KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку на тему "“Книга Книг”- одна з найдревніших та найпопулярніших книг людства"

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 8 клас>> Зарубіжна література: Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури


План-конспект уроку з курсу «Зарубіжна література 8 клас» з теми «“Книга Книг”- одна з найдревніших та найпопулярніших книг людства».



Тема:                          “Книга Книг”- одна з найдревніших та найпопулярніших книг людства

Мета: поглибити знання учнів про Біблію, історію її виникнення, композицію, тематику, її значення  як джерела образів, мотивів та сюжетів для європейського мистецтва; розвивати вміння самостійно опрацьовувати інформацію, узагальнювати її та аргументувати свою думку;
виховувати толерантність по відношенню до релігійних поглядів народів світу.

Тип уроку: сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: ілюстрації Г.Доре до Старого Завіту.

                                                          Є цінності, які вищі понад усе,
                                                           які належать усьому людству
                                                           і які ми маємо разом оберігати.
                                                                                 С.М.Реріх

                                   
                                  Хід уроку

І. Актуалізація знань.

1. Творча робота:  сенкан (задане слово) Коран
Складання сенкана  1 рядок – задане слово
                                  2 рядок – 2 прикметника
                                  3 рядок – 3 дієслова
                                 4 рядок – фраза – підсумок з 4 слів
                                              5 рядок – синонім до заданого слова


Наприклад:                КОРАН
               мусульманський, богонатхненний
                   вчить, пояснює, наставляє
                        складається із 114 сур
                                   мудрість


2.    Розподільчий диктант: запиши слово у відповідну колонку.
Медіна, санскрит, самхіти, сури, Брахма, айяти, Індра, Мекка, “Ригведа”, гімни, “фуркан”- розрізнитель добра і зла, Мохаммед, ріші, Агні.

    “Веди”
  “Коран”

           
Поясніть значення кожного слова. Наприклад: Медіна – місто, в яке переїхав Мохаммед, тікаючи від переслідувань, його назва означає “місто пророка”.

'
'
3.    Тлумачення біблійних афоризмів

Попрацюйте в парах, поясніть значення афоризмів.
Терновий вінець (символ страждання, в ньому Ісус Христос ішов на Голгофу)
Нести свій хрест – (символ життєвого терпіння)
Едемський сад (дуже гарне місце)
Соломонів суд (мудре, правильне рішення)
Згадайте відомі вам біблійні афоризми.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності: оголошення теми, мети і епіграфа уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Робота в групах “спільний проект”.

( Групи отримують завдання різного змісту, що висвітлюють проблему з різних боків. Кожна група аналізує інформацію і готує відповідь, потім звітує і записує на дошці певні висновки. Під час відповіді груп учні класу записують тези відповіді в зошит. Після звіту групи члени інших груп можуть доповнювати, задаватим запитання).
1.    Історія створення Книги Книг
2.    Композиція Біблії
3.    Тематика і проблематика
4.    Українські переклади

Орієнтовні відповіді-звіти груп


1.Біблія (від грецьк. «книга») – зібрання стародавніх текстів, визначна пам’ятка світової культури. Це священна книга християн та іудаїстів, що створювалася майже півтора тисячоліття – відXIIст. до н.е. до IІст.н.е. В її творенні брали участь близько 60 поколінь, близько 400 авторів. Писалася вона трьома мовами ( древньо єврейською, арамейською та грецькою) на трьох континентах – в Азії, Африці та Європі. Серед її авторів люди різного походження і різних епох. Давид був царем, Амос - пастухом, Даніїл -  державним діячем, Матвій -  збирачем податків, Лука - лікарем, Петро - рибалкою Ісус Навін – воєначальником.
Старий Заповіт вважається священною книгою як християнства, так і іудаїзму. Новий Заповіт тільки християнства.

2. Біблія складається з 77 книг, об’єднаних у Старий Заповіт (50книг) та Новий Заповіт (27 книг). Слово “завіт”, “заповіт” означає “домовленість”, “угода”, “союз”, що символізує угоду між Богом і людьми.
Старий Заповіт складається з
П’ятикнижжя Мойсея (Буття,Вихід, Левіт, Числа, Второзаконня). В цих книгах міфи про створення світу, людини, її гріхопадіння. Також тут викладений Закон, даний Богом через Мойсея і розповідається історія єврейського народу, який зберіг віру в істинного Бога.
Історичні книги – Книга Ісуса Навина, Книга Суддів, Книга Рут, Перша і друга книга царів.
Повчально-поетичні книги – Книга Псалмів, Книга Іова, Книга оповідок Соломонових, Книга Еклезіаста, Пісня над піснями.
Пророчі книги – книги великих і малих пророків, в яких зібрані пророцтва про майбутнє єврейського народу, прихід Спасителя світу.

3. Біблія – унікальна книга, в якій зібрані духовні надбання суспільства.
Новий Заповіт – це книга про народження, життя та діяння Ісуса Христа, сина Божого, який прийшов на землю врятувати людство. Цей молодий Вчитель не тільки зцілював хворих, оживляв мертвих, він проповідував нове вчення.
Складається Новий Заповіт із чотирьох Євангелій (від Матвія, Марка, Луки, Іоанна), історичної книги “Діяння апостолів”, 21 послання апостолів і Апокаліпсиса або Одкровення Іоанна Богослова. Книги Нового Заповіту були оформлені в єдине ціле в ІІ ст.н.е. та канонізовані Лаодикійським церковним собором у 364р.

Слово “Євангеліє” означає “Радісна звістка”, Благовість про спасіння роду людського. Це звістка про те, що Творець любить увесь світ і кожну людину, що Він з’явився серед людей, щоб говорити з кожним із них.

4. До України Священне Писання потрапило в Хст. з прийняттям християнства. Спочатку воно поширювалося окремими книгами: Остромирове Євангеліє (1056-10670), Псалтирі (ХІ ст.), Апостол
( 1195-1220), перший повний текст Біблії в Україні з’явився у друкарні Києво-Печерської лаври в 1758р. Перший перекладБіблії на староукраїнську мову здійснив у 1561р. архімандрит монастиря м.Пересопниця Григорій. Ця книга вважається нашою Першокнигою, на якій під час інагурації присягає Президент України.

2. Робота з текстом.

Вчитель: Одним з авторів Старого Завіту був цар Соломон, який уславився на весь світ своєю мудрістю. Син Давіда та Вірсавії успадкував від батька могутню державу, якою правив 40 років. Він був гарним політиком, будівничим, вдало вів торгівлю. У Біблії сказано, що він є автором таких книг, як Екклезіаст, Пісня Пісень, Премудрості Соломона. Він створив 1005 пісень та три тисячі притч. Ось одна з притч про царя Соломона.

Один з чоловіків, помираючи, сказав, що він залишає все своє майно найгіднішому з двох синів. Та оскільки жоден з них не згоджувався визнати себе гіршим, то й звернулися вони до царя.
Соломон спитав їх, хто вони за фахом і, почувши відповідь, що обоє вони мисливці і лучники, сказав: “Повертайтеся додому. Я накажу поставити біля дерева труп вашого батька. Подивимось спочатку, хто з вас влучніше поцілить стрілою йому в груди, а потім вирішимо вашу справу.
Тепер обидва брати повернулися назад у супроводі чоловіка, посланого царем з ними для нагляду. Його й розпитував Соломон про змагання.
-    Я виконав усе, як ти наказав, царю,- сказав цей чоловік. – Я поставив труп старого біля дерева й дав кожному з братів його лук та стріли. Старший стріляв першим. На відстані ста двадцяти ліктів він поцілив якраз у те місце, де б’ється у живої людини серце.
-    Чудовий постріл,- сказав Соломон.- А молодший?
-    Молодший… Пробач мені, царю, я не зміг наполягти на тому, щоб твоє повеління було виконане… Молодший напнув тятиву й поклав на неї стрілу, та раптом опустив лук до ніг, повернувся й сказав, заплакавши: “Ні, не можу я зробити цього… Не стрілятиму в труп мого батька”.
-    Так хай йому й належить маєток його батька. Він виявився гідним сином. Старший, якщо забажає, може стати моїм охоронцем. Мені потрібні такі сильні й жадібні люди, із влучною рукою, точним оком та з серцем, оброслим шерстю.


Одна з притч царя Соломона
Сім стовпів мудрості


1. Премудрість збудувала будинок собі, витесала сім стовпів до нього.
2. Заколола жертви, налила вина й приготовила стіл у себе;
3. Розіслала служниць своїх, щоб покликали з міських висот:
4. „Хто невчений простак, завертай сюди! А тим, що на розум убогі, сказала:
5.Прийдіте та їжте мій хліб і вино моє пийте;
6.Покидайте безумство й живіть та ходіть стежками, що вам розум укаже!
7.Хто хоче кепкуна навчати, той наживе собі неславу, а хто докоряє безбожникові, сором собі чинить.
8.Не картай кепкуна, бо зненавидить тебе; картай мудрого, а будеш йому любий;
9.Дай науку мудрому, - зробиться ще мудрішим, навчи право душного, а він своє знання примножить.
10.Початок премудрості - страх Господній, а пізнання святого – це розум;
11.Бо тільки через мене продовжиться вік твій і причиниться тобі років життя.
12.Коли ти мудрий, то ти мудрий собі на користь; а коли ж пустий, то сам собі принесеш шкоду.
                                                                  Переклад П.О.Куліша


Притча – невелике оповідання, яке містить повчання в іносказальній, алегоричній формі, яка є спорідненою з байкою. Але смисл притчі більш значимий : вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів.
? –Чому вчить притча “Сім стовпів мудрості”?

Вчитель: Псалми – жанр релігійної лірики, Богохвалебні пісні, піснеспіви, що виконуються у супроводі музичного інструмента. 150 стародавніх псалмів об’єднує одна з книг Ветхого Завіту – Псалтир (від “псалтеріону” – струнного інструмента, схожого на гуслі). Біблійна традиція приписує авторство більшості псалмів Давидові. Серед інших авторів називають Мойсея, Соломона. Псалми є благальні, подячні, псалми-гімни славлення Бога, псалми-моління тощо.
З Першої Книги Самуїла відомо, що дев’ятнадцятирічний пастушок Давид складав богохвалебні пісні – псалми, які сам виконував у супроводі музичного інструмента. Озброєний лише палкою вірою в Бога і пращею, він переміг велетня Голіафа, після чого склав псалом:


Алилуя.
Хваліте Господа в Його святині.
Хваліте Його в Його могутній тверді.
Хваліте Його за Його подвиги великі.
Хваліте Його в Його величі безмежній.
Хваліте Його звуком рогу,
Хваліте Його на арфі й на гуслях.
Хваліте Його на бубні й танком.
Хваліте Його на струнах і сопілці,
ХвалітеЙого на дзвінкихцимбалах.
Хай хвалить Господа все, що живе!


? – Визначте тему цієї поезії.
-    До якого виду псалмів вона відноситься?
-    До чого закликає автор?
-    За що він возносить хвалу Господу?
-    Які художні засоби використовує?

Завдання: Прочитайте та проаналізуйте псалом, даний в підручнику.

ІV. Підсумок уроку.

1.Мікрофон: Що нового я дізнався про Біблію? (кожний учень говорить одне речення)
2. Проблемне завдання: робота в парах.
Що спільного між трьома священними книгами і чим вони відрізняються?

V. Домашнє завдання.

Підготуйте біблійні афоризми та їх тлумачення і роботу на тему: Біблійні образи, мотиви і сюжети в європейському мистецтві (назва картини чи поезії чи музичного твору, коротко про автора, який сюжет, образ чи мотив використав, чим подобається). 


Література

Куцевол О.М. Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури за програмою 2001р. 9 клас. // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України.- 2001. №8.
Ніколенко О.М. Вічна магія Корану.// Зарубіжна література в навчальних закладах.- 1999. №10.
Осьмак С.Я. Джерело людської духовності. Уроки за змістом Старого Заповіту.// Зарубіжна література в навчальних закладах.- 2004. №7.
Султанов Ю. Веди, Біблія, Коран як пам’ятки світової літератури.
Энциклопедия для детей. Том 6. Москва.-Аванта. 2000,с.428-449.


Надіслано учителем зарубіжної літератури гімназії "Троєщина" Юсипович І.В.


Допомога школяру онлайн, Зарубіжна література для 8 класу скачати, календарно-тематичне планування

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 8 клас > Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури > Веди (від 2 тис. до н. е.), Біблія (від 12 ст. до н. е.), Коран (від 610—632 рр.) як пам’ятки світової літератури. Конспект уроку і опорний каркас