KNOWLEDGE HYPERMARKET


І. Франко. Лисичка і Журавель
Строка 69: Строка 69:
'''в )''' Читання оповідання за особами .  
'''в )''' Читання оповідання за особами .  
-
У ролі автора : -
+
У ролі автора : -  
-
У ролі бабусі - <br>
+
У ролі бабусі - <br>  
-
У ролі Максима - <br>
+
У ролі Максима - <br>  
- Молодці! Приліпіть свої серця до серця класу за свої відповіді , а оцінку ви отримуєте в кінці уроку.  
- Молодці! Приліпіть свої серця до серця класу за свої відповіді , а оцінку ви отримуєте в кінці уроку.  
Строка 83: Строка 83:
<br> '''Фіз. хвилинка:'''«Сніжинка»(10 хвилин) .  
<br> '''Фіз. хвилинка:'''«Сніжинка»(10 хвилин) .  
-
[[Image:b1167587790.jpg]]
+
[[Image:B1167587790.jpg]]  
- Добре! Ой, ловіть сніжинку. Опускайте її разом з рукою , подуйте легенько на неї, підкиньте іще раз,притягніть її до себе, подуйте сильніше , щоб вона долетіла до нашого серця. Ох, вона розтанула від вашого теплого серця класу.  
- Добре! Ой, ловіть сніжинку. Опускайте її разом з рукою , подуйте легенько на неї, підкиньте іще раз,притягніть її до себе, подуйте сильніше , щоб вона долетіла до нашого серця. Ох, вона розтанула від вашого теплого серця класу.  
Строка 102: Строка 102:
<br> - Так! До нас у клас завітала казка.(На дошці надпис –КАЗКА -)  
<br> - Так! До нас у клас завітала казка.(На дошці надпис –КАЗКА -)  
 +
 +
[[Image:2708402614676573F.jpg]]
Коли можна почути казку?  
Коли можна почути казку?  

Версия 11:17, 13 апреля 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: В. Нестайко. Руденький. Повні уроки


Тема: Літературні казки про тварин. І. Франко «Лисичка і Журавель»

9789664400562s.jpg
МЕТА : дати дітям поняття «авторських» ( літературних ) казок, вчити їх аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати техніку читання дітей, виховувати вміння працювати в колективі та самостійно.


ОБЛАДНАННЯ : книга І.Франка «Лисичка і Журавель», ілюстрації Лисички, Журавля, грамзапис казки « Лисичка і Журавель», картки з прислів`ями, план уроку.


Хід уроку


1.Орг. момент: ( 3 хвилини ).

Продзвенів уже дзвінок – починаємо урок .

У нас на уроці багато гостей – вчителів. Поверніться до них , привітайте і до мене голівки повертайте.

Добрий день, хлоп`я та!

Добрий день, дівчата !

Спочатку сідають дівчата – краса нашого класу, а потім його сила і мужність – хлопчики.

Тема сьогоднішнього уроку читання : Яке частування , таке і дякування.

А працювати ми будемо за таким планом:


1. Вправа «Очікування»

2. Мовна розминка.

3. Перевірка домашнього завдання.

4. Знайомство з авторськими ( літературними) казками.

5. В гостях у Лисички та Журавля.

6. Підсумок уроку: гра «Сніжний ком»

7. Домашнє завдання.

- Я дуже рада працювати з вами. В кожного із вас на парті лежить сердечко. Погляньте на нього – і воно вам підкаже , що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. На протязі всього уроку ми будемо складати серце нашого класу. Слід починати із слів «Я очікую».( Діти виходять до дошки і приліплюють свої серця).Подивиться , які гарні серця будуть працювати з нами на уроці .

А я очікую, що ви правильно, точно і красиво будете висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти, гарно читати і давати відповіді на запитання.


2. Актуалізація знань і умінь.(7хвилин)

а ) Чистомовка:

Ой, мине вже зима - МА-МА-МА.

Повіває вітерець - ЕЦЬ-ЕЦЬ-ЕЦЬ.

Тане останній сніжок-ОК-ОК-ОК.

Веселіше синичка співа -ВА-ВА-ВА.

Діти раді весні –НІ-НІ-НІ.

б ) Перевірка домашнього завдання:

Яке домашнє завдання готували?

- Читали оповідання А.Коцюбинського «Артист».

Хто головні герої оповідання? ( Максим і бабуся )

Знайдіть і прочитайте спонукальні речення. Хто їх говорить ? ( Бабуся )

в ) Читання оповідання за особами .

У ролі автора : -

У ролі бабусі -

У ролі Максима -

- Молодці! Приліпіть свої серця до серця класу за свої відповіді , а оцінку ви отримуєте в кінці уроку.

Які висновки ви можете зробити з цієї історії?

Максим був ледачий , він не допомагав бабусі .


Фіз. хвилинка:«Сніжинка»(10 хвилин) .

B1167587790.jpg

- Добре! Ой, ловіть сніжинку. Опускайте її разом з рукою , подуйте легенько на неї, підкиньте іще раз,притягніть її до себе, подуйте сильніше , щоб вона долетіла до нашого серця. Ох, вона розтанула від вашого теплого серця класу.


3. Нова тема. ( 12 хвилин )

( Звучить мелодія « В гостях у казки» )

Ідіть завжди до школи

Веселі , не сумні ,

Шукайте дива , радості.

У казочці моїй …

А з чим асоціірується слово казка?


- Так! До нас у клас завітала казка.(На дошці надпис –КАЗКА -)

2708402614676573F.jpg

Коли можна почути казку?

Хто нам її розказував?

(Дитинство, бабуся , школа , чарівність , доброта , народна)


Любі діти ! А чи знаєте ви казки ?

От зараз і перевіримо :


1 . Сидів він на віконечку ,

Як маленьке сонечко .

Від діда з бабусею утік ,

Побіг у ліс і раптом зник . ( Колобок )

2 . Знесла яєчко золоте ,

Зраділи дуже дід і баба .

Ви , діти , знаєте її -

Та це ж ( Курочка Ряба ).

3 . Із якої казки я ,

Бичок – третячок ?

Із соломи дід зробив ,

Бік смолою засмолив .( Солом `яний бичок )


- Молодці ,діти ! Я бачу ви знаєте ці казочки .А звідки вони взялися ?

- Ми не знаємо автора .

У цих казках не має одного автора .Адже йшли вони до нас із давніх – давен, переказувалися від одного покоління до іншого .І тому вони мають одну назву –народні . (прикріпляють назву на дошку )

- А сьогодні ми з вами почнемо знайомство з казками , в яких автор відомий . Ці казки називаються літературними або авторськими .( Прикріпляю назву на дошку )

- Давайте повторимо і запам .` ятаємо ці назви )

Казка, з якою ми познайомимось, заховалася ось в цих словах :

( На дошці , там де тема уроку , надпис : сичЛика та раЖувель )

- Прочитайте ці слова : Лисичка і Журавель .

( Вивішуються малюнки лисички , журавля )


Казку «Лисиця і Журавель» написав відомий український письменник Іван Франко.

Ось його портрет (Портрет І . Франка)

Послухайте і подивіться цю казку. ( Грамзапис казки ) —Настільний театр.

Хто головні герої цієї казки ?—Лисиця і Журавель.

Так, ця казка про тварин .

Які дії відбуваються в цієї казці ? ( Лисиця ходила до Журавля у гості ,а Журавель до неї ) .


4. Словникова робота : пояснювання слів , читання хором, «ланцюжком»

У тексті зустрічаються важкі слова , які ми прочитаємо разом : (обратна сторона дошки)


Вгощу Гостину Зазирати Погордувати

Навстоячки Розгнівалася Запросини Випорожнити


5 . Читання казки «ланцюжком» ( 3 хвилини )

Читаючи казку , подумайте , на скільки частин можна поділити її.

Про що говориться у першій частині , у другій .

- Подумайте: якби у вас була чарівна паличка , як би ви допомогли порозумітися казковим героям ? (Відповіді дітей )


6 .Вибіркове читання .( 5 хвилин )

- Прочитайте у казці місця , де Лисичка і Журавель запрошують одне одного до себе на гостину .

- Прочитайте ,яке було частування у Лисички .

- Прочитайте , як пригощав Журавель . Прочитайте головну думку цієї казки ?


Фіз .хвилинка 20 хвилини .


7 . Театралізація казки «Лисичка і Журавель » ( 5 хвилин )

а ) З ` ясування значення слова «театр»

- А чи доводилося вам бувати у театрі ?

- Театр - це установа , що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів, а також приміщення , де відбуваються вистави .

б ) Читання казки за особами .( звучать фанфари ) Ми - у театрі. Ми не раз з вами ходили на театралізовані вистави . Давайте повторимо правила поведінки у театрі .

Веди себе тихо , не кричи ,не кидай сміття , не заважай товаришу дивитися виставу . Тому зараз пропоную чарівну казку , де ви зустрінетесь з нашими акторами .

Дійство –починається . ( Читання казки за особами )

Автор -вчитель

Журавель- Лисичка-

Так якою була Лисиця ? А Журавель ? --- Виберіть , які слова підходять до їх характеристик .

(УЛЕСЛИВА ,ДОВГОНОСИЙ , ХИТРА ,ПУХНАСТА ,СІРИЙ ,РУДА ,НЕЩИРА , ДОБРИЙ ,ВИНАХІДЛИВА ,ДОВІРЛИВИЙ ,ЩИРИЙ ,ВВІЧЛИВИЙ ).

в) Чистомовка :

Ця-ця-ця-жила собі лисиця .

Лем –лем –лем –зустрілася з журавлем .

Ни –ни –ни –запросила на гостини .

Ла-ла-ла-каші наварила .

Ила-ила-ила-по тарілці розмастила .

Ав-ав-ав-журавель дзьобом стукав .

Ївсь-ївсь-ївсь-кашки не наївсь .

Му-му-му-пішов додому .

Щу –щу-щу-наварив борщу .

Чик-чик-чик-насипав у глечик .

Ку-ку-ку-покликав лиску .

Зив-зив-зив-носик до глечика не влазив .

Ась-ась-ась-лиска розсердилась.


4 .Підсумок уроку .( 3 хвилини )

а ) Слово вчителя.

Отже , наш урок добіг до кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися ?

Що казки бувають літературні або авторські .


Йшов собі якось Журавель.

І зустрів Лисицю,

Стали друзями вони ,

Все , як і годиться .

Та нечемною була

Лисичка – сестричка,

Тому казочка про них

Зовсім невеличка .

Та мораль там непроста

І для всіх дається .

Як же казочка про них ,

Любі , друзі , зветься ?

-«Лисичка і Журавель»

- А хто її написав ? - Іван Франко –український письменник .

- Чи справжніми друзями вони були ? - Ні .


Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми .Про дружбу складено башто пісень , віршів , прислів`їв . Якщо народ скаже , як зав`яже .

б ) Робота з прислів,ями .

Роз`єднайте слова і прочитайте прислів,я:


НЕТОЙДРУГ , ХТОМЕДОММАЖЕ , АТОЙ , ХТО ПРАВДУ КАЖЕ .

ЯКЕЧАСТУВАННЯ , ТАКЕЙДЯКУВАННЯ .


Яке прислів,я може бути заголовком до нашої казки ?

- Правильно . І тема нашого уроку така , як це прислів, я.


І на кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні ?»

-Казка вчить нас бути гостинними ? –ТАК .

- Ми повинні бути такими , як Лисичка ?- НІ.

- Казка засуджує порядність ? - НІ .

- У кожного повинні бути друзі ?—ТАК .

- З друзями потрібно бути доброзичливими, чуйними ?—ТАК .


в ) Оцінювання учнів - (2 хвилини )

Ось і уроку кінець!

Щиро дякую вам , друзі !

Хто працював - молодець.

За роботу - по заслузі

На протязі всього уроку ви добре працювали .За відповіді на уроці ви отримали такі оцінки:


За акторські здібності ---------------------------------------------------------------------

За домашнє завдання-----------------------------------------------------------------------

За виразне читання ------------------------------------------------------------------------

останні одержали бали для наступного уроку


А ось , яке стало велике , гаряче , тепле серце нашого класу .Воно розтопить зло , ворожнечу , сварку між учнями нашого класу та нашої школи.


5 .Домашнє завдання

- Вдома придумайте своє закінчення до казки , щоб герої були гостинними .

- Намалювати ілюстрацію до казки


Список використаної літератури:


1)Урок на тему: "І. Франко. Лисичка і Журавель", від Горожанкіної Л.А.

2)Урок за Сірук Оксаною Вікторівною: "І. Франко. Лисичка і Журавель".

3)Урок на тему: "І. Франко. Лисичка і Журавель", Пивовар Лариса Миколаївна.


Над уроком працювали:

Поліщук І. В

Пивовар Л. М.

Сірук О. В.

Горожанкіна Л.А.



Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Категорія: Українська література 2 клас