KNOWLEDGE HYPERMARKET


Підсумкове заняття. Семестрове оцінювання. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 10 клас. Повні уроки>>Біологія: Підсумкове заняття. Семестрове оцінювання. Повні уроки

Содержание

Тему уроку

  • Підсумкове заняття. Семестрове оцінювання. 

Мета уроку

  • перевірити засвоєний матеріал пройдених тем «Будова клітини», «Клітинний цикл. Митоз», «Обмін речовин та перетворення енергії», «Неклітинні та одноклітинні організми», «Тканини тварин і їх роль, функції в організмі».

Задачі уроку

  • пройти семестрове оцінування по вже пройденому матеріалу шляхом тестування і виконання індивідуальних завдань.

Хід уроку

Контролюючий блок №1 до теми «Будова клітини. Органели»


Відповісти на наступний тест.

1. Будову і функції органоїдів клітини вивчає наука

а) генетика
б) цитологія
в) селекція
г) фенологія


2. Положення клітинної теорії -

а) хромосоми здатні до самоудвоению
б) клітини походять тільки від клітини
в) в цитоплазмі клітини мають органоїди
г) клітини здатні до митозу і мейозу


3. Значну частину вмісту клітини складає вода, яка

а) розчиняє жири
б) утворює глобули білку
в) утворює веретено ділення
г) надає клітині пружність


4. Плазматична мембрана не бере участь в

а) поглинанні речовин
б) запасанні енергії
в) наданні клітини форми
г) встановленні зв'язку між клітинами


5. Основна функція мітохондрій -

а) редуплікація ДНК
б) біосинтез білку
в) синтез АТФ
г) синтез вуглеводів


6. Синтез білку відбувається в

а) лізосомі
б) рибосомах
в) апараті Гольджи
г) гладкої ендоплазматичної мережі


7. Яка роль цитоплазми в рослинній клітині?

а) захищає вміст клітини від несприятливих умов
б) забезпечує виборчу проникність речовин
в) здійснює зв'язок між ядром і органоїдами
г) забезпечує вступ в клітину речовин з довкілля


8. Комплекс Гольджи не бере участь в

а)  утворенні лізосом
б) накопиченні речовин
в) транспорті речовин
г) освіті АТФ


9. Які зв'язки визначають первинну структуру молекул білку?

а) гідрофобні між радикалами
б) між поліпептидними нитками
в) пептидні між амінокислотами
г) водневі між - NH і - CO групами


10. Рибоза входить до складу молекул

а) ДНК
б) РНК
в) хлорофілу
г) різних білків
     

Виконати наступне завдання.

Визначте, чи правильно це висловлювання (так або ні) :

1. Рибосоми утворюються в ядрі.
2. ЕПС завжди покрита рибосомами.
3. Функція усіх пластид - фотосинтез.
4. У прокариотов немає оформленого ядра.
5. Піноцитоз - це вид фагоцитозу.
6. Рослини, тварини і гриби відносяться до эукариотам.
7. Органоїди - це постійні утворення клітини.
8. Мітохондрії не здатні до саморазмножению.
9. У хромопластах відбувається фотосинтез.
10. Лізосоми здатні переварювати саму клітину.


Дайте порівняльну характеристику тваринній і рослинній клітинам на малюнку 1.


Тваринна(зліва)  і рослинна (справа) клітини.      

Тваринна(зліва)  і рослинна (справа) клітини.               

                                    
Мал. 1 Тваринна(зліва)  і рослинна (справа) клітини.


Опорні слова: оболонка, мембрана, цитоплазма, мітохондрії, апарат Гольджи, ендоплазматична мережа, клітинний центр, ядро, клітинні включення.

Контролюючий блок №2 до теми «Клітинний цикл. Мітоз»


Дати стисле визначення терміну клітинний цикл.


Відповісти на наступний тест.

1.Процес біосинтезу білку протікає на рівні організації живого

а) молекулярно-генетичному
б) клітинно-органоїдному
в) тканинно-організменому
г) популяційно-видовому


2. На ріст і розвиток рослин роблять вплив іони

а) Na
б) Fe2


3. Вбудовуватися в зовнішню клітинну мембрану здатні

а) лізосоми
б) мітохондрії
в) апарат Гольджи
г) ендоплазматична мережа


4. При фотосинтезі протони водню відновлюються за рахунок

а) приєднання електронів
б) з'єднання з АТФ
в) окислення глюкози
г) з'єднання з вуглекислим газом


5. Універсальність генетичного коду виражається в тому, що

а) він однаковий для усіх організмів
б) його складають тільки чотири нуклеотиди
в) один триплет кодує тільки одну амінокислоту
г) одній амінокислоті відповідає декілька триплетів


6. У профазі мейозу 1 на відміну від профази мейозу 2 відбувається

а) кросинговер
б) подвоєння хромосом
в) утворення веретена ділення


7. Розмноження спорами характерно для

а) моху
б) бактерій
в) простих
г) кишковополих


8. При діленні рослинної клітини в ядрі можна спостерігати наступне:

а) ядро ділиться навпіл
б) добре помітні хромосоми, розбіжність частин хромосом
в) добре помітні хромосоми, безладний розподіл
г) погано помітні хромосоми, розбіжність частин хромосом


9. Синтез молекул ДНК в клітині відбувається в

а) ядрі
б) лізосомах
в) рибосомах
г) апараті Гольджи


10. Спадкова інформація про ознаки організму зосереджена в молекулах

а) Т-РНК
б) ДНК
в) білків
г) полісахаридів


Подивіться наступне відео  і продовжіть давати відповіді.



Відео 1 «Клітинний цикл. Ділення клітини.»

Дайте назву і стислий опис кожній фазі мітозу.

Контролюючий блок №3 до теми «Неклітинні та одноклітинні організми»


Відповісти на наступний тест.

1. До складу клітини входять:

а) вода і мінеральні солі;
б) вода і органічні речовини;
в) органічні і неорганічні речовини. 


2. Носіями спадкової інформації є:

а) білки і вуглеводи;
б) білки і нуклеїнові кислоти;
в) нуклеїнові кислоти.


3. Схожість хімічного складу і клітинна будова  рослин і тварин говорить:

а) про їх походження від  неживої природи;
б) про єдність органічного світу;
в) про походження тварин від рослин.


4. Усі клітини тваринних організмів:

а) тільки ядерні;
б) можуть бути ядерні і без'ядерні;
в) тільки без'ядерні.


5. Статеві клітини мають:

а) одинарний набір хромосом;
б) подвійний набір хромосом;
в) можуть мати одинарний і подвійний набір хромосом.


6. Рослинні клітини, на відміну від тварин, мають:

а) хлоропласти, вакуолі, оболонку з клітковини;
б) хлоропласти і вакуолі;
в) вакуолі і оболонку.


7. Віруси - неклітинні форми життя - можуть вражати:

а) бактерії;
б) бактерії, рослини, тварин, людини;
в) тварин, людини.


8. Енергія в клітині утворюється і накопичується:

а) в цитоплазмі;
б) в ядрі;
в) в мітохондріях.


Дайте назву складових, що становлять будову вірусу, на малюнку 2.

Будова вірусу           


Мал. 2 Будова вірусу


Подивіться наступне відео і продовжіть давати відповіді.


Відео 2 «Вірусні інфекції»

Відповісти на питання

1. Чому Д. І. Івановський дав назву "вірус" (отрута) збудникові хвороби тютюну?
2.Які хвороби заразні і викликаються вірусами ?
3.Які хвороби заразні і викликаються бактеріями або одноклітинними тваринами ?
4.Які хвороби невиліковні?
5.Віруси якої хвороби передаються через кров матері?
6.Які інфекційні хвороби передаються через статевий контакт?
7.Яка смертельно небезпечна хвороба не передається через побутові прилади і шкіру?
8.Які інфекції передаються через тварин?
9.Які небезпечні хвороби виникають під впливом алкоголю і наркотиків?
10.Які хвороби небезпечні не лише для самого хворого . але і для суспільства?
11.Спосіб створення штучного імунітету?
12.Захворювання, що призводять до повного руйнування імунної системи в організмі?


Користуючись своїми знаннями, наведіть приклади вірусів.
Для перевірки матеріалу пропоную вам, діти, заповнити таблицю.

Клітинні організми Неклітинні організми Характерні особливості
  
  
  


Контролюючий блок №4 до теми «Обмін речовин та перетворення енергії»

Метаболізм


Мал. 3 Метаболізм


На малюнку 3 коротко описати процес метаболізму і назвати речовини, які утворюються.


Відповісти на наступний тест.

1. У яких органелах клітини здійснюється процес фотосинтезу?

а) В ядрі
б) В хлоропластах
в) В мітохондріях
г) В рибосомах


2. Які компоненти клітини беруть участь у біосинтезі білку?

а) хромосоми
б) Клітинний центр
в) Рибосоми
г) Ядерце

3. Які функції виконує ДНК в синтезі білку?

а) трансляція
б) транскрипція
в) синтез Т-РНК і Р-РНК
г) самоздвоєння

4. На якій стадії фотосинтезу утворюється первинний вуглець?

а) Друга фаза
б) Перша фаза
в) Темнова фаза
г) Світлова фаза

5.Який етап дисиміляції називається безкисневим?

а) Перший
б) Другий
в) Третій
г) Підготовчий


6. Що відбувається з глюкозою на другому етапі дисиміляції?

а) окислення до СО2 і Н2О
б) гідроліз
в) аеробне окислення
г) гліколіз з утворенням молочної кислоти


7. Чому асиміляція називається пластичним обміном?

а) Розпадаються органічні речовини
б) Розпадаються не органічні речовини
в) Створюються не органічні речовини
г) Створюються органічні речовини


8. Які процеси здійснюються в рибосомах?

а) фотосинтез
б) синтез білків
в) синтез АТФ
г) синтез ліпідів


9. Універсальним джерелом енергії є?

а) нуклеотид
б) АТФ
в) білок
г) вуглеводи


10. Як називається процес синтезу білку?

а) транскрипція
б) трансляція
в) фотосинтез
г) хемосинтез


Порівняйте етапи енергетичного обміну і заповніть таблицю.

Етапи енергетичного обміну Де відбуваються При яких умовах Скільки синтезується молекул АТФ
Підготовчий


Кисневий


Безкисневий


     

Контролюючий блок №5 до теми «Тканини тварин і їх роль, функції в організмі»

Дати відповідь на наступні запитання.

1. Що таке тканина?
2. Які тканини тваринних організмів ви знаєте?
3. Назвіть особливості будови епітеліальної тканини.
4. Які органи утворюють сполучні тканини?
5. Що таке кров?
6. Які основні властивості м'язової тканини?
7. Як влаштовані нервові клітини?
8. Які типи тканин зустрічаються у рослин?
9. У чому особливості будови освітньої тканини рослинних організмів?
10. У яких частинах рослини знаходиться освітня тканина?
11. Яка тканина забезпечує опору тіла рослини і його органів?
12. Назвіть тканину, по якій в рослинах пересуваються вода, мінеральні солі і органічні речовини.

Які твердження вірні?

1. Усі живі організми утворені тканинами.
2. Тканина - це група клітин, схожих по розмірах, будові і виконуваних функціях.
3. Клітини в тканинах сполучені міжклітинною речовиною.
4. Освітня тканина рослини знаходиться тільки у верхівці пагона.
5. Освітня тканина рослини знаходиться тільки у зародку.
6. Роль скелета у рослини виконує основна тканина.
7. Хлоропласти знаходяться в клітинах основної тканини.
8. Кров - це сполучна тканина.
9. Покривна тканина рослин утворює деревину дерев.
10. Основні властивості м'язової тканини - збудливість і скоротність.
11. Нервові клітини мають численні відростки.
12. Основна властивість нервової клітини - збудливість і проводимість.

Уважно подивится на малюнок 4. По кожному органу і виду тканини дати стислий опис значення і функції, які вони виконують.


 Види тканин і органів людини і тварини            

Мал. 4 Види тканин і органів людини і тварини

Список використаної літератури


1) Урок на тему «Будова клітини, її органели» Ховрашина Л.В., вчителя біології, м. Мелітопіль, сш №1.
2)Урок на тему «Клітинний цикл. Митоз» Каменська Д.О., вчителя біології,  м. Канів, сш №4.
3) Урок на тему «Обмін речовин в організмі, його види і роль»  Сухар І. В., вчителя біології,  м. Миколаїв, сш №2.
4) Лысов П.К., Акифьев А.П., Добротина Н.А. Биология с основами экологии: Учебник/ П.К.Лысов, А.П.Акифьев, Н.А.Добротина- М.: Высшая школа., 2008.
5)    Пехов А.П. Биология с основами экологии. Учебное пособие для вузов с грифом МО / А.П. Пехов. – СПб.: Изд-во «Лань», 2008.
6) Сонин Н. И. Биология. Живой организм 10 класс. – М.: Дрофа, 2008.
7) Батуев А.С., Гуленкова М.А., Еленевский А.Г. Биология. Большой справочник. – М.: Дрофа, 2008.



Відредаговано та вислано Чепець Т.П.


Над уроком працювали

Ховрашина Л.В.

Каменська Д.О

Сухар І. В.

Чепець. Т.П.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Біологія 10 клас