KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми «Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників»
Строка 7: Строка 7:
'''Повторення вивченого в початкових класах.'''<br>'''Частини мови. Основні способи їх розпізнавання. <br>[[Повторення вивченого про іменник. Повні уроки|Іменник.]] Велика буква і лапки в[[Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Повні уроки|іменниках.]]'''<br>'''<br>Мета:''' повторити вивчене в початкових класах про частини [[Українська мова|'''мови''']], основні способи їх розпізнавання; поглибити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати в учнів навички розрізняти[[Закінчення іменників у родовому відмінку однини. Повні уроки|'''іменники''']], що означають назви істот і неістот, загальні та власні назви;<br>розвивати усне та писемне мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати;<br>виховувати бажання провадити здоровий спосіб життя.<br>'''Тип уроку: '''повторення й узагальнення вивченого.<br>Обладнання: сигнальні картки із зображенням букв І, П, Д, З, Ч; таблиця «[[Відмінювання іменників різних груп. Повні уроки|'''Іменник»''']]; слова для вправи «Говоримо правильно»; підручники.<br><br>Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я<br>Г.Гейне  
'''Повторення вивченого в початкових класах.'''<br>'''Частини мови. Основні способи їх розпізнавання. <br>[[Повторення вивченого про іменник. Повні уроки|Іменник.]] Велика буква і лапки в[[Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. Повні уроки|іменниках.]]'''<br>'''<br>Мета:''' повторити вивчене в початкових класах про частини [[Українська мова|'''мови''']], основні способи їх розпізнавання; поглибити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати в учнів навички розрізняти[[Закінчення іменників у родовому відмінку однини. Повні уроки|'''іменники''']], що означають назви істот і неістот, загальні та власні назви;<br>розвивати усне та писемне мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати;<br>виховувати бажання провадити здоровий спосіб життя.<br>'''Тип уроку: '''повторення й узагальнення вивченого.<br>Обладнання: сигнальні картки із зображенням букв І, П, Д, З, Ч; таблиця «[[Відмінювання іменників різних груп. Повні уроки|'''Іменник»''']]; слова для вправи «Говоримо правильно»; підручники.<br><br>Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я<br>Г.Гейне  
-
<br>'''Хід уроку.'''<br>'''І. Актуалізація опорних знань учнів'''<br>1. Теоретичний диктант<br>(12 правильних відповідей – 12 балів)<br><br>1) Засіб спілкування – це ... (мова);<br>2) Використання засобів для спілкування - ... (мовлення);<br>3)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розгорнуте усне або писемне мовлення однієї особи - ... (монолог);<br>4)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розмова між двома або кількома особами - ... (діалог);<br>5)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Усне висловлювання думок і поглядів - ... (говоріння);<br>6)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Сприймання чого-небудь записаного літерами - ... (читання);<br>7)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Передача слів і текстів за допомогою літер - ... (письмо);<br>8)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Слухання й розуміння слів і текстів - ... (аудіювання);<br>9)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Той, хто надсилає комусь листа, телеграму, посилку - ... (адресант);<br>10)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Той, з ким ми вступаємо в розмову, кому пишемо листа чи телефонуємо - ... (адресат)<br>11)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мовлення має дві форми - ... (усну і писемну)<br>12)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Обстановка спілкування може бути ... (офіційною чи неофіційною).<br><br>2. Вправа «Етичний поєдинок»<br>(До дошки виходять два учні, які по черзі називають основні правила спілкування. Хто назве останнім, найбільше, той і стає переможцем «етичного поєдинку»)<br><br>3. Розігрування [[Діалог. Розділові знаки при діалозі|'''діалогів''']], підготовлених удома (2-3)<br>(Наголосити учням, що усіх буде опитано і оцінено протягом семестру)<br><br>'''ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.'''<br>- Діти, ви прийшли до гімназії, щоб отримувати все нові та нові знання. Але, щоб приступити до вивчення нового, нам треба повторити матеріал, вивчений вами у початкових класах.<br>А який саме матеріал ми будемо повторювати, ви дізнаєтесь, прослухавши уривок із вірша Д.Білоуса «Злитки золоті»:<br>Чи ти задумувавсь, звідкіль оті<br>У нашій мові злитки золоті?<br>Як намистини, диво калинове –<br>..... (частини мови)!<br>- То як же звучить тема нашого повторення?<br>- Чому Д.Білоус назвав частини мови «золотими злитками»?<br>- Які ви знаєте частини мови? Які з них є самостійними, а які службовими? Як ви думаєте, чому вони так називаються?<br>- Звірте свої міркування з таблицею вправи 12.<br>- Зверніть увагу на епіграф нашого уроку (Зачитуємо його разом). «Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я», - писав Г.Гейне. Це надзвичайно важлива проблема, тому підтемою сьогоднішнього уроку буде «Здоров’я». Тож вперед!<br><br>'''ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого.'''<br>'''1. Гра «Назви частину мови'''''<b>»</b>''<br>* Учитель називає слова різних частин мови, а учні показують, яка це частина мови&nbsp; сигнальними картками із зображенням букв І, П, Д, З, Ч.<br>Син, здоров’я, український, працювати, п’ять, він, вона, весна, дружній, зелений, дванадцять, її, учень .......<br><br>- За якими ознаками ми розрізняємо частини мови? (За запитанням, за тим, що вони означають)<br><br>'''2. Вправа «Яка я частина мови?»'''<br>*Записати речення. Надписати над словами, до якої частини мови вони належать. <br>Дівчинка я українка. А зовуть мене Даринка.<br>А дідусь мій – козак, в нього вуса ось так!<br>Про здоров’я наше дбає, гартуватись закликає.<br>Дядько Йосип каже: «Йога – <br>Всім болячкам засторога.<br>Глибше дихай! Рівно стій!<br>Дай усім хворобам бій!»<br><br>- А зараз ми детальніше попрацюємо з однією частиною мови. Якою саме? Ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.<br>Всі на світі добре знають,<br>Що предмет я означаю.<br>- Хто чи що, - ви запитайте<br>І про мене все дізнайтесь.<br>Я істота й неістота:<br>Парта, зайчик, дошка, котик.<br>Маю рід, число, відмінок<br>І чотири аж відміни.<br>Хто я? Знайте достеменно:<br>Називаюсь я ... (іменник)<br><br>'''3. Вибірковий диктант «Ключ»'''<br>* Виписати іменники. З їхніх перших букв складеться слово – ключ.<br>Перемога, весело, кожен, орнамент, дорога, високо, прекрасний, одяг, допомагати, творити, робота, повільний, острів, великий, три, синій, журба.<br>ПОДОРОЖ<br>Завдання із цим словом:<br># Поділити це слово на склади;<br># Виділити основу, корінь, закінчення, суфікс, префікс;<br># Дібрати спільнокореневі слова;<br># Визначити рід, число, відмінок;<br># Скласти речення із цим словом.<br><br>'''4. Бліц-опитування'''<br>1) ''Що таке іменник?<br>2) Що таке іменники істоти та неістоти?<br>3) Наведіть приклади таких іменників.<br>4) На які запитання відповідають іменники істоти?<br>5) На які запитання відповідають іменники неістоти?<br>6) Поясніть, які іменники є власними назвами, а які загальними.<br>7) Пояснити правопис власних назв.<br>8) Як ми напишемо назви книг, кінофільмів, фабрик і ...?<br>9) Які ви знаєте відмінки?<br>10) У якому відмінку вживаються іменники-звертання?<br>''<br>'''5. Робота з таблицею «Іменник»'''<br>- Зверніть увагу на таблицю. 1 хвилину мовчки подумайте, що цією схемою передано, а потім хтось із вас (якщо треба, з моєю допомогою) спробує за нею зробити висновок про іменник.<br><br>'''''6.'''''&nbsp;  
+
<br>'''Хід уроку.'''<br>'''І. Актуалізація опорних знань учнів'''<br>1. Теоретичний диктант<br>(12 правильних відповідей – 12 балів)<br><br>1) Засіб спілкування – це ... ([[Англійська мова|'''мова''']]);<br>2) Використання засобів для спілкування - ... ([[Культура мовлення Повні уроки.|'''мовлення''']]);<br>3)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розгорнуте усне або писемне мовлення однієї особи - ... (монолог);<br>4)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розмова між двома або кількома особами - ... (діалог);<br>5)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Усне висловлювання думок і поглядів - ... (говоріння);<br>6)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Сприймання чого-небудь записаного літерами - ... (читання);<br>7)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Передача слів і текстів за допомогою літер - ... (письмо);<br>8)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Слухання й розуміння слів і текстів - ... (аудіювання);<br>9)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Той, хто надсилає комусь листа, телеграму, посилку - ... (адресант);<br>10)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Той, з ким ми вступаємо в розмову, кому пишемо листа чи телефонуємо - ... (адресат)<br>11)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мовлення має дві форми - ... (усну і писемну)<br>12)&nbsp;&nbsp;&nbsp; Обстановка спілкування може бути ... (офіційною чи неофіційною).<br><br>2. Вправа «Етичний поєдинок»<br>(До дошки виходять два учні, які по черзі називають основні правила спілкування. Хто назве останнім, найбільше, той і стає переможцем «етичного поєдинку»)<br><br>3. Розігрування [[Діалог. Розділові знаки при діалозі|'''діалогів''']], підготовлених удома (2-3)<br>(Наголосити учням, що усіх буде опитано і оцінено протягом семестру)<br><br>'''ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.'''<br>- Діти, ви прийшли до гімназії, щоб отримувати все нові та нові знання. Але, щоб приступити до вивчення нового, нам треба повторити матеріал, вивчений вами у початкових класах.<br>А який саме матеріал ми будемо повторювати, ви дізнаєтесь, прослухавши уривок із вірша Д.Білоуса «Злитки золоті»:<br>Чи ти задумувавсь, звідкіль оті<br>У нашій мові злитки золоті?<br>Як намистини, диво калинове –<br>..... (частини мови)!<br>- То як же звучить тема нашого повторення?<br>- Чому Д.Білоус назвав частини мови «золотими злитками»?<br>- Які ви знаєте частини мови? Які з них є самостійними, а які службовими? Як ви думаєте, чому вони так називаються?<br>- Звірте свої міркування з таблицею вправи 12.<br>- Зверніть увагу на епіграф нашого уроку (Зачитуємо його разом). «Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я», - писав Г.Гейне. Це надзвичайно важлива проблема, тому підтемою сьогоднішнього уроку буде «Здоров’я». Тож вперед!<br><br>'''ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого.'''<br>'''1. Гра «Назви частину мови'''''<b>»</b>''<br>* Учитель називає слова різних частин мови, а учні показують, яка це частина мови&nbsp; сигнальними картками із зображенням букв І, П, Д, З, Ч.<br>Син, здоров’я, український, працювати, п’ять, він, вона, весна, дружній, зелений, дванадцять, її, учень .......<br><br>- За якими ознаками ми розрізняємо частини мови? (За запитанням, за тим, що вони означають)<br><br>'''2. Вправа «Яка я частина мови?»'''<br>*Записати речення. Надписати над словами, до якої частини мови вони належать. <br>Дівчинка я українка. А зовуть мене Даринка.<br>А дідусь мій – козак, в нього вуса ось так!<br>Про здоров’я наше дбає, гартуватись закликає.<br>Дядько Йосип каже: «Йога – <br>Всім болячкам засторога.<br>Глибше дихай! Рівно стій!<br>Дай усім хворобам бій!»<br><br>- А зараз ми детальніше попрацюємо з однією частиною мови. Якою саме? Ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.<br>Всі на світі добре знають,<br>Що предмет я означаю.<br>- Хто чи що, - ви запитайте<br>І про мене все дізнайтесь.<br>Я істота й неістота:<br>Парта, зайчик, дошка, котик.<br>Маю рід, число, відмінок<br>І чотири аж відміни.<br>Хто я? Знайте достеменно:<br>Називаюсь я ... (іменник)<br><br>'''3. Вибірковий диктант «Ключ»'''<br>* Виписати іменники. З їхніх перших букв складеться слово – ключ.<br>Перемога, весело, кожен, орнамент, дорога, високо, прекрасний, одяг, допомагати, творити, робота, повільний, острів, великий, три, синій, журба.<br>ПОДОРОЖ<br>Завдання із цим словом:<br># Поділити це слово на склади;<br># Виділити основу, корінь, закінчення, суфікс, префікс;<br># Дібрати спільнокореневі слова;<br># Визначити рід, число, відмінок;<br># Скласти речення із цим словом.<br><br>'''4. Бліц-опитування'''<br>1) ''Що таке іменник?<br>2) Що таке іменники істоти та неістоти?<br>3) Наведіть приклади таких іменників.<br>4) На які запитання відповідають іменники істоти?<br>5) На які запитання відповідають іменники неістоти?<br>6) Поясніть, які іменники є власними назвами, а які загальними.<br>7) Пояснити правопис власних назв.<br>8) Як ми напишемо назви книг, кінофільмів, фабрик і ...?<br>9) Які ви знаєте відмінки?<br>10) У якому відмінку вживаються іменники-звертання?<br>''<br>'''5. Робота з таблицею «Іменник»'''<br>- Зверніть увагу на таблицю. 1 хвилину мовчки подумайте, що цією схемою передано, а потім хтось із вас (якщо треба, з моєю допомогою) спробує за нею зробити висновок про іменник.<br><br>'''''6.'''''&nbsp;  
<br>  
<br>  

Версия 07:23, 5 июля 2012

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас>> Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників


План-конспект уроку з курсу «Українська мова 5 клас» з теми «Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників»

Повторення вивченого в початкових класах.
Частини мови. Основні способи їх розпізнавання.
Іменник. Велика буква і лапки віменниках.


Мета:
повторити вивчене в початкових класах про частини мови, основні способи їх розпізнавання; поглибити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; удосконалювати в учнів навички розрізнятиіменники, що означають назви істот і неістот, загальні та власні назви;
розвивати усне та писемне мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати;
виховувати бажання провадити здоровий спосіб життя.
Тип уроку: повторення й узагальнення вивченого.
Обладнання: сигнальні картки із зображенням букв І, П, Д, З, Ч; таблиця «Іменник»; слова для вправи «Говоримо правильно»; підручники.

Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я
Г.Гейне


Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Теоретичний диктант
(12 правильних відповідей – 12 балів)

1) Засіб спілкування – це ... (мова);
2) Використання засобів для спілкування - ... (мовлення);
3)    Розгорнуте усне або писемне мовлення однієї особи - ... (монолог);
4)    Розмова між двома або кількома особами - ... (діалог);
5)    Усне висловлювання думок і поглядів - ... (говоріння);
6)    Сприймання чого-небудь записаного літерами - ... (читання);
7)    Передача слів і текстів за допомогою літер - ... (письмо);
8)    Слухання й розуміння слів і текстів - ... (аудіювання);
9)    Той, хто надсилає комусь листа, телеграму, посилку - ... (адресант);
10)    Той, з ким ми вступаємо в розмову, кому пишемо листа чи телефонуємо - ... (адресат)
11)    Мовлення має дві форми - ... (усну і писемну)
12)    Обстановка спілкування може бути ... (офіційною чи неофіційною).

2. Вправа «Етичний поєдинок»
(До дошки виходять два учні, які по черзі називають основні правила спілкування. Хто назве останнім, найбільше, той і стає переможцем «етичного поєдинку»)

3. Розігрування діалогів, підготовлених удома (2-3)
(Наголосити учням, що усіх буде опитано і оцінено протягом семестру)

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Діти, ви прийшли до гімназії, щоб отримувати все нові та нові знання. Але, щоб приступити до вивчення нового, нам треба повторити матеріал, вивчений вами у початкових класах.
А який саме матеріал ми будемо повторювати, ви дізнаєтесь, прослухавши уривок із вірша Д.Білоуса «Злитки золоті»:
Чи ти задумувавсь, звідкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистини, диво калинове –
..... (частини мови)!
- То як же звучить тема нашого повторення?
- Чому Д.Білоус назвав частини мови «золотими злитками»?
- Які ви знаєте частини мови? Які з них є самостійними, а які службовими? Як ви думаєте, чому вони так називаються?
- Звірте свої міркування з таблицею вправи 12.
- Зверніть увагу на епіграф нашого уроку (Зачитуємо його разом). «Єдина краса, яку я знаю, - це здоров’я», - писав Г.Гейне. Це надзвичайно важлива проблема, тому підтемою сьогоднішнього уроку буде «Здоров’я». Тож вперед!

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого.
1. Гра «Назви частину мови»
* Учитель називає слова різних частин мови, а учні показують, яка це частина мови  сигнальними картками із зображенням букв І, П, Д, З, Ч.
Син, здоров’я, український, працювати, п’ять, він, вона, весна, дружній, зелений, дванадцять, її, учень .......

- За якими ознаками ми розрізняємо частини мови? (За запитанням, за тим, що вони означають)

2. Вправа «Яка я частина мови?»
*Записати речення. Надписати над словами, до якої частини мови вони належать.
Дівчинка я українка. А зовуть мене Даринка.
А дідусь мій – козак, в нього вуса ось так!
Про здоров’я наше дбає, гартуватись закликає.
Дядько Йосип каже: «Йога –
Всім болячкам засторога.
Глибше дихай! Рівно стій!
Дай усім хворобам бій!»

- А зараз ми детальніше попрацюємо з однією частиною мови. Якою саме? Ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Всі на світі добре знають,
Що предмет я означаю.
- Хто чи що, - ви запитайте
І про мене все дізнайтесь.
Я істота й неістота:
Парта, зайчик, дошка, котик.
Маю рід, число, відмінок
І чотири аж відміни.
Хто я? Знайте достеменно:
Називаюсь я ... (іменник)

3. Вибірковий диктант «Ключ»
* Виписати іменники. З їхніх перших букв складеться слово – ключ.
Перемога, весело, кожен, орнамент, дорога, високо, прекрасний, одяг, допомагати, творити, робота, повільний, острів, великий, три, синій, журба.
ПОДОРОЖ
Завдання із цим словом:
# Поділити це слово на склади;
# Виділити основу, корінь, закінчення, суфікс, префікс;
# Дібрати спільнокореневі слова;
# Визначити рід, число, відмінок;
# Скласти речення із цим словом.

4. Бліц-опитування
1) Що таке іменник?
2) Що таке іменники істоти та неістоти?
3) Наведіть приклади таких іменників.
4) На які запитання відповідають іменники істоти?
5) На які запитання відповідають іменники неістоти?
6) Поясніть, які іменники є власними назвами, а які загальними.
7) Пояснити правопис власних назв.
8) Як ми напишемо назви книг, кінофільмів, фабрик і ...?
9) Які ви знаєте відмінки?
10) У якому відмінку вживаються іменники-звертання?

5. Робота з таблицею «Іменник»
- Зверніть увагу на таблицю. 1 хвилину мовчки подумайте, що цією схемою передано, а потім хтось із вас (якщо треба, з моєю допомогою) спробує за нею зробити висновок про іменник.

6. 


     5-10-01.jpg                                                        ! Переписати слова з дошки у зошит, поставивши знак  наголосу.
                                               ІнженЕри, офіцЕри, комбайнЕри, комарІ, календарІ, хабарІ, гончарІ; гектАри, стОвбури, дОлари, лапкИ, запитАння.


7. Розподільний диктант «Ключ»
* Виписати в першу колонку іменники, що позначають істот, у другу – неістот.
Якщо ви правильно виконаєте завдання, то з перших букв виписаних слів отримаєте два ключових слова.
Дитина, рибалка, двері, учень, одяг, рух, жінка, олівець, брат, автор, гриб, автобус.
І кол. -  ДРУЖБА,  ІІ кол. – ДОРОГА.

8. Робота з підручником.
* Вправа 17 (С.20) – колективно;
* Вправа 19 (С.20) – самостійно;
* Вправа 22 (С.21) – усно.

9. Міні-диктант з коментуванням.
* Записавши речення, пояснити написання кожного слова.
Завдання кожної людини – навчитись оберігати своє здоров’я. Щоб досягти успіхів у цій справі, треба навчитись правильно впливати на свій організм, підбирати режим праці і відпочинку, виконувати гігієнічні правила догляду за своїм тілом.

ІІІ. Підсумки уроку
- На сьогоднішньому уроці ми завітали до країни Морфології, у якій мирно живуть різні частини мови. Їх ніжно образно назвав Дмитро Білоус «золотими злитками».
Іменник ми з вами коротенько повторили першим. Як ви думаєте, чому?
Правильно, тому що він дає усьому назви і їх у мові найбільше. Повторили іменники істоти і неістоти. Пригадали, що є власні і загальні назви, правила їх написання.
А також, я думаю, кожен із вас зрозумів, що здоров’я – найцінніший скарб, який треба дуже берегти. Недаремно наш народ в одному з прислів’їв сказав: «Бережи одяг новий, а здоров’я доки малий». Тож будьте завжди здоровими!
Всі на уроці були активними. Намагайтесь бути такими завжди.

ІV. Домашнє завдання:
1.    Вправа 23;
2.    Вправа 24 (за бажанням).

Література:
1.    Глазова О., Кезнецов Ю. Рідна мова. 5 клас. – Київ: «Освіта України». – 2005. – 287 с.
2.    Кійло О. Формування позитивної мотивації здорового способу життя на уроках української мови // Все для вчителя. – 2005.- №1-2. – С.40.

Надіслано вчителем української мови та літератури Підгребя Н.М., Залищенської гімназії, Тернопільської області

Плани конспектів уроків з української мови 5 класускачати, підручники та книги безкоштовно, розробки уроків з української мови онлайн

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників > Іменник. Велика літера і лапки в іменниках. Голосні у відмінкових закінченнях іменників. Конспект уроку і опорний каркас