KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку з теми «Тема 7. Як держава регулює грошовий обіг.»

Конспект уроку економіки 11 класу

Тема: “Як держава регулює грошовий обіг."

Мета:
1    закріпити отримані на попередньому уроці знання про грошовий обіг ;
2    пояснити різницю між чинниками попиту на гроші та пропозиції грошей ;
3    оцінити стан грошової політики держави;
4    продовжити розвивати економічне мислення.

Обладнання: підручники, таблиці ( роздавальний матеріал), слайди.
Тип уроку: урок продовження вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.
I   Організаційний момент
Релаксація: «за помірну плату злий співробітник міліції відвідає увечері  неслухняну дитину, забере її і  поставить у куток».
Будьте слухняними і уважними дітьми, гарно ведіть себе на уроках.


ІІ  Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів
Поясніть прислів’я:   1. Казна світом живе – світ казною.
2.    Однією рукою збирай – другою роздавай.
3.    Що наживемо – той проживемо.


ІІІ   Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Пригадайте, що називають грошовою масою та грошовими агрегатами?
* Що включають у себе показники: М0, М1, М2, М3.
* Від чого залежить попит на гроші?
* Як держава впливає на пропозицію грошей?


ІV  Вивчення нового матеріалу

План теми

1.    Поняття грошей і грошової маси.
2.    Чинники попиту на гроші та пропозиції грошей.
3.    Зміст грошової політики держави.
4.    Роль центрального банку у регулюванні грошового ринку.
5.    Види монетарної політики.
Продовження вивчення теми.


4.    Роль центрального банку у регулюванні грошового ринку.
Вступ. Регулювання грошово-кредитних відносин здійснюється за участю кредитної системи. «Серцем» кредитної системи є Центральний банк, який виконує основні функції щодо грошово-кредитного регулювання, контролю за діяльністю комерційних банків, кредитно-грошового обслуговування уряду, збереження офіційних золотовалютних резервів країни. Комбанки – фінансові установи, що займаються прийманням вкладів та наданням комерційних позик.


Дані про кількість банків України

Ekon11-120.jpg

Способи впливу центрального банку на пропозицію грошей в економіці
- Зміна норми резервування (банківських резервів)
Збільшення норми резервування приводить до зменшення пропозиції грошей і збільшення відсоткових ставок, і навпаки
- Зміна дисконтної ставки (ставки рефінансування)
Підвищення дисконтної ставки знижує зацікавленість комерційних банків у формуванні додаткових грошових резервів шляхом отримання позичок у центральному банку, і навпаки
- Здійснення операцій на ринку цінних паперів
Якщо центральний банк купує державні облігації на відкритому ринку, грошові резерви комерційних банків зростають, тобто збільшується пропозиція грошей, і навпаки.
Національний банк України повинен ефективно виконувати свою головну функцію регулятора грошового обігу.

                                
Показники діяльності банківської системи України
(за даними Національного банку України)
 
Ekon11-121.jpg

Основними інструментами і методами грошово-кредитної політики Національного Банку України є:
• обов'язкові резерви;
• операції на відкритому ринку;
• рефінансування банків;   
• депозитні операції;
• процентна політика.

Ekon11-122.jpg

Вправа 1. Для кожного терміна з лівої частини знайти відповідне визначення з правої частини.

Ekon11-123.jpg


5.    Види монетарної політики.
Монетаризм — теорія сучасної економічної науки, яка базується на вирішальній ролі грошової маси, іцо перебуває в обігу та на здійсненні політики у стабілізації економіки, її функціонуванні та розвитку.
Грошово-кредитна (монетарна) політика — вплив держави на грошову масу та відсоткові ставки. Монетарну політику проводить центральний банк країни; в Україні — це Національний банк.

Монетарна політика держави
 
Стримуюча – політика «дорогих грошей» 
• Збільшення норми банківських резервів;
• Підвищення дисконтної ставки;
• Продаж державних цінних паперів;
- Зменшення пропозиції грошей;
- Зниження сукупного попиту, внутрішніх інвестицій і рівня інфляції.


Стимулююча -  політика «дешевих грошей» 
• Зменшення норми банківських резервів;
• Зниження дисконтної ставки;
• Купівля державних цінних паперів;
- Збільшення пропозиції грошей;
- Збільшення внутрішніх інвестицій, сукупного попиту і зниження рівня безробіття.
 
Вправа 2. Знайти правильну відповідь.
1)    Чи призводять до зменшення кількості грошей в обігу такі операції ЦБ:

    банк підвищує облікову ставку відсотка, під який він видає позички банкам;
    банк підвищує обов’язкову норму резервів;
    банк продає державні облігації населенню і комерційним банкам;
    банк купує державні облігації на відкритому ринку;


2)    Збільшується пропозиція грошей, якщо:
    населення купує облігації приватних компаній;
    зростають державні закупівлі товарів і послуг;
    Центральний банк купує облігації в населення;
    корпорації продають свої акції населенню і використовують отримані кошти для створення нового підприємства;


3)    Якщо ЦБ підвищує облікову ставку, то це може призвести до:
    зниження загального розміру резервів комерційних банків;
    стимулювання величини внесків населення на депозитні рахунки у відділеннях ЦБ;
    зростання обсягу позики, наданої ЦБ комерційним банкам;
    збільшення загальної величини  резервів комерційних банків.


V   Закріплення вивченого матеріалу.
Завдання.
1. - Які інструменти монетарної політики існують у держави?
- Що розуміють під політикою «дешевих» і «дорогих» грошей?


2. Економіка країни функціонує на рівні своїх виробничих можливостей з високим рівнем інфляції. Дайте відповіді на запитання:
- які інструменти грошово-кредитної політики має застосувати уряд для зменшення інфляції?
- як це змінить обсяг грошової маси в обігу? Проілюструйте на графіку.
- як це вплине на макроекономічну рівновагу і реальний ВВП?


Відповіді:
1.    Необхідно вжити заходи, що знижують сукупний попит – політика «дорогих грошей».
2.    При цьому знизиться і грошова маса в обігу. Це призведе до зниження рівня цін.
3.    Обсяг ВВП при цьому може бути сталим.

VII   Підсумки уроку
Оцінювання, рефлексія.
- Чому кількість грошей не може бути в економіці довільною?

VIII   Домашнє завдання: підручник, тема 26, с.250-258.
Самостійно скласти 4-6 тестів за темою.


Література:
1    Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової.
2    Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк.
3    Довгань Г.Д., Основи економіки 10-11 класи


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Як держава регулює грошовий обіг. > Як держава регулює грошовий обіг. Конспект уроку і опорний каркас