'''Тема''': Том Сойєр та його оточення <br>'''Мета: '''познайомити учнів з повістю «Том Соєр» її сюжетною лінією.<br> - розвиток аналітичного мислення учнів;<br> - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.<br>'''Тип уроку: '''навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''
'''Тема''': Том Сойєр та його оточення <br>'''Мета: '''познайомити учнів з повістю «Том Соєр» її сюжетною лінією.<br> - розвиток аналітичного мислення учнів;<br> - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.<br>'''Тип уроку: '''навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''
-
[[Image:T52b.jpeg]]<br>Якщо порівняти посмертно видану «Автобіографію» Марка Твена і його книгу «Життя на Міссісіпі» з повістями про Тома Сойєра і Геке Фінна, то легко помітити, що творча вигадка письменника спирається на реальні факти його власного життя.<br>Містечко Сент-Пітерсберг нічим не відрізняється від глухого Ганнібала, в якому Марк Твен провів своє дитинство.
+
[[Image:T52b.jpeg]]<br>Якщо порівняти посмертно видану «Автобіографію» [[МаркТвен_(1835-1910).Повні_уроки|'''Марка Твена''']] і його книгу «Життя на Міссісіпі» з повістями про Тома Сойєра і Геке Фінна, то легко помітити, що творча вигадка письменника спирається на реальні факти його власного життя.<br>Містечко Сент-Пітерсберг нічим не відрізняється від глухого Ганнібала, в якому Марк Твен провів своє дитинство.
{{#ev:youtube|uX1_KoC7Bx0}}
{{#ev:youtube|uX1_KoC7Bx0}}
Строка 11:
Строка 11:
В образі Тома Сойєра Марк Твен змалював самого себе. «Я розповідав в «Томі Сойєрі» про власні витівки, - повідомив письменник своєму другу і майбутньому біографові Пейну.<br>- Я був пустотливим хлопчиськом і доставляв моїй матері немало клопоту. Але я думаю, що їй це подобалося.»<br>Том Сойєр не красень, але надзвичайно привабливий хлопчик. Доброзичливий і привітний. Уміє подобатися і вабити до себе. У Томе дивним чином поєднується лінь і кмітливість – найчастіше розум і чарівливість йдуть вхід тоді, коли іншим доводиться напружуватися. Том досить напористий, але м'яко і ненав'язливо, його мета – переконати, а не залякати.
В образі Тома Сойєра Марк Твен змалював самого себе. «Я розповідав в «Томі Сойєрі» про власні витівки, - повідомив письменник своєму другу і майбутньому біографові Пейну.<br>- Я був пустотливим хлопчиськом і доставляв моїй матері немало клопоту. Але я думаю, що їй це подобалося.»<br>Том Сойєр не красень, але надзвичайно привабливий хлопчик. Доброзичливий і привітний. Уміє подобатися і вабити до себе. У Томе дивним чином поєднується лінь і кмітливість – найчастіше розум і чарівливість йдуть вхід тоді, коли іншим доводиться напружуватися. Том досить напористий, але м'яко і ненав'язливо, його мета – переконати, а не залякати.
-
[[Image:T52g1.jpeg]]<br>Його виховує сестра покійної матері, благочестива тітонька Поллі. Хлопчиськові абсолютно нецікаве те життя, яке тече довкола, але він вимушений дотримувати загальноприйняті правила: ходити в школу, відвідувати церковну службу по воскресіннях, акуратно одягатися, добре поводитися за столом, рано лягати спати — хоча раз у раз порушує їх, викликаючи обурення тіточки. Заповзятливість і виверткості Тому не позичати.<br>Інколи Том і в житті здатний на майже героїчно вчинки.
+
[[Image:T52g1.jpeg]]<br>Його виховує сестра покійної матері, благочестива тітонька Поллі. Хлопчиськові абсолютно нецікаве те життя, яке тече довкола, але він вимушений дотримувати загальноприйняті правила: ходити в [[Тема_19._Школа_ввічливості._Правила_поведінки_в_гостях.|'''школу''']], відвідувати церковну службу по воскресіннях, акуратно одягатися, добре поводитися за столом, рано лягати спати — хоча раз у раз порушує їх, викликаючи обурення тіточки. Заповзятливість і виверткості Тому не позичати.<br>Інколи Том і в житті здатний на майже героїчно вчинки.
[[Image:T52b1.jpeg]]
[[Image:T52b1.jpeg]]
Строка 33:
Строка 33:
Суддя Тетчер склав собі щонайкращу думку про Тома Сойєра. Він казав, що звичайний хлопчина ніколи б не вивів його дочку з печери. А коли Беккі розповіла батькові, під великим секретом,- як Том прийняв за неї покару в школі, суддя був видимо зворушений. Беккі почала була просити не класти на карб Томові тієї страхітливої неправди, яку він сказав, щоб стати під різки замість неї, але суддя із запалом вигукнув, що то.була благородна, щиросерда, великодушна неправда, і вона, мовляв, гідна того, щоб з високо піднесеною головою виступати поряд із славленою правдою Джорджа Вашінгтона про сокиру! (12) А Беккі подумала, що ніколи ще її батько не здавався таким високим і величним, як оце тепер, коли, походжаючи по вітальні, притупнув ногою і промовив цю фразу. Вона зразу ж побігла до Тома й переказала йому батькові слова.
Суддя Тетчер склав собі щонайкращу думку про Тома Сойєра. Він казав, що звичайний хлопчина ніколи б не вивів його дочку з печери. А коли Беккі розповіла батькові, під великим секретом,- як Том прийняв за неї покару в школі, суддя був видимо зворушений. Беккі почала була просити не класти на карб Томові тієї страхітливої неправди, яку він сказав, щоб стати під різки замість неї, але суддя із запалом вигукнув, що то.була благородна, щиросерда, великодушна неправда, і вона, мовляв, гідна того, щоб з високо піднесеною головою виступати поряд із славленою правдою Джорджа Вашінгтона про сокиру! (12) А Беккі подумала, що ніколи ще її батько не здавався таким високим і величним, як оце тепер, коли, походжаючи по вітальні, притупнув ногою і промовив цю фразу. Вона зразу ж побігла до Тома й переказала йому батькові слова.
-
[[Image:T52tp.jpeg]]<br>Суддя Тетчер сподівався колись побачити Тома великим правознавцем або великим воєначальником. Він казав, що неодмінно допоможе Томові вступити до Національної військової академії, а потім здобути юридичну освіту в найкращому навчальному закладі країни, і то, мовляв, будуть підвалини його майбутньої кар'єри на тій чи тій ниві, а може, й на обох заразом.<br>Що ж до Гека Фінна, то його багатство і щире сприяння вдови Дуглас прилучили його - ба ні, вперли, затягли силоміць! - до пристойного товариства, і хлопець терпів страшні муки. Вдовині слуги вмивали, чепурили й причісували його, чистили йому одяг, а ввечері укладали спати на огидно чисті простирадла, де не було жодної брудної плямки, яку б він.міг пригорнути до серця, мов щирого друга. Він мусив їсти з тарілки за допомогою виделки та ножа, пити з чашки, користуватися серветкою; мусив учитися читати за підручником і ходити до церкви; мусив розмовляти так чемно, що слова втрачали для нього всякий смак; і хоч куди б він ступив, пута й перепони цивілізації міцно тримали його в полоні, зв'язуючи йому руки й ноги.<br>
+
[[Image:T52tp.jpeg]]<br>Суддя Тетчер сподівався колись побачити Тома великим [[Природознавство|'''правознавцем''']] або великим воєначальником. Він казав, що неодмінно допоможе Томові вступити до Національної військової академії, а потім здобути юридичну освіту в найкращому навчальному закладі країни, і то, мовляв, будуть підвалини його майбутньої кар'єри на тій чи тій ниві, а може, й на обох заразом.<br>Що ж до Гека Фінна, то його багатство і щире сприяння вдови Дуглас прилучили його - ба ні, вперли, затягли силоміць! - до пристойного товариства, і хлопець терпів страшні муки. Вдовині слуги вмивали, чепурили й причісували його, чистили йому одяг, а ввечері укладали спати на огидно чисті простирадла, де не було жодної брудної плямки, яку б він.міг пригорнути до серця, мов щирого друга. Він мусив їсти з тарілки за допомогою виделки та ножа, пити з чашки, користуватися серветкою; мусив учитися читати за підручником і ходити до церкви; мусив розмовляти так чемно, що слова втрачали для нього всякий смак; і хоч куди б він ступив, пута й перепони цивілізації міцно тримали його в полоні, зв'язуючи йому руки й ноги.<br>
----
----
-
<br>Гека безперечно ваблять цікаві ігри, які вигадує Томо, але дорожче всього Геку особиста свобода і незалежність.
+
<br>Гека безперечно ваблять цікаві [[Завдання_до_теми_Рухливі_ігри_та_естафети|'''ігри''']], які вигадує Томо, але дорожче всього Геку особиста свобода і незалежність.
{{#ev:youtube|zmOcCoVjqzA}}
{{#ev:youtube|zmOcCoVjqzA}}
Строка 57:
Строка 57:
*'''Домашнє завдання:'''
*'''Домашнє завдання:'''
-
Вивчити уривок повісті напам’ять.<br>'''Список використаної літератури:'''<br>Урок на тему : Світ творчості Марка Твена, Ніколаєнко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Вінниця. <br>Урок на тему : Том Сойєр перлина світової літератури, Колісніченко В. Д., <br>Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы ”. <br>Твен Марк Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гослитиздат, 2008. 759с.<br> Твен Марк Соединенные линчующие штаты.- М.: Худож. лит., 2009.- 144с.<br> Твен Марк (Сэмюэл Ленгхорн Клеменс) Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гос. изд-во худож. лит-ры, 2001.- 614с.<br>„Зарубежная литература”, Школьный мир - 2009р.<br>Зарубежная литература. Хрестоматия.- М.: Современник, 2009.- 639с.<br> Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.<br> Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008- 944с.<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].<br>
+
Вивчити уривок повісті напам’ять.<br>'''Список використаної літератури:'''<br>Урок на тему : Світ творчості Марка Твена, Ніколаєнко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Вінниця. <br>Урок на тему : Том Сойєр перлина світової літератури, Колісніченко В. Д., <br>Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы ”. <br>Твен Марк Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гослитиздат, 2008. 759с.<br> Твен Марк Соединенные линчующие штаты.- М.: Худож. лит., 2009.- 144с.<br> Твен Марк (Сэмюэл Ленгхорн Клеменс) Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гос. изд-во худож. лит-ры, 2001.- 614с.<br>„Зарубежная литература”, Школьный мир - 2009р.<br>Зарубежная литература. Хрестоматия.- М.: Современник, 2009.- 639с.<br> Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.<br> Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008- 944с.<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br><br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Пилипенко В.В.
+
+
Колісніченко В. Д.
+
+
Ніколаєнко Н. М.
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Тема: Том Сойєр та його оточення Мета: познайомити учнів з повістю «Том Соєр» її сюжетною лінією. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Якщо порівняти посмертно видану «Автобіографію» Марка Твена і його книгу «Життя на Міссісіпі» з повістями про Тома Сойєра і Геке Фінна, то легко помітити, що творча вигадка письменника спирається на реальні факти його власного життя. Містечко Сент-Пітерсберг нічим не відрізняється від глухого Ганнібала, в якому Марк Твен провів своє дитинство.
І горезвісна недільна школа з різками як єдиним засобом педагогічного виховання і безглуздим зубрінням біблейських текстів як основний метод «християнського виховання», і нудні церковні проповіді, і таємний продаж спиртних напоїв в корчмі «Суспільство тверезості», і кримінальні злочини, що творяться під мирною покрівльою цього «ідиалістичного» містечка, і святенницьке благочестя забобонних мешканців, і живописні околиці з відокремленими острівцями на Міссісіпі, де ховалися збіглі негри, і таємнича печера з безкінечними лабіринтами, і пошуки кладів, і нічні зустрічі на кладовищі, і хлоп'ячі ігри в піратів і розбійників, і багато, багато іншого.
В образі Тома Сойєра Марк Твен змалював самого себе. «Я розповідав в «Томі Сойєрі» про власні витівки, - повідомив письменник своєму другу і майбутньому біографові Пейну. - Я був пустотливим хлопчиськом і доставляв моїй матері немало клопоту. Але я думаю, що їй це подобалося.» Том Сойєр не красень, але надзвичайно привабливий хлопчик. Доброзичливий і привітний. Уміє подобатися і вабити до себе. У Томе дивним чином поєднується лінь і кмітливість – найчастіше розум і чарівливість йдуть вхід тоді, коли іншим доводиться напружуватися. Том досить напористий, але м'яко і ненав'язливо, його мета – переконати, а не залякати.
Його виховує сестра покійної матері, благочестива тітонька Поллі. Хлопчиськові абсолютно нецікаве те життя, яке тече довкола, але він вимушений дотримувати загальноприйняті правила: ходити в школу, відвідувати церковну службу по воскресіннях, акуратно одягатися, добре поводитися за столом, рано лягати спати — хоча раз у раз порушує їх, викликаючи обурення тіточки. Заповзятливість і виверткості Тому не позичати. Інколи Том і в житті здатний на майже героїчно вчинки.
Наприклад, коли бере на себе провину Бекі Течер — дівчинки, за якою невміло намагається залицятися, — і витримує прочуханку вчителя. Він привабливий парубок, цей Том Сойєр, але він дитя свого часу, свого міста, звиклий вести подвійне життя. Коли треба, він сповна здатний прийняти образ хлопчика з пристойної сім'ї, розуміючи, що так поступають всі. Зовсім інакше справа йде з найближчим другом Тома, Геком Фінном.
Він син місцевого п'яниці, якому немає жодної справи до дитини.
Гека ніхто не заставляє ходити в школу. Він повністю представлений сам собі. Хлопчиськові чуже притворство, а всі умовності цивілізованого життя просто нестерпні. Для Гека головне — бути вільним, завжди і у всьому. «Йому не треба було ні митися, ні надівати чисте плаття, а лаятися він умів дивно. Словом, у нього було все, що робить життя прекрасним», — пише письменник.
Прочитайте виразно:
Суддя Тетчер склав собі щонайкращу думку про Тома Сойєра. Він казав, що звичайний хлопчина ніколи б не вивів його дочку з печери. А коли Беккі розповіла батькові, під великим секретом,- як Том прийняв за неї покару в школі, суддя був видимо зворушений. Беккі почала була просити не класти на карб Томові тієї страхітливої неправди, яку він сказав, щоб стати під різки замість неї, але суддя із запалом вигукнув, що то.була благородна, щиросерда, великодушна неправда, і вона, мовляв, гідна того, щоб з високо піднесеною головою виступати поряд із славленою правдою Джорджа Вашінгтона про сокиру! (12) А Беккі подумала, що ніколи ще її батько не здавався таким високим і величним, як оце тепер, коли, походжаючи по вітальні, притупнув ногою і промовив цю фразу. Вона зразу ж побігла до Тома й переказала йому батькові слова.
Суддя Тетчер сподівався колись побачити Тома великим правознавцем або великим воєначальником. Він казав, що неодмінно допоможе Томові вступити до Національної військової академії, а потім здобути юридичну освіту в найкращому навчальному закладі країни, і то, мовляв, будуть підвалини його майбутньої кар'єри на тій чи тій ниві, а може, й на обох заразом. Що ж до Гека Фінна, то його багатство і щире сприяння вдови Дуглас прилучили його - ба ні, вперли, затягли силоміць! - до пристойного товариства, і хлопець терпів страшні муки. Вдовині слуги вмивали, чепурили й причісували його, чистили йому одяг, а ввечері укладали спати на огидно чисті простирадла, де не було жодної брудної плямки, яку б він.міг пригорнути до серця, мов щирого друга. Він мусив їсти з тарілки за допомогою виделки та ножа, пити з чашки, користуватися серветкою; мусив учитися читати за підручником і ходити до церкви; мусив розмовляти так чемно, що слова втрачали для нього всякий смак; і хоч куди б він ступив, пута й перепони цивілізації міцно тримали його в полоні, зв'язуючи йому руки й ноги.
Гека безперечно ваблять цікаві ігри, які вигадує Томо, але дорожче всього Геку особиста свобода і незалежність.
Втративши їх, він відчуває себе не в своїй тарілці, і саме ради того, щоб знов знайти їх, Гек в другому романі вже один робить небезпечну подорож, назавжди покидаючи рідне місто. У вдячність за порятунок від помсти індійця Джо вдова Дуглас узяла Гека на виховання.
Слуги вдови умивали його, причісували гребенем і щіткою, щоночі укладали його на огидно чисті простирадла. Йому доводилося їсти за допомогою ножа і виделки і відвідувати церкву. Нещасний Гек витримав лише три тижні і зник. Його шукали, але без допомоги Тома навряд чи змогли б знайти. Тому удається перехитрити простодушного Гека і повернути його на якийсь час до вдови.
Тоді Гек містифікує власну загибель. Сам же сідає в човник і пливе за течією. Під час подорожі Гек теж переживає немало пригод, проявляє винахідливість і кмітливість, але вже не від нудьги і бажання розважитися, як раніше, а через життєву необхідність, перш за все ради порятунку збіглого негра Джима. Саме здатність Гека думати про інших робить його образ особливо привабливим. Напевно, тому сам Марк Твен бачив в ньому героя XX століття, коли, з точки зору письменника, вже не буде расових забобонів, убогості і несправедливості.
Запитання на закріплення нової теми:
Назвіть головних героїв повісті Том Сойєр. Які відмінні риси образів Тома Сойєра і Гекель бері Фіна?
Домашнє завдання:
Вивчити уривок повісті напам’ять. Список використаної літератури: Урок на тему : Світ творчості Марка Твена, Ніколаєнко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Вінниця. Урок на тему : Том Сойєр перлина світової літератури, Колісніченко В. Д., Л.Иохова. „Особенности проведение урока литературы ”. Твен Марк Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гослитиздат, 2008. 759с. Твен Марк Соединенные линчующие штаты.- М.: Худож. лит., 2009.- 144с. Твен Марк (Сэмюэл Ленгхорн Клеменс) Собрание сочинений в 12 томах.- М.: Гос. изд-во худож. лит-ры, 2001.- 614с. „Зарубежная литература”, Школьный мир - 2009р. Зарубежная литература. Хрестоматия.- М.: Современник, 2009.- 639с. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2008- 944с. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Пилипенко В.В.
Колісніченко В. Д.
Ніколаєнко Н. М.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.