KNOWLEDGE HYPERMARKET


Речення з однорідними членами(без сполучників та зі сполучниками і, а, але). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Речення з однорідними членами(без сполучників та зі сполучниками і, а, але). Повні уроки 



Тема уроку: Речення з однорідними членами(без сполучників та зі сполучниками і, а, але). Кома між однорідними членами речення.


Содержание

Мета уроку

навчити учнів виділяти однорідні члени речення, розрізняти їх; складати схеми з однорідними членами; формувати вміння визначати вид однорідних членів речення, аналізувати зв’язок між ними; розставляти розділові знаки між ними, з’єднаними сполучниками а, але, і.


Тип уроку

урок засвоєння нових знань


Хід уроку

Робота з класом


Прослухайте текст. Виписати з нього речення з однорідними членами. Визначити їх вид (означення, обставина, додаток).


З давніх-давен край, де росте барвінок вважають благословенним. І пощастило Карпатам, Західним поліським краям, Лісостепу, адже так ростуть дубові та грабові ліси, що буде полюбляє барвінок. Ця прекрасна і чарівна рослина назавжди увійшла у побут та обряди українського народу. Чимало народних пісень ще й досі співають про цю чудову квітку. Особливо навесні, коли весняні води виходять з берегів, починається пора веснянок, пробуджується природа, у людських серцях спалахують нові почуття, надії, сподівання на краще. Але не лише красу та насолоду дарує барвінок. Про її лікарські властивості відомо було ще дуже давно, ще античні лікарі писали про її цілющі можливості.

M36a.jpeg 


Прочитайте текст. Знайдіть у ньому непоширені речення. Накреслити їх схеми.

Зимовим днем в лісі надзвичайна тиша. Немов стрункі дівчата стоять не рухаючись дерева під сніговими шапками. Десь вдалині чути, як по стовбуру стукає дятел, шукаючи на вечерю комашок та жучків під корою. Раптом щось зашелестіло – то прошмигнув зайчик, сів, подивився навкруги і втік. Чути, як неподалік на річці тріщіть крига. І лиш де-не-де падають на листя сніжинки…

M36b.jpeg

Розглянемо схему. Поставимо запитання до слів у таблиці, що виділені.

M36c.jpeg


Члени речення, що відповідають на одне і теж саме питання, відносяться до того самого члена речення називають однорідними. Вони не залежать одне від одного . З’єднується завдяки: інтонації або протиставлення; лише інтонації. Розглянемо приклад:

M36d.jpeg
M36e.jpeg

Як головні так і другорядні члени речення можуть бути однорідними.

Прочитайте речення. Порівняйте їх. В якому реченні перелік можна вважати закінченим, а в якому – ні? При читанні дотримуйтесь правильної інтонації.

1) Під час святкування весілля з барвінкового листя жінки плетуть вінки та гірлянди.

2) Гірлянди з листя барвінку здавна символізували міцний шлюб, вірність молодят, вічність почуттів.

M36f.jpeg

Якщо однорідні члени речення поєднанні лише інтонацією чи інтонацією і сполучниками а, але, тоді між ними ставиться кома.

M36g.jpeg

Якщо один раз вживається сполучники і, та , тоді кома не ставиться.

M36h.jpeg

Самостійна робота


Використовуючи прослуханий матеріал, складіть невеличку розповідь про українські рушники. Підкресліть в ньому однорідні члени речення.

Робота біля дошки

Прочитати речення. Скласти їх так, щоб вийшов зв’язний текст. Запишіть, розставляючи всі розділові знаки. Виділіть однорідні члени речення.

Сорок днів блукав хлопчина пустелею аж вийшов до прекрасного замку що височів на вершечку гори. Один купець відправив свого сина до найбільшого мудреця світу щоб довідатися від нього Секрет Щастя. Він думав що побачить там святого старця але натомість увійшовши до замку наш герой мов потрапив у вируючий вулик: метушились купці по кутках велися розмови грав невеликий оркестр а стіл був заставлений розкішними наїдками. Мудрець уважно вислухав за чим той прибув але сказав що зараз немає часу тлумачити йому Секрет Щастя. Там жив мудрець. Мудрець постійно з кимось говорив і минуло зо дві години поки прийшла черга хлопця. Хай він піде оглянути палац і вернеться через дві години.

M36i.jpeg



Накресліть схеми речень з однорідними членами речення, спочатку з головними, потім – з другорядними.


Домашнє завдання.

Складіть казку про однорідні та другорядні члени речення. Для речень з однорідними членами накресліть схеми.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Речення з однорідними членами», учитель української мови та літератури, Діденко Н.І., Кегичівський ліцей Харківської обл.

2. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Розділові знаки при однорідних членах речення», Агалакова Людмила Сергіївна, учитель української мови, Донецька школа № 93 ім. М. П. Жердєва.

3. Українська мова. Таблиці та схеми для початкової школи. Левченко Т.Г. – «Ранок». – 2006р.

4. Схеми і таблиці. Сучасний український правопис Уклад.: Співак Т. К., Якименко О. О.
Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


----

Над уроком працювали

Діденко Н.І.

Агалакова Л. С.

Власюк О.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас