KNOWLEDGE HYPERMARKET


РЗМ № 4. Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ № 4. Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю. Повні уроки 

Тема уроку: РЗМ № 4. Письмовий докладний переказ тексту художнього стилю.


Содержание

Мета уроку

Удосконалити мовленнємо-мислительні вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, послідовність викладу матеріалу; розвивати вміння ділити текст на смислові частини, зіставляти план і первинне висловлювання; розвивати вміння здійснювати аналіз художнього тексту, сприймати його, розуміти, письмово докладно відтворювати почуте.


Тип уроку

урок розвитку зв’язного мовлення.


Хід уроку

Робота з текстом

Підготовка до написання докладного переказу.

M17a.jpeg

Давайте пригадаємо, які стилі мовлення ми з вами знаємо? Які особливості характерні художньому стилю?


чи можна цей текст віднести до художнього стилю? Доведіть.


Які типи мовлення вам відомі? Охарактеризуйте кожен з них.


До якого типу мовлення ви б віднесли прослуханий текст?


Читання тексту вчителем.

M17b.jpeg

Під час читання учні сприймають висловлювання, усвідомлюють основну думку, виділяють головні моменти.

                                                                         Сенчик.

Я відчинив двері на дзвінок. За дверима стояв захеканий мій друг – п’ятикласник Ігор. Ігор дуже любить тварин і пташок. Я подарував йому маленького їжачка, і хлопець приручив його так, що їжачок бігає за ним, як цуценятко. Була в нього ручна галка, що завжди сиділа в хлопця на плечах. Ще Ігор – власник голубів, що живуть у нього під ліжком. Коли мій друг зайшов, він подав мені невелику торбинку, в якій лежала малесенька пташка. Це одна з найменших наших синичок, яка зветься голуба синиця. Але київські птахолови називають її сенчиком. Звідки пішла ця назва, не знаю, але яка ласкава, пестлива назва! Правда, сенчик дуже гарний. У нього тім’я і потилиця блакитно-сині, вузенькі смужки над дзьобиком і над очима білі, вуздечка, смужки за оком і верх шиї темно-сині, животик і груди жовтуваті, хвіст і крила зеленкувато-блакитні. Отак розцяцькований наш сенчік! До того ж він меткий, непосидячий, цікавий, як сам Ігор. Секунди не посидить спокійно. Так сенчік став хазяїном квартири. Він увесь день літає з кімнати в кімнату, залітає у кухню і все підбирає якісь крихти, аби поїсти. Йому хочеться все бачити і знати, бо він дуже цікавий. Усі полюбили сенчіка, хазяїна квартири. А Ігор щодня забігає провідати свою веселу, жваву пташинку (За О. Копиленком).

M17c.jpeg

 Бесіда за змістом тексту.

-  Яка основна думка тексту? Що виражає заголовок: тему чи основну думку?

-  Хто є учасниками мовленнєвої ситуації в тексті?

-  Яких тварин згадує автор в тексті?


Аналіз тексту

M17d.jpeg

-  Чи можна стверджувати, що поданий текст належить до якогось одного типу мовлення? Доведіть.

-  На які частини ви б поділили текст? Виділіть мікротеми.

-  Знайдіть в тексті опис та перекажіть його.

Складемо план.

1. Я відкрив двері.

2. Улюбленці мого друга Ігоря.

3. Неочікуваний подарунок.

4. Сенчік – хазяїн квартири.

5. Всім сподобалась маленька пташка.


 Лексико-орфографічна робота над текстом.

Словниковий диктант. Запишемо слова під диктовку, визначимо орфограми і запам’ятаємо їх правопис.

M17e.jpeg

Відчинити, приручити, ліжко, невеликий, синичка, київські птахолови, пестлива назва, блакитно-синій, дзьобик, смужки, темно-синій, зеленкувато-блакитний, хазяїн, підбирати, щодня.


Вставте потрібні прийменники, поясніть свій вибір.

Була … нього, сиділа … хлопця, живуть … нього, з кімнати … кімнату, залітає … кухню, всі … нас.


А тепер давайте покладемо руки на парту, розслабимося, прослухаємо гарну мелодію і налаштуємося на подальшу роботу.


Отже, слухаємо останній раз текс і приступаємо до письмового докладного переказу.


Домашнє завдання.

Знайти в журналах, газетах, художній літературі цікаві розповіді про пташок, скласти план і стисло переказати текст.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Докладний переказ тексту художнього стилю із творчим завданням», Цюрко Т. Г., учитель української мови та літератури, Житомирський ліцей № 25 ім. М. О. Щорса.

2. Урок на тему: «Письмовий докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису», кандидат педагогічних наук Омельчук С.А., Харків, 2005.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


----

Над уроком працювали

Цюрко Т. Г.

Омельчук С.А.

Власюк О.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас