'''Тема:''' Антон Чехов (1860—1904). “Хамелеон”, “Товстий і тонкий”. Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі. Функції художньої деталі в прозі Чехова.<br>'''Мета:''' знайомство учнів з біографією та творчістю А.П. Чехова.<br> - розвиток аналітичного мислення учнів;<br> - виховання інтересу до літератури.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''<br>
'''Тема:''' Антон Чехов (1860—1904). “Хамелеон”, “Товстий і тонкий”. Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі. Функції художньої деталі в прозі Чехова.<br>'''Мета:''' знайомство учнів з біографією та творчістю А.П. Чехова.<br> - розвиток аналітичного мислення учнів;<br> - виховання інтересу до літератури.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''<br>
-
[[Image:T21ce.jpeg]]<br>Антон Павлович Чехов приніс славу не лише Росії. Чим більше часу розділяє нас, тим вагоміше виявляється його особистість в світовій культурі.<br>Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на батьківщину вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття. <br>
+
[[Image:T21ce.jpeg]]<br>Антон Павлович Чехов приніс славу не лише Росії. Чим більше часу розділяє нас, тим вагоміше виявляється його особистість в світовій культурі.<br>Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на [[Тема_26._Твоя_країна_—_Україна._Символи_держави.|'''батьківщину''']] вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття. <br>
-
[[Image:T21ce1.jpeg]]<br>У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч листів. {{#ev:youtube|XRZGsc5WWIw&feature}} Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень.<br>Онук кріпаків, він народився за рік до відміни в Росії кріпосного права, а помер, коли йшла вже російсько-японська війна, прелюдія світових воєн і катастрофічних змін, на які виявилось таке щедре ХХ століття. <br>
+
[[Image:T21ce1.jpeg]]<br>У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч [[Ілюстрації_до_уроку_«Написання_листа_із_запрошенням» |'''листів''']]. {{#ev:youtube|XRZGsc5WWIw&feature}} Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень.<br>Онук кріпаків, він народився за рік до відміни в Росії кріпосного права, а помер, коли йшла вже російсько-японська війна, прелюдія світових воєн і катастрофічних змін, на які виявилось таке щедре ХХ століття. <br>
-
[[Image:T21ce2.jpeg]]<br>Цей короткий для історії проміжок складає особистий період чеховського життя. І в ньому вміщалося все, що зробило Чехова Чеховим - його творчість, що пережила його і декілька поколінь читачів, і та повсякденність буднів, в які вміщаються звичайні людські справи і стани, - сумніви, любов, самота, служіння людям і справедливості, що не афішується, без якого особисте щастя ніколи не буває повноцінним.
+
[[Image:T21ce2.jpeg]]<br>Цей короткий для історії проміжок складає особистий період чеховського життя. І в ньому вміщалося все, що зробило Чехова Чеховим - його творчість, що пережила його і декілька поколінь читачів, і та повсякденність буднів, в які вміщаються звичайні людські справи і стани, - сумніви, любов, самота, служіння людям і справедливості, що не афішується, без якого особисте щастя ніколи не буває повноцінним.
{{#ev:youtube|_dO_mbnRCP0&feature}}<br>Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам. <br>
{{#ev:youtube|_dO_mbnRCP0&feature}}<br>Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам. <br>
-
[[Image:T21ce3.jpeg]]<br>Між провінційним Таганрогом, де він народився і прожив 19 років, і манірним Баденвейлером, де помер, лежить простір його життя - Москва, Підмосков'я, слобідська Україна, Петербург, Ялта, куди серйозно вже хворим вимушений був переселитися на постійне проживання. По одну сторону уявної осі цього простору з крапкою в Москві ("я назавжди москвич") опиняється Європа, в якій він з цікавістю вдивлявся в музейні пам'ятки і настільки не схожу на російське життя. По іншу - Азія, Сибір. До подиву, так і не пройшов за сто років, тридцятирічний письменник одного дня добровільно відправився на острів каторги Сахалін. Навіщо? Може, потім, щоб мати право сказати самому собі, що він знає про життя щось, що дає йому право про неї писати.
+
[[Image:T21ce3.jpeg]]<br>Між провінційним Таганрогом, де він народився і прожив 19 років, і манірним Баденвейлером, де помер, лежить простір його життя - Москва, Підмосков'я, слобідська Україна, Петербург, Ялта, куди серйозно вже хворим вимушений був переселитися на постійне проживання. По одну сторону уявної осі цього простору з крапкою в Москві ("я назавжди москвич") опиняється Європа, в якій він з цікавістю вдивлявся в музейні пам'ятки і настільки не схожу на [[Російська_мова_5_клас|'''російське''']] життя. По іншу - Азія, Сибір. До подиву, так і не пройшов за сто років, тридцятирічний письменник одного дня добровільно відправився на острів каторги Сахалін. Навіщо? Може, потім, щоб мати право сказати самому собі, що він знає про життя щось, що дає йому право про неї писати.
[[Image:T21ce6.jpeg]]<br>У 1896 р. Чехов написав дві повісті: «Будинок з мезоніном» і «Моє життя», супроводжувані схожими підзаголовками: «Розповідь художника» і «Розповідь провінціала». Вони написані від першої особи і до деякої міри продовжують ту лінію сповідувальної прози, яка була характерна ще для «Нудної історії» (1889). Нові чеховські герої хочуть перш за все зрозуміти життя і своє місце в ньому. Тому структура повістей будується на ідейних спорах і зіткненнях.<br>Є щось загальне в героях, яким Чехов довірив вести оповідання, - в Мисаїлі Полозові («Моє життя») і художнику, не названому по імені («Будинок з мезоніном»). Обидва вони глибоко відчувають несправедливість життя, оточеною брехнею, обидва розуміють безглуздя «малих справ», обидва не мають позитивної програми.
[[Image:T21ce6.jpeg]]<br>У 1896 р. Чехов написав дві повісті: «Будинок з мезоніном» і «Моє життя», супроводжувані схожими підзаголовками: «Розповідь художника» і «Розповідь провінціала». Вони написані від першої особи і до деякої міри продовжують ту лінію сповідувальної прози, яка була характерна ще для «Нудної історії» (1889). Нові чеховські герої хочуть перш за все зрозуміти життя і своє місце в ньому. Тому структура повістей будується на ідейних спорах і зіткненнях.<br>Є щось загальне в героях, яким Чехов довірив вести оповідання, - в Мисаїлі Полозові («Моє життя») і художнику, не названому по імені («Будинок з мезоніном»). Обидва вони глибоко відчувають несправедливість життя, оточеною брехнею, обидва розуміють безглуздя «малих справ», обидва не мають позитивної програми.
Строка 17:
Строка 17:
[[Image:T21ce5.jpeg]]<br>Хамелеон Чехова побудований на комічному конфлікті, що виражається в тому, що персонажі проявляють своє відношення не до генерала Жигалова і не до "брата їх", а до собаки, який може їм належати. Таким чином, Чехов як би підвищує рівень раболіпства наглядача, який прагне догодити не лише вищому по чину генералові, але, можливо, і його швейцарові, двірникові і домашнім тваринам.
[[Image:T21ce5.jpeg]]<br>Хамелеон Чехова побудований на комічному конфлікті, що виражається в тому, що персонажі проявляють своє відношення не до генерала Жигалова і не до "брата їх", а до собаки, який може їм належати. Таким чином, Чехов як би підвищує рівень раболіпства наглядача, який прагне догодити не лише вищому по чину генералові, але, можливо, і його швейцарові, двірникові і домашнім тваринам.
-
{{#ev:youtube|ud_4Q-h1HtI&feature}}
+
'''Прочитайте виразно:'''
-
+
-
* '''Прочитайте виразно:'''
+
----
----
Строка 27:
Строка 25:
----
----
-
<br>Розповідь "Товстий і тонкий" написав Антон Павлович Чехов, що жив в 1860-1904 р.
+
<br>Розповідь [[Антон_Чехов_“Товстий_і_тонкий”.Повні_уроки|'''"Товстий і тонкий"''']] написав Антон Павлович Чехов, що жив в 1860-1904 р.
[[Image:T21ce4.jpeg]]
[[Image:T21ce4.jpeg]]
-
Темою розповіді стала зустріч двох колишніх однокласників на вокзалі. Їх з опису відразу стає зрозуміло, що "товстий" - людина багата: від нього пахло дорогими духами і він міг дозволити собі дорогий обід. Тонкий з'являється утомленим пасажиром, пов'юченим всілякими коробками і вузлами. Йому довелося нести їх самому, оскільки на носильника не залишалося грошей.<br>Ідея розповіді така: не квапся хвалитися перед тим, хто добився більшого, але і не слід принижуватися перед ним. Коли розмовляєш із старим другом, що займає високий чин, потрібно розмовляти з ним як з другом, а не як з начальником.
+
Темою розповіді стала зустріч двох колишніх однокласників на вокзалі. Їх з опису відразу стає зрозуміло, що "товстий" - людина багата: від нього пахло дорогими духами і він міг дозволити собі дорогий обід. Тонкий з'являється утомленим пасажиром, пов'юченим всілякими коробками і вузлами. Йому довелося нести їх самому, оскільки на носильника не залишалося грошей.<br>Ідея розповіді така: не квапся хвалитися перед тим, хто добився більшого, але і не слід принижуватися перед ним. Коли розмовляєш із старим другом, що займає високий чин, потрібно розмовляти з ним як з другом, а не як з начальником.
-
{{#ev:youtube|oFdpXFBM98w }}
+
<br>
-
*'''Запитання на закріплення нової теми:'''
+
'''Запитання на закріплення нової теми:'''
Яке місце, А. П. Чехов займає в російській і світовій літературі?<br>Охарактеризуйте його творчу манеру (чим відрізняється його творчість, які теми і проблеми зачіпає він в своїх творах).
Яке місце, А. П. Чехов займає в російській і світовій літературі?<br>Охарактеризуйте його творчу манеру (чим відрізняється його творчість, які теми і проблеми зачіпає він в своїх творах).
Строка 45:
Строка 43:
----
----
-
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
-
Дубейко Олена Віталіївна
+
Дубейко Олена Віталіївна
Пилипенко В.В.
Пилипенко В.В.
Строка 53:
Строка 51:
----
----
-
+
<br>
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Тема: Антон Чехов (1860—1904). “Хамелеон”, “Товстий і тонкий”. Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності у творі. Функції художньої деталі в прозі Чехова. Мета: знайомство учнів з біографією та творчістю А.П. Чехова. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Антон Павлович Чехов приніс славу не лише Росії. Чим більше часу розділяє нас, тим вагоміше виявляється його особистість в світовій культурі. Чехов прожив сорок чотири роки. Між часом, коли дев'ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав в столицю, щоб, вивчившись "на доктора", знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли для дітей його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутися на батьківщину вже у вагоні " для перевезення для устриць" (чи не сюжет для його власної розповіді?), прошло чверть століття.
У наш час сорокалітні числяться чи не в молодих і все ще щось обіцяють. Чехов же залишив величезну літературну спадщину - безліч розповідей і повістей, декілька великих п'єс, декілька водевілів, наукову книгу "Острів Сахалін", декілька тисяч листів.
Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень. Онук кріпаків, він народився за рік до відміни в Росії кріпосного права, а помер, коли йшла вже російсько-японська війна, прелюдія світових воєн і катастрофічних змін, на які виявилось таке щедре ХХ століття.
Цей короткий для історії проміжок складає особистий період чеховського життя. І в ньому вміщалося все, що зробило Чехова Чеховим - його творчість, що пережила його і декілька поколінь читачів, і та повсякденність буднів, в які вміщаються звичайні людські справи і стани, - сумніви, любов, самота, служіння людям і справедливості, що не афішується, без якого особисте щастя ніколи не буває повноцінним.
Чехов працював на холерній епідемії і "на голоді", що періодично охоплював російські губернії. Вже безнадійно хворий, збирав засоби на будівництво туберкульозного санаторію. Він будував школи, допомагав бібліотекам.
Між провінційним Таганрогом, де він народився і прожив 19 років, і манірним Баденвейлером, де помер, лежить простір його життя - Москва, Підмосков'я, слобідська Україна, Петербург, Ялта, куди серйозно вже хворим вимушений був переселитися на постійне проживання. По одну сторону уявної осі цього простору з крапкою в Москві ("я назавжди москвич") опиняється Європа, в якій він з цікавістю вдивлявся в музейні пам'ятки і настільки не схожу на російське життя. По іншу - Азія, Сибір. До подиву, так і не пройшов за сто років, тридцятирічний письменник одного дня добровільно відправився на острів каторги Сахалін. Навіщо? Може, потім, щоб мати право сказати самому собі, що він знає про життя щось, що дає йому право про неї писати.
У 1896 р. Чехов написав дві повісті: «Будинок з мезоніном» і «Моє життя», супроводжувані схожими підзаголовками: «Розповідь художника» і «Розповідь провінціала». Вони написані від першої особи і до деякої міри продовжують ту лінію сповідувальної прози, яка була характерна ще для «Нудної історії» (1889). Нові чеховські герої хочуть перш за все зрозуміти життя і своє місце в ньому. Тому структура повістей будується на ідейних спорах і зіткненнях. Є щось загальне в героях, яким Чехов довірив вести оповідання, - в Мисаїлі Полозові («Моє життя») і художнику, не названому по імені («Будинок з мезоніном»). Обидва вони глибоко відчувають несправедливість життя, оточеною брехнею, обидва розуміють безглуздя «малих справ», обидва не мають позитивної програми.
Хамелеон Чехова побудований на комічному конфлікті, що виражається в тому, що персонажі проявляють своє відношення не до генерала Жигалова і не до "брата їх", а до собаки, який може їм належати. Таким чином, Чехов як би підвищує рівень раболіпства наглядача, який прагне догодити не лише вищому по чину генералові, але, можливо, і його швейцарові, двірникові і домашнім тваринам.
Прочитайте виразно:
Слышен собачий визг. Очумелов глядит в сторону и видит: из дровяного склада купца Пичугина, прыгая на трех ногах и оглядываясь, бежит собака. За ней гонится человек в ситцевой крахмальной рубахе и расстегнутой жилетке». Он бежит за ней и, подавшись туловищем вперед, падает на землю и хватает собаку за задние лапы. Слышен вторично собачий визг и крик: «Не пущай!» Из лавок высовываются сонные физиономии, и скоро около дровяного склада, словно из земли выросши, собирается толпа. — Никак беспорядок, ваше благородие!..— говорит городовой. Очумелов делает полуоборот налево и шагает к сборищу. Около самых ворот склада, видит он, стоит вышеписанный человек в расстегнутой жилетке и, подняв вверх правую руку, показывает толпе окровавленный палец. На полупьяном лице его как бы написано: «Ужо я сорву с тебя, шельма!» да и самый палец имеет вид знамения победы. В этом человеке Очумелов узнает золотых дел мастера Хрюкина. В центре толпы, растопырив передние ноги и дрожа всем телом, сидит на земле сам виновник скандала — белый борзой щенок с острой мордой и желтым пятном на спине. В слезящихся глазах его выражение тоски и ужаса.
Розповідь "Товстий і тонкий" написав Антон Павлович Чехов, що жив в 1860-1904 р.
Темою розповіді стала зустріч двох колишніх однокласників на вокзалі. Їх з опису відразу стає зрозуміло, що "товстий" - людина багата: від нього пахло дорогими духами і він міг дозволити собі дорогий обід. Тонкий з'являється утомленим пасажиром, пов'юченим всілякими коробками і вузлами. Йому довелося нести їх самому, оскільки на носильника не залишалося грошей. Ідея розповіді така: не квапся хвалитися перед тим, хто добився більшого, але і не слід принижуватися перед ним. Коли розмовляєш із старим другом, що займає високий чин, потрібно розмовляти з ним як з другом, а не як з начальником.
Запитання на закріплення нової теми:
Яке місце, А. П. Чехов займає в російській і світовій літературі? Охарактеризуйте його творчу манеру (чим відрізняється його творчість, які теми і проблеми зачіпає він в своїх творах).
Домашнє завдання:
Прочитайте розповіді А. П. Чехова «Хамелеон» і «Товстий і тонкий», підготуйте усну характеристику моралі цих розповідей. Список використаної літератури: Урок на тему: А. П. Чехов „Хамелеон”. Дубейко Олена Віталіївна, учитель російської філології. Сєвєродонецька школа № 15 Луганської обл. Чехов Антон Павлович Письмо. Рано. Необходимое предисловие. Циник. Неосторожность. Не в духе.- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Чехов Антон Павлович Анюта. Антрепренёр под диваном. Беззаконие. Брак по расчету. Безнадежный. Ванька..- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Чехов Антон Павлович Маленькое недоразумение. Дачники. Моя "Она". Мститель. Неприятная история. Муж. На даче. Налим. Теща адвокат..- М: Мастер Тэйп, ООО, 2009. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Дубейко Олена Віталіївна
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.