KNOWLEDGE HYPERMARKET


Стилі мовлення: розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий та публіцистичний. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Стилі мовлення: розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий та публіцистичний. Повні уроки 


Тема уроку: Стилі мовлення: розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий та публіцистичний (повторення й поглиблення вивченого). Ситуація спілкування (поглиблення знань).


Содержание

Мета уроку

поглибити знання п’ятикласників про стилі мовлення; навчити розрізняти тексти розмовного, наукового, художнього, офіційно-ділового та публіцистичного стилів; визначати стильові ознаки кожного стилю; розвивати творчі здібності працювати над текстами різних стилів. Знаходити стильові та мовні особливості текстів; формувати вміння складати тексти різних стилів.

Тип уроку

урок повторення з елементами поглиблення.

Хід уроку

Прочитайте текст. Визначте тему й основну думку. До якого стилю належить цей текст? Які ще стилі мовлення ви знаєте?

Епоха комп’ютеризації полегшить спілкування людей, на зміну сучасним мобільним телефонам прийдуть відеофони, які дадуть змогу не лише чути, а й бачити співрозмовника. У кожному місці, у тому числі й нашому, буде свій авіапарк, де спеціальні машини – космостари – рухатимуться в повітрі і слугуватимуть людям на зразок вашого таксі. Учені зазирнуть і в морські глибини – туристам, які бажатимуть помилуватися красою підводного світу, легко буде це здійснити на акватрансах. Тож до зустрічі в майбутньому.

M19a.jpeg

Прослухайте виразне читання тексту вашим однокласником. До якого стилю належить текст? У якому жанрі він виконується?

Правдомовний, чесний, точний, обов’язковий. Багато хлопців і дівчат люблять говорити неправду і з часом так звикають до цього, що не вважають це злом. А тим часом говорити неправду, брехати – осоружна прикмета. Тих, що звикли до неправдивості, люди не люблять, не шанують і вже ніколи не вірять, хоч би вони деколи й говорили найщирішу правду. Щоб позбутися якоїсь неприємності, спокусливим є просто так, для викруту, трішки збрехати. З цього й починається. А з маленької брехні виростає велика, і тоді вже важко зупинитися, бо одна брехня породжує багато нових. Отже, пообіцяй собі не піддаватися спокусі, аби не втратити власної гідності. Бережи честь змолоду.

M19b.jpeg

Попрацюємо з таблицею.

M19c.jpeg

M19d.jpeg

Прочитайте уважно текст. Довести його приналежність до художнього стилю.

                Бабусині казки.

Оришка душі не чаяла в Чіпці! Так його любила й жалувала… щоб забавити дитину, почне йому казочку про рябеньку курочку або про горобця розповідати. Дуже любив Чіпка казки слухати. Казка була йому не вигадкою, а билицею. Не раз хлоп’я рівняло казку до життя, а життя до казки. І чого одні пташки так гарно щебечуть, а от горобці – тільки цвірінькають! Бабусині казочки пластом осідали на дитячий розум, гонили в голові думку за думкою глибоко западали вони в його гаряче серце. Й увесь світ здавався йому живим, балакучим. (Панас Мирний)


Яку роль виконують дієслова в тексті?


Прочитати тексти. Визначити тему і тип мовлення кожного. Дібрати заголовки. Чим ці тексти відрізняються? До яких стилів належать?

Текст 1. На уроках фізичної географії ви познайомилися з природою землі, дізналися, які безмежні простори нашої Батьківщини, які багатій різноманітні її природні багатства. Тепер ви переходите до вивчення науки, що досліджує питання використання природних умов і ресурсів людиною, їх вплив на господарство, особливості його розміщення по території. Наука ця – економічна географія. Так назвав її великий російський учений М. Ломоносов.

M19e.jpeg

Текст 2. Українська мова утверджується в усіх сферах життя України. Дослідники бачать її як мову міжнаціонального спілкування в Україні – багатонаціональній державі, мову міжнародних відносин у майбутньому. Очевидно, це стане можливим, коли Україна стане європейською країною. Історія української мови багата на факти заборон, утисків. Це гірка правда.

В якій мовлене вій ситуації і за яких обставин можуть бути використані ці висловлювання?


Прочитати початок розповіді. В якому стилі його написано? Доведіть. Поміркуйте над тим, чому так сталося. Запишіть свої міркування.

                  Паперовий згорток.

- Ой, хлопці, зараз бабахне! Тікаймо! – крикнув Андрій, кинувши вбік якийсь паперовий згорток.

Хлопці присіли за широким деревом. Але вибуху не було…

- Е… - розчаровано вигукнув Андрій, – піду й подивлюся, що сталося.

Він кинувся до згортка, взяв його в руки, і … гучний вибух приголомшив хлопців, які вже бігли до Андрія. Раптом вони побачили, що на місці кісті правої руки Андрія – криваве клоччя. Спочатку ні Андрій, ні його друзі не зрозуміли, що сталося…

M19f.jpeg

Подумайте, чого вчить цей текст? Які типи мовлення поєднанні в поданому тексті?


 Прочитати. Самостійно відновити пропущені фрагменти й записати текст повністю.

                         На ставку.

На краю села є невеликий, але досить глибокий ставок. У гарячу пору літа це справжній рай для дітей і дорослих. У селі всі знали, що в одному місці ставку купатись небезпечно, бо там на дні є якісь металеві труби. Їх уже пробували витягти , але де там… Того літа приїхав до бабусі в гості п’ятикласник Максим.

…………………………………….

Життя хлопчика вдалося врятувати. Але, хто знає, чи зможе він колись з розгону скакати у воду…

…………………………………….

Визначити стильові ознаки відновленого тексту.


Почитати тексти. Порівняйте їх. Які стилі мовлення використані в цих текстах?

                                Подорож морем…

Як у морі знайти дорогу? Чи по тій стежинці, що кинув місяць, треба йти та йти, чи потій хвильці, що жене тихий вітер, чи по зграї рибок, що пливуть по ньому? Таке велике, таке синє море, і хвилька схожа на хвильку, і не видно берега – ні праворуч, ні ліворуч, ні вперед, ні назад. Сріблясті чайки зашуміли, закигикали, ніби пасма білого шумовиння залітали навколо. Чорні гагарки заквирікали; страшні потворні баклани, що летіли цілими зграями поснідати вранці рибою, замахали здивовано крилами.



                            Зайчик.

Колись у нас вдома жив заєць-русак. Його приніс із лісу старший брат Дмитро. Сірий нам сподобався, і ми всіляко старалися встановити з ним якомога тісніший контакт. Але він нас цурався, а ми побоювалися його: раптом укусить. Коли ми починали його гладити руками, він з якоюсь внутрішньою напругою терпів наші ласки, але ніколи не намагався вкусити когось. Минуло кілька днів. Заєць не виявляв бажання йти на негайне зближення. Оскільки возитися з ним і займатися його вихованням дорослим було ніколи, то його відпустили знову до лісу.



Домашнє завдання.

Виписати два невеликі тексти різних стилів (з журналу, газети, художньої книги тощо).

Один з них розібрати за планом:

- Стиль;

- Яке завдання поданого тексту;

- Де можна його використати;

- Опишіть уявну мовленнєву ситуацію;

- Мовні особливості;

- Стильові ознаки.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Поняття про розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий та публіцистичні стилі мовлення», автор Ляшкевич А.І.

2. Урок на тему: «Стилі мовлення. Стилістична помилка», кандидат педагогічних наук С.А. Омельчук, Харків – 2005.

3. Реферат на тему: «Стилі мовлення», автор Петрашкевич В.О., Вінниці – 2008рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.



Над уроком працювали

Ляшкевич А.І.

Омельчук С.А.

Власюк О.О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас