1. Урок на тему "Атоми та молекули навколо нас", Міленевич А. О, вчитель хімії та біології, м. Львів, ЗОШ №7 <br>2. Иванова Р. Г. Химия. 8—9 кл.— М.: Просвещение,— 286 с.<br>3.Общая биология. Пособие для учителей / Под ред. Н. П. Дубинской.— М.: Просвещение.— 335 с.<br>4. Химия. Справочные материалы / Под ред. Ю. Д. Третьякова.— М.: Просвещение,2008 .— 223 с.<br>5. Савина О. М., Энциклопедия – М.: АСТ, 2009. – 448с.<br>6. Кульман А. Г., Общая химия- М: Наука, 2007. – 578с.<br><br>Відредаговано та викладено Лісняк А.
+
1. Урок на тему "Атоми та молекули навколо нас", Міленевич А. О., вчитель хімії та біології, м. Львів, ЗОШ №7 <br>2. Иванова Р. Г. Химия. 8—9 кл.— М.: Просвещение,— 286 с.<br>3.Общая биология. Пособие для учителей / Под ред. Н. П. Дубинской.— М.: Просвещение.— 335 с.<br>4. Химия. Справочные материалы / Под ред. Ю. Д. Третьякова.— М.: Просвещение,2008 .— 223 с.<br>5. Савина О. М., Энциклопедия – М.: АСТ, 2009. – 448с.<br>6. Кульман А. Г., Общая химия- М: Наука, 2007. – 578с.<br><br>Відредаговано та викладено Лісняк А.
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
+
<br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Міленевич А. О.
+
+
Лісняк А.
+
+
Дорохіна Р.М.
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
Мета уроку – вивчити такі терміни,як речовини, атоми, молекули. Розглянути їх будову, рух та дифузію на відео прикладах. Хід уроку Частина 1 Речовини – це те, із чого складаються тіла. З однієї речовини можна виготовити різні тіла. Наприклад з дерева можна зробити меблі, дім, олівець, паркан. Речовини поділяються на штучні та природні. Штучні або синтезовані людиною,наприклад пластмаса. Природні в свою чергу поділяються на неорганічні та органічні. До неорганічних відносяться метали, кислоти, солі, вода, кисень. Рис. 1 Сіль
Рис. 2 Метал До органічних відносяться білки, вуглеводи, жири.
Рис. 3 Білок молока
Рис. 4 Вуглеводи Органічні речовини належать до складу живих організмів, після загибелі останніх вони розкладаються до неорганічних за участю мікроорганізмів – бактерій і грибів. Білки розпадаються до води, вуглекислого газу й амоніаку. Вуглеводи й ліпіди – до вуглекислого газу й води. Речовини обладують фізичними та хімічними властивостями. До фізичних відносяться: агрегатний стан, колір, густина, теплопровідність, електропровідність, температури плавлення й кипіння. До хімічних відносяться: горіння, розчинення, розкладання тощо.
Відео горіння магнія
Контролюючий блок №1 1. Від чого залежить, в якому стані перебуває речовина? 2. Які речовини відносяться до неорганічних? 3. До яких неорганічних речовин розпадаються вуглеводи та ліпіди? Частина 2 Атоми і хімічні елементи. Молекули. Рух молекул. Дифузія. Атоми – дрібні хімічні неподільні частинки молекул, або дрібні частинки хімічного елемента.
Рис. 5 Будова атома
Хімічний елемент представляють атоми того ж самого виду. Хімічні елементи заведено позначати спеціальними символами, наприклад: Оксиген- O, карбон - C, Гідроген - H, Йод - I.
Відео модель атома
Молекули – дрібні частинки речовини, що зберігають її хімічні властивості. Молекули складаються з атомів.
Рис. 6 Приклади молекул
Давньогрецький учений Демокрит ще 2500 років тому зробив припущення про існування найдрібніших частинок, з яких складаються речовини й тіла. Він назвав ці частинки «атомами». Низку положень про атоми й молекули розробив у 18ст. російський учений Михайло Васильович Ломоносов. Він стверджував, що тіла в природі формуються з корпускул(молекул), до складу яких належать елементи(атоми). Різноманітність речовин Ломоносов пояснював тим, що атоми по-різному сполучаються в молекули. Наприклад: CO - чадний газ, а CO2– вуглекислий газ.
Відео будови молекули кисню
Молекули в речовинах перебувають на певній відстані одна від одної. Ця відстань визначає агрегатний стан речовини. Він буває твердий, рідкий, газоподібний. Під час нагрівання відстань між молекулами збільшується, а внаслідок охолодження або тиску – зменшується. Атоми та молекули в речовинах перебувають у постійному безладному русі. Тверді частинки розчиненої в рідинах або газах речовини постійно зіштовхуються з молекулами, що безладно рухаються, і змінюють напрямок свого руху. Це явище отримало назву броунівський рух за прізвищем англійського вченого Роберта Броуна, який описав його в 1827р.
Відео броунівський рух
Дифузія – це явище проникнення молекул однієї речовини в проміжки між молекулами другої внаслідок їхнього хаотичного руху. Воно властиве всім речовинам у трьох агрегатних станах. Тільки одні молекули рухаються швидко, а інші повільніше.
Відео дифузії
Швидкість дифузії залежить від температури: чим та вища, тим швидше відбувається процес дифузії. Швидкість руху молекул і температура тіл взаємопов’язані в прямій залежності. Прикладами дифузії в побуті є розчинення цукру в склянці із чаєм, зміна кольору кави, коли в неї додати молока, засолювання огірків.
Контролюючий блок №2 1.Від чого залежить швидкість дифузії? 2. Під час нагрівання, що відбувається з молекулами? 3. Хто розробив положення про атоми?
Список використаних джерел
1. Урок на тему "Атоми та молекули навколо нас", Міленевич А. О., вчитель хімії та біології, м. Львів, ЗОШ №7 2. Иванова Р. Г. Химия. 8—9 кл.— М.: Просвещение,— 286 с. 3.Общая биология. Пособие для учителей / Под ред. Н. П. Дубинской.— М.: Просвещение.— 335 с. 4. Химия. Справочные материалы / Под ред. Ю. Д. Третьякова.— М.: Просвещение,2008 .— 223 с. 5. Савина О. М., Энциклопедия – М.: АСТ, 2009. – 448с. 6. Кульман А. Г., Общая химия- М: Наука, 2007. – 578с.
Відредаговано та викладено Лісняк А.
----
Над уроком працювали
Міленевич А. О.
Лісняк А.
Дорохіна Р.М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.