KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вступ до історії стародавнього світу. Повні уроки
Строка 1: Строка 1:
Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>>[[Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки]]>> Всесвітня історія: Вступ до історії стародавнього світу. Повні уроки
Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>>[[Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки]]>> Всесвітня історія: Вступ до історії стародавнього світу. Повні уроки
-
'''Мета уроку:''' ознайомити учнів із підвалинами історії стародавнього світу як науки.
+
'''Мета уроку:'''  
 +
ознайомити учнів із підвалинами історії стародавнього світу як науки.
'''Завдання уроку:'''
'''Завдання уроку:'''
-
+
 
1. Пояснити учням, що вивчає історія стародавнього світу.
1. Пояснити учням, що вивчає історія стародавнього світу.
2. Розтлумачити школярам доцільність вивчення історія стародавнього світу.  
2. Розтлумачити школярам доцільність вивчення історія стародавнього світу.  

Версия 08:58, 11 декабря 2010

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Вступ до історії стародавнього світу. Повні уроки

Мета уроку: ознайомити учнів із підвалинами історії стародавнього світу як науки.

Завдання уроку:

1. Пояснити учням, що вивчає історія стародавнього світу. 2. Розтлумачити школярам доцільність вивчення історія стародавнього світу. 3. Окреслити основні поняття, які включає історична наука.

Хід уроку:

Pichistory 1.jpg

Любий школяре! Вивчаючи історію стародавнього світу, ти дізнаєшся про появу перших людей на планеті. Зрозумієш, як жили твої предки у часи звірів-велетнів. Відкриєш для себе секрети давніх єгиптян та їхніх пірамід, які людство вважає одним із чудес світу. Перед тобою постануть могутні перси, греки та римляни. Також ти дізнаєшся про давніх слов’ян, які є пращурами сучасних українців. Закарбовувати історичні події вже давно стало звичкою для людства. Ще первісні люди малювали на стінах печер цілі картини про те, як вони полювали, яких звичаїв та обрядів дотримувалися та як уявляли богів. З винайденням писемності, різні народи змогли передавати інформацію про себе вже більш детально. Нині кожна країна пишається своїми літописами. Оскільки саме в літописах відображено життя цілих поколінь того чи іншого суспільства. Однак усі відомості, які залишили після себе жителі минувшини, не завжди зрозумілі сучасним людям. Це пов’язано з тим, що колись існували інші мови, інші звичаї та інші способи зберігання інформації. Зрозуміти давні мови, віднайти рештки життєдіяльності давніх людей і пояснити це все можуть історики. Наука, яку вони вивчають, називається історією.

Pichistory 2.jpg Pichistory 3.jpg

Історія (в перекладі з грецької мови historia – розповідь про минуле) – одна з найдавніших наук людства, яка вивчає розвиток суспільства від минулого до сьогодення. Всесвітньою (або загальною) історією називається історія людства від найдавніших епох до теперішнього часу. Її першим періодом є історія стародавнього світу. Саме його ми і будемо вивчати у 6 класі.

Цей період бере свій початок від появи людства близько чотирьох мільйонів років тому і закінчується падінням Західної Римської імперії у п’ятому столітті. Першому ступеню розвитку людського суспільства історики дали назву “первісність” (деякі вчені поділяють його на два періоди – дикість і варварство). Наступний ступінь вчені назвали цивілізацією. До основних ознак цивілізованості відносять наявність міського життя, писемності і держави.

Історія стародавнього світу досліджує життя первісного суспільства і перших цивілізацій на панеті. Головною рисою первісного суспільства було те, що люди не змінювали довкілля, а пристосовувалися до природних умов. У ті часи основними заняттями були збирання та мисливство. На зміну їм прийшло відтворювальне господарство хліборобів і скотарів. Цей період людського розвитку прийнято вважати початком цивілізації, бо перші цивілізації виникли в долинах великих річок – Нілу, Тигру, Євфрату та Інду, де люди вперше зайнялися рільництвом. Коли історики досліджують певні події та явища, вони користуються спеціальними історичними науками. До них належить археологія та етнографія.

Pichistory 4.jpg

Археологія – це наука, яка вивчає історію людства на основі викопних (або археологічних) пам’яток. Найдрібнішими такими пам’ятками можуть бути знаряддя праці, посуд, зброя, прикраси, придмети побуту та мистецтва. З археологією також пов’язані такі науки, як епіграфіка (вивчає написи), нумізматика (досліджує монети), сфагістика (досліджує печатки) і геральдика (вичає герби).

Цікаво знати

Археологічні розкопки – заняття, що потребує значних зусиль. Воно вимагає проведення робіт вручну. Верхній шар землі знімається заступом, а потім робота виконується за допомогою ножів та щіточок (щоб не пошкодити знайдені речі). Часто археологи перебирають руками тисячі тонн землі, з метою віднайти потрібні артефакти минулого. Деякі розкопки тривають упродовж десятків і навіть сотень років. Наприклад, віднайдення стародавнього міста Помпеї, що зникло внаслідок виверження вулкану Везувію 79 року, почалося ще 1748 року і тривє досі. Завдяки тому, що місто не горіло і його не грабували, археологам пощастило реставрувати зовнішній і внутрішній вигляд будівель.



Етнографія – суспільчознавча наука, яка вивчає народи, їхні культури, побут і походження, а також розселення. Ця наука цікавиться історією народів, їхніми житлами, одягом, харчуванням, родинним устроєм. Етнографи досліджують народні вірування, обряди та звичаї.

Pichistory 5.jpg

Одним із найвідоміших мандрівників та етнографів українського походження, який зробив свій внесок у дослідження всесвітньої історії, став Микола Миколайович Миклухо-Маклай (1846–1888). У XIX столітті від здійснив низку антропологічних та етнографічних досліджень корінного населення Азії, Австралії та Океанії, вивчив життєдіяльність племен Нової Гвінеї. Також Миклухо-Маклай подорожував Україною, вивчав тваринницький світ Криму й Чорного моря. За своє недовге життя він здійснив величезний подвиг заради всього людства. Миклухо-Маклай першим за допомогою науки довів, що люди усіх націй та рас біологічно рівні. Написав близько 160 праць, які стали поштовхом до початку антирасової політики у світі.


Цікаві факти про Миклухо-Маклая:

1. Пращуром майбутнього вченого був курінний отаман Запорізької Січі. Спершу він мав прізвище Охрім Макуха, а прадіда Маклая, який був сотником у козацькому війську, звали Степан Макуха. Останній і змінив своє прізвище на “благородніше”. 2. Ім’ям Миклухо-Маклая названо інститут етнографії АН СРСР. 3. У 1947 році про видачного дослідника знято художній фільм «Миклухо-Маклай». 4. У 1996 році, якраз у 150-ту річницю з дня народження Миклухо-Маклая, організація ЮНЕСКО назвала його громадянином світу. 5. Парк відпочинку в Українському місті Малині названий на честь Миклухо-Маклая.

Перевір себе

1. Що вивчає історія? 2. Який зв’язок має археологія та етнографія з історією? 3. Який внесок зробив у розвиток історії Микола Миклухо-Маклай? Список використаних джерел:

1. Бандровський О.Г. Історія стародавнього світу: Підручник для 6 класу середньої школи. – К.: Генеза, 1996. – 252 с. 2. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас. 3. С. О. Голованов, С. В. Костирко. Історія стародавнього світу 6 клас

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.