KNOWLEDGE HYPERMARKET


Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників (без термінів) Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників (без термінів). Повні уроки 

Тема: Займенник. Особові займенники. Числівник. Дві групи числівників.

Содержание

Мета уроку

повторити найважливіші відомості про займенник та числівник як частини мови, про основні граматичні особливості займенників та числівників та їх правопис;

формувати загально пізнавальні вміння знаходити займенники та числівники в текстах; розвивати творчі вміння застосовувати різні займенники і числівники у власних висловлюваннях.


Тип уроку

повторення набутих знань.


Хід уроку

Давайте пригадаємо з вами що таке займенник? Наведіть приклади.

Розглянемо табличку і поговоримо про особові займенники.

M7a.jpeg

 Прочитайте виразно текст. Підберіть заголовок. Поставте у потрібному відмінку особові займенники, що в дужках.

Набурмосився сивий дощ та й не просвітляє. І ця доріжка в парку аж до самого краю тиха й безлюдна. А дарма! Бо якраз тепер доріжка найбільше показана, саме зараз настав (вона) зоряний час: на (вона) лапато розплесталися мокрі кленові зорі. Так і виблискують щирим золотом та багрянцем. Діти ступають по талій, зірчастій… Чи ж то по доріжці (він, вона) ступають? Чи ж то не сама царівна Осінь тягне шлейф свого плаття із жовтня в листопад. (За Є. Шморгуном)

M7b.jpeg

 Складіть невеличке оповідання, спираючись на побачене відео, вживаючи якнайбільше займенників.


 Виключне значення у формуванні всієї української пісенності мають календарно-обрядові пісні, які утворилися і побутували в тісному зв’язку з трудовою діяльністю людей, супроводжуючи річний цикл сільськогосподарських робіт. Для розуміння суті цих пісень важливим є те, що з часу свого становлення провідною їх функцією була магічна, спрямована на умилостивлення сил природи. На цій стадії календарні пісні супроводжувалися драматичними діями, замовляннями. (З журналу)

Випишіть займенники. Проаналізуйте їх, указавши на початкову форму, рід, число, відмінок, синтаксичну роль.

M7c.jpeg

А тепер давайте пригадаємо з вами що ж таке числівник?

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе,

Ми навчимося рахувати,

Додавати, віднімати.

M7d.jpeg

M7e.jpeg

На яких уроках ви найчастіше використовуєте у мовленні числівник?


 У кожному рядку сховалися «зайві» слова. Знайдіть їх.

Чотири, один, п’ятірка, шостий.

Ходять, п’ять, сидять, стояти.

Восьмий, далекий, восьмиповерховий, давній.

Два, двійня, двійка, дворіччя.

Сорока, рушниця, мішок, сорок.

Бігти, червоніти, їсти, п’ятий.

Дев’яносто, сто, двадцять, другий.

M7f.jpeg

Прочитайте по черзі в голос прислів’я та порівняння.

Говорить так, як 3 дні хліба не їв. Працює до 7 поту. Грати 1 скрипку. 7 1 не чекають. У 3 дуги зігнуті. Робить 5 через 10. 7 мішків гречаної вовни. 7 літ мак не родив, і голоду не було. Заробив у пана плату: з 4 дощок хату. 7 п’ятниць на тиждень.

Наведіть свої приклади.


 Утворіть словосполучення. Записуючи цифри словами. 2 (ножиці), 3 (штани), 4 (двері), 5 (люди), 6 (діти), 7 (вікно).

Із створеними словосполученнями скласти три-чотири речення. Визначте синтаксичну роль числівників.


Розглянемо таблицю і обговоримо наведені приклади.

M7g.jpeg

Закріплення нового матеріалу

Пограємо в цікаву гру. Учні піднімають руку, коли буде названо числівник.

M7h.jpeg

Два, двоякий, подвоїти, двоє, двоїтися, другорядний, двійка, двочлен, двійник, три, потрійний, трійка, трикутник, потроїти, троє, чотири, четвірка, чверть, четверо, четвертий, четвертувати, п’ять, п’ятихвилинний, п’ятий, п’ятірка, п’ятеро.


Домашнє завдання

Складіть текст про свій розпорядок дня, використовуючи числівники.


Список використаної літератури.

1. Конспект уроку на тему: Повторення та узагальнення вивченого про числівник. Автор: Черняк Наталя Анатоліївна.

2. Урок на тему: «Займенник. Його основні ознаки». Ляшкевич А. І.

3. Урок на тему: «Числівник. Правопис числівників». Ляшкевич А. І.

4. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.

5. Граматика української мови. Морфологія Видавництво: Київ "Либідь" 1993р.

6. Уроки української мови. 5-6 клас. Учитель року. Харків. Видавнича група «Основа»., 2007 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.



----

Над уроком працювали

Черняк Н. А.

Ляшкевич А. І.

Власюк О. О.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас