|
|
(6 промежуточных версий не показаны.) |
Строка 1: |
Строка 1: |
- | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Історія всесвітня|Історія всесвітня]]>>[[Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки]]>> Всесвітня історія: Виникнення людини. Основнi теорiї походження людини. Повні уроки'''
| + | 1 |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''Тема уроку:''' Поява цивілізації в долині Гангу. Господарське та повсякденне життя. Держава Ашоки.
| + | |
- | | + | |
- | '''Мета уроку:''' розповісти учням про розвиток Індійської держави, мирне та військове життя її мешканців.
| + | |
- | | + | |
- | '''Завдання уроку:'''
| + | |
- | | + | |
- | 1. ознайомити учнів із господарюванням давніх аріїв на індійській території. | + | |
- | | + | |
- | 2. розповісти школярам, як пов’язаний Олександр Македонський з історією Індії.
| + | |
- | | + | |
- | 3. продиктувати учням для конспекту інформацію про армію Чандрагупти та виникнення держави Ашоки.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''Тип уроку:''' засвоєння нових знань.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''Хід уроку:'''
| + | |
- | | + | |
- | ''Індія ведійського періоду.'' Майже тисячу років в Індії господарювали арії. Вони розчищали непролазні джунглі, обробляли землю, осушували болота, будували міста й села. Цей період в історії Індії називають ведійським, за назвою священних книг Вед.
| + | |
- | Індія була роздроблена на баїато князівств. Коли зміцніла Перська держава, то перси, скориставшись роздробленістю Індії, приєднали до своєї держави два великих райони в Північно-Західній Індії і перетворили їх на свої сатрапії. Ці сатрапії вважалися найбагатшими в усій Перській державі. Щороку вони сплачували персам велику данину — 360 талантів золотого піску, тобто 9 т золота, а також посилали воїнів у армію.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ----
| + | |
- | '''Грецький історик про похід царя Александра в Індію'''
| + | |
- | | + | |
- | Цар Таксіл, володар одного індійського князівства, був мудрою людиною. Він запросив Александра на бенкет і сказав йому: «Для чого нам воювати один з одним? Адже ти не збираєшся забрати в нас воду та засоби до життя, через що лише й варто змагатись розумним людям? Усім іншим майном я охоче поділюся з тобою, якшо виявиться, що я багатший за тебе; а якщо я бідніший — то із вдячністю візьму твої подарунки. Александру Македонському сподобалися слова індійського царя, і він у відповідь щедро його нагородив.
| + | |
- | ----
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''Александр Македонський в Індії.''' У 334 р. до н. е. великий завойовник Александр Македонський розпочав війну з Персією. Після блискучих перемог та завоювання різних країн і народів Александр забажав дійти до «кінця світу», де, як гадали греки, котить свої води сивий Оксан. Незважаючи на те, що солдати були перевтомлені й виснажені тисячокілометровими переходами під палючим сонцем і в негоду, у 327 р. до н. е. Александр віддав наказ рушати на Індію.
| + | |
- | | + | |
- | Битва з царем Пором. Не всі індійці вітали завойовників. Індійські мудреці засуджували тих, хто побраталися з ворогом, і закликали індійців захищати свою батьківщину.
| + | |
- | | + | |
- | Велика армія індійського царя Пора вступила в бій з греками. Цар Пор мужньо бився, сидячи на слоні. Він був могутній велетень, і слон під ним здавався завбільшки з коня.
| + | |
- | | + | |
- | Існує переказ про те, як цей слон піклувався про свого повелителя. Він захишав Його від ворогів, а коли Пор знесилів від списів, шо вп'ялися в його тіло, слон обережно опустився навколішки і хоботом почав їх виймати.
| + | |
- | | + | |
- | Коли Пора взяли в полон, Александр спитав його, як з ним треба поводитися. Пор відповів: «По-царськи». Александру припав до душі його героїзм, і він залишив індійця царем, як і раніше, та ще й приєднав до його царства нові, завойовані землі.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | [[Image: trjd56ue6.jpg]]
| + | |
- | | + | |
- | '''Олександр зустрічає індійського царя Пора, взятого в полон у битві на річці Гідасп.'''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | [[Image: fyucygfhjdtyt.jpg]]
| + | |
- | | + | |
- | '''Бойові слони. Рельєф храма в Ангкорі.'''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | [[Image: cgmhjyttrhdrh.jpg]]
| + | |
- | | + | |
- | '''Македонська фаланга проти слонів царя Пора.'''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | [[Image: xgfnj.jpg]]
| + | |
- | | + | |
- | '''Славетна битва царя Олександра Македонського з Пором, царем індійським. Лубок 1-ї половини XVIII ст.'''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | '''Імперія Маур'їв.''' Александр Македонський разом з військом повернувся на батьківщину, але залишив в Індії кілька загонів своїх воїнів і заснував нові міста. Вільнолюбні індійці підняли повстання проти греків. Це було в 322 р. до н. е. Повсталі зруйнували побудовані греками міста й знищили військові гарнізони. Керував повсталими Чандрагупта з роду Маур'їв.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ----
| + | |
- | '''Александр Македонський та індійські мудреці.'''
| + | |
- | | + | |
- | Александр Великий розмовляв із індійськими мудрецями Один з них кинув на землю висушену конячу шкуру й сказав: «Я покажу тобі, яке насправді твоє царство і яким йому треба бути». Мудрець наступив ногою на один край шкури, і вона піднялася вгору. Наступив на другий — і цей край задерся вгору. Тоді, мудрець став на середину і міцно притиснув шкуру до землі. Шкура лишилася непорушною. Так він хотів показати цареві, що тому слід більше дбати про середину свого царства, тобто про свою батьківщину, і не відходити від неї далеко в чужі землі.
| + | |
- | ----
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | {{#ev:youtube| cLOT7W--7mw}}
| + | |
- | | + | |
- | ''Фрагмент із художнього фільму «Олександр Великий» (1956 р., в ролі Олександра – і Річард Бартон).''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | {{#ev:youtube| s7V4kEwMSoU&feature=related}}
| + | |
- | | + | |
- | ''Картини із зображенням Олександра Македонського різних художників.''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | Згодом він заснував велику імперію, яка простяглася від річки Інлу і гір Гімалаїв на півночі до берегів океану на півдні. Столицею стало місто Паталіпутра. Це було велике, гарне місто, яке мало 64 воріт і 570 бойових башт. Місто займало територію площею 36 квадратних кілометрів.
| + | |
- | Під час урочистих процесій царя несли в позолоченому паланкіні (критих ношах) під охороною жіночої гвардії. Ці жінки без жалю вбивали кожного, хто насмілювався перетнути шлях царському поїзду.
| + | |
- | | + | |
- | '''Армія Чандрагупти.''' У Чандрагупти постійна армія мала 600 тис. піхотинців. 30 тис. кавалеристів. 9 тис. слонів та безліч бойових колісниць. Воїни були озброєні мечами, списами та довгими, в людський зріст, луками. Лучники натягували лук ногою і надавали стрілі такої сили польоту, що вона пробивала найтовщий щит.
| + | |
- | | + | |
- | '''Держава Ашоки'''. Після смерті Чандрагупти державою правив його син, а після нього вІІІ ст. до н. е. — онук — цар Ашока, який був видатним правителем. Він об'єднав усю Індію, населену різними племенами і народами, в одну величезну державу. Та найголовнішою заслугою Ашоки, як вважають самі індуси, було те, що він підтримав релігію буддизм. У різних частинах своєї держави цар побудував 84 тис. храмів, де індуси поклонялися Будді.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | {{#ev:youtube| e8A2SABshak}}
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ''Перевір Себе''
| + | |
- | | + | |
- | 1. Що заважало індійцям перемагати іноземних завойовників?
| + | |
- | | + | |
- | 2. Як було засновано імперію Маур'ів'?
| + | |
- | | + | |
- | 3. Як жили індійські царі?
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ''Домашнє завдання:''
| + | |
- | | + | |
- | 1. Порівняй поведінку двох царів - Таксіла і Пора — і скажи, хто, на твою думку, вчинив розумніше. Перечитай розділ про буддизм і знайди пояснення, чому Таксіл не захотів воювати проти Александра Македонського. Чому Александру сподобалися слова Пора?
| + | |
- | | + | |
- | 2. Як індійські мудреці пояснили Александру, що людина мусить діяти згідно із законами природи, а не за власними примхами?
| + | |
- | | + | |
- | 3. Яка головна заслуга царя Ашоки?
| + | |
- | | + | |
- | 4. Що було несподіваним для армії Александра в наступальній тактиці індійських воїнів?
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ''Список використаних джерел:''
| + | |
- | | + | |
- | 1. Урок на тему «Політичне життя стародавньої Індії». Мaртинюк О. В., учитель історії, м. Полтава.
| + | |
- | | + | |
- | 2. Myths of the World - Schomp V. / Скомп В. - Ancient India / Древняя Индия. 2010.
| + | |
- | | + | |
- | 3. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.
| + | |
- | | + | |
- | 4. С. О. Голованов, С. В. Костирко. Iсторiя стародавнього свiту 6 клас. 2006 р.
| + | |
- | | + | |
- | 5. Индийский поход Александра Македонского. Битва на реке Гидасп: world-history.ru.
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | ''Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.''
| + | |
- | | + | |
- | | + | |
- | Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
| + | |
- | | + | |
- | Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
| + | |
- | | + | |
- | [[Category:Всесвітня_історія_6_клас]]
| + | |