KNOWLEDGE HYPERMARKET


Чергування (и), (і) після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Чергування (и), (і) після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів. Повні уроки 


Тема уроку: Чергування и, і після ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів.

Содержание

Мета уроку

ознайомити учнів з чергуванням голосних и, і після приголосних ж, ч, ш, щ та г, к, х у коренях слів; формувати вміння знаходити слова з поданою орфограмою текстах; розвивати вміння використання слів з чергуванням голосних и, і після приголосних ж, ч, ш, щ та г, к, х при побудові власних висловлювань; за допомогою дидактичного матеріалу виховувати повагу до звичаїв та традицій українського народу.

Тип уроку

урок осмислення нових знань, формування практичних умінь та навичок на основі набутих знань.

Хід уроку

Прочитати текст. Доберіть заголовок.

M81f.jpeg

Великдень – одне з найбільших християнських свят. До якого готували обрядову їжу: паски та крашанки. Існує легенда про походження цього звичаю. Жили колись в Україні три мудреці і вирішили вигадати якусь святкову страву, щоб перед Паскою обдарувати нею людей. Перший мудрець опустив курячі яйця у глек з червоною фарбою і радіє: будуть крашанки червоні, як сонечко. Другий мудрець теж узяв яйця і розвів фарби. Але перш ніж опустити яйця у горнята, він, нагрівши бджолиний віск, наставив на всій шкарлупці крапочками різні візерунки: сонечко, зірочки, квіти. Третій мудрець намалював воском на яйці храм Божий, небо і зорі, на іншому – дерево життя і напис «Христос Воскрес!» Коли все було готове, зійшлися мудреці разом, щоб показати один одному свої витвори. І очей не могли відвести – такі гарні вдалися їхні дарунки. Відтоді й з’явилися на світі великодні крашанки, писанки. Мальованки. Наші предки вважали писанку особливою святістю, яка приносить добро, щастя, достаток, захищає від усього злого… (В. Паращич).

M81a.jpeg M81b.jpeg
Знайдіть слова з буквами и, і після ж,ч,ш та г,к,х у коренях дієслів. Поясніть їх написання.

До слів злий, гарний, щастя, достаток доберіть антоніми. Поясніть їх написання і вимову.


Списати, вставляючи пропущені літери и чи і. Обґрунтувати свій вибір.

Щ..рий, ш..рина, ж..рний, ш..стнадцять, к..нець, щ..тка, г..рло, ш..бка, ж..ття, г..сть, к..стка, к..піти, ш..шка, к..льце, х..д, ч..сло, ч..льний, ч..стовик, ч..плятися. к..вш, к..нчик, к..сель, г..чка, ш..ти, г..рчиця.

Написання слів з літерою і перевіряється шляхом добору споріднених слів.


Записати слова під диктовку, розподіляючи їх у дві колонки: у першу – з літерою и в корені слова, у другу – з літерою і.

Читанка, шість, шкільний, гиря, вихідний, перешіптування, шкідник, кістлявий, причинити, чіткий, чіпляти, гіркота, хихикати, химерний, кислий, кішка, загинути, житній, чиж, гірський, розчісувати.


Прослухайте відеоматеріал. Доповніть попередні дві колонки прикладами з тексту.



Прочитати прислів’я і приказки. Виписати слова з орфограмою «Букви и, і після ж,ч,ш аг,к,х у коренях слів». Поясніть їх правопис.

M81с.jpeg

1) Живий приклад кращий від сотні повчань. 2) Пропав кінь – і узду кинь. 3) Прийшов гість та на колу кість. 4) Сама себе дівка б’є, що нечисто жито жне. 5) не для нашої шиї та коміри шили. 6) Один кіл плота не вдержить. 7) покірної голови меч не січе. 8) Вхопив, як шилом борщу налив. 9) Носиться, як кіт з оселедцем. 10) Дома лев, а на війні тхір. 11) За сім миль киселю їсти.


З поданими словосполученнями скласти речення про великодні свята. Зачитати їх товаришу. Які речення вам найбільше сподобалися? Чи всі речення виявилися змістовними і цікавими?

Щире серце, почуття гідності, хист до вірування, шкідлива звичка, гарні писанки, пасхальні страви, чудове свято, вербна неділя, великодня субота.

M81d.jpeg
Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Яка його основна думка?

Село на нашій Україні –

Неначе писанка село…

Так наш геніальний Тарас Григорович порівнював красу і мальовнич..сть рідного с..ла з писанками, що були з давніх-давен синонімом Батьківщ..ни, сили і незнищенності нашого народу. Писанка – то є символ нашої України, то пам’ять про рідну землю, про наш рідний край, об..ріг на цій з..млі.

Писанка і пов’язані з нею народні л..генди, перекази, її символічна роль в святах та обрядах, розшифровка семантики орнаментів, з’ясування їх магічно-сокрального змісту дають матеріал для вивчення давньої язичеської міфології, в якій відбилися світоглядні уявлення наш..х предків.

Стара українська віра виробила ч..тку систему уявлень і символів… (З журналу).

M81e.jpeg



Домашнє завдання.

Скласти діалог між господарями або між іншими членами родини на тему: «Великдень» або «Великодня субота», використовуючи такі слова : Великдень, обряди, віра, духовність, паска, крашанка, візерунки, писанки, «Христос Воскрес!» та інші.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Чергування голосних і приголосних звуків у коренях слів», Святченко Ольга Миколаївна, вчитель-методист Костянтинівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Смілянського району Черкаської області.

2. Урок на тему: «Ігор Калинець, „Писанка”», учитель української мови та літератури Криворотенко Ольга Григорівна, Ганнівська школа Верхньодніпровського району Дніпропетровської обл.

3. Рідна мова. 5 клас. Шабельник Т.М., - Харків: «Ранок», - 2008. 4. Українська мова 5 клас. С. Я. Єрмоленко, В. Т. Сичова. Київ. «Грамота». 2005.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Над уроком працювали Власюк О.О., Святченко О.М., Криворотенко О.Г.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.