KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок на тему "Гамлет — вічний образ світової літератури"

Тема уроку:  Гамлет – вічний образ світової літератури. Проблема морального  вибору і вчинку.


                                                                                                                     „Назвіть мене яким завгодно інструментом, ви можете                  

                                                                                                                                      розладнати мене, але грати на мені не можна”
                                                                                                                                                                                          В.Шекспір „Гамлет”

Мета уроку:
1.    Розкрити поняття „вічний образ”;
2.    Проаналізувати сюжет трагедії у єдності змісту та форми;
3.    Простежити еволюцію головного героя, визначити засоби розкриття його характеру;
4.    Дати поняття „монолог”;
5.    Розкрити характерні особливості та функції монологів Гамлета;
6.    Розвивати навички аналізу літературного образу, уміння висловлювати свою думку про прочитане, навички самостійної роботи з текстом;
7.    Сприяти формуванню світогляду учнів, їх моральної та громадянської позиції.

Тип уроку: Урок-дослідження.

Обладнання:Слайди, опорна схема „Еволюція внутрішнього стану Гамлета”.

                                              Хід уроку
І. Організаційний момент.


ІІ. Мотивація знань, вмінь і навичок.
Кохання, дружба, шлюб, стосунки дітей і батьків, війна і заколот усередині країни, сенс життя, духовна велич і ницість – таке коло тем, порушених у п’єсі. Проте вона має один драматичний стержень – це доля принца Гамлета. Для сучасників „Гамлет” був драмою кривавої помсти, історією про те, як Датський принц помстився за вбивство свого батька – короля. Але час минав, змінювалося життя, відновлювалася культура, іншим став театр, смаки, уподобання. І „Гамлета” почали сприймати інакше.
Створено трагедію 1601 р., минуло 2 століття і великий Гете побачив у Гамлеті не месника, а мислителя. За його словами, Гамлет – шляхетна, прекрасна людина, але не здатна виконати покладене на неї завдання. Так народився новий Гамлет – меланхолійний, бездіяльний. Згодом розуміння великої трагедії поглиблювалося. Стало зрозумілим, що головне тут – не у зовнішніх подіях, а в свідомості героя.
В його душі розігруються драми не менш болісні і страшні, ніж ті, що відбуваються з різними дійовими особами п’єси. То хто ж він, Гамлет? Борець зі злом чи бездіяльний меланхолік? Переможець чи переможений? Чому він вважається „вічним образом”свтової літератури? Відповідь на це проблемне питання ми повинні дати сьогодні.


ІІІ.  Актуалізація знань, умінь, навичок
 Як ви гадаєте, чому, не дивлячись на те, що трагедія була написана у 1601р., її читають, вивчають школярі у всіх куточках нашої планети по сьогоднішній день?
•    Ви бачили у своєму житті людей, лише з позитивними рисами або лише з негативними?
•    Серед ваших друзів є такі, в яких є і те, і інше?
•    Чи завжди ви чинили так, як хотіли б ваші друзі, вчителі, батьки?
•    Якби ви хотіли, щоб в такій ситуації до вас поставились оточуючі?
•    Найголовніше для людини, коли складаються складні стосунки –розуміння. Саме у такій ситуації опинився і Гамлет. Його не зрозуміли матір, друзі, кохана, суспільство.
•    Як зрозуміли його ми?!
Робота з словничком
Вічні образи- це літературні образи, які за глибиною художнього узагальнення виходять за межі конкретних творів та зображеної в них історичної доби, містять у собі невичерпні можливрсті філософського осмислення буття (Прометей, Дон Кіхот, Дон Жуан, Фауст)


Це цікаво!

•    На честь Шекспіра названо кратер  на Меркурії.
•    Шекспір та  Сервіантес оба вмерли в 1616 році. 


ІV.   Релакс
•    На честь Шекспіра названо кратер  на Меркурії.
•    Шекспір та  Сервіантес оба вмерли в 1616 році. 

VІ . Нова тема


1. Асоціативна вправа „Усне малювання”
•    Уявіть, що перед вами мольберт, фарби і пензлі. В кольоровій гамі усно вам потрібно змалювати загальне враження від прочитаного. Які кольори ви б використали?   (Тьмяні - чорний, сірий, кривавий ).
•    А тепер до цього кольору додайте відтінок, який би характеризував Гамлета, його душу?    (Білий )    
•    Чому ви обрали саме ці кольори?   (Сірий – сіре, бездуховне життя у Данії. Чорний – колір трагедії, чорнота душі правлячої верхівки Данії: Клавдія, Полонія … чорнота їх вчинків. Кривавий – колір інтриг, великої кількості смертей у замку Ельсінор. Білий – чистота душі, віра в людину Гамлета.)

2. Робота з текстом.
•    А тепер перенесімося до Ельсінору. Тронна зала Ельсінорського палацу. Музика, пишність, краса. Всюди веселощі: відбувається весілля короля Клавдія та королеви Гертруди.
•    Яким ми бачимо Гамлета на весіллі матері? (Сумний, розчарований, спустошений, він оплакує смерть батька)
•    Але життя триває. Король помер — хай живе новий король! Такий закон життя. Саме про це Гамлету нагадують Клавдій та Гертруда.
•    То чому ж все — таки сумує герой? Чи тільки втрата батька спричиняє такий його стан? Що його бентежить? Чому він вважає матір грішницею? (Його бентежить квапливе весілля матері. Вона несе на собі моральний і християнський гріх: кровозмішання).
•    Гамлет на межі самогубства. Але самогубство за законами християнської моралі — великий гріх. Саме це і зупиняє Гамлета. Він у розпачі! А доля наносить новий удар. Він дізнається про обставини смерті батька.
•    За яких обставин це сталося? (Йому розповів привид )
•    І з’ясуємо, який наказ дає Привид Гамлету і про що попереджає?
•    Як принц сприймає слова Привида? (Вони його бентежать, він вирішує їх перевірити).
•    Навіщо Гамлет вдає із себе божевільного? (Лише блазень чи божевільний може відкрито звинувачувати у злочині короля).

Робота  в мікрогрупах з картками 
Розкрийте прихований зміст висловлювань „божевільного Гамлета”:

Картка  № 1
 .„Бути чесним у наші часи — це значить бути одним на десять тисяч”      (Гамлет критикує тогочасне суспільство, констатує знецінення високих ідеалів).

Картка  № 2
„Той, хто грає королів, буде в нас бажаним гостем.” ( Гамлет натякає на те, що Клавдій – не справжній король, яким був його батько. Це натяк на жахливу гру, що пронизує все суспільство).

Не забуваймо, що не Данія, не минуле, а тогочасна Англія стає об’єктом зображення Шекспіра. І сам Гамлет – не обмежений датський принц, охоплений жагою помсти, а сучасник Шекспіра, котрий переживав, як і він, боляче і безпорадно духовну деградацію суспільства й руйнацію гуманістичних ідей. Замок в Ельсінорі є моделлю світового зла. Гамлет це зрозумів, і мимоволі його особистий конфлікт, що пов’язаний з убивством батька, перетворюється на історичний конфлікт. Гамлет у розпачі, адже йому протистоїть не лише Клавдій, і навіть не зло Ельсінора, а світове зло. Перед Гамлетом постає питання: „Бути, чи не бути?”.

Звернімося до монологу Гамлета, що починається із запитання „Бути, чи не бути?”

Теорія літератури

Монолог – висловлювання однієї людини
 „Словник літературознавчих термінів”.

Монолог ( грец. Mono - один, logos- слово ) – тривале, внутрішньо однорідне і зв’язне висловлювання, що належить одному суб’єктові та виражає його думки, свідомі чи підсвідомі переживання, рефлексії, почуття.

Під час читання трагедії ви неодноразово зустрічалися з різноманітними монологами. Визначте функції монологів Гамлета у п’єсі. (це форма розкриття внутрішнього світу героя, його суперечностей і шукань:
•    у них міститься характеристика світу, осмислення місця людини в ньому
•    це засіб як психологічної характеристики героя так і соціальної критики світу).
Аналіз монолога „Бути чи не бути?”.
(Читання вчителем на українській мові, учнем на англійській мові).
•    Спробуйте визначити про що Гамлет говорить у цьому монолозі? (В даному монолозі йдеться про життя і смерть. „Бути чи не бути? ” для Гамлета – це жити або не жити. Жити таким життям, яким живуть у Данії він не може і не хоче. Це для нього – духовна смерть. Тому більш чесним він вважає смерть фізичну, яка є формою протесту проти брехливих законів світу).
•    Чому у кінці монологу Гамлет звертається до Офелії з проханням помолитися за нього? ( Смерть для нього нічого не означає: „Вмерти – заснуть, не більше”, тому що для нього страшнішого є смерть духовна, життя, що перетворюється на повільне вмирання. Однак самогубство не схвалюється церквою. Тому Гамлет звертається до Офелії з проханням помолитися за нього, бо Бог не прийме молитву його, можливого самогубця).


