|
|
Строка 5: |
Строка 5: |
| <u> Мета:</u> | | <u> Мета:</u> |
| | | |
- | - Повторити вивчене про речення;<br>- Навчитись визначати граматичні основи у складних реченнях;<br>- Вчитись розрізняти прості та складні речення;<br>- Вчитись складати тексти;<br>- Збагачувати словниковий запас учнів;<br>- Спонукати учнів до навчання.<br><u>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><u><br>Хід уроку:</u><br>Речення бувають '''простими'''. В них налічується одна граматична основа.<br>Наприклад.''На луках зазеленіли трави.''<br><br>Прочитай речення. Знайди прості речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу.<br>''Закурився шлях тополиним пухом. Несеться дивний кінь з полум`яною гривою. Це поспішає до нас невтомне і веселе літечко.<br>Багато чарівних дарунків привезло воно з собою. Заглянуло на поля, в сади, ліси. Не забуло завітати і в городи. Вдарив літній кінь копитами об землю – розсипалися навкруги іскорки. Осіли вони на кущі картоплі квіточками-зірочками. Зойкнули від їхнього дотику смарагдові полунички і затулили свої обличчя зеленими листочками, немов долоньками.'' | + | - Повторити вивчене про речення;<br>- Навчитись визначати граматичні основи у складних реченнях;<br>- Вчитись розрізняти прості та складні речення;<br>- Вчитись складати тексти;<br>- Збагачувати словниковий запас учнів;<br>- Спонукати учнів до навчання.<br><u>Тип уроку: </u>Навчально-виховний<br><u><br>Хід уроку:</u><br>Речення бувають '''простими'''. В них налічується одна граматична основа.<br>Наприклад.''На луках зазеленіли трави.''<br><br>Прочитай речення. Знайди прості речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу.<br>''Закурився шлях тополиним пухом. Несеться дивний кінь з полум`яною гривою. Це поспішає до нас невтомне і веселе літечко.<br>Багато чарівних дарунків привезло воно з собою. Заглянуло на поля, в сади, ліси. Не забуло завітати і в городи. Вдарив літній кінь копитами об землю – розсипалися навкруги іскорки. Осіли вони на кущі картоплі квіточками-зірочками. Зойкнули від їхнього дотику смарагдові полунички і затулили свої обличчя зеленими листочками, немов долоньками.'' |
| | | |
- | ''[[Image:leto_t21.jpg]]<br>Знайди речення з однорідними членами.<br><br>Якщо два (три) простих речення поєднуються в одне, то це '''складне речення'''.<br>В складному реченні є дві (три) граматичні основи.<br>Наприклад. <u>Закучерявилися хмари</u>, <u>лягла</u> в глибінь <u>блакить</u>.<br><br>Прочитай речення. Знайди складні речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу.<br>''Усміхнулося літечко, подивилося лагідно - і зачервонілися щічки сором`язливих красунь. Засяяли проти сонця червоненькими бочками. А літечко вже розійшлося, кидає воно різнобарв`я на всі боки! Цибулі дарує новенькі соковиті стріли, а огірочкам - різьблені листочки, смородині – чорні намистинки, а порічкам – ягідки-краплинки.<br>Працює літо і поспішає воно всю роботу зробити вчасно. Сміється дзвінко, з сонечком перегукується, з бджілками в поля літає, з вітерцем у садочку грає. Несе воно людям добро і тепло!''<br>Чи є серед цих речень такі, що мають дві граматичні основи?<br>Знайди в реченнях однорідні члени та випиши їх разом із словом, від якого вони залежать.<br><br>Між частинами складного речення може ставитись кома.<br>Наприклад. ''Вітер лютує, і колючий сніг січе обличчя.''<br><br>В поданих реченнях постав потрібні розділові знаки.<br>''Тихо над річкою. Повільно сідає на спочинок сонечко золотим промінням бавиться воно із дзеркальним плесом. Пильно вдивляється воно у прозору річкову глибочінь розповідає берегам чарівні казки. Слухають брати-береги про місяць, що впливає на зоряне небо, немов ріжок. В`ється річка, як стрічечка. З кожним кущиком вітається. Ось і до вербички донесла ріка свої чисті води. ''<br>Знайди у реченнях порівняння.<br><br>Відгадай загадки:<br>Очима бачиш, а руками не візьмеш.<br>Впала стрічка через річку, поєднавши береги.<br>Брат з братом через річку живуть, а в гості один до одного не ходять.<br><br>Речення бувають'''поширені і непоширен'''і.<br>Непоширене речення складається тільки з підмета і присудка.<br>Наприклад.''Йде дощ.''<br><br>У поданих реченнях знайди непоширені речення.<br>''Світає… Невидимі промені сонця боязко ковзнули землею. Тихо-тихо. Вітерець-пустун задрімав, вкрившись легкою ковдрою сизого туману. Сходить сонце. Велике, золотаве, воно повільно піднімається і торкається промінчиками пшеничних ланів''<br><br>'''Поширене речення''' крім головних членів речення має другорядні.<br>Наприклад. ''На вулиці йде сильний дощ.''<br>Головні члени речення : Йде дощ<br>Другорядні: На вулиці, сильний.<br>[[Image:Dozd t21.jpg]]<br>Серед наступних речень знайди поширені.<br>''Вийшов вітер. Сколихнулись хліба і заграли хвилями. Стрункі золотаві колоски зашелестіли ніжною мелодією. Яка надзвичайно тонка манера виконання! Ви тільки послухайте! У чарівну симфонію вливається дзвін жайворонкової пісні і крик перепела. Здається, що вже вся земля співає. А їй підспівують червоні польові маки та красуні-волошки. Милується сонце добірним зерном, обігріває його теплом і ніжністю.<br>Втомившись, сонце прощається з полем і повільно опускає свої повіки. Сутінки вкривають золоті лани. Добра чарівниця-ніч накидає на небо хустину, всіяну діамантами-зорями. Спить земля з урожаєм, виплеканим людськими руками.''<br>[[Image:Noc t21.jpg]]<br>Гра на розвиток асоціацій<br>На чистому аркуші паперу напиши порядкові номери від 1 до 20. Зверни увагу на те, що серед пар є міцно пов`язані за змістом (палець-ніготь) і ті, які вимагають індивідуального асоціативного сприйняття (редька – долоня).<br>Прослухай такі 10 пар слів:<br>1) будинок – дах;<br>2) сніг – білий;<br>3) паркан – лампа;<br>4) спокій – рух;<br>5) голова – волосся;<br>6) вугілля – чорний;<br>7) товстий – тонкий;<br>8) дощ – бруд;<br>9) місто – вулиця;<br>10) колесо – круглий.<br>Після цього повторно читаються тільки перші слова, а від тебе вимагається написати друге слово під відповідним номером. Потім проводиться перевірка.<br>Поруч із правильно написаним словом ставиться «+». Якщо слово написано неправильно або взагалі не написано, ставиться «-».<br>Гарним є результат, при якому правильно відтворені 5-10 пар слів.<br><br><br>Ти вже знаєш, що всі слова у реченні пов`язані між собою, в`язок між ними допомагають встановити запитання, які ми можемо поставити від головного слова до залежного.<br><br>Наприклад. ''Був ясний зимовий день. Більше години блукав я навколо атакованої снігурами галявини, захоплений небаченим видовищем. Наче язики полум`я, спалахували червоні грудки заклопотаних птахів. Наповнивши шлунки, вони відпочивали, щоб знов накинутись на їжу.(М.Бубнов, Ю.Бубнов)''<br>[[Image:Sniguri t21.jpg]]<br>Випиши третє речення та встанови в ньому зв`язок між словами за зразком.<br>Зразок виконання:<br>День (що робив?) був;<br>День (який?) ясний;<br>День (який?) зимовий.<br><br><br>Пропонуємо зробити '''розбір речення за таким планом.'''<br>1.Вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне).<br>2.Вид речення за інтонацією (окличне, неокличне).<br>3.Вид речення за будовою (просте, складне).<br>4.За наявністю другорядних членів (поширене, непоширене).<br>5.Граматична основа.<br>6.Другорядні члени речення (якщо є).<br>7.Знайти однорідні члени речення (якщо є).<br>8.Установити зв`язок слів у реченні.<br><br>Речення для розбору:<br>''Переді мною на столі лежить відкрита коробочка. В ній я зберігаю свою колекцію різнобарвного пташиного пір`я. Яких тільки кольорів тут немає! Яких відтінків! Від білого до синього, аж до чорного. До речі, свого часу саме з цієї причини взявся я їх колекціонувати. Як не дивно, всі вони належать птахам одного виду – куличкам-турухтанам.''<br><br>ГРА<br>Розглядай малюнок протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем. <br>[[Image:Gra t21.jpg]]<br>Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.<br><br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи, чи спостерігав ти за птахами взимку.<br>2.Запропонуй друзям змайструвати годівнички для птахів.<br>3.Склади п`ять непоширених речень.<br>4.Склади два поширених речення.<br>4.Пригадай, які хороші справи ти зробив сьогодні і чим можеш порадувати своїх батьків.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Що таке просте речення?<br>2.Що таке складне речення?<br>3.Скільки основ може містити складне речення?<br>4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?<br>5.Які розділові знаки ставлять у складному реченні?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.<br>2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с.<br>7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галини Корицької , вчителя української мови та літератури.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br> ''
| + | ''[[Image:Leto t21.jpg]]<br>Знайди речення з однорідними членами.<br><br>Якщо два (три) простих речення поєднуються в одне, то це '''складне речення'''.<br>В складному реченні є дві (три) граматичні основи.<br>Наприклад. <u>Закучерявилися хмари</u>, <u>лягла</u> в глибінь <u>блакить</u>.<br><br>Прочитай речення. Знайди складні речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу.<br>''Усміхнулося літечко, подивилося лагідно - і зачервонілися щічки сором`язливих красунь. Засяяли проти сонця червоненькими бочками. А літечко вже розійшлося, кидає воно різнобарв`я на всі боки! Цибулі дарує новенькі соковиті стріли, а огірочкам - різьблені листочки, смородині – чорні намистинки, а порічкам – ягідки-краплинки.<br>Працює літо і поспішає воно всю роботу зробити вчасно. Сміється дзвінко, з сонечком перегукується, з бджілками в поля літає, з вітерцем у садочку грає. Несе воно людям добро і тепло!''<br>Чи є серед цих речень такі, що мають дві граматичні основи?<br>Знайди в реченнях однорідні члени та випиши їх разом із словом, від якого вони залежать.<br><br>Між частинами складного речення може ставитись кома.<br>Наприклад. ''Вітер лютує, і колючий сніг січе обличчя.''<br><br>В поданих реченнях постав потрібні розділові знаки.<br>'' |
| + | |
| + | ''[[Image:richka_t21.jpg]]<br>Знайди у реченнях порівняння.<br><br>Відгадай загадки:<br>Очима бачиш, а руками не візьмеш.<br>Впала стрічка через річку, поєднавши береги.<br>Брат з братом через річку живуть, а в гості один до одного не ходять.<br><br>Речення бувають'''поширені і непоширен'''і.<br>Непоширене речення складається тільки з підмета і присудка.<br>Наприклад.''Йде дощ.''<br><br>У поданих реченнях знайди непоширені речення.<br>''Світає… Невидимі промені сонця боязко ковзнули землею. Тихо-тихо. Вітерець-пустун задрімав, вкрившись легкою ковдрою сизого туману. Сходить сонце. Велике, золотаве, воно повільно піднімається і торкається промінчиками пшеничних ланів''<br><br>'''Поширене речення''' крім головних членів речення має другорядні.<br>Наприклад. ''На вулиці йде сильний дощ.''<br>Головні члени речення : Йде дощ<br>Другорядні: На вулиці, сильний.<br>[[Image:Dozd t21.jpg]]<br>Серед наступних речень знайди поширені.<br>''Вийшов вітер. Сколихнулись хліба і заграли хвилями. Стрункі золотаві колоски зашелестіли ніжною мелодією. Яка надзвичайно тонка манера виконання! Ви тільки послухайте! У чарівну симфонію вливається дзвін жайворонкової пісні і крик перепела. Здається, що вже вся земля співає. А їй підспівують червоні польові маки та красуні-волошки. Милується сонце добірним зерном, обігріває його теплом і ніжністю.<br>Втомившись, сонце прощається з полем і повільно опускає свої повіки. Сутінки вкривають золоті лани. Добра чарівниця-ніч накидає на небо хустину, всіяну діамантами-зорями. Спить земля з урожаєм, виплеканим людськими руками.''<br>[[Image:Noc t21.jpg]]<br>Гра на розвиток асоціацій<br>На чистому аркуші паперу напиши порядкові номери від 1 до 20. Зверни увагу на те, що серед пар є міцно пов`язані за змістом (палець-ніготь) і ті, які вимагають індивідуального асоціативного сприйняття (редька – долоня).<br>Прослухай такі 10 пар слів:<br>1) будинок – дах;<br>2) сніг – білий;<br>3) паркан – лампа;<br>4) спокій – рух;<br>5) голова – волосся;<br>6) вугілля – чорний;<br>7) товстий – тонкий;<br>8) дощ – бруд;<br>9) місто – вулиця;<br>10) колесо – круглий.<br>Після цього повторно читаються тільки перші слова, а від тебе вимагається написати друге слово під відповідним номером. Потім проводиться перевірка.<br>Поруч із правильно написаним словом ставиться «+». Якщо слово написано неправильно або взагалі не написано, ставиться «-».<br>Гарним є результат, при якому правильно відтворені 5-10 пар слів.<br><br><br>Ти вже знаєш, що всі слова у реченні пов`язані між собою, в`язок між ними допомагають встановити запитання, які ми можемо поставити від головного слова до залежного.<br><br>Наприклад. ''Був ясний зимовий день. Більше години блукав я навколо атакованої снігурами галявини, захоплений небаченим видовищем. Наче язики полум`я, спалахували червоні грудки заклопотаних птахів. Наповнивши шлунки, вони відпочивали, щоб знов накинутись на їжу.(М.Бубнов, Ю.Бубнов)''<br>[[Image:Sniguri t21.jpg]]<br>Випиши третє речення та встанови в ньому зв`язок між словами за зразком.<br>Зразок виконання:<br>День (що робив?) був;<br>День (який?) ясний;<br>День (який?) зимовий.<br><br><br>Пропонуємо зробити '''розбір речення за таким планом.'''<br>1.Вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне).<br>2.Вид речення за інтонацією (окличне, неокличне).<br>3.Вид речення за будовою (просте, складне).<br>4.За наявністю другорядних членів (поширене, непоширене).<br>5.Граматична основа.<br>6.Другорядні члени речення (якщо є).<br>7.Знайти однорідні члени речення (якщо є).<br>8.Установити зв`язок слів у реченні.<br><br>Речення для розбору:<br>''Переді мною на столі лежить відкрита коробочка. В ній я зберігаю свою колекцію різнобарвного пташиного пір`я. Яких тільки кольорів тут немає! Яких відтінків! Від білого до синього, аж до чорного. До речі, свого часу саме з цієї причини взявся я їх колекціонувати. Як не дивно, всі вони належать птахам одного виду – куличкам-турухтанам.''<br><br>ГРА<br>Розглядай малюнок протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем. <br>[[Image:Gra t21.jpg]]<br>Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.<br><br> <br>Завдання до теми:<br>1.Розкажи, чи спостерігав ти за птахами взимку.<br>2.Запропонуй друзям змайструвати годівнички для птахів.<br>3.Склади п`ять непоширених речень.<br>4.Склади два поширених речення.<br>4.Пригадай, які хороші справи ти зробив сьогодні і чим можеш порадувати своїх батьків.<br><br>Запитання до теми:<br>1.Що таке просте речення?<br>2.Що таке складне речення?<br>3.Скільки основ може містити складне речення?<br>4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні?<br>5.Які розділові знаки ставлять у складному реченні?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.<br>2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.<br>3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.<br>4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с.<br>5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.<br>6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с.<br>7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галини Корицької , вчителя української мови та літератури.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br> '' |
| | | |
| <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. | | <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. |
Версия 14:35, 30 января 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Складні речення Дві основи Зв слів.Повні уроки
Складні речення. Дві основи. Зв. Слів.
Мета:
- Повторити вивчене про речення; - Навчитись визначати граматичні основи у складних реченнях; - Вчитись розрізняти прості та складні речення; - Вчитись складати тексти; - Збагачувати словниковий запас учнів; - Спонукати учнів до навчання. Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку: Речення бувають простими. В них налічується одна граматична основа. Наприклад.На луках зазеленіли трави.
Прочитай речення. Знайди прості речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу. Закурився шлях тополиним пухом. Несеться дивний кінь з полум`яною гривою. Це поспішає до нас невтомне і веселе літечко. Багато чарівних дарунків привезло воно з собою. Заглянуло на поля, в сади, ліси. Не забуло завітати і в городи. Вдарив літній кінь копитами об землю – розсипалися навкруги іскорки. Осіли вони на кущі картоплі квіточками-зірочками. Зойкнули від їхнього дотику смарагдові полунички і затулили свої обличчя зеленими листочками, немов долоньками.
Знайди речення з однорідними членами.
Якщо два (три) простих речення поєднуються в одне, то це складне речення. В складному реченні є дві (три) граматичні основи. Наприклад. Закучерявилися хмари, лягла в глибінь блакить.
Прочитай речення. Знайди складні речення. Спиши їх та підкресли граматичну основу. Усміхнулося літечко, подивилося лагідно - і зачервонілися щічки сором`язливих красунь. Засяяли проти сонця червоненькими бочками. А літечко вже розійшлося, кидає воно різнобарв`я на всі боки! Цибулі дарує новенькі соковиті стріли, а огірочкам - різьблені листочки, смородині – чорні намистинки, а порічкам – ягідки-краплинки. Працює літо і поспішає воно всю роботу зробити вчасно. Сміється дзвінко, з сонечком перегукується, з бджілками в поля літає, з вітерцем у садочку грає. Несе воно людям добро і тепло! Чи є серед цих речень такі, що мають дві граматичні основи? Знайди в реченнях однорідні члени та випиши їх разом із словом, від якого вони залежать.
Між частинами складного речення може ставитись кома. Наприклад. Вітер лютує, і колючий сніг січе обличчя.
В поданих реченнях постав потрібні розділові знаки.
Знайди у реченнях порівняння.
Відгадай загадки: Очима бачиш, а руками не візьмеш. Впала стрічка через річку, поєднавши береги. Брат з братом через річку живуть, а в гості один до одного не ходять.
Речення буваютьпоширені і непоширені. Непоширене речення складається тільки з підмета і присудка. Наприклад.Йде дощ.
У поданих реченнях знайди непоширені речення. Світає… Невидимі промені сонця боязко ковзнули землею. Тихо-тихо. Вітерець-пустун задрімав, вкрившись легкою ковдрою сизого туману. Сходить сонце. Велике, золотаве, воно повільно піднімається і торкається промінчиками пшеничних ланів
Поширене речення крім головних членів речення має другорядні. Наприклад. На вулиці йде сильний дощ. Головні члени речення : Йде дощ Другорядні: На вулиці, сильний.
Серед наступних речень знайди поширені. Вийшов вітер. Сколихнулись хліба і заграли хвилями. Стрункі золотаві колоски зашелестіли ніжною мелодією. Яка надзвичайно тонка манера виконання! Ви тільки послухайте! У чарівну симфонію вливається дзвін жайворонкової пісні і крик перепела. Здається, що вже вся земля співає. А їй підспівують червоні польові маки та красуні-волошки. Милується сонце добірним зерном, обігріває його теплом і ніжністю. Втомившись, сонце прощається з полем і повільно опускає свої повіки. Сутінки вкривають золоті лани. Добра чарівниця-ніч накидає на небо хустину, всіяну діамантами-зорями. Спить земля з урожаєм, виплеканим людськими руками.
Гра на розвиток асоціацій На чистому аркуші паперу напиши порядкові номери від 1 до 20. Зверни увагу на те, що серед пар є міцно пов`язані за змістом (палець-ніготь) і ті, які вимагають індивідуального асоціативного сприйняття (редька – долоня). Прослухай такі 10 пар слів: 1) будинок – дах; 2) сніг – білий; 3) паркан – лампа; 4) спокій – рух; 5) голова – волосся; 6) вугілля – чорний; 7) товстий – тонкий; 8) дощ – бруд; 9) місто – вулиця; 10) колесо – круглий. Після цього повторно читаються тільки перші слова, а від тебе вимагається написати друге слово під відповідним номером. Потім проводиться перевірка. Поруч із правильно написаним словом ставиться «+». Якщо слово написано неправильно або взагалі не написано, ставиться «-». Гарним є результат, при якому правильно відтворені 5-10 пар слів.
Ти вже знаєш, що всі слова у реченні пов`язані між собою, в`язок між ними допомагають встановити запитання, які ми можемо поставити від головного слова до залежного.
Наприклад. Був ясний зимовий день. Більше години блукав я навколо атакованої снігурами галявини, захоплений небаченим видовищем. Наче язики полум`я, спалахували червоні грудки заклопотаних птахів. Наповнивши шлунки, вони відпочивали, щоб знов накинутись на їжу.(М.Бубнов, Ю.Бубнов)
Випиши третє речення та встанови в ньому зв`язок між словами за зразком. Зразок виконання: День (що робив?) був; День (який?) ясний; День (який?) зимовий.
Пропонуємо зробити розбір речення за таким планом. 1.Вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне). 2.Вид речення за інтонацією (окличне, неокличне). 3.Вид речення за будовою (просте, складне). 4.За наявністю другорядних членів (поширене, непоширене). 5.Граматична основа. 6.Другорядні члени речення (якщо є). 7.Знайти однорідні члени речення (якщо є). 8.Установити зв`язок слів у реченні.
Речення для розбору: Переді мною на столі лежить відкрита коробочка. В ній я зберігаю свою колекцію різнобарвного пташиного пір`я. Яких тільки кольорів тут немає! Яких відтінків! Від білого до синього, аж до чорного. До речі, свого часу саме з цієї причини взявся я їх колекціонувати. Як не дивно, всі вони належать птахам одного виду – куличкам-турухтанам.
ГРА Розглядай малюнок протягом декількох секунд, намагаючись запам`ятати все, що на ньому зображено, а потім прибери його або затули аркушем.
Перелічи спочатку всі літери, а потім – геометричні фігури, у які вони вписані.
Завдання до теми: 1.Розкажи, чи спостерігав ти за птахами взимку. 2.Запропонуй друзям змайструвати годівнички для птахів. 3.Склади п`ять непоширених речень. 4.Склади два поширених речення. 4.Пригадай, які хороші справи ти зробив сьогодні і чим можеш порадувати своїх батьків.
Запитання до теми: 1.Що таке просте речення? 2.Що таке складне речення? 3.Скільки основ може містити складне речення? 4.З допомогою чого зв`язані слова у реченні? 5.Які розділові знаки ставлять у складному реченні?
Список використаних джерел: 1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с. 2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с. 4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.-384 с. 7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галини Корицької , вчителя української мови та літератури.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас
|