KNOWLEDGE HYPERMARKET


Спірічуелс-духовна пісня.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Музика>>Музика 8 клас.Повні уроки>> Музика: Спірічуелс-духовна пісня. Повні уроки.

Содержание

Тема

Спірічуелс-духовна пісня

Тип уроку

Комбінований

Мета

  • Дослідити явище музичної культури – Спірічуелс-духовна пісня;
  • Дослідити напрямоки мистецтва, як систему певних музичних та ідейно-художніх ознак;

Задачі уроку

  • Ознайомити студентів з історією музичної культури 20 століття.
  • Розвинути художньо-історичне мислення учнів;
  • Показати соціально-політичну обумовленість музично-історичного руху;
  • Підвищення загальноосвітнього і культурного рівня.

Хід уроку

  • Вступне слово вчителя.
  • Вивчення нового матеріалу. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео та прослузовування музичних творів.
  • Дискусія, робота по групам. Висновок по темі

Учень повинен знати

  • Окремі художні явища у соціокультурному просторі;
  • Досягнення видатних композиторів та їх місце в історії музики.

Учень повинен вміти

Вміти розбиратися в музичних стилях і в засобах музичної виразності.

Привітання вчителя, вступне слово, оголошення теми уроку (1-2 хв)

Короткий вступ. Пояснення цілі матеріалу, його значення в світовому надбанні.

Спірічуел

Спірічуел (англ. spiritual - духовний) - духовні пісні американських негрів, які поєднують елементи африканських виконавських традицій (колективна імпровізація, характерна ритміка, глісандові звучання, екстатичність та ін.), біблейські образи, думки протесту, елементи гумору та стилістичні риси хорових гімнів і балад англійських переселенців. Композитори використовували мелодії і склад С. (Д.Гершвін, Ф.Діліус, Д.Пауел та ін.). Серед відомих виконавців С. - М.Андерсон, М.Добс, П.Робсон та інші.

Д.Гершвін1.jpeg

Д.Гершвін

П.Робсон.jpeg

П.Робсон


На початку 30-их років відомий вислів сталінського ідеолога Данова був таким: „Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст.” Власне десь таким було відношення до джазу досить довго. А пізніше ми зрозуміли, що це – чудова, енергійна і весела музика.Але із самого початку ця музика слугувала лише одній меті – прославит Бога, який дає надію у надскладних життєвих обставинах, заспівати про те, що з Нашим Боом у серці ти можеш бути вільним будь-де. http://www.youtube.com/watch?v=LTFcWjlhobs Власне історія джазу починалась криваво і трагічно. Для роботи на неосяжних посторах Америки почали завозити рабів із Африканського континенту. Сотні тисяч людей, що не допливли до своєї неволі, померши у трюмах кораблів. Сотні тисяч відірваних від дому людей, що не знали ні мови, не розуміли звичаїв, тай добре не вміли працювати на полях, адже були відірвані від звичного полювання. Привезені раби не були вихідцями з одного роду і зазвичай навіть не розуміли один одного. Ось це – початок джазу. Адже там, на новому місці ці знедолені люди познайомились із найвеличнішим, що було у білих людей – із християнством. І саме віра в Бога стали тим імпульсом, який дав можливість вижити більшій частині цих людей. Віра в те, що ми – лише мандрівники і прочани на цій землі, що є інший світ – світ справжнього добра, давав сили зносити усі поневіряння цим , почасти, неграмотним людям. Давав сили не просто жити, а відчувати себе вільними. Бо де Дух Господній – там свобода! Ця музика була символом свободи – свободи думки, свободи поклоніння Богу, свободи серця навіть у рабстві. Адже з Богом у серці ми можемо відчувати волю навіть у найнесприятливіших обставинах. Бо та свобода, яку дає Бог – це не посто бути незалежним від усіх, не звертати увагу на обставини. Ні, це бути вищим над обставинами і, такими чином, покорятись лише Богу.

Музика джаз сп.jpeg


Ось саме такі настрої вплинули на ту церковну музику, яку виконували раби, що вірили в Господа. І саме цей сплав африканських ритмів і європейського музичного мистецтва і призвів до виникнення нового стилю музики – джазу. У такий спосіб ці люди показували свою свободу. Їхні пісні були надзвичайно світлими і мажорними. Не даремно у американській музичній культурі і досі близько 80% пісень - це мажорні пісні. Власне навіть назви тих пісень відкривають те, на що спрямовані були ці твори і що хотіли відкрити усім людям: спірічуелс – духовна музика, тобто церковні гімни; Госпел – Євангеліє – стиль, який оспівував подвиг нашого Господа. Соул – душа, - емоційна пісня, блюз – сумна пісня, - так звані «трудові» пісні, які виконували негри, працюючи в полі чи на лісоповалі. Суміш цих стилів і лягла в основу явища, яке сьогодні ми називаємо джазом. Сам термін «джаз» з’явився після 1910 року від виразу «jazzing it ap» — грати з натхненням, енергійно. Таким чином ці люди, внаслідок своєї вдачі не бажали нескінченно стогнати, і навіть у піснях самі жартували над своїм смутком.



Чи варто нагадувати, що найбільші представники цього музичного напрямку гордились тим, що виконують таку музику. Чого варта лише пісня генія джазової музики Луї Армстронга «Відпусти народ Мій», в якій описаний вихід єврейського народу із єгипетського рабства. І це лише одна із багатьох чудових композицій, які цей музикант присвятив своєму Господу. Або наступне. Усі ми знаємо короля рок-н-ролу Елвіса Преслі. Ми звикли, що із цим іменем завжди пов’язана слава і розкіш короля сцени. Але чи відомо вам, що почавши свою співочу кар’єру у церковному хорі із виконання госпелів. Цей музикант отримав усі три своїх нагороди «Гремі» саме за виконання духовних пісень: : у 1967 р. за альбом "How Great Thou Art", в 1971 р. за альбом "He Touched Me" і в 1974 р. за концертну версію пісні "How Great Thou Art". На сьогодні джаз став досить комерційним та елітним явищем. Проте цей самобутній музичний стиль дав можливість знову ж відчути те, що Наш Господь вельми прославлений. І кожен язик, кожен народ , пізнаючи милість Господа, має змогу славити Його так, як може. Правда ми, люди, ще довго можемо сперечатися з приводу доцільності чи не доцільності того чи іншого стилю музики у поклонінні. Та через історію виникнення джазу Господь знову нагадує те, що у поклонінні Йому найважливішим є стан серця перед Богом.

Спірічуелс1.jpeg

Список використаної літератури

  • Урок на тему "Спірічуелс-духовна пісня" учителя музичної школи № 1 Козубської В.М. з м. Луцька Волинська область
  • Урок на тему "Спірічуелс-духовна пісня" учителя музичної літератури та сольфеджіо музичної школи № 1 Парфенюк А.М. з м.Луцька Волинська область
  • Методичні вказівки по проведенню уроку учителя Ширкової Світлани Анатоліївни
  • Кривцун О. Эстетика : учебник для гуманит. вузов и факультетов / О. Кривцун. – М. : Аспект Пресс, 2003. – 447 с.
  • Холопова В.Н. Три стороны музыкального содержания / В.Н. Холопова // Музыкальное содержание: наука и педагогика : материалы Первой Рос. науч.-практ. конф. (4 – 5 декабря 2000 г., г. Москва). – М. – Уфа : РИЦ УГИИ, 2002. – С. 55 – 76.
  • youtube. com

Над уроком працювали: учитель Козубська В.М., учитель Парфенюк А.М., дипломований спеціаліст Муха О.М


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Музика