Після п’єси „ Пастка ”, яку Гамлета написав і поставив в Ельсінорі, спостерігаючи за поведінкою короля, він дізнається правду. Після вистави принц застає Клавдія за молитвою.
•    Якого біблійного героя нагадує Клавдій у цій сцені? (Каїна, що мучиться за вбивство Авеля).
•    Знайдіть слова, які передають душевний стан Клавдія. (ст.211,сцена 3, учні зачитують монолог Клавдія).
•    Чому Гамлет, побачивши Клавдія на колінах, спиною до себе, не вбив його? Чи свідчить це про нерішучість Гамлета? Свої думки підтвердіть текстом. (Вбити Клавдія під час молитви – означало б відправити його душу на небо. „Це ж нагорода скоріше, а не смерть”).
•    Після яких подій Гамлет, не вагаючись, вбиває Клавдія? Чому? (Після поєдинку з Лаертом та смерті матері Гамлет вбиває Клавдія не стільки задля помсти, скільки тому, що мисляча людина не може дозволити, щоб державою правив негідник і перемогло зло.)
•    Чому Гамлет, помираючи, просить Гораціо не піддаватися розпуці й не накладати на себе руки? (Він хоче, щоб Гораціо передав історію Гамлета наступним поколінням і вони взяли з неї урок).
•    Як оцінює поведінку Гамлета Фортінбрас? ( Вважає його героєм, ховає з почестями).
Характеристика образу Гамлета.
Чи не втратив Гамлет під натиском трагічних подій віру в людину, любов, дружбу, порядність? (Ні, не втратив, він віддав за це своє життя і вірив, що майбутні покоління зрозуміють його крок, наміри та не допустять подібної ситуації).
Метод „Мікрофон”
Давайте спробуємо, за допомогою методу „Мікрофон” заповнити схему, яка відображатиме еволюцію внутрішнього стану героя протягом трагедії.
 (Кожен учень, отримавши в руки символічний мікрофон, має визначити, які зміни відбулися в житті Гамлета під впливом певних подій чи життєвих ситуацій. Учні працюють із схемою, заповнюючи праву частину.


Zar1.jpeg


- Як бачимо, у душі Гамлета, протягом усієї трагедії, йде боротьба пристрастей.
- Перемогою можна назвати вчинок, вибір, здатність діяти, а також стан душі. Так було, є і буде! Отже, вчитися бути переможцем у житті потрібно з дитинства і у тих людей, кого вважаєте ідеалом і у літературних героїв.

VІІ. Закріплення.
Метод „Мозковий штурм”.
•    Які риси Гамлета-переможця вам можуть знадобитись у житті? (Учні називають риси характеру, вчитель занотовує їх на дошці.)
•    Які, з названих рис, вам допоможуть стати переможцем? Назвіть 3 варіанти, які, на вашу думку, є найголовнішими.
•    Шекспір пише п’єсу, в якій її герой – Гамлет –гине. Як ви вважаєте, чому автор приводить героя до такого фіналу? (За християнськими і людськими законами людина не має право на вбивство. Якщо вона скоїла злочин, то повинна понести покарання.
•    Гамлет гине тому, що не знаходить підтримки серед оточення. Крім Гораціо його ніхто не розуміє. Він піднісся над своїм часом. Гамлет – це герой-одинак. )


VІІІ.  Підведення підсумків уроку.
„Шкала думок”.
•    Ким, на вашу думку, є Гамлет –переможцем чи переможеним?
Чи можна назвати образ Гамлета „вічним образом і чому”?

ІХ. Оцінювання.


Х. Домашнє завдання.
Вивчити монолог „Бути чи не бути?” напам’ять.
Використана література:
•    Беркун О. Система уроків за творчістю В.Шекспіра // Зарубіжна література.-№38(294),жовтень 2002.
•    Гаврилко Л. Образ Гамлета. Трагедія зіткнення героя зі злом реального світу. Проблема морального вибору і вчинку у творі. Роль монологів.// Зарубіжна література.-№41, листопад 2004.
•    Кадоб’янська Н.В. Шекспір „Гамлет, принц Датський”// Зарубіжна література.-№10 (218),березень 2001.
•    Коваленко К. Вільям Шекспір „ Гамлет принц Датський” (Система уроків).//Всесвітня література в середніх навчальних закладах України.-2002.-№11.
•    Шуренюк Т. З’ясування проблеми морального вибору і вчинку шекспірівського героя шляхом діалогу.// Всесвітня література в середніх навчальних закладах України – 2004.-№10.


Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 8 клас > Гамлет — вічний образ світової літератури > Гамлет — вічний образ світової літератури. Конспект уроку і опорний каркас