KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми Абзац тексту

Українська мова 3 клас

 Абзац тексту. Спостереження за зв'язками між абзацами. План тексту

Конспект уроку до теми " Абзац тексту. Спостереження за зв'язками між абзацами. План тексту "



ТЕМА. Абзац тексту. План тексту.
МЕТА. Узагальнити і систематизувати відомості про зв’язну розповідь. Розширити уявлення про текст. Формувати уявлення учнів про абзац, логічний та граматичний зв’язок між абзацами тексту. Виробляти вміння ділити текст на абзаци. Виховувати любов до рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ. Комп’ютер, підручник .
ТИП УРОКУ. Комбінований урок.


ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.


1. КРОСВОРД.

T6.jpg


1. Доповніть речення: Завтра ми будемо писати контрольний …
2. Тварина рогата, і рогів багато. Хто на собі ліс носить?
3. День тижня, який наступає після суботи.
4. Сумка, у якій учні носять підручники і зошити.
5.Колір крові.
6. Під землею, подивіться,
Незвичайна залізниця.
Сновигають поїзди:
Цей туди, а той – сюди.
Ми до станції «Дніпро»
Їдем з татком на… (метро).

- Уявіть собі, що перше слово – це назва твору. Складіть усно оповідання (можна жартівливе, фантастичне), використовуючи всі слова кросворда.
- Чому ваші оповідання можна назвати текстом?


2. ФРОНТАЛЬНЕ ПОВТОРЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ.
- Які речення утворюють текст?
- Що таке тема і мета тексту?
- Як дати заголовок тексту?
- З чого складається текст? Назвіть його складові частини.
- Які види текстів ми вчили?
- Яка мета тексту-розповіді?
- Яке призначення тексту-опису?

- Яке слово у кросворді допомогло нам розгадати його? (Дніпро)
- Що ви знаєте про Дніпро?
Учитель. Найбільша річка України - Дніпро. Це третя за довжиною ріка у Європі після Волги та Дунаю. Довжина Дніпра – 2201 кілометр. Довжина річки в межах України – 981 кілометр. Найбільші притоки Дніпра – Прип’ять і Десна. Дніпро поділяє територію України на дві частини – Правобережну і Лівобережну. Дніпро дорогий серцю кожного українця.

3. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА.
У УК МУ ДУ МУД
УКРАЇНА - ЦЕ НАШ РІДНИЙ КРАЙ З МУДРИМИ І ТАЛАНОВИТИМИ ЛЮДЬМИ. УКРАЇНА - ЦЕ ЗЕЛЕНА ТРАВА У ДВОРІ НАШОГО ДОМУ. УКРАЇНА – ЦЕ ІСТОРІЯ НАШОГО НАРОДУ. УКРАЇНА – ЦЕ РІДНА МОВА.

- Назвіть сполучення прикметників з іменниками.
- Зробіть звуко-буквений аналіз слова край.
- Як ви розумієте останнє речення?
- Українська мова – наша рідна мова, тому ми повинні любити її, пишатися нею , знати і вивчати.
4. РОБОТА В ГРУПАХ.
Завдання для груп: визначити тип тексту.
І група.
Україна – це наша рідна земля. Тут ми народилися, тут почули перші звуки материнської мови. Україна – це чудові народні традиції, мальовнича природа, талановитий народ. Україна – це велика незалежна держава в Європі.
(Це текст-розповідь)

ІІ група.
Наш рідний край великий і багатий. Він має бистрі ріки, високі гори, широкі урожайні поля і квітучі луки.
Гарний наш рідний край!
(Це текст-опис)

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
2. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ.
- Виконання вправ усно, колективно.
- Опрацювання правил підручника.


3. ВПРАВИ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ.

4. РОБОТА В ПАРАХ. Переставити абзаци, щоб вийшов текст.
Горобина
1. Прийшла осінь. Дихнула прохолодою раз, другий. Пожовкли на горобині листочки, і кожний плодик став червонішим. А ялинка зовсім не змінилася. Хвоїнки зелені-зелені, а шишки як позолотилися влітку, такими й лишились.
2. Ялинка дивилась на свою подругу і милувалась нею. Яка то вона гарна стала!
3. Горобина і ялинка стояли поряд. Зовсім близенько одна біля одної. І тому вони часто перешіптувалися між собою. На ялинці росли хвоїнки і шишки, а на горобині – листя і грона жовтогарячих плодів.
За Г. Демченко
Відповідь: 3, 1, 2.

5. КОЛЕКТИВНА РОБОТА . Поділити текст на абзаци, скласти план до тексту.
Наша земля
Легенда
Колись давно Бог створив народи і кожному наді¬лив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталося. От вони й прийшли до Бо¬га, а він у цей час молився, і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. По якійсь хвилі Бог обернув¬ся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнав¬шись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, — відповіли наші предки, — там уже жи¬вуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, пустелі. Але пам'ятайте, якщо бу¬дете її берегти, то вона буде ваша, а ні — то ворога». Пішли наші предки на ту землю, оселилися і жи¬вуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною.
Словник: по якійсь хвилі – через декілька хвилин;
чемні – ввічливі;
Рай – "Божий сад" – земля, де все є і всі щасливі.
- Кого створив Бог?
- Чому нашим предкам землі не дісталося?
- Як Бог зрозумів, що українці чемні люди?
- Що він їм подарував?
- Як стали називати предки свою країну?
План
1. Бог наділив землею народи.
2. Чемні діти.
3. Земля для раю.
4. Країну назвали Україною.

6. РОБОТА ЗА КАРТИНОЮ.
Сьогодні я вас познайомлю з творчістю ще одного відомого художника Архипа Івановича Куїнджі і з його картиною "Місячна ніч на Дніпрі." Я сподіваюсь, що в кінці уроку у вас виникне бажання передати красу природи письмово.

Розповідь про художника
Народився Архип Іванович, по одним даним, у 1841 році, по іншим - у 1842 році в родині шевця, що носив прізвище Еменджи, у передмісті міста Маріуполя. Рід їхнього грецького походження, але, живучи в Криму, вони вивчили татарську мову. "Еменджи" по-татарськи означає "швець". Батько вмер, коли Архипу йшов тільки шостий рік. Незабаром вмерла і мати. І його забрав до себе на виховання дід і переписав внука на своє прізвище – Куїнджі, що означає "золотих справ майстер».
Але з 20-ти років і до кінця свого життя він живе в Петербурзі. Похований теж у цьому місті. Але де б не жив художник, він ніколи не забував Україну, її широкі поля та голубі води Дніпра.
Свою любов художник виражав в картинах.
У 1880 році Куїнджі познайомив всіх з новою картиною — „Місячною ніччю на Дніпрі". Заради „Місячної ночі" художник влаштував свою персональну виставку і показав на ній тільки одну цю картину.
Розгляд і аналіз картини.
- Що зображено на картині?
- Річка. Ніч.
- Доведіть, що зображена художником саме ніч.
- Уся природа немов занурилася в сон, обійнята темнотою. Тиша панує над світом.
- Опишіть нічний Дніпро.
- Сріблястою стрічкою розпластався по рівнині широкий повноводний Дніпро. Іскряться легкі брижі на воді. Подекуди видні стежини, що ведуть до Дніпра. Протилежний берег тоне в темноті ночі.

- Опишіть небо і місяць над Дніпром.
- Бездонним і величним розпростерлося над землею небо. Хмари легкі, ледве посріблені місячним світлом. Сріблясто-зелене світло місяця ллється з небес на землю, прорізаючи нічну пітьму. У його радісному сяйві усе невпізнанно перетворюється. Це чарівне, фантастичне місячне світло було настільки сильне, що буквально змушувало підозрювати, чи не підсилює художник його ефект за допомогою штучного освітлення за картиною.

- Якими кольорами написана картина?
- І темними, і світлими. Художник використав синю, зелену, чорну і білу фарби.
- Що підсилює спокій на картині?
- Мазанки (українські хатки), що приліпилися на спуску до ріки, виділяються в темряві білизною стін. Рідкі вогники в них підсилюють відчуття спокою.
- Яке враження справляє на вас ця картина?
- Зачарування глибокою оксамитною південною ніччю.

„ Чи знаєте ви українську ніч? — писав Микола Гоголь. — О, ви не знаєте української ночі. Вдивіться в неї. Із середини неба дивиться місяць. Неосяжний небесний звід роздався, розсунувся ще недосяжніше. Земля вся в срібному світлі... Тихі і спокійні ставки; холод і морок вод їх тужно укладений у темно-зелені стіни садів... Весь ландшафт спить. А вгорі усе дихає, усе дивно, все урочисто... Як зачароване, дрімає на узвишші село. Ще біліше, ще краще блищать при місяці хати ; ще сліпучіше вирізуються з мороку низькі їхні стіни. Усе тихо".

Образ, створений Куїнджі, перегукується з цією поетичною картиною природи, намальованою Миколою Гоголем.
„Місячна ніч на Дніпрі" підкорила петербурзьку публіку. До картини почалося паломництво. На виставку стояли довгі черги глядачів, що жадали побачити прославлене полотно. Відгукам у газетах і журналах не було числа. Про пейзаж писали не тільки критики і рецензенти газет, але і філософи поети. Поет Фофанів навіть присвятив картині вірш „Ніч на Дніпрі". Так цей труд художника одержав повне визнання.

7. САМОСТІЙНА РОБОТА.
Переставте абзаци, щоб вийшов текст.

На картині зображена ніч. Вся природа занурилася в сон. Широкий Дніпро розпластався стрічкою по рівнині. Сріблясте світло місяця ллється з небес на землю.
У 1880 році художник Куїнджі влаштував персональну виставку. На ній він показав тільки одну картину – "Місячна ніч на Дніпрі".
Художник зачарований красою оксамитної ночі.

Відповідь: 2, 1, 3.


ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися?
- Як можна поділити текст?
- Що складає абзац?
- Як зв’язані між собою абзаци?
- Як пишеться кожен новий абзац?



Використана література.

1. Підручник Рідна мова 3 клас. М.С. Вашуленко, О.І. Мельничайко.
2. Беседы по искусству в начальной школе. Н.В. Краснов. Москва, Издательство «Искусство».
3. Беседы о живописи в школе. Москва, Издательство «Искусство».
4. Блокова система вивчення української мови. Л.Я. Швед.


Надіслано Попович Н.С., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"


Предмети > Українська мова > Українська мова 3 клас > Абзац тексту > Абзац тексту. Конспект уроку