KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок на тему:„... В усіх нас гуде крапелька небес” ( за повістю Б.Харчука „Планетник”)

           „... В усіх нас гуде крапелька небес” ( за повістю Б.Харчука „Планетник”)

Мета: удосконалювати вміння учнів аналізувати казкове і реалістичне в повісті-легенді, характеризувати образи, їх вчинки, знаходити мовні засоби у творі; розвивати творчі здібності учнів, вміння зв’язно і грамотно викладати свої думки; виховувати високі моральні якості, бажання творити добро, плекати любов до рідного слова.


Тип уроку: комбінований ( урок- бесіда, урок- вивчення тексту, урок з використанням ілюстративного матеріалу) 

Обладнання: Портрет письменника; видання творів, ілюстрації. Книга Сент-Екзюпері „Маленький принц ".


Як патріот , як українець,

як літератор хочу говорити про життя свого народу

і про його мову- вимір його духу,

хліб- вимір щастя народу
  Б.Харчук




Ланцюжок навчальних дій:


1.Оголошення теми, мети й завдань уроку.
2.Бесіда за запитаннями про основу повісті-легенди.
3.Складання учнями плану до тексту.
4.Робота з текстом.
5.Бесіда з учнями про конфлікт краси і добра зі злом.
6.Підсумок учителя. Оцінювання.
7.Домашнє завдання.



Хід уроку:


1.Оголошення теми, мети й завдань уроку.


- Доброго дня, сьогодні ми продовжимо розглядати твір Бориса Харчука „ Планетник”. На минулому уроці ми розглянули його біографію, вели розмову про боротьбу добра і зла. Вдома ви мали прочитати повість-легенду „ Планетник”. А сьогодні ми почнемо його детальне вивчення.


2. .Бесіда за запитаннями про основу повісті-легенди.


• Чи цікаво було читати повість –легенду?
• Які епізоди найбільше запам”яталися ?
• Який твір , схожий за тематикою, ви вчили на уроках зарубіжної літератури? 
• Що в них спільне, а що відмінне?


3.Складання учнями плану до тексту.
В канву твору органічно вплетено „ легенду про Планетника”, яка за словами самого Б.Харчука, „ оповита чарами давніх часів і наче облта мінливим сяйвом місяця”, тому й сама повість дещо незвичайна. Щоб розібратися у ній й краще зрозуміти задум автора , давайте складемо потезово план повісті-легенди.


На які складові можна було б умовно поділити твір?

1. Олена Булига приймає на постій молодого агронома і оповідає йому легенду про Планетника
2. Дитинство Планетника.
3. Пересадка героєм нарциса. Догляд за квіткою
4. „ Нарцис розцвів наче з Планетикових долонь- став квіткою”.
5. Знищення квітки градом. Протест хлопця проти хмар.
6. Хвороба хлопця.
7. Поява лісового дзвіночка.
8. Зустріч з дідом Капушем.
9. Перший урок- повчання про небо.
10.Другий урок- повчання про землю 
11. Третій рок про людину- дитину неба і землі.
12. Випробування Планетика.


4.Робота з текстом.


Яким постає перед нами головний герой?
Які художні засоби використовує автор, називаючи головного героя? 
 Учні записують схему на дошці та в зошитах: 
Синоніми


Планетник, бурвник, хмарник


Порівняння


Цілу зиму сидів у курній хаті,
наче ота насінинка, запхнута 
й зав”язана у торбинку
Він ріс, як біб на городі, як 
журавель на болоті.

Епітети

оченята бистрі руки беручкі

Гіпербола


Нарцис розцвітав з його долонь – став квіткою.
Нарцис, похитуючись, доторкнувся хлопчикові до пальців, і його пелюстки стали ще більші.

Зачитайте його портретну характеристику.


Про що він мріяв найбільше?
Чи здійснилась його мрія? 
Порівняйте зовнішність героя , та його вчинки. 
Як ви думаєте, що цим хотів сказати автор? Які символи він використовує для зображення Планетника?

5Бесіда з учнями про конфлікт краси і добра зі злом.


Отже в творі ми бачимо конфлікт краси і добра зі злом. Як ви його розумієте?
Хто відкрив Планетикові земну красу?
Що для вас особисто є земною красою? Й хто для вас її відкриває?
Добро перемагає зло. У справедливості цих слів ми переконуємось у кінці повісті-легенди, коли розгнівані селяни за всі природні стихії вирішили помститися Планетникові. Як ви вважаєте, чи справедливо вони вчинили?

6.Підсумок учителя. Оцінювання.


Сьогодні ми розглянули основні моменти аналізу повісті –легенди „ Планетник”. Ми говорили про красу й добро, про зло. Оцінювали вчинки Планетника. Проте залишився іще один загадковий герой, який теж уособлює важливі ідеї - це дідусь Капуш. Про нього ми поговоримо на наступному уроці.


7.Домашнє завдання.
Уявіть , що ви теж зустрілись з дідом Капушем. Опишіть цю зустріч текстово ( як він виглядає, що б ви йому сказали, яким шляхом він повів би вас, що порадив би), або намалюйте її.










Предмети > Українська література > Українська література 7 клас > Тема 11. Борис Харчук «Планетник» > Тема 11. Борис Харчук «Планетник». Конспект уроку