KNOWLEDGE HYPERMARKET


РЗМ № 2. Усне і писемне мовлення. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ № 2. Усне і писемне мовлення. Повні уроки 


Тема уроку: Усне і писемне мовлення. Монолог і діалог. Поняття про ситуацію спілкування. Основні правила спілкування.


Содержание

Мета уроку

дати учням поняття про монологічне і діалогічне мовлення, ознайомити з основними правилами спілкування, формувати вміння складати і розігрувати діалоги відповідно до запропонованих ситуацій із дотриманням правил спілкування; виховувати чемність, поважливе ставлення до співрозмовника; розвивати мислення і діалогічне мовлення; збагатити словниковий запас учнів.

Тип уроку

урок розвитку зв’язного мовлення.

Хід уроку

- Як доїхати до автобусної станції?

- У нашому місті є кілька станцій. Який напрямок вас цікавить?

- Ну, Чигирин.

- Тоді їдьте на привокзальну площу.

- Як?

- Сідайте на тролейбус № 23, доїдете до вулиці Зеленої, а там пересядете на трамвай. Він довезе вас до привокзальної.

- Ага, ну я поїхав.

M6e.jpeg
Як ви ставитеся до першого мовця? Що він не врахував при спілкуванні?

Пояснення нового матеріалу.

Ми з вами згадали, що мовлення – це процес використання мови народом. На мовленні позначаються вік людини, її освіта, професія, середовище, в якому вона живе. Кожен з нас має свої мовленнєві звички.

В українській мові буває усне і писемне мовлення. Коли людина слухає або говорить, то вона вдається до усної форми мовлення, а коли пише або читає – до писемної. Мовлення існує у формі діалогу або монологу.

Діалог

– це розмова двох чи більше осіб.

M6a.jpeg

Монолог

– висловлювання однієї особи.

M6b.jpeg

Діалог здійснюється за умови безпосереднього контакту осіб, які спілкуються, кожен із співрозмовників то говорить, то слухає. Тому діалогічне мовлення складається з чергування висловлювань. Ці висловлювання називають репліками.

Репліка, якою започатковується спілкування, називають реплікою-стимулом, вона ніби спонукає співрозмовника до відповіді або певної дії. Репліку, що звучить у відповідь, називають реплікою-реакцією.

Взагалі, вступаючи до спілкування, співрозмовник має конкретну мету – щось повідомити, одержати інформацію, спонукати, переконати.

Досягненням мети спілкування сприяє встановлення між співрозмовниками взаєморозуміння й приязного ставлення один до одного. Саме для встановлення контакту використовується формула мовного етикету (слова ввічливості).

M6c.jpeg


За допомогою таблиці розкажіть мені структуру спілкування.

M6h.jpeg
Отже, на основі таблиці, ми можемо зробити висновок, що висловлювання залежать від того, де відбувається процес спілкування, з ким і з якою метою.


Вправи на закріплення.

Подані слова й словосполучення прочитати у такій послідовності: 1) ті, що використовуються для привітання; 2) ті, що вживаються під час прощання; 3) ті, що використовуються при вибаченні; 4) ті, що використовуються для висловлення вдячності.

Щиро дякую. Даруйте. Перепрошую. Прошу вибачити (пробачити). Вибачте. Доброго ранку! Добрий день! Доброго вечора! Здрастуйте. Доброго здоров’я. Бувайте здорові. Майтеся гаразд! Велике спасибі. Дуже вдячний за вашу допомогу. Вибачте, що турбую. На все добре. До побачення. Ходи здоровий! Прощавайте. Ідіть здорові. Бувай! З Богом!

M6d.jpeg

Розбившись на пари, складіть й розіграйте діалоги, можливі за окреслених ситуацій. Особливу увагу зверніть на вживання слів ввічливості.

  •  Діалог між п’ятикласником і його першою вчителькою. Мета учня-мовця – привітати вчительку зі святом Першого вересня, подякувати за науку, висловити готовність надати в разі потреби будь-яку допомогу;


  • розмова між п’ятикласником та «новачком», який щойно прийшов до класу. Мета мовця – підтримати нового однокласника, допомогти призвичаїтись, підказати, де й як ознайомитися з розкладом уроків, одержати підручники тощо.


Правила спілкування.

Подумайте, сформулюйте і запишіть в зошитах правила спілкування. Потім прочитайте записані на дошці основні правила. Порівняйте їх з тими, що склали ви. Що ви не врахували?

Основні правила.

1. Уважно і з зацікавленістю вислухайте співрозмовника.

2. Не перебивайте.

3. Дивіться в очі тому, з ким спілкуєтесь.

4. Не нав’язуйте свої переконання, думки та розмову взагалі.

5. Тема спілкування має бути цікавою та корисною для слухача. При розмові обов’язково ви маєте враховувати вік та характер вашого співрозмовника.

6. Нізащо не вживайте у розмові грубі слова та не підвищуйте голос без необхідності.


Уявіть ситуацію, що ви запізнилися на перший урок. Запишіть ваш діалог з вчителем.


Підведення підсумків.

1. Чим відрізняються усне і писемне мовлення?

2. Наведіть приклади монологів і діалогів.

3. Які ви знаєте правила спілкування?


Домашнє завдання.

Знайти і виписати прислів’я та приказки про спілкування. Наприклад: Не говори, що знаєш, але знай, що говоришь Чому вони вчать?

Список використаної літератури.

1. «Етикет та культура спілкування», Шеломенцев В. Н. — К., 1995.

2. Урок на тему: «Усне і писемне мовлення. Основні правила спілкування», Шмарговська Л. В., учитель української мови та літератури, Доманівський районний НВК №1 Миколаївської обл.

3. Рідна мова. 5 клас. Глазова О.П., Дика Н.М.. – Харків: Веста, «Ранок», 2003.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.



Над уроком працювали

Шмарговська Л. В.

Власюк О.О.

Жолник Р.М.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас