- | Тема уроку: Причини деградації Скруджа, та його переродження (за повістю «Різдвяна пісня в прозі»)<br><br><br>Мета уроку:<br><br>1. Розкрити причини деградації Скруджа та мотиви його переродження<br>2. Формувати навички аналізу тексту<br>3. Розвивати образне мислення учнів<br>4. Виховувати морально-вольові якості учнів (доброту, щирість, щедрість)<br><br><br>Тип уроку: комбінований<br><br>Обладнання: <br>Слайди, схеми, картки, роздатковий матеріал, ребус, музика Свірідова<br><br>Хід уроку<br>(на перерві учитель бере деякі шкільні речі учнів для гри в фанти)<br><br>1. Привітання.<br>2. Вступне слово<br><br>Вчитель показує слайд гуски з яблуками.<br>-Що це за страва?<br>-На яке свято їїї готують?<br> <br>Коли приходить Різдво, всі ми знаходимось в очікуванні якогось дива. Так було і буде завжди. <br>Саме чудесне Різдво надихало Діккенса на написання повісті “Різдвяна пісня в прозі”<br><br><br>3.Актуалізація знань учнів<br>1. Перекажіть телеграфним стилем (5 речень) повість.<br>2. Двом слабким учням картки.<br>3. Інші грають в фанти. (Вчитель достає з корзини ручки, пенали, олівці учнів і задає питання кожному фанту)<br>• Ч.Діккенс-це ..........(англійський ) письменник<br>• Компанія Скруджа називалася ........<br>• До Скруджа з’явилося.......Духи Різдва <br>• Першого Духа Різдва звали-..........<br>• Компаньйона Скруджа , чий привид явився йому перед Різдвом, звали......... <br>• Другого Духа Різдва звали.............<br>• Скрудж у подорожі з третім духом побачив власну смерть. Вона викликала в людей............<br>• З одежі другого Духа Різдва вийшло двійко дітей, яких звали..................<br>• „Тільки заради великого Свята хтось може пити за здоров’я такого скупого, злого, безжального чоловіка”. Так сказала про Скруджа................<br>• Скрудж послав своєму писарю Бобу Кретчиту................. <br> <br><br><br>4.Релакс<br>Закрийте очі та під музику Свірідова до повісті Пушкіна “Заметіль” уявіть собі, що ви художники і вам потрібно намалювати обкладинку для повісті “Різдвяна пісня в прозі”.<br>-На якому фоні і щоб ви намалювали?<br>- Які кольори б переважали у вашій книжці?<br><br>5.Вивчення нової теми<br><br>-Хто винен у тому, що сталося з героєм? (тільки сам)<br>Отже, тема нашого уроку “Причини деградації Скруджа та його переродження”<br>Словникова робота<br>«Деградація (франц)-поступове виродження, занепад, рух назад)<br>Головний герой повісті –Скрудж.<br>-Який він насправді?<br>-Як до нього ставляться оточуючи?<br>-Зверніть увагу на схеми, які ви отримали на початку уроку.<br>-Зробіть висновок.<br>Як бачите, ніяких позитивних емоцій Скрудж ні у кого не викликав.<br>-Як це могло статися, давайте запитаємо у самого Скруджа.<br><br>Інсценізація<br>Учень, переодягнений в Скруджа розповідає про своє дитинство.<br><br>-Що ж привело Скруджа до самотності?<br>-Які помилки він зробив у своєму житті ?<br><br>Давайте разом з вами з”ясуємо ці питання і складемо схему “Помилки Скруджа”<br><br>(Комп’ютерні слайди поступово з’являються)<br><br>1. Що для Скруджа було найголовнішим? (гроші)<br>-Чи приносили вони йому щастя?<br>Отже, перша помилка Скруджа-несамовита любов Скруджа до грошей.<br>2. Що для Скруджа гроші?<br>-Як він з ними поводився? Наведіть приклади<br>Отже, друга помилка Скруджа-жадібність<br><br>3. Чи вірне моє твердження: “Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом завжди допомагав бідним, давав гроші тим, хто просить” (ні)<br>-Як він ставиться до оточуючих? (байдуже)<br>Отже , третя помилка Скруджа-байдуже ставлення до оточуючих.<br>4. Племінник Скруджа Фред сказав: “Але ж те зло, що він робить, карає його самого”<br>-Чи погоджуєтесь ви з цим?<br>Отже, четверта помилка Скруджа-жорстокість.<br>5. Є в повісті люди, яких Скрудж любив?<br>-Чи були у нього друзі, кохана?( ні)<br>Отже, п”ята помилка нашого героя-зрада друзів, коханої дівчини<br>6. Скруджа можна назвати щасливою людиною? (Ні. Він багатий, але самотній)<br><br>Ви побачили шлях Скруджа до самотності.<br>Я сподіваюсь, що в вашому житті ви ніколи не підете цим шляхом.<br><br>-Як ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа? (страшне видовище власної смерті)<br>-Чи викликала ця смерть у когось співчуття?<br><br><br>Яким шляхом йшов Скрудж до переродження, до свого щастя ви зробите в своїх схематичних листах “Шлях Скруджа до Щастя”<br><br>6.Підсумок<br><br>Очищення від зла, що панувало в душі Скруджа, відродило й серце героя.<br>Як бачите, скам’яніле від душевного холоду, воно було здатне на виявлення лише негативних рис.<br>- Які риси ви записали в своїй схемі “Чорне серце”?<br>Під впливом різдвяної подорожі воно розтануло, почервоніло і стало……………….. Продовжіть речення<br>І тільки тепер Скрудж відчув себе щасливим.<br><br>Діккенс дійшов до геніального висновку, який зашифрований <br>в слайді<br>Слайд13<br><br>(“Не гроші роблять людину щасливою, а людяність”)<br><br><br><br>Література: <br><br>1.Штанько, Л. І. Урок за повістю Ч. Діккенса "Різдвяна пісня в прозі" в 6 класі / Л. І. Штанько. - С.13-15.<br><br>2. Юсипович І. Різдвяна пісня [Текст] : (Ч.Діккенс "Різдвяна пісня у прозі") / Юсипович І. // газ.Зарубіжна література. - 2001.-N42. - С.8.<br><br>РОЗПОВІДЬ ПРО ХУДОЖНИЦЮ. <br> ( Використовуємо слайди презентації)<br>Катерина Василівна Білокур<br>( 1900 – 1961)<br><br>Ось що розказує про себе сама художниця:<br><br> "Рік мого народження 1900. Народилася в селі Богданівці на Полтавщині в сім'ї селянина-бідняка. Освіти не маю ніякої. Тоді було мені, може, вісім, а може й дев'ять, як мені купили буквар, от я без нічиєї допомоги й навчилася з нього читати. Ну, дід і батько порадились — нащо ж, мовляв, Катрю в школу посилати, коли вона й сама учиться, не буде рвати ні чобіт, ні свити, а ще вона потроху на веретені прястиме і грамоти навчиться. Ото така моя школа... Пряла, шила, ткала і взагалі виконувала всяку сільську роботу. Малювати мені забороняли, кажуть: "Катре, навчишся трохи читати і буде з тебе, а малювати, то куди нам до того. От кравцювання — то річ корисна", — і я заходилася кравцювати, бо тут було мені більше можливості нишком малювати, аніж на польовій роботі. <br> А в душі було, що прийде той час — не буду боятися і буду малювати, хоч на старості літ, а хоч на один час я буду художником і все. Ой, якби ви знали, яке це для мене чарівне слово — художник. "<br><br> Перші роботