|
|
Строка 3: |
Строка 3: |
| '''Тема''': Літні розваги. Ознайомлення з реченням. <br> | | '''Тема''': Літні розваги. Ознайомлення з реченням. <br> |
| | | |
- | === Мета:<br> === | + | === Мета:<br> === |
| | | |
| Ознайомити учнів з відомостями про предмет і номінативну роль слова , про багатозначні слова, слова – назви предметів, про поняття - речення ; навчити виділяти слово як одиницю мовлення, розвиток уміння складати речення, зображати речення графічно, вчити працювати з дитячою книгою;розвивати вміння слухати, мислити; виховувати культуру мовлення.<br><br> | | Ознайомити учнів з відомостями про предмет і номінативну роль слова , про багатозначні слова, слова – назви предметів, про поняття - речення ; навчити виділяти слово як одиницю мовлення, розвиток уміння складати речення, зображати речення графічно, вчити працювати з дитячою книгою;розвивати вміння слухати, мислити; виховувати культуру мовлення.<br><br> |
| | | |
- | === Тип уроку:<br> === | + | === Тип уроку:<br> === |
| | | |
- | навчально - виховний | + | навчально - виховний |
| | | |
| === Хід уроку: === | | === Хід уроку: === |
| | | |
- | <br>Відгадайте загадку:<br>В небі ластівка летить,<br>З вітром листя шелестить,<br>Воду п’є лелека.<br>Сонце палить. Спека.<br>Дозріває жито.<br>Яка пора?<br>(Літо)<br> | + | [[Image:T3ls.jpeg]]<br>Відгадайте загадку:<br>В небі ластівка летить,<br>З вітром листя шелестить,<br>Воду п’є лелека.<br>Сонце палить. Спека.<br>Дозріває жито.<br>Яка пора?<br>(Літо)<br> |
| | | |
| === Засвоєння нового матеріалу === | | === Засвоєння нового матеріалу === |
| | | |
- | <br>Молодці. Дітки, сьогодні ми з вами ще раз пригадаємо літо та літні розваги. І вивчимо нову тему: «Слово. Речення».<br>- Слово – це одиниця мовлення. Ви знаєте дуже багато слів. Зараз ми пограємо в гру «Відгадай загадку». Слухайте уважно віршик, в якому загубилось останнє слово. Це слово і буде відгадкою. <br>Полунички й вишні<br>Зрілі у садку.<br>Бджоли раді цвіту<br>На луку барвисті квіти.<br>Нам дарує щедре …<br>(Літо) <br>Слухайте другу загадку.<br> 2. В темнім лісі проживає,<br> Хвіст рудий пухнастий має.<br> Їй на місці не сидиться.<br> Як же звуть її?.. ( лисиця)<br>-Правильно! Ви чудово впоралися з завданням і тепер час відпочити. Станьте біля парт. Повторюйте рухи за мною.<br>Фізкультхвилинка.<br>Один, два, три, чотири, п'ять.<br>Час прийшов відпочивать.<br>Тож піднімем руки вгору<br>І подивимось на зорі.<br>А тепер всі руки вбоки<br>І як коник скоки - скоки.<br>Десять, дев'ять, вісім, сім.<br>Треба тихо сісти всім.<br>- Ми трошки відпочили, а тепер продовжуємо мандрівку країною Знань.<br>- Відгадуючи загадки, ви називали слова – відгадки. <br>Запам’ятайте: Все, що ви бачите навколо має свою назву, називається якимось словом. Подивіться уважно на малюнки і скажіть яким словом називається той чи інший предмет.<br>(робота з предметними малюнками.)<br>Відомо, що наша мова не складається з окремих слів. Розмовляючи один з одним, ми об'єднуємо слова в речення. Тому що інколи без зв'язку з іншими словами неможливо зрозуміти про що говорить нам те чи інше слово.<br>- Наприклад, хто може пояснити, що означає слово «лисичка»?<br>(Тварина, яка живе в лісі, краде курей)<br>- Правильно, але не зовсім. Це слово – багатозначне. Воно має ще одне значення. Подивіться відео, цей гриб називається «лисичка». Як ви думаєте, чому?<br> (Тому, що він такий же рудий як лисиця)<br>- Молодці! А щоб зрозуміти про яку саме лисичку йде мова, треба скласти про неї речення. Хто хоче спробувати зробити це самостійно?<br> (Лисичка росте в лісі. Лисичка прокралася до нас в курник. Лисичка –дуже красива тваринка. Ми назбирали в лісі лисичок.)<br>- Добре. Ви правильно зрозуміли, що скласти речення – це означає підібрати кілька слів, які допомагають нам зрозуміти про що йде мова. <br> | + | <br>Молодці. Дітки, сьогодні ми з вами ще раз пригадаємо літо та літні розваги. І вивчимо нову тему: «Слово. Речення».<br>- Слово – це одиниця мовлення. Ви знаєте дуже багато слів. Зараз ми пограємо в гру «Відгадай загадку». Слухайте уважно віршик, в якому загубилось останнє слово. Це слово і буде відгадкою. <br>Полунички й вишні<br>Зрілі у садку.<br>Бджоли раді цвіту<br>На луку барвисті квіти.<br>Нам дарує щедре …<br>(Літо) <br>Слухайте другу загадку.<br> 2. В темнім лісі проживає,<br> Хвіст рудий пухнастий має.<br> Їй на місці не сидиться.<br> Як же звуть її?.. ( лисиця)<br>-Правильно! Ви чудово впоралися з завданням і тепер час відпочити. Станьте біля парт. Повторюйте рухи за мною.<br> |
| | | |
- | Отже, речення – це не просто група слів, а слова, що об'єднані певним змістом. Зрозуміли? Зараз перевіримо. Пограємо в таку гру. Коли я казатиму вам красиве речення, ви аплодуйте мені. А коли просто набір слів без змісту – не аплодуйте.<br>- Все літо ми весело плескались на морі. (аплодисменти)<br>- Літо пора смачних фруктів. (аплодисменти)<br>- Кіт, залізо, веселий, ранок. (діти сидять тихо)<br>- Я люблю своє рідне місто. ( аплодисменти)<br>- Молодці! Ви навчилися визначати речення в мовленні. А як його записати?<br>(Словами, буквами)<br>- Вірно. Але ми ще не навчились писати. Що ж робити? Давайте домовимось позначати слово однією горизонтальною лінією. Скільки слів у реченні, стільки й ліній. Ось так _________ _______ .<br>Тільки запам'ятайте, перше слово в реченні завжди пишеться з великої букви.<br>Букви ми ще не пишемо, тож початок речення будемо позначати великою вертикальною рискою. Ось так І________ . <br>Діти, уважно подивіться відео :<br>Про яку пору року це відео?<br>- Чому ви так вирішили?<br>(Зелена травичка, квіти, діти одягнені в літнє вбрання)<br>- Молодці! Ви були уважними і правильно відповіли на моє питання. <br>- Давайте уявимо, що ви – письменники. Вам треба написати оповідання про літні розваги дітей. Розгляньте уважно картинку і розкажіть чим займаються діти на галявині.<br>А зараз ми знову попрацюємо.<br>- Складіть речення про хлопчика, який грає з м’ячем.<br>- Я записала на дошці речення яке склала Наталка, скажіть скільки слів в реченні? <br><br>- Діти, скажіть, кому з вас рідні читають вголос книжки?<br>- А у кого вдома є багато дитячих книжок?<br>- Сьогодні ми з вами познайомимось з українською народною казкою | + | === Фізкультхвилинка. === |
| + | |
| + | <br>Один, два, три, чотири, п'ять.<br>Час прийшов відпочивать.<br>Тож піднімем руки вгору<br>І подивимось на зорі.<br>А тепер всі руки вбоки<br>І як коник скоки - скоки.<br>Десять, дев'ять, вісім, сім.<br>Треба тихо сісти всім. |
| + | |
| + | [[Image:T3ls2.jpeg]]<br>- Ми трошки відпочили, а тепер продовжуємо мандрівку країною Знань.<br>- Відгадуючи загадки, ви називали слова – відгадки. <br>Запам’ятайте: Все, що ви бачите навколо має свою назву, називається якимось словом. Подивіться уважно на малюнки і скажіть яким словом називається той чи інший предмет.<br>[[Image:T3приладдя.jpeg]]<br>Відомо, що наша мова не складається з окремих слів. Розмовляючи один з одним, ми об'єднуємо слова в речення. Тому що інколи без зв'язку з іншими словами неможливо зрозуміти про що говорить нам те чи інше слово.<br>- Наприклад, хто може пояснити, що означає слово «лисичка»?<br>(Тварина, яка живе в лісі, краде курей)<br>- Правильно, але не зовсім. Це слово – багатозначне. Воно має ще одне значення. Подивіться відео, цей гриб називається «лисичка». Як ви думаєте, чому?<br> (Тому, що він такий же рудий як лисиця)<br>- Молодці! А щоб зрозуміти про яку саме лисичку йде мова, треба скласти про неї речення. Хто хоче спробувати зробити це самостійно?<br> (Лисичка росте в лісі. Лисичка прокралася до нас в курник. Лисичка –дуже красива тваринка. Ми назбирали в лісі лисичок.) |
| + | |
| + | <br>- Добре. Ви правильно зрозуміли, що скласти речення – це означає підібрати кілька слів, які допомагають нам зрозуміти про що йде мова. <br> |
| + | |
| + | Отже, речення – це не просто група слів, а слова, що об'єднані певним змістом. Зрозуміли? Зараз перевіримо. |
| + | |
| + | *'''Пограємо в таку гру.''' Коли я казатиму вам красиве речення, ви аплодуйте мені. А коли просто набір слів без змісту – не аплодуйте. |
| + | |
| + | - Все літо ми весело плескались на морі. (аплодисменти)<br>- Літо пора смачних фруктів. (аплодисменти)<br>- Кіт, залізо, веселий, ранок. (діти сидять тихо)<br>- Я люблю своє рідне місто. ( аплодисменти)<br>- Молодці! Ви навчилися визначати речення в мовленні. А як його записати?<br>(Словами, буквами) |
| + | |
| + | [[Image:T3ls4.jpeg]]<br>- Вірно. Але ми ще не навчились писати. Що ж робити? Давайте домовимось позначати слово однією горизонтальною лінією. Скільки слів у реченні, стільки й ліній. Ось так _________ _______ .<br>Тільки запам'ятайте, перше слово в реченні завжди пишеться з великої букви.<br>Букви ми ще не пишемо, тож початок речення будемо позначати великою вертикальною рискою. Ось так І________ . <br>Діти, уважно подивіться відео :<br>Про яку пору року це відео?<br>- Чому ви так вирішили?<br>(Зелена травичка, квіти, діти одягнені в літнє вбрання)<br>- Молодці! Ви були уважними і правильно відповіли на моє питання. <br>- Давайте уявимо, що ви – письменники. Вам треба написати оповідання про літні розваги дітей. Розгляньте уважно картинку і розкажіть чим займаються діти на галявині. |
| + | |
| + | [[Image:T3ls5.jpeg]]<br>А зараз ми знову попрацюємо.<br>- Складіть речення про хлопчика, який грає з м’ячем.<br>- Я записала на дошці речення яке склала Наталка, скажіть скільки слів в реченні? <br><br>- Діти, скажіть, кому з вас рідні читають вголос книжки?<br>- А у кого вдома є багато дитячих книжок?<br>- Сьогодні ми з вами познайомимось з українською народною казкою |
| + | |
| + | <br> (Казка кота, півня та лисиці)<br>- Це українка народна казка «Котик та Півник». Чому вона називається народною? Бо ми з вами – українці, український народ. І колись давним давно якась старенька бабуся, що не вміла читати і писати, придумала для своїх онуків казочку. А ті онуки виросли і розказали цю казочку своїм дітям. А ті діти навчилися писати і записали ту казку, щоб ніхто ніколи її не забув. Бо це народна творчість, творчість нашого українського народу.<br>Давайте поговоримо:<br>- Чи сподобалась вам казка?<br>- Про кого вона?<br>- Хто з героїв казки сподобався вам найбільше?<br>- Що ви можете сказати про котика? Який він?<br>- Що ви можете сказати про лисичку? Складіть про неї речення.<br>(Лисичка хитра. Лисичка ненажерлива, підступна .Лисичка обдурила довірливого півника)<br>- Чи було вам весело, радісно під час прослуховування казки? Коли саме?<br>- А чи схвилювало вас щось? <br>- Дайте оцінку поведінці півника. Складіть про нього речення.<br>(Півник не слухався котика. Півник був занадто довірливий. Півник відчинив <br>віконечко сторонньому і ледь не поплатився своїм життям)<br>- Молодці! Ви чудово впоралися з цим складним завданням. Так яку українську народну казку ви сьогодні слухали і переказували?<br>( Котик і Півник)<br>- Скільки слів в назві цієї казки? Покажіть відповідну цифру.(2,3)<br> |
| + | |
| + | === Завдання на закріплення нової теми: === |
| | | |
- | <br> (Казка кота, півня та лисиці)<br>- Це українка народна казка «Котик та Півник». Чому вона називається народною? Бо ми з вами – українці, український народ. І колись давним давно якась старенька бабуся, що не вміла читати і писати, придумала для своїх онуків казочку. А ті онуки виросли і розказали цю казочку своїм дітям. А ті діти навчилися писати і записали ту казку, щоб ніхто ніколи її не забув. Бо це народна творчість, творчість нашого українського народу.<br>Давайте поговоримо:<br>- Чи сподобалась вам казка?<br>- Про кого вона?<br>- Хто з героїв казки сподобався вам найбільше?<br>- Що ви можете сказати про котика? Який він?<br>- Що ви можете сказати про лисичку? Складіть про неї речення.<br>(Лисичка хитра. Лисичка ненажерлива, підступна .Лисичка обдурила довірливого півника)<br>- Чи було вам весело, радісно під час прослуховування казки? Коли саме?<br>- А чи схвилювало вас щось? <br>- Дайте оцінку поведінці півника. Складіть про нього речення.<br>(Півник не слухався котика. Півник був занадто довірливий. Півник відчинив <br>віконечко сторонньому і ледь не поплатився своїм життям)<br>- Молодці! Ви чудово впоралися з цим складним завданням. Так яку українську народну казку ви сьогодні слухали і переказували?<br>( Котик і Півник)<br>- Скільки слів в назві цієї казки? Покажіть відповідну цифру.(2,3)<br>
| |
- | ===Завдання на закріплення нової теми:===
| |
| <br>- Скажіть, а що нового ви навчились на уроці?<br>- Кому сподобався наш урок, вдома обов'язково про все розкажіть батькам, щоб вони також дізналися щось нове.<br> | | <br>- Скажіть, а що нового ви навчились на уроці?<br>- Кому сподобався наш урок, вдома обов'язково про все розкажіть батькам, щоб вони також дізналися щось нове.<br> |
| | | |
Версия 12:31, 15 февраля 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Письмо. Читання. 1 клас. Повні уроки>> Українська мова: Літні розваги. Ознайомлення з реченням. Повні уроки.
Тема: Літні розваги. Ознайомлення з реченням.
Мета:
Ознайомити учнів з відомостями про предмет і номінативну роль слова , про багатозначні слова, слова – назви предметів, про поняття - речення ; навчити виділяти слово як одиницю мовлення, розвиток уміння складати речення, зображати речення графічно, вчити працювати з дитячою книгою;розвивати вміння слухати, мислити; виховувати культуру мовлення.
Тип уроку:
навчально - виховний
Хід уроку:
Відгадайте загадку: В небі ластівка летить, З вітром листя шелестить, Воду п’є лелека. Сонце палить. Спека. Дозріває жито. Яка пора? (Літо)
Засвоєння нового матеріалу
Молодці. Дітки, сьогодні ми з вами ще раз пригадаємо літо та літні розваги. І вивчимо нову тему: «Слово. Речення». - Слово – це одиниця мовлення. Ви знаєте дуже багато слів. Зараз ми пограємо в гру «Відгадай загадку». Слухайте уважно віршик, в якому загубилось останнє слово. Це слово і буде відгадкою. Полунички й вишні Зрілі у садку. Бджоли раді цвіту На луку барвисті квіти. Нам дарує щедре … (Літо) Слухайте другу загадку. 2. В темнім лісі проживає, Хвіст рудий пухнастий має. Їй на місці не сидиться. Як же звуть її?.. ( лисиця) -Правильно! Ви чудово впоралися з завданням і тепер час відпочити. Станьте біля парт. Повторюйте рухи за мною.
Фізкультхвилинка.
Один, два, три, чотири, п'ять. Час прийшов відпочивать. Тож піднімем руки вгору І подивимось на зорі. А тепер всі руки вбоки І як коник скоки - скоки. Десять, дев'ять, вісім, сім. Треба тихо сісти всім.
- Ми трошки відпочили, а тепер продовжуємо мандрівку країною Знань. - Відгадуючи загадки, ви називали слова – відгадки. Запам’ятайте: Все, що ви бачите навколо має свою назву, називається якимось словом. Подивіться уважно на малюнки і скажіть яким словом називається той чи інший предмет.
Відомо, що наша мова не складається з окремих слів. Розмовляючи один з одним, ми об'єднуємо слова в речення. Тому що інколи без зв'язку з іншими словами неможливо зрозуміти про що говорить нам те чи інше слово. - Наприклад, хто може пояснити, що означає слово «лисичка»? (Тварина, яка живе в лісі, краде курей) - Правильно, але не зовсім. Це слово – багатозначне. Воно має ще одне значення. Подивіться відео, цей гриб називається «лисичка». Як ви думаєте, чому? (Тому, що він такий же рудий як лисиця) - Молодці! А щоб зрозуміти про яку саме лисичку йде мова, треба скласти про неї речення. Хто хоче спробувати зробити це самостійно? (Лисичка росте в лісі. Лисичка прокралася до нас в курник. Лисичка –дуже красива тваринка. Ми назбирали в лісі лисичок.)
- Добре. Ви правильно зрозуміли, що скласти речення – це означає підібрати кілька слів, які допомагають нам зрозуміти про що йде мова.
Отже, речення – це не просто група слів, а слова, що об'єднані певним змістом. Зрозуміли? Зараз перевіримо.
- Пограємо в таку гру. Коли я казатиму вам красиве речення, ви аплодуйте мені. А коли просто набір слів без змісту – не аплодуйте.
- Все літо ми весело плескались на морі. (аплодисменти) - Літо пора смачних фруктів. (аплодисменти) - Кіт, залізо, веселий, ранок. (діти сидять тихо) - Я люблю своє рідне місто. ( аплодисменти) - Молодці! Ви навчилися визначати речення в мовленні. А як його записати? (Словами, буквами)
- Вірно. Але ми ще не навчились писати. Що ж робити? Давайте домовимось позначати слово однією горизонтальною лінією. Скільки слів у реченні, стільки й ліній. Ось так _________ _______ . Тільки запам'ятайте, перше слово в реченні завжди пишеться з великої букви. Букви ми ще не пишемо, тож початок речення будемо позначати великою вертикальною рискою. Ось так І________ . Діти, уважно подивіться відео : Про яку пору року це відео? - Чому ви так вирішили? (Зелена травичка, квіти, діти одягнені в літнє вбрання) - Молодці! Ви були уважними і правильно відповіли на моє питання. - Давайте уявимо, що ви – письменники. Вам треба написати оповідання про літні розваги дітей. Розгляньте уважно картинку і розкажіть чим займаються діти на галявині.
А зараз ми знову попрацюємо. - Складіть речення про хлопчика, який грає з м’ячем. - Я записала на дошці речення яке склала Наталка, скажіть скільки слів в реченні?
- Діти, скажіть, кому з вас рідні читають вголос книжки? - А у кого вдома є багато дитячих книжок? - Сьогодні ми з вами познайомимось з українською народною казкою
(Казка кота, півня та лисиці) - Це українка народна казка «Котик та Півник». Чому вона називається народною? Бо ми з вами – українці, український народ. І колись давним давно якась старенька бабуся, що не вміла читати і писати, придумала для своїх онуків казочку. А ті онуки виросли і розказали цю казочку своїм дітям. А ті діти навчилися писати і записали ту казку, щоб ніхто ніколи її не забув. Бо це народна творчість, творчість нашого українського народу. Давайте поговоримо: - Чи сподобалась вам казка? - Про кого вона? - Хто з героїв казки сподобався вам найбільше? - Що ви можете сказати про котика? Який він? - Що ви можете сказати про лисичку? Складіть про неї речення. (Лисичка хитра. Лисичка ненажерлива, підступна .Лисичка обдурила довірливого півника) - Чи було вам весело, радісно під час прослуховування казки? Коли саме? - А чи схвилювало вас щось? - Дайте оцінку поведінці півника. Складіть про нього речення. (Півник не слухався котика. Півник був занадто довірливий. Півник відчинив віконечко сторонньому і ледь не поплатився своїм життям) - Молодці! Ви чудово впоралися з цим складним завданням. Так яку українську народну казку ви сьогодні слухали і переказували? ( Котик і Півник) - Скільки слів в назві цієї казки? Покажіть відповідну цифру.(2,3)
Завдання на закріплення нової теми:
- Скажіть, а що нового ви навчились на уроці? - Кому сподобався наш урок, вдома обов'язково про все розкажіть батькам, щоб вони також дізналися щось нове.
Домашнє завдання:
Складіть, усно, речення про пори року: Літо, Осінь, Зима, Весна.
Список використаних джерел:
Урок на тему: Практичне ознайомлення зі словом, речення. Бесіда на тему "Літні розваги". Спосіб умовного позначення речення. Робота з дитячою книгою Цесорева Ганна Вікторівна, вчитель початкових класів Сулимівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Яготинського району Урок зв'язного мовлення для 1 класу.Копильчук Надія Василівна, учитель початкових класів. Хімчинська школа Косівського району Івано-Франківської обл. Читаночка. Післябукварик (посібник)Вашуленко М.С.,Захарійчук М.Д.,Науменко В.О.Видавництво: Мальва-ОСО — 2005 р.
"Українська енциклопедія" імені М. П. Бажана.
Буквар (підручник) Прищепа К.С.,Колесниченко В.І.Видавництво: Форум, Генеза. — 2007 р.
Мова для першокласника Василенко М.С.Видавництво:Освіта. — 2002 р.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Предмети > Українська мова > Українська мова 1 клас
|