KNOWLEDGE HYPERMARKET


Освоєння давньою людиною теренів Європи. Зміни природних умов. Найвідоміші стоянки на території Європи, і зокрема України. Повні уроки
Строка 123: Строка 123:
<br>  
<br>  
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
+
<br> ----
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Гарбуз О. Я.
 +
 
 +
Лобук Я.Я.
 +
 
 +
Сич Д. Д.
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
[[Category:Всесвітня_історія_6_клас]]
[[Category:Всесвітня_історія_6_клас]]

Версия 14:59, 11 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Освоєння давньою людиною теренів Європи. Зміни природних умов. Найвідоміші стоянки на території Європи, і зокрема України. Повні уроки. Повні уроки


Тема уроку: Освоєння давньою людиною теренів Європи. Зміни природних умов. Найвідоміші стоянки на території Європи, і зокрема України.


Мета уроку: засвоєння учнями знань про життя первісних племен під час і після льодовикового періоду.


Завдання уроку:

1. Розповіти школярам, який вплив на прадавніх людей здійснили кардинальні зміни клімату 600 тисяч років тому.

2. Ознайомити учнів зі способом життя неандертальців, які є предками сучасних людей.


Хід уроку:


На Землі постійно відбувалися значні зміни поверхні суші. Масштабні ділянки поверхні планети – платформи – пересувалися на величезні відстані, віддаляючись або наштовхуючись одна на одну. Внаслідок зіткнень на поверхні Землі утворювалися нові гірські масиви. Виникла нова форма узбережжя морів та океанів, а в них – теплі иа холодні течії. Приблизно 600 тисяч років тому на Землі стало значно холодніше. Клімат усієї планети кардинально змінився. Зими стали довшими, а літо – ністільки мінливим та прохолодним, що сніги не встигали танути. Кожної зими на них лягли нові прошарки снігу. Так поступово на поверхні Землі з’явився льодовий панцир завтовшки 1,5-2 кілометри. Розпочався льодовиковий період. Тропічні ліси та теплолюбні тварини почали вимирати від різкого похолодання. Натомість виникли носороги, північні олені, печерні леви з густою шерстю. Первісні люди змушені були пристосовуватися до природних змін.



Досліджуючи гірські пасма та глибини морів, науковці дійшли висновку, що 250 мільйонів років тому був лише один континент, який нині отримав назву Пангея та єдиний океан – Панталасса. Згодом нероздільний масив Земної поверхні розділився на два континенти: Лавразію (сучасні Європа, Азія та Північна Америка) й Гондвану (Південна Америка та Африка). Окрім цього розпочався процес відокремлення антарктичного континенту та Індії, які були з'єднані з Африкою. Близько 200 мільйонів років тому Південна Америка від’єдналася від Африки. Згодом розпочалося зближення двох Американських континентів - Південного та Північного. Індія поєдналася з Азією; Австралія відокремилася від Антарктиди.



Коли люди почали створювати мапи, увагу вчених привернула подібність деяких обрисів сучасних континентів між собою. Тепер науці відомо, що зумовило цю подібність.

Еволюція спричинила зміни в будові тіла найдавніших людей. Вона створила види, яким було легше існувати за нових умов. Так, близько ста тисяч років тому на Землі утворився різновид первісної людини, яку іменовано неандерталець (назва походить від долини Неандерталь, де протікає річка Неандер (Німеччина). Там уперше було знайдено викопні залишки цього різновиду прадавньої людини. Люди цього виду були невисокі на зріст (до 165 см). Мали масивне чоло, короткий тулуб і невеликі верхні кінцівки. Спочатку неандертальці жили в печерах, однак пізніше почали будувати житла з кісток великих тварин, накриваючи їх шкурами.


Zhytlo.jpg

Житло первісних людей із кісток мамонта


Основні місця поселень неандертальців на території України знайдено в Криму: печера Кіїк-Коба, Старосілля, навіс Заскельний та Чокурча. На півдні України, неподалік від Мелітополя, в долині річки Молочної є пагорб із кількома навісами та гротами, названий Кам’яною Могилою. На його стінах дослідники віднайшли зображення биків, козлів, мамонтів та носорогів. У підніжжі пагорбу відкопали багатошарове поселення, найнижчий прошарок якого відносять до епохи мезоліту.


Kamyana.jpg

Малюнки віднайдені на стінах стоянки «Кам’яна могила»


Mamont.jpg

Скелет мамонта, відновлений під час розкопок у печері Баір (Крим)


Неандертальці були значно кмітливішими за пітекантропів і синантропів. Вони навчилися власноручно видобувати вогонь кількома способами: шляхом тривалого тертя дерев’яних паличок одна об одну та вибиванням іскор за допомогою кількох каменів.



Відтоді первісним людям не доводилося чекати, поки блискавка підпалить дерево чи траву й подарує вогонь. Їм вже не потрібно було переносити із собою палаючу гілку на нове місце поселення. Людина опанувала вогонь і це стало одним з найбільших її досягнень.


Неандертальці вільніше пересувалися у пошуках сприятливіших умов проживання. Вони розселилися на значних територіях, мандруючи невеликими групами – такими собі первісними стадами.


Такі групи спільними зусиллями могли підтримати своє існування, тобто прогодуватися й захиститися від небезпеки. Первісні люди могли існувати тільки у своїх групах. Жоден із них не міг вижити на самоті, оскільки тоді була доволі примітивна та недієва зброя. Вона ставала дієвою лише тоді, коли люди полювали разом. Спільними зусиллями первісні племена мали змогу повалити великих тварин – бізонів, мамонтів тощо. Для цього використовувалися прийоми загінного мисливства.


Poluvannya.jpg

Полювання первісних людей


Неандертальці започаткували звичай ховати померлих. Раніше люди цього не робили, оскільки австралопітеки та пітекантропи не розуміли значення такого явища, як смерть. Очевидно, вони сприймали померлих як живих, котрі заснули й не можуть прокинутися, тому залишали їх на місці. Неандертальці також думали, що смерть – це щось на зразок сну, тому померлим залишали запас харчів і зброю. Неандертальці були проміжною, вищою сходинкою еволюції від найдавніших людей до сучасної людини. Проте сплинули ще десятки тисячоліть, перш ніж на Землі з'явилася людина сучасного фізичного типу, котру дослідники називають «гомо сапієнс», тобто «людина розумна».


Myslyvec.jpg

Прадавній мисливець






Цікаво Знати

Вже первісні люди прагнули до краси і розмальовували свої тіла, а заразом і губи, в різні кольори. Під час розкопок одного із стародавніх поселень була виявлена суміш жиру і речовини-барвника, склад якої міг відповідати компонентам губної помади.





Перевір себе:

1. Що сталося на землі приблизно 600 тисяч років тому і як це вплинуло на життя первісних людей?

2. Чи завжди на планеті існували континенти, які є сьогодні?

3. Які основні місця поселень неандертальців на території України?


Домашнє завдання:

1. Розкажіть про переглянуті вами фільми, мультфільми та телепрограми, в яких ішлося про первісну людину.

4. Що допомагало виживати первісним людям, які для захисту мали тільки примітивні знаряддя?

5. Які нововведення зробили неандертальці?


Список використаних джерел

1. Урок на тему «Зміни природних умов у доісторичні часи та їх влив на первісні племена», Гарбуз О. Я., м. Чернігів.

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. disted.edu.vn.ua



Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.



----

Над уроком працювали

Гарбуз О. Я.

Лобук Я.Я.

Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас