Тема :Школа. Режим дня. Слова – назви предметів. Робота з дитячою книгою . Казка „Івасик – Телесик”. Мета: Поглибити знання учнів про (називну) функцію слова. Вчити знаходити слова – назви предметів в тексті, вирізняти їх з-поміж інших слів. Розвивати фонематичний слух. Виховувати любов до школи, розвиток уміння планування розпорядку дня. Тип уроку: навчально виховний.
Хід уроку
Шко́ла (від грецького. σχολή, scholē) — навчальний заклад, основної і повної загальної, професійної и специальної освіти.
Розповідь про стару школу
Вчитель історії Максим Іванович Тачкін сидів, схиливши голову до журналу, і тихо зловісно перегортав його. — Викличемо ми... ну, хоч би... Синюхіна Миколу! Синюхін Микола зблід, опустив голову, наблизився до кафедри і відкрив судорожно викривлений рот. — Ну? — заохотив його Тачкін. — Я уроку не знаю...— дивлячись у вікно, перелякано заявив Синюхін. — Так? — зовнішньо здивувався Тачкін. — Чому? Чи не можеш ти мені пояснити?..
Синюхіну Миколі потрібно було пояснити, що система «від цих до цих» і «повторити те, що було задане минулої середи» — настільки суха система, що вона ніяк не могла зацікавити Синюхіна. Але Синюхин не хотів бути відвертий з вчителем. — У мене голова хворіла... мама захворіла... в аптеку бігав... — Ой-ой-ой, — засміявся Тачкін. — Як багато! А по-ставлю-ка я тобі, Синюхін Микола, одиницю. А? Він подивився уважно в обличчя учневі Синюхіну і, відмітивши на нім досить визначений, позбавлений двозначності, вираз, — відвернувся і задумався... «Уявляю, як він зараз ненавидить мене. Уявляю, що б він зробив зі мною, якби я був на його місці, а він — на моєму». * * * Тримаючи під пахвою журнал, до класу увійшов учень Микола Синюхін і, підскочивши на кафедру, обвів уважним поглядом вчителів, що сиділи з блідими переляканими обличчями на учнівських партах. Учень Микола Синюхін опустився на стілець, розвернув журнал і, зачекавши одну зловісну хвилину, оглядів ряд сидячих осіб у віцмундирах з блискучими гудзиками... — Ну, — сказав він. — Кого ж ми викличемо?.. Хіба Іхментьєва Василя? Вчитель географії Василь Павлович Іхментьєв зіщулився, обсіпав віцмундир і боязко наблизився до кафедри. — Іхментьєв Василь? — запитав учень Синюхін, оглядаючи вчителя. — Гм... Повинен сказати вам, Іхментьєв Василь, що ваша поведінка і успіхи мене не радують! — Чому ж? — оторопівши, запитав вчитель. — Чому ж, Микола Степанич? Здається, я стараюся... — Так? — іронічно посміхнувся Синюхін.— Стараєтеся? Я б цього не сказав... Розумієте, пан Іхментьев... Я людина не дріб'язкова і не прискіпаюся до вас через те, що у вас он зараз відірваний один гудзик віцмундира і рукав вимазаний крейдою... Це дрібниця, до науки що не має відношення, і мені до цих пір соромно за той час, коли за подібні дурниці винні каралися зменшенням відмітки в поведінці. Ні! Не то я хочу сказати, Іхментьєв Василь... А дозвольте запитати вас... Як ви викладаєте? Як вам не соромно? Адже ви отримуєте гроші не за те, щоб дути ночами в гвинт, пити горілку і потім бути на уроки в такому настрої, при якому ніяка географія вам і в голову не іде... — Я не буду... — тихо пробелькотав вчитель. — Це... не я... Я не винен... Це Тачкін Максим запрошував мене до себе на гвинт... Я і не хотів... а це він все. Синюхін сердито хлопнув своєю крихітною долонею по кафедрі. — Майте на увазі, пан Іхментьев, що я заняття шпигунством, зради і доносів на ваших товаришів не допущу! Я не буду цього заохочувати, як заохочували це свого часу ви. Стидно-с! Ступайте на своє місце і розміркуйте гарненько про ваш вчинок. Тачкін Максим! — Тут! — боязко сказав Максим Іванич. — Я знаю, що тут. Підійдіть ближче... От так. Зараз один з ваших негідних товаришів наплів на вас, ніби то ви підбивали його грати в карти. Можливо, це і було так, але воно, по суті, мене не стосується. Я не хочу заважати у ваше приватне життя і вводити для цього якийсь безглуздий позашкільний нагляд за вчителями — я стою вище цього! Але повинен вам заявити, що ваше відношення до справи — нижче всякої критиці! — Чому ж, Микола Степанич? — опустив голову вчитель Тачкін. — Здається, уроки я відвідую акуратно. — Та чи біс мені в цій вашій акуратності! — нервово закричав Синюхін Микола.— Я говорю про загальне відношення до справи. Ваша сухість, ваш формалізм вбивають у учнів всякий інтерес до науки. Соромитеся! У вас такий цікавий, увлекательний предмет — що ви з нього зробили? Історія народів викладається вами як якийсь розклад потягів. А чому? Тому, що ви не вчитель, а швець! Ні поділа вашого ви не любите, ні учнів. І будьте упевнені — вони народ чуйний і платять вам тим же... Ну, скажіть... що ви задали класу на завтра? — Від цих — до цих, — прошепотів Тачкін. — Так, я знаю, що від цих до цих! А що саме? — Я не... пам'ятаю. Обличчя Синюхіна Миколи зробилося суворим, нахмуреним. Він сердито схопився, дотягся до вуха вчителя і, нагнувши його голову, потягнув за вухо в кут. — Неподобство! — кричав він. — Люди у футлярах! Формалісти! Сухарі! Себе засушили і інших сушите! Ось станьте тут в кутку на коліна — можливо, це протверезить небагато вашу порожню голову... А завтра пришліть ваших батьків — я поговорю з ними! Стоячи на колінах і уткнувши голову в кут, вчитель історії Максим Іванович Тачкін гірко плакав... «Якщо одиниця, — думав він про себе, — застрелюся!»
* * * Тачкін посміхнувся собі у вуса, підняв від журналу голову і сказав, звертаючись до пригноблюваного одиницею, розгубленого Синюхіну Миколі. — Так-то, брат Синюхін. Поставив я тобі одиницю. А якщо моя поведінка тобі чого-небудь не подобається — можеш і ти мені поставити де-небудь одиницю. Клас засміявся вдалому жарту. Вчитель підняв голову і утомлено сказав: — Мовчати! На наступний урок — повторите те, що було задане минулої середи. Десь тріумфально продзвонив дзвінок...
Режим дня
Раціональний розподіл часу активної діяльності та відпочинку людини протягом дня. Такий розподіл має назву Режим дня. Щоб зберегти і зміцнити здоров'я та забезпечити високу працездатність, особливо в шкільному віці необхідне дотримання режиму дня Автоматизує життєві процеси і тим самим полегшує і прискорює їх, має суттєве значення для нервової системи і діяльності організму в цілому для цього необхідний режим дня, який повторюється з дня на день, Якщо відсутній строго встановлений час для підготовки домашніх завдань, учні важко втягуються в роботу і якість виконання гірша. До швидкого виснаження нервової системи призводить не правильне чергування різних видів діяльності, скорочення тривалості нічного сну і часу відпочинку, у першу чергу на відкритому повітрі. В результаті вищеперечисленного працездатність школяра знижена, з часом можуть виникнути різні захворювання, що впливає на причину неуспішності.
Вправи
У довгих словах заховалися короткі знайтіть їх Носоріг Шестикутник
Косолапий Паровоз Зорепад Криголам Лісопарк. Запишіть їх в зошит.
До яких слів можна підібрати питання хто, або що?
Запишіть слова, які відповідають на питання “хто” або “що”? Працюємо в парах. Підберіть як найбільше слів, які б відповідали на питання “хто”.
Скажіть, слова – назви тварин, людей вдіповідають на які питання? А назви інших предметів - на яке питання відповідають?
Загадка
Пригадаємо, як називається місяць коли співають веснянки? (Березень). Запишіть це слово в зошит. Запишіть назви тільки весняних місяців. Праналізуйте слова: березень, квітень, травень. Назвіть прикмети весни. Назвіть предмети які вас оточують. На які запитання вони відповідають. Привіт, привіт, пташечко, На тобі гніздо, а мені щастячко Тобі на гніздо, а мені на втіху, Щоб людей і пташок обминало лихо. Складіть речення із розсипаниз слів: Весна Сонце Пролісок Пташка Трава Літо
Казка „Івасик – Телесик”
Були дід та й баба і мали одного хлопчика. Назвали його Івасиком. Він мав і друге ім'я - Телесик. Івасик на річці рибу ловив. Сидів на березі з вудкою і ловив. І прийшла відьма, і його забрала. І принесла його до свої хати. Вона мала там велику обслугу. І сказала: - Зараз буде смачний обід. Залишила відьма одну служницю, щоб вона цего Телесика спекла їм на обід. А сама пішла на лови. Служниця напалила в печі і взяла лопату. І сказала Телесикови, би він на ту лопату сідав. А він поклав на лопату руку. Вона сказала: - Не так. Він поклав ногу. Вона сказала: - Не так. Поклав голову, а вона знов: - Не так. А він тоді її каже: - Покажи, як. Вона сіла на лопату, а він її шурнув у піч. Шурнув у піч та й заткав заткальницею. А сам пішов з хати і виліз на дерево. А всі відьми позбігались на обід, витягнули з печі м'ясо, почали їсти. Їли і казали, що дуже смачне. А він згори, з дерева крикнув, що вони їдять відьму. Вони повискакували надвір і почали гризти дерево, щоби його звідти взяти. Уже догризають вони дерево. І надлетіли гуси, і він зачав їх просити: Гуси, гуси, гусенята, возьміть мене на крилята. І пролетіли перші гуси - не брали його. Другі летіли - не брали. А послідня гуска летіла і взяла Телесика. І принесла його додому. І посадила його гуска на комінку. А в хаті баба зварила пироги і каже: - Се тобі, діду, а се мені. А Телесик кричить з комінка: - А мені?! Вони, вийшли з хати, побачили Івасика-Телесика і зняли його на землю. І дуже зраділи вони, що повернувся їх синок. І поклали його на столець, і казці конець.
Список використаних джерел: Урок на тему :Слова – назви предметів, Стрільчук Н.М., учителя початкових класів, г. Житомир, сш №5 Урок на тему :Режим дня,Вонсович В.Ж. вчителя Української мови, м. Львів, сш №4 Українські народні казки: Книга 12. Казки Покуття: Ч. І. Записав, упорядкував і літературно опрацював Микола Зінчук. — Тернопіль: Богдан, 2005.Видавництво "Навчальна книга - Богдан" - Аверченко А. Т., Збірки творів Аркадія Аверченка Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням угорською мовою (авт. Ребрик Н.Й., Українська мова Борисова Є.Е., Лавер К.М., Рінгер К.В.) видавництво "Світ"; Українська мова: енциклопедія.Автор: Коллектив Видавництво "Українська енциклопедія" імені М. П. Бажана. Граматика української мови. Морфологія Видавництво: Київ "Либідь" 1993р.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Стрільчук Н.М.
Вонсович В.Ж.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.