KNOWLEDGE HYPERMARKET


Господарське життя України. Повний урок
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Історія України|Історія Укр...»)
Строка 101: Строка 101:
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
-
<br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
+
<br> ----
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Стеценко Г. М.
 +
 
 +
Любименко В.В.
 +
 
 +
Білозерко Д.Т.
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
[[Category:Історія_України_7_клас]]
[[Category:Історія_України_7_клас]]

Версия 15:13, 24 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Господарське життя України. Повний урок

Тема: Господарське життя України.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Мета: дізнатися про особливості господарського життя українських земель XIV-XV ст.


Завдання:

- повторити вивчений матеріал та ліквідувати недоліки у знаннях учнів;

- дізнатися про становище сільського господарства та становище селян;

- зацікавити учнів у вивченні даної теми;

- навчитися аналізувати відеоматеріали самостійно.


План уроку:
1. Сільське господарство. Становище і повсякденне життя селянства.
2. Зростання міст. Магдебурзьке право.
3. Міське населення та його спосіб життя. Розвиток ремесел і торгівлі.


Хід уроку:

І. Привітання вчителя та оголошення теми.

ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вивчення нової теми.

До пункту 1.
Методичні вказівки:
Надано приблизний текст розповіді вчителя, він може бути доповнений та розширений на розсуд педагога.

XIV-XV століття - це час зростання продуктивних сил у сільському господарстві. Підсічна система землеробства зберігалася переважно на півночі Русі. У центрі і в південних районах країни застосовувалася парова двопільна і трипільна система, що отримала протягом XIV-XV ст. велике поширення.

IstUkr7-povni-31-2-01.jpg


При загальному низькому рівні техніки сільського господарства, характерному для періоду феодалізму, в XIV-XV ст. все ж розсувалися застосування плугів і сох із залізними наконечниками («сошниками» і «лемешами»), за допомогою яких піднімалася і розпушувати земля. Зерно мололи на водяних млинах. Значне місце в сільському господарстві займали городництво і садівництво.
IstUkr7-povni-31-2-02.jpg


Що являє собою плуг



Водяні млини






Важливою галуззю сільського господарства було скотарство. Орне землеробство вимагало розведення худоби, необхідного для сільськогосподарських робіт і унавожіванія грунту. З промислів були поширені мисливство та рибальство. Крім бортництва - промислу з видобутку меду від диких бджіл, водилися в лісах, в XIV-XV ст. розвивалося і пасічне бджільництво.

IstUkr7-povni-31-2-03.jpg


Що являє собою бджільництво у Європі сьогодні






У XIV-XV ст. величезні простори землі перебували в руках світських і церковних феодалів. Характерною рисою феодального господарства була роздробленість окремих земельних володінь і наявність черезсмужжя всередині них. Феодальна вотчина (маєток феодала, яке він мав право передавати у спадок і відчужувати) зазвичай складалася з ряду (іноді розкиданих у різних місцях) сіл і сіл з прилеглими до них угіддями. У господарські угіддя входили пашенна земля, луки, ліси, бортні промисли, боброві ловища, мисливські та промислові ділянки і т. д. В умовах панування оброчної системи експлуатації селян основна частина земель лунала феодалами залежним від них селянам і лише менша частина земельної площі відводилася під панське господарство.

Поряд з вотчиною на Русі здавна існував інший вид землеволодіння: частина земель князі передавали своїм слугам - дворянам і дітям боярським у тимчасове володіння під умовою несення військової служби. До кінця XV ст. - часу утворення Руської централізованої держави - практика роздачі умовних володінь військовим слугам - дворянам розвинулася в цілу систему (так звану «помісну»). Фондом для роздачі маєтків служили «чорні» (державні) і палацові землі.

Характерною особливістю феодального землеволодіння XIV-XV ст. було поєднання власності на землю з політичними правами по відношенню до феодально залежного населення. Привілейовані земельні власники були пов'язані один з одним поруч службових (перш за все військових) зобов'язань. У васальній залежності від великих князів, що стояли на чолі окремих самостійних князівств, знаходилися князі питомі, які очолювали більш дрібні політичні одиниці (уділи), на які розпадалися великі князівства.

Зростання суспільного поділу праці

У другій половині XIV ст. і в XV ст. в економічному розвитку країни спостерігалися значні зрушення. У результаті праці руського народу відновлювалися зруйновані під час татаро-монгольської навали міста і виникали нові; поновлювалися ремесла, припинили своє існування, і розвивалися раніше не відомі галузі ремесла.


Для економіки села було характерне панування патріархального землеробства в поєднанні з домашніми промислами і з ремеслом. Однак у процесі відділення ремесла від землеробства намічалася спеціалізація окремих районів з розробки певних галузей видобувних промислів та виробництва різних видів ремісничих виробів. Центрами видобутку заліза та обробки металів були Устюжна Железопольская, Вотську плями Новгородської землі (територія, яка належала Новгородської феодальної республіки, ділилася на п'ять пятин.), Торопець і т. д. У цих районах археологами виявлені домниці з печами (горнами), пов'язані з розглянутого часу. У районах Старої Руси, Галича, Костроми, Нерехта, Переяславля, Ростова, на узбережжі Білого моря і в басейні Північної Двіни добувалася сіль.

IstUkr7-povni-31-2-04.jpg

Показником вдосконалення техніки видобувних промислів і ремесла є застосування з XIV ст. в соляних промислах глибокого буріння свердловин, поступове витіснення водяними млинами ручних жорен та використання млинів не тільки для розмелювання зерна, але і в інших галузях виробництва (наприклад, в сукновальної справі).

У результаті розвитку суспільного поділу праці з'явилися торгово-ремісничі селища - рядки, де жили оброчні селяни-ремісники, часто позбавлені орних ділянок. Відбувалася подальша спеціалізація ремесла. Так, в железоделательной промисловості одні копали руду, інші займалися її промиванням, треті - виплавкою, четверті - проковуванням шматків металу, п'яті - варінням заліза. В особливу спеціальність у галузі металургії виділилося доменне справу. Дістало також поширення лиття з чавуну.

IstUkr7-povni-31-2-05.jpg

Ковальство

До пункту 2 та 3.

Місто. Розвиток ремесла

Протягом XIV-XV ст. росли руські міста. У найбільш великих з них проводилися роботи з благоустрою. У Новгороді і Москві настилали дерев'яні мостові, застосовувалася досить складну систему дренажу і споруд.

Основну частину населення міст становили ремісники. Серед них значну роль грали ковалі. Поступово з ковальського виробництва виділилося слюсарне. Продукція слюсарів-замочники вивозилася в інші країни Європи. Спеціалізація в галузі виробництва зброї призвела до виділення з числа зброярів лучників, тульніков, піщальніков (майстрів, що виробляли луки, сагайдаки, рушниці) і т. д. Кримський хан Менглі Гірей ставив обладунки руської роботи вище сирійських, турецьких, італійських і просив Івана III надіслати йому «панцирі і дрібний обладунок».

У XIV ст. отримало розвиток ливарна справа, що прийшло в занепад у зв'язку з навалою монголів. Поширеним видом цього ремесла було лиття дзвонів. Судячи за згадуванням літопису, в 1382 р. на Русі вже були гармати. У XV ст. на Русі здобув популярність гарматний майстер Микула Кречетников, замість кування залізних гармат почав відливати мідні знаряддя. У 1483 р. руський майстер Яків відлив у Москві 16-пудову гармату.

IstUkr7-povni-31-2-06.jpg


IstUkr7-povni-31-2-07.jpg

IV. Перевірка засвоєних знань

1. Які інструменти використовували у сільському господарстві?
2. Який пристрій використовували для обробки зерна?
3. Що було важливою галуззю сільського господарства?
4. Які промисли були поширені на Русі XIV-XV століття?
5. Назвіть характерну рису феодального господарства.
6. Чи було характерно для руських міст XIV-XV ст. спустошення і розорення? Підтвердіть фактами.
7. Коли отримала розвиток ливарна справа?
8. Назвіть популярного гарматного майстра XVст.


V. Домашнє завдання:
1. Вивчення матеріалу за підручником.

2. Намалювати портрет селянина Русі XIV-XV століття у повний зріст.

3. За бажанням: написати доповідь на 2-3 ст. на тему "Середньовічний цех"


Рекомендовані джерела:

1. Історія України: Маловідомі імена, події, факти. /П.Т. Тронько. - К., 2007

2. Історія України. Документи. Матеріали /І. М. Скирда. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

Використані джерела:

1. Урок на тему "Господарське життя України XIV-XV ст." Стеценко Г. М., учителя історії, Обухівська ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. А.С.Малишка, м.Обухів

2. Гісем О. В., Мартинюк О. О. Історія України: Комплексний довідник. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

3. Новий довідник: Історія України: довідникове видання. - К.: Казка, 2005

4. udec.ntu-kpi.kiev.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


----

Над уроком працювали

Стеценко Г. М.

Любименко В.В.

Білозерко Д.Т.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас