KNOWLEDGE HYPERMARKET


Виникнення Перської держави. Природа та населення Іранського нагір’я. Царювання Дарія I. Загибель Перської держави. Повні уроки
Строка 217: Строка 217:
<br> ''Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.''  
<br> ''Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.''  
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
+
<br> ----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Гейнц Л. М.
 +
 
 +
Бидрін Л.О.
 +
 
 +
Сич Д. Д.
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
 +
 
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
 
[[Category:Всесвітня_історія_6_клас]]
[[Category:Всесвітня_історія_6_клас]]

Версия 08:43, 12 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Виникнення Перської держави. Природа та населення Іранського нагір’я. Царювання Дарія I. Загибель Перської держави. Повні уроки

Тема уроку: Виникнення Перської держави. Природа та населення Іранського нагір’я. Царювання Дарія I. Загибель Перської держави.

Мета уроку: ознайомити учнів з появою та розвитком Перського царства, перевірити наскільки засвоєні попередні розділи.

Завдання уроку:

1. розвинути навички обговорення відео.

2. розвинути навички орієнтування учнів на картах.

3. сприяти тому, щоб учні зацікавлювалися вивченням історії стародавнього світу.

Тип уроку: комбінований


Хід уроку:


І. Повторення пройденого матеріалу.

1. Розгадайте кросворд на дошці.


Krosrdyk.jpg


1. один із ассирійських царів (Ашурбанапал).

2. місто – «лігво левів» (Ніневія).

3. велика сильна країна (держава).

4. письмо мешканців Дворіччя (клинопис).

5. місто в центрі Дворіччя на річці Євфрат (Вавилон).

6. країна, розташована у верхній течії річки Тигр (Ассирія).


Якщо завдання виконано правильно, то у виділених клітинках ми отримаємо назву країни, розташованої недалеко від Персидської затоки (Персія).


ІІ. Відповіді біля дошки:


1. Розкажіть про Нінервію.

2. Розкажіть про виникнення Палестини.


III. Робота з класом.


Зіставте міста та їхні характеристики:

1. Мемфіс

а) Місто, яке називали «лігвом левів» і «містом крові» (3).

2. Вавилон

б) Місто, заснований фінікійцями в північній Африці (6).

3. Ніневея

в) Перша столиця Єгипетської держави (10).

4. Ур

г) Одне з найбільших фінікійських міст (5).

5. Тир

д) Місто, де правив цар Хаммурапі (2).

6. Карфаген

е) Одне з найбільших міст Дворіччя.


IV. Узагальнення і перехід до нової теми.

На попередніх уроках ми вивчили історію таких могутніх країн стародавнього світу, як міста-держави Вавилона, Ассирії, Фінікії та Давньоєврейського царства. Сьогодні ми завершуємо вивчення розділу «Передня Азія» країною Персією.


Географічне положення та населення Персії. На схід від Месопотамії розкинулося велике Іранське нагір'я, яке з усіх боків оточують гірські хребти. На півночі сучасний Іран (стародавня Персія) межує з Каспійським морем, а на півдні — з Перською затокою. В Ірані мало річок. У степах і безводних пустелях трапляються солоні озера. Здавна там кочували племена мідійців і персів. Вони займалися скотарством — розводили табуни коней, отари овець і верблюдів. Мідійці першими стали впрошувати траву люцерну на корм коням, її гак і називали — «кінський харч».


Завдання: покажіть на карті розташування Персії.
Xhtklrjthlkjm.jpg


Іран розташований на південному заході Азії між Оманською і Персидською затоками на півдні і Каспійським морем на півночі.


Цар Кір і утворення Перського царства. У середині VI cт. до н. е. вождь одною з перських племен Кір оголосин себе царем. Він заснував могушю Перську державу, яку називають також державою Ахеменідів. Вона існувала з 550 до 330 рр. до н. е.

Легенда розповідає, що коли Кір був малим, його вигодувала собака і виховав пастух. За короткий час Кір підкорив багато країн і народів, зокрема Вірменію, Лідію (нині — частина Туреччини) та Вавилонське царство.

Помста цариці Томіріс. У степах, за Каспійським морем, кочувало плем'я массагетів. Кір пішов на нього війною. Цариця массагетів Томіріс попередила його через оповісника: «Царю, царюй над своею державою і не заздри тому, що ми владарюємо над нашою». Проте Кір не прислухався до цього попередження. Хитрощами він узяв у полон сина Томіріс, який невдовзі загинув. Тоді цариия заприсяглася богом сонця напоїти завойовника кров'ю за його ненаситність. Відбулася жорстока битва, в якій Кір загинув. Цариця Томіріс звеліла наповнити міх кров'ю і занурити туди голову мертвого Кіра. Так вона виконала свою клятву.

Управління Перським царством. Внаслідок завоювань Кіра та його наступників утворилося величезне Перське царство. Воно простяглося від річки Інд на сході до Середземного моря на заході. Нова держава об'єднала багато різних племен і народів, тому її можна назвати імперією, або східною деспотією.

На підкорених землях завойовники не змінювали місцевих порядків. Як і раніше, селяни обробляли поля, пастухи пасли отари овець і табуни коней, тільки стражники збирали податки вже для нових господарів.

На чолі держави стояв цар царів, або шахиншах. Першим шахиншахом і володарем усієї землі проголосив себе цар Дарій І (521—486 рр. до н. е.). Дарій був великим реформатором.


Xhhlkjm.jpg

Барельєф царя Дарія


Між різними областями великої держави було прокладено широкі рівні дороги, вимощені камінням. Ними вдень і вночі мчали гінці з царськими наказами. Через кожні 20 км дороги був заїжджий двір, де гінці міняли коней.

Перси мали чотири столиці: Екбатами, Пасаргади, Сузи та Персеполь. Символом могутності й величі держави АхеменІ-дів було місто Персеполь, збудоване Дарієм І.



Цікаво знати

Заснований Дарієм I у 518 р. до н. е., Персеполь був столицею імперії Ахеменідів. Він був споруджений на величезній терасі, наполовину штучній і наполовину природній, де «Цар царів» створив вражаючий палацовий комплекс, натхненний шедеврами архітектури з Месопотамії. Значні розміри і художня якість монументальних руїн роблять цей комплекс унікальним археологічним об'єктом.





Xhtklrjtm.jpg

Кинджал прикрашений коралами і бірюзою. Персія.


Виникнення грошей. Перші гроші з'явилися в Лідії у VII ст. до н. е. Їх виготовляли з електру — сплаву золота й срібла. Невдовзі грішми почали користуватися по всій Передній Азії.


Xjtm.jpg

Золота монета VI ст. до н. е.


Дарій І карбував золоті монети — «дарики», вагою 8,4 г. Перські царі мали звичай обдаровувати наречених на весіллі дариками.



Геродот про Персів Головна доблесть персів — це мужність. Після воєнної доблесті в них вважається великою заслугою мати якомога більше синів. Тому, в кого найбільше синів, цар щороку посилає подарунки. Немає нічого гіршого для персів, ніж брехати, а також робити борги. У річку перси не плюють, рук вони також не миють у річці й нікому не дозволяють цього робити. До річок взагалі перси ставляться з великою пошаною.

Геродот про царя Дарія Дарій поділив Перську державу на 20 округів, які в персів називаються сатрапії. Призначивши туди правителів, цар примусив племена платити йому податки. В одну сатрапію об’єднували кілька сусідніх народів. Таким чином, загальна сума всіх щорічних надходжень Дарію становила 14 560 євбейських талантів, тобто 378 т золота.



«Талант», про який згадує Геродот, — це найбільша міра ваги в стародавньому світі. У Греції вона становила понад 26 кг. Саме слово «талант» грецькою мовою означає «вага».

Похід Дарія на скіфів. Дарій І зібрався підкорити волелюбний народ скіфів, які жили в південних степах стародавньої України. Він зібрав велике військо і переправився через Дунай. Довго йшло перське військо степами, та скіфів ніде не було видно. Скіфи уникали відкритої битви, заманюючи персів усе далі й далі вглиб своєї країни. Уночі вони нападали на окремі перські загони і вбивали воїнів Дарія. Нарешті Дарій був змушений піти на переговори зі скіфами. Він направив до їхнього вождя Ідантірса гінців з вимогою прийняти бій або підкоритися. У відповідь скіфи послати Дарію птаха, жабу, мишу і п'ять стріл. Це означало: «Якщо ви, перси, не злетите в небо, як птахи, не зариєтеся в землю, як миші, не сховаєтесь, як жаби, в болоті, то загинете від наших стріл».


Xkltrhjs4kl5jutm.jpg

Наконечники скіфських стріл


Після цього скіфи напали на персів і перемогли їх. Цар Дарій ледве врятувався з невеликою чистиною свого війська. Відтоді перси вже ніколи не намагалися підкорити скіфів, бо зрозуміли, що вони люблять волю понад усе.

Пророк Заратустра. За легендою, у VI ст. до н. е. в Персії жив пророк Заратустра (грецькою — Зороастр). Він створив нову релігію — зороастризм. Його проповіді увійшли до Авести — священної книги стародавніх персів.


Завдання: перегляньте відео та розкажіть, що ви дізналися нового про релігію зороастризм.



Про Заратустру переказували, що коли він народився, то не заплакав, як усі діти, а засміявся. Цар злякався і хотів його убити. Він наказав кинути немовля спочатку у вогонь, потім — під ноги бикам і коням і, нарешті,— у лігво до вовків. Та марно. Дитина залишилася живою і неушколженою.

Коли Заратустра виріс, він постав перед богом Ахурамаздою і почав ставити йому запитання. Перше запитання було таким: яке найкраще боже створіння? Ахурамазда відповів, що це чиста серцем людина. Бог передав Заратустрі священну книгу Авесту. Після цього Заратустра став проповідувати нову віру — любов до людини і всього живого.

Перед смертю Заратустри бог Ахурамазда показав йому рай і пекло. Заратустра сказав, що тепер він пізнав у світі всю мудрість до кінця.

Релігія стародавніх персів. Перси вірили, що світом правлять дві сили — світла і темна. Світлу силу втілював бог Ахурамазда, а злу — підступний бог Аріман. Ахурамазду оточують світлі ангели; Аріманові ж слугують духи темряви. Ахурамазда створив усе, що є хорошого на землі,— добрих богів, вогонь, повітря, зорі, сонце, людину, свійських тварин і корисні рослини. Арімаи до кожної доброї справи Ахурамазди додав від себе щось погане: злих духів-демонів, отруйні рослини, диких звірів, змій, хвороби, смерть. Ці два боги, білий і чорний, невпинно борються між собою. Боротьба добра і зла триватиме до скону віків. В останньому поєдинку зустрінуться Ахурамазда й Аріман, і тоді Арімана буде знищено.

Перси вірили, шо після смерті людські душі містком переходять на той світ. Місток перекинуто над страшною прірвою. Добрі душі йдуть до раю, а злі — падають у безодню. Перси були вогнепоклонниками і шанували вогонь. Навіть свої храми вони присвячували вогню.

Небіжчиків перси клали на високі башти — «башти мовчання», де їх розкльовували хижі птахи — грифи.


Перевір себе:

1. Порівняйте природу Персії (Ірану) та Дворіччя (Іраку).

2. Хто заснував Перську державу? Як загинув Кір?

3. Чим різнилася влада Дарія І та Кіра?

4. Що таке сатрапії?

5. Чому не вдалося Дарію перемогти скіфів?

6. Який пророк прославився у персів?

7. Які дві сили правлять світом, за уявленням персів?


Домашнє завдання:

1. Які моральні чесноти персів тебе приваблюють? Які звичаї персів тобі здаються жорстокими?

2. Чому в Персії особливу роль відігравали дороги?

3. Золото — м'який метал. Чому все ж таки перси карбували монети із золота?

4. Що є головним у вченні Заратустри? Чим його вчення відрізнялося від попередніх учень і релігій стародавнього світу?

5. Як розуміли перси «добро» і «зло»?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Междуречье (Персия ). Местоположение. Основные занятия жителей. Правители и подданные. Культурное наследие». Гейнц Л. М, МОУ "Средняя общеобразовательная школа № 4", г. Кимовск, Тульская обл (Росія).

2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

3. Тураев Б. А. - История Древнего Востока, 2008.

4. Вигасин А.А. История древнего Востока. Издательство: Дрофа, 2006.

5. krugosvet.ru


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


----

Над уроком працювали

Гейнц Л. М.

Бидрін Л.О.

Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас