KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку «Символіка чуми.Особливості художнього часу й простору, образу автора та жанру „романа-хроніки”»

Конспект уроку зарубіжної літератури 11 класу
Тема уроку: Символіка чуми.Особливості художнього часу й простору, образу автора та жанру „романа-хроніки”

Мета уроку:

1.    Завершити  роботу над  аналізом роману А.Камю “Чума”.
2.    Розвивати вміння та навички дослідницької аналітичної роботи.
3.    Визначити символічне значення “чуми” та особливості художнього часу та простору.
4.    Виховувати непримиренність до зла, активну дійову позицію у боротьбі з усіляким лихом.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: картки для індивідуальної роботи (в кінці розробки), комп’ютерні слайди, схематичні листи для індивідуальної роботи на протязі уроку (в кінці розробки), музика Д.Шостаковича.


Lit11-1.jpg


Хід уроку

1.    Привітання.
2.    Вступне слово

Слайд “Айсберг”
На слайді ви бачите айсберг.
-Що цікавого в цій глибі льоду?(1/3 частина льоду знаходиться під водою, а 2/3 –на її поверхні)
-Як ви думаєте, чому наш урок ми починаємо з цього слайду?
-Головний зміст, сутність  роману Камю не на поверхні, а в підтексті, який прихований автором.
Саме на сьогодняшньому уроці ми з вами з”ясуємо, що хотів сказати автор своїм твором.

3.    Актуалізація знань учнів.

Правду, яку намагався сказати Камю, можна показати через універсальну форму, просту, як дитина, і мудру, як старий.
І шукати її треба в дитинстві людства, у фольклорі.
Приказки, казки, прислів”я, притчі-ось воно.

-Який жанр став підгрунтям роману? (притча)
-Продовжіть речення:    “Притча-це …………( твір повчального характеру, який маї всеохоплюючий сенс)    
Слайд “притча”
- Чим роман відрізняється від притчі? (не тлумачиться зміст притчі)
-Яким жанром Камю ще називає роман “Чума”? (хроніка)
-Що називається хронікою? (запис історичних подій у хронологічній послідовності)
Слайд “хроніка”

2-м  учням даються картки для індивідуальної роботи:
1)    схематично окреслити елементи композиції
2)    виправити помилки:

 -Роман “Чума” побудований як зібрання спогадів про епідемію  (хроніка зачумленого міста)

-Місто Оран змальовується як прокляте місто грішників (типове провінційне мистечко) -Першим замовчування чуми наважився зруйнувати Рамбер (Кастель)

-Представником якого напрямку був Камю? (екзистенціалізм)

-В якому місті відбувається події роману?(Оран)

-Як зображується Оран і оранці?

-Як оранці протистоять чумі?

-Хто веде літопис?

-Як ви розумієте вислів “погранічна ситуація”? (ситуація кризи, вияскравлює абсурдність життя й ставить людину перед моральним вибором; ситуація кризи: у процесі ломання старих цінностей людина переглядає свої колишні відносини зі світом, в ній народжуються нові якості)

Слайд “погранічна ситуація”

4.Релакс
Прослуховування фрагментів сьомої (“Ленінградської”) симфонії Д.Шостаковича

5. Пояснення нової теми

Музику, яку ви щойно прослухали, створив один із мешканців Ленінграда, оточеного “коричневою чумою”
І йдеться в цій симфонії про виникнення й наступ зла та про людський опір силам, що нівечать і руйнують.

Сьогодні ми завершимо розгляд роману Камю, звернувши увагу на такі аспекти, як символічний зміст чуми та особливості художнього часу та простору в романі .

Будемо працювати в робочих листах, які ви отримали на початку уроку.

1.Давайте пригадаємо, як герої ставилися до чуми і якими були результати їх дій 

(заповнення схеми)

2.К ому належить така характеристика чуми: “Але що ж таке, власне , чума? Теж життя, тільки й того” (старий астматик)
3.Що означає ця фраза?
4.Який сенс , на вашу думку, таких протилежних тверджень:
•    “У розпалі чуми життя попри все триватиме”
•    “Життя містить у собі “мікроб” абсурд

5.Чому філософія, яку розробляв Камю стверджує життя, а один з його найкраших творів названо й присвячено явищу, яке асоціюється тільки зі смертю? (трагічна особливість життя полягає в тому, що воно закінчується смертю)

6. Чому Камю обрав саме чуму?
•    Чума має масовий характер
•    Людство не розуміло причин її виникнення
•    Абсолютна влада смерті
•    Людина залишається один–на-один з собою

- Що ж таке чума, які вона викликає асоціації?

Заповніть схему.

Камю зазначав щодо змісту “Чуми”: “Явний зміст “Чуми”-це боротьба європейського Опору проти фашизму”

-Навіщо авторові знадобилося використовувати вигадану притчу? (в контексті чума-універсальна метафора зла в усій його багатоликості й нездоланності)

Проблемна ситуація

Уявіть, що чума охопила Київ.
Як будуть поводитись люди і ви особисто?

-Хто помітив особливості часу і простору в романі? (події ніби консервуються у часі і виокремлюються з простору.
Оран  через епідемію чуми залишається ніби єдиним містом, де сконцентровано весь світ зо всіма його проблемами.Час зупинився і людина залишилася з чумою наодинці.

Відтворіть це в схемі

6. Підсумок
-Так хтож одержав перемогу в двобої –чума чи людина?
-А як же розуміти слова автора хроніки “Чуми”:
“Бацила чуми ніколи не вмирає, ніколи не щезає, десятиліттями вона може дрімати десь у закутку меблів або в білизні, вона терпляче вичікує своєї години в спальні, в підвалі, в валізі, в носовичках та паперах. І, можливо, настане час, коли чума на лихо людям розбудить пацюків і пошле їх конати на вулиці щасливого міста”
-Про що це свідчить?

Чума незбагненна і нездоланна, попри це людина повинна чинити їй опвір.

Заповніть останню схему “Боротися зі злом-це”

Наш урок я хотіла би закінчити фразою  доктора Ріє:

Слайд
“Люди більше заслуговують на захоплення, ніж на зневагу”

7. Оцінювання

Література:

1. Островська Г. О. Використання елементів компаративного аналізу при вивченні роману А. Камю «Чума» (на матеріалі повісті В. Шевчука «Мор») // Вісник. — Глухів, 2006. — Вип.7. — С.179–182.


2. Штейнбук, Ф.М. Человек как символ не только жизни, но и смерти : Об особенностях изуч. романа-притчи А.Камю "Чума", постижении замысла писателя через вслушивание в мелодию лит. и философии / Ф. М. Штейнбук // Відродження. - 1996.- 4. - С.23-27.


3. Козленко, Р.О. "Соромно бути щасливим..." : Експрес-іформація до вивч. роману А.Камю "Чума" / Р. О. Козленко // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 1997.- 2. - С.35-37.


4. Безобразова, Л.Л. "На півдорозі між злиднями та сонцем..." : Матеріали до уроків по вивч. творчості А.Камю. 11 кл. / Л. Л. Безобразова // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 1998.- 2. - С.23-26.


5. Лобода, О.П. Єдине, що важливо,- це бути людиною... : Урок за романом Альбера Камю "Чума". 11 кл. / О. П. Лобода // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2000.- 1. - С.13-17.


6. Волощук, Євгенія. Духовні й художні здобутки літератури екзистенціалізму : (система уроків за романом "Чума" А.Камю) / Волощук Євгенія // Зарубіжна література. - 2000.- 20(180), трав. - С.1-8.


7. Ісаєва, О.О. Дискусія на уроках зарубіжної літератури : На матеріалі уроку-диспуту з вивчення роману А.Камю "Чума". 11 кл. / О. О. Ісаєва // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2000.- 12. - С.15-17.


8. Малитіна, Любов. Ідея відповідності кожної людини за опір злу : Роман-застереження А.Камю "Чума": метафізика абсурду і етика трагічного стоїцизму (11 кл.) / Малитіна Любов // Зарубіжна література. - 2001.- 7, лют. - С.4-5.


9. Горідько, Юлія. Вивчення творчості Альбера Камю / Горідько Юлія// Зарубіжна література. - 2005.- №3, січ. - С.5-16. - Бібліогр.: с.16.


10. Лобода, О.П. Бути людиною : До вивчення роману Альбера Камю "Чума" / О. П. Лобода // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2006.- №3. - С.11-13.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Машовець М.П.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас > Символіка чуми.Особливості художнього часу й простору, образу автора та жанру „романа-хроніки” > Символіка чуми.Особливості художнього часу й простору, образу автора та жанру „романа-хроніки”. Конспект уроку і опорний каркас