часть их быстро тает вАтлантическом или Тихом океане».

T41k3.jpeg
Герої роману впродовж півроку переживають безліч дивних пригод у відкритому морі і в тропічних лісах Африки, куди їх закидає зла доля в особі злочинця і работорговця Негоро.
І в цих пригодах найяскравіше виявляється дивний характер юного капітана Дік Сенда. «Його розумне обличчя дихало енергією. Це було обличчя людини не лише сміливої, але і відважної», — підкреслює автор.
Не раз, стикаючись з труднощами, доводиться Діку ризикувати життям, але хоробрий хлопець ніколи не зупиняється перед перешкодами. Він проявляє дивну винахідливість і мужність саме в ті хвилини, коли здається, що ніщо вже не може врятувати від неминучої загибелі.


Юний капітан рятує себе самого, але в першу чергу своїх друзів. Він безстрашно переймає на себе командування «Пілігримом», який не лише залишився без капітана, але і знаходився в стороні від звичайних морських доріг. Дік думав про те, що повинен доставити місіс Уелдон і її сина до найближчого порту, де вони будуть в безпеці.
Проте із-за підступів негідника Негоро подорожні збиваються з дороги і замість берега Америки потрапляють до Африки, де на кожному кроці їх підстерігає небезпека. І знову юний герой, не дозволяючи собі піддаватися паніці, знаходить вихід із скрутного становища.


Він прагне придумати спосіб дістатися до берега, який таїв би в собі менше небезпек для його супутників. Але на дорозі їх підстерігають нові випробування. Подорожні потрапляють в полон до работорговців, де і самі перетворюються на рабів. І навіть в цій нелегкій ситуації Дік Сенд придумує план порятунку.

T412k.jpeg
«Юный моряк переходил от отчаяния к надежде. Но благодаря своей энергичной натуре он не поддавался унынию и готов был воспользоваться малейшей возможностью, которая могла ему представиться».
І хлопець використовує кожну таку можливість, завдяки чому і знаходить вихід з цієї і багатьох інших важких ситуацій. Ми бачимо, що небезпеки і перешкоди лише загартовують волю юного капітана. Рішучість, мужність, твердість характеру,, благородство думок, які проявляє Дік Сенд у всіх випробуваннях, роблять його справжнім героєм.

T44k5.jpeg
Жуль Верн писав, що в своєму творі «намагався показати, що можуть зробити розум і хоробрість підлітка в боротьбі з небезпеками і труднощами, що змусили його покласти на себе відповідальність, не властиву його віку». Кращі якості п'ятнадцятирічного капітана — сила волі, енергійність, відвага, наполегливість, справедливість і благородство — зробили його одним з найулюбленіших героїв французької літератури. А сам роман був і залишається в числі найбільш популярних творів Жуля Верна.


Ті муки совісті, які мучили Діка Сенда, повинні з'являтися періодично в душі кожної людини. Хлопець не міг собі пробачити, що через недостатність знань він не зумів як слід впоратися зі своїми обов'язками на кораблі.
«Да, — повторял он себе, — если бы на борту “Пилигрима” я знал всё то, что должен знать настоящий моряк, скольких несчастий можно было бы избежать».
І тому він почав вивчати підручники з неймовірною старанністю і завзятою допитливістю читача. Давайте ж і ми отримувати знання з непереборним бажанням здійснювати дивні відкриття, які прикрасять наше життя і допоможуть в подоланні життєвих труднощів.


  • Завдання на закріплення нової теми:

Назвіть основні риси характеру п’ятнадцятирічного капітана.

  • Домашнє завдання:

Напишіть твір на тему: Чому навчив мене подвиг П’ятнадцятирічного капітана?
Список використаної літератури:
Географическое прочтение романа Жюля Верна
«Пятнадцатилетний капитан».Интегрированный урок географии и литературы.Л.М. ГОРЕПЕКИНА учитель географии,Н.И. НЕМЫКИНА учитель русского языка школа «Искорка», г. Белгород
Урок на тему: "Всесвітній мандрівник Жуль Верн" Шевченко О. В., учитель зарубіжної літератури, Миколаївська гімназія № 4 Миколаївської обл.
Верн Жюль Город будущего. Путешествие в Англию и Шотландию задом наперед. Невидимая невеста.- М: Ладомир, 2009.- 462с.
Зарубежная литература: Х1Х век. Романтизм. Критический реализм. Хрестоматия.-
М.: Просвещение, 2009.- 639с.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях
.6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008.- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Л.М. ГОРЕПЕКИНА

Шевченко О. В.


Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас