KNOWLEDGE HYPERMARKET


Лілічко Замість листа. Повні уроки
 
(1 промежуточная версия не показана)
Строка 3: Строка 3:
'''Тема:&nbsp;'''&nbsp; “Лілічко! Замість листа”.&nbsp; Масштабність любовних почуттів ліричного героя. Новаторство&nbsp; поезії Маяковського: експресивна функція ритму й рими, ораторські прийоми інтонації, використання уособлень, розгорнутих метафор, гіпербол.<br>'''Мета: '''розширити знання учнів про поезію В. Маяковського.<br>&nbsp;- розвиток аналітичного мислення учнів;<br>&nbsp; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''  
'''Тема:&nbsp;'''&nbsp; “Лілічко! Замість листа”.&nbsp; Масштабність любовних почуттів ліричного героя. Новаторство&nbsp; поезії Маяковського: експресивна функція ритму й рими, ораторські прийоми інтонації, використання уособлень, розгорнутих метафор, гіпербол.<br>'''Мета: '''розширити знання учнів про поезію В. Маяковського.<br>&nbsp;- розвиток аналітичного мислення учнів;<br>&nbsp; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''  
-
[[Image:T25l.jpeg]]<br>“Лілічка!” – вірш, покликаний “замість листа” з'явитися прощанням з улюбленою жінкою. І на відміну від листа, воно не звернення до адресата, а лише “останній крик” відчаю.  
+
[[Image:T25l.jpeg|650px|T25l.jpeg]]<br>“Лілічка!” – вірш, покликаний “замість листа” з'явитися прощанням з улюбленою жінкою. І на відміну від [[Ілюстрації до уроку «Написання листа із запрошенням»|'''листа''']], воно не звернення до адресата, а лише “останній крик” відчаю.  
*'''Прослухайте два різних виконання цього вірша і охарактеризуйте їх.'''
*'''Прослухайте два різних виконання цього вірша і охарактеризуйте їх.'''
Строка 9: Строка 9:
{{#ev:youtube|6ddOKLX78CM}}{{#ev:youtube|5idbRu8hTH4}}  
{{#ev:youtube|6ddOKLX78CM}}{{#ev:youtube|5idbRu8hTH4}}  
-
<br>У&nbsp; вірші “Лілічка” немає світлого пушкінського прощання-пробачення<br>&nbsp;(“Я вас любил так искренно, так нежно, как дай вам Бог любимой быть другим” и “Я не хочу печалить вас ничем”), <br>навпаки, любов висить на героїні “тяжкою гирею”. Немає у вірші і грізних лермонтовських докорів (на зразок: “Иль женщин уважать возможно, когда мне ангел изменил?” или “Во зло употребили вы права, приобретённые над мною”). <br>Ліричного героя “Лілічки!” цікавить лише той безумний стан, в який його самого занурює розлука.<br>І вірш побудований так, щоб як можна різкіше передати цей стан.  
+
<br>У&nbsp; вірші “Лілічка” немає світлого [[Олександр Пушкін (1799-1837). Повні уроки|'''пушкінського''']] прощання-пробачення<br>&nbsp;(“Я вас любил так искренно, так нежно, как дай вам Бог любимой быть другим” и “Я не хочу печалить вас ничем”), <br>навпаки, любов висить на героїні “тяжкою гирею”. Немає у вірші і грізних лермонтовських докорів (на зразок: “Иль женщин уважать возможно, когда мне ангел изменил?” или “Во зло употребили вы права, приобретённые над мною”). <br>Ліричного героя “Лілічки!” цікавить лише той безумний стан, в який його самого занурює розлука.<br>І вірш побудований так, щоб як можна різкіше передати цей стан.  
[[Image:T25l2.jpeg]]  
[[Image:T25l2.jpeg]]  
Строка 17: Строка 17:
[[Image:T25l1.jpeg]]<br>Цим віршем поет хоче передати свої почуття до Л. Брік читачеві.  
[[Image:T25l1.jpeg]]<br>Цим віршем поет хоче передати свої почуття до Л. Брік читачеві.  
-
{{#ev:youtube|d_dZpONZyqY}} <br>Ліричний герой говорить, про те, що не витримає, якщо улюблена жінка його покине. Він просить, щоб вона заздалегідь попрощалася, щоб було не так боляче, щоб було не боляче тій людині, яка її любить:<br>Ни надо этого,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; дорогая, <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; хорошая, <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; дай, простимся сейчас.<br>Наповнити сенсом життя ліричного героя здатна лише любов:<br>&nbsp;Кроме любви твоей,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мне<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Нету моря, …<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Кроме любви твоей,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мне<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Нету солнца,…<br>Вірш складається з двох частин, абсолютно різних за об'ємом. У першій частині описується внутрішній світ ліричного героя. Друга ж частина, що складається з трьох строчок, є ліричним проханням.  
+
{{#ev:youtube|d_dZpONZyqY}} <br>
 +
 
 +
Ліричний герой говорить, про те, що не витримає, якщо улюблена жінка його покине. Він просить, щоб вона заздалегідь попрощалася, щоб було не так боляче, щоб було не боляче тій людині, яка її любить:<br>Ни надо этого,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; дорогая, <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; хорошая, <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; дай, простимся сейчас.<br>Наповнити сенсом життя ліричного героя здатна лише любов:<br>&nbsp;Кроме любви твоей,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мне<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Нету моря, …<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Кроме любви твоей,<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Мне<br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Нету солнца,…<br>Вірш складається з двох частин, абсолютно різних за об'ємом. У першій частині описується внутрішній світ ліричного героя. Друга ж частина, що складається з трьох строчок, є ліричним проханням.  
[[Image:T25l4.jpeg]]  
[[Image:T25l4.jpeg]]  
Строка 26: Строка 28:
Дым табачный воздух выел.<br>Комната —<br>глава в крученыховском аде<br>Вспомни —<br>за этим окном<br>впервые<br>руки твои, исступленный, гладил.<br>Сегодня сидишь вот,<br>сердце в железе.<br>День еще —<br>выгонишь,<br>может быть, изругав.<br>В мутной передней долго не влезет<br>сломанная дрожью рука в рукав.<br>Выбегу,<br>тело в улицу брошу я.<br>Дикий,<br>обезумлюсь,<br>отчаяньем иссечась.<br>Не надо этого,<br>дорогая,<br>хорошая,<br>дай простимся сейчас.<br>Все равно<br>любовь моя —<br>тяжкая гиря ведь —<br>висит на тебе,<br>куда ни бежала б. <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дай в последнем крике выреветь<br>горечь обиженных жалоб.<br>Если быка трудом умо́рят —<br>он уйдет,<br>разляжется в холодных водах.<br>Кроме любви твоей,<br>мне<br>нету моря,<br>а у любви твоей и плачем не вымолишь отдых.<br>Захочет покоя уставший слон —<br>царственный ляжет в опожаренном песке.<br>Кроме любви твоей,<br>мне<br>нету солнца,<br>а я и не знаю, где ты и с кем.<br>Если б так поэта измучила,<br>он<br>любимую на деньги б и славу выменял,<br>а мне<br>ни один не радостен звон,<br>кроме звона твоего любимого имени.<br>И в пролет не брошусь,<br>и не выпью яда,<br>и курок не смогу над виском нажать.<br>Надо мною,<br>кроме твоего взгляда,<br>не властно лезвие ни одного ножа.<br>Завтра забудешь,<br>что тебя короновал,<br>что душу цветущую любовью выжег,<br>и суетных дней взметенный карнавал<br>растреплет страницы моих книжек...<br>Слов моих сухие листья ли<br>заставят остановиться,<br>жадно дыша? <br>Дай хоть<br>последней нежностью выстелить<br>твой уходящий шаг.  
Дым табачный воздух выел.<br>Комната —<br>глава в крученыховском аде<br>Вспомни —<br>за этим окном<br>впервые<br>руки твои, исступленный, гладил.<br>Сегодня сидишь вот,<br>сердце в железе.<br>День еще —<br>выгонишь,<br>может быть, изругав.<br>В мутной передней долго не влезет<br>сломанная дрожью рука в рукав.<br>Выбегу,<br>тело в улицу брошу я.<br>Дикий,<br>обезумлюсь,<br>отчаяньем иссечась.<br>Не надо этого,<br>дорогая,<br>хорошая,<br>дай простимся сейчас.<br>Все равно<br>любовь моя —<br>тяжкая гиря ведь —<br>висит на тебе,<br>куда ни бежала б. <br>&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дай в последнем крике выреветь<br>горечь обиженных жалоб.<br>Если быка трудом умо́рят —<br>он уйдет,<br>разляжется в холодных водах.<br>Кроме любви твоей,<br>мне<br>нету моря,<br>а у любви твоей и плачем не вымолишь отдых.<br>Захочет покоя уставший слон —<br>царственный ляжет в опожаренном песке.<br>Кроме любви твоей,<br>мне<br>нету солнца,<br>а я и не знаю, где ты и с кем.<br>Если б так поэта измучила,<br>он<br>любимую на деньги б и славу выменял,<br>а мне<br>ни один не радостен звон,<br>кроме звона твоего любимого имени.<br>И в пролет не брошусь,<br>и не выпью яда,<br>и курок не смогу над виском нажать.<br>Надо мною,<br>кроме твоего взгляда,<br>не властно лезвие ни одного ножа.<br>Завтра забудешь,<br>что тебя короновал,<br>что душу цветущую любовью выжег,<br>и суетных дней взметенный карнавал<br>растреплет страницы моих книжек...<br>Слов моих сухие листья ли<br>заставят остановиться,<br>жадно дыша? <br>Дай хоть<br>последней нежностью выстелить<br>твой уходящий шаг.  
-
[[Image:T25l3.jpeg]]<br><br>У вірші кожне слово окремо виражає почуття ліричного героя. Романтичні, ніжні, ласкаві слова описують любов героя, а тривожні, похмурі – легковажні відчуття, тобто боязнь того, що улюблена жінка його покине.  
+
[[Image:T25l3.jpeg]]<br><br>У вірші кожне [[Тема 2. Слово та словосполучення|'''слово''']] окремо виражає почуття ліричного героя. Романтичні, ніжні, ласкаві слова описують любов героя, а тривожні, похмурі – легковажні відчуття, тобто боязнь того, що улюблена жінка його покине.  
*'''Запитання для закріплення нової теми:'''
*'''Запитання для закріплення нової теми:'''
-
Яка мета закладена у вірші «Лілічка»?<br>Розкажіть про життєвий шлях В. Маяковського. Які епізоди з життя поета привернули вашу увагу?<br>Схарактеризуйте найважливіші особливості його поетики на прикладі вірша «Лілічка»  
+
Яка мета закладена у вірші «Лілічка»?<br>Розкажіть про життєвий шлях [[Володимир Маяковський. Повні уроки|'''В. Маяковського''']]. Які епізоди з життя поета привернули вашу увагу?<br>Схарактеризуйте найважливіші особливості його поетики на прикладі вірша «Лілічка»  
*'''Домашнє завдання?'''
*'''Домашнє завдання?'''
-
Опишіть художню картину&nbsp; В. Маяковського «Лілічка», підкріплюйте свою розповідь рядками з вірша.<br>'''<br>Список використаної літератури:'''<br>Урок на тему : "Творчество В. Маяковского". Парамонова Олег Геннадиевичя, "Заслуженный учитель России", "Учитель года-93"<br>Урок на тему&nbsp;: В. Маяковський сучасне прочитання, В. Моренець учителя зарубіжної літератури, м. Харків, сш №116 <br>Українська та зарубіжна література. Хрестоматія. - К., 2008.<br>Микуляк В.І. Володимир Маяковський в очах сучасників. - Харків, 2009<br>Літературна енциклопедія. - К, 2003. <br>Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2005.- 512с.<br>російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 1963.- 93с<br>Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2004.- 319с.-<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br>  
+
Опишіть художню картину&nbsp; В. Маяковського «Лілічка», підкріплюйте свою розповідь рядками з вірша.<br>'''<br>'''''<b>Список використаної літератури:</b>''<br>''1. Урок на тему&nbsp;: "Творчество В. Маяковского". Парамонова Олега Геннадиевича, "Заслуженный учитель России", "Учитель года-93"<br>2. Урок на тему&nbsp;: В. Маяковський сучасне прочитання, В. Моренець учителя зарубіжної літератури, м. Харків, сш №116 <br>3. Українська та зарубіжна література. Хрестоматія. - К., 2008.<br>4. Микуляк В.І. Володимир Маяковський в очах сучасників. - Харків, 2009<br>5. Літературна енциклопедія. - К, 2003. <br>6. Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2005.- 512с.<br>7. російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 1963.- 93с<br>8. Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2004.- 319с.-''<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br>  
<br>  
<br>  
-
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br>  
+
----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Моренець В.  
 +
 
 +
Пилипенко В.В.  
 +
 
 +
----
 +
 
 +
<br>  
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
[[Category:Зарубіжна_література_11_клас]]
[[Category:Зарубіжна_література_11_клас]]

Текущая версия на 14:53, 6 сентября 2012

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: “Лілічко! Замість листа”. Повні уроки

Тема:   “Лілічко! Замість листа”.  Масштабність любовних почуттів ліричного героя. Новаторство  поезії Маяковського: експресивна функція ритму й рими, ораторські прийоми інтонації, використання уособлень, розгорнутих метафор, гіпербол.
Мета: розширити знання учнів про поезію В. Маяковського.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T25l.jpeg
“Лілічка!” – вірш, покликаний “замість листа” з'явитися прощанням з улюбленою жінкою. І на відміну від листа, воно не звернення до адресата, а лише “останній крик” відчаю.

  • Прослухайте два різних виконання цього вірша і охарактеризуйте їх.



У  вірші “Лілічка” немає світлого пушкінського прощання-пробачення
 (“Я вас любил так искренно, так нежно, как дай вам Бог любимой быть другим” и “Я не хочу печалить вас ничем”),
навпаки, любов висить на героїні “тяжкою гирею”. Немає у вірші і грізних лермонтовських докорів (на зразок: “Иль женщин уважать возможно, когда мне ангел изменил?” или “Во зло употребили вы права, приобретённые над мною”).
Ліричного героя “Лілічки!” цікавить лише той безумний стан, в який його самого занурює розлука.
І вірш побудований так, щоб як можна різкіше передати цей стан.

T25l2.jpeg

Вже перші рядки, інтер'єр (“Дым табачный воздух выел. Комната – глава в кручёныховском аде”), вводять нас в напружений, навіть трагічний настрій. Потім в двох реченнях часовий контекст: минуле (“Помнишь, за этим окном впервые руки твои, исступлённый, гладил”), настоящее (“Сегодня сидишь вот, сердце в железе”) і майбутнє (“День ещё – выгонишь, может быть, изругав”). Потім заклик “Дай простимся сейчас” і прохання “выреветь горечь обиженных жалоб”після чого з гостротою, яка все більш посилюється, висловлені ці скарги (“А у любви твоей и плачем не вымолишь отдых”, “А я и не знаю, где ты и с кем”, “так измучила”)і нарешті кульмінація – самогубство, яке ліричний герой не зробить, тому що над ним“не властно лезвие ни одного ножа”, лиш погляд героіні.
В світлі загибелі Маяковського цей чотиривірш (“И в пролёт не брошусь, и не выпью яда, и курок не смогу над виском нажать”) звучить особливо страшно: ніби то передчуваючи цей свій останній крок, поет заклинав себе від нього. За кульмінацією слідує лише куди менш гостра, останнє, те  що вже не має на увазі жодних дій прохання.

T25l1.jpeg
Цим віршем поет хоче передати свої почуття до Л. Брік читачеві.



Ліричний герой говорить, про те, що не витримає, якщо улюблена жінка його покине. Він просить, щоб вона заздалегідь попрощалася, щоб було не так боляче, щоб було не боляче тій людині, яка її любить:
Ни надо этого,
    дорогая,
    хорошая,
    дай, простимся сейчас.
Наповнити сенсом життя ліричного героя здатна лише любов:
 Кроме любви твоей,
    Мне
    Нету моря, …
    Кроме любви твоей,
    Мне
    Нету солнца,…
Вірш складається з двох частин, абсолютно різних за об'ємом. У першій частині описується внутрішній світ ліричного героя. Друга ж частина, що складається з трьох строчок, є ліричним проханням.

T25l4.jpeg

  •  Зараз ми проведемо експеримент, розділіть вірш умовно  на дві маленькі частини.Перша – це стосунки героя з коханою, друга – відчуття ліричного героя.
  • Спробуйте прочитати емоційновиразно і передати анутрішні емоції які закладено в цих частинах.

Дым табачный воздух выел.
Комната —
глава в крученыховском аде
Вспомни —
за этим окном
впервые
руки твои, исступленный, гладил.
Сегодня сидишь вот,
сердце в железе.
День еще —
выгонишь,
может быть, изругав.
В мутной передней долго не влезет
сломанная дрожью рука в рукав.
Выбегу,
тело в улицу брошу я.
Дикий,
обезумлюсь,
отчаяньем иссечась.
Не надо этого,
дорогая,
хорошая,
дай простимся сейчас.
Все равно
любовь моя —
тяжкая гиря ведь —
висит на тебе,
куда ни бежала б.
    Дай в последнем крике выреветь
горечь обиженных жалоб.
Если быка трудом умо́рят —
он уйдет,
разляжется в холодных водах.
Кроме любви твоей,
мне
нету моря,
а у любви твоей и плачем не вымолишь отдых.
Захочет покоя уставший слон —
царственный ляжет в опожаренном песке.
Кроме любви твоей,
мне
нету солнца,
а я и не знаю, где ты и с кем.
Если б так поэта измучила,
он
любимую на деньги б и славу выменял,
а мне
ни один не радостен звон,
кроме звона твоего любимого имени.
И в пролет не брошусь,
и не выпью яда,
и курок не смогу над виском нажать.
Надо мною,
кроме твоего взгляда,
не властно лезвие ни одного ножа.
Завтра забудешь,
что тебя короновал,
что душу цветущую любовью выжег,
и суетных дней взметенный карнавал
растреплет страницы моих книжек...
Слов моих сухие листья ли
заставят остановиться,
жадно дыша?
Дай хоть
последней нежностью выстелить
твой уходящий шаг.

T25l3.jpeg

У вірші кожне слово окремо виражає почуття ліричного героя. Романтичні, ніжні, ласкаві слова описують любов героя, а тривожні, похмурі – легковажні відчуття, тобто боязнь того, що улюблена жінка його покине.

  • Запитання для закріплення нової теми:

Яка мета закладена у вірші «Лілічка»?
Розкажіть про життєвий шлях В. Маяковського. Які епізоди з життя поета привернули вашу увагу?
Схарактеризуйте найважливіші особливості його поетики на прикладі вірша «Лілічка»

  • Домашнє завдання?

Опишіть художню картину  В. Маяковського «Лілічка», підкріплюйте свою розповідь рядками з вірша.

Список використаної літератури:
1. Урок на тему : "Творчество В. Маяковского". Парамонова Олега Геннадиевича, "Заслуженный учитель России", "Учитель года-93"
2. Урок на тему : В. Маяковський сучасне прочитання, В. Моренець учителя зарубіжної літератури, м. Харків, сш №116
3. Українська та зарубіжна література. Хрестоматія. - К., 2008.
4. Микуляк В.І. Володимир Маяковський в очах сучасників. - Харків, 2009
5. Літературна енциклопедія. - К, 2003.
6. Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2005.- 512с.
7. російська художня література Мое открытие Америки.- М.: Советская Россия, 1963.- 93с
8. Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2004.- 319с.-

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.



Над уроком працювали

Моренець В.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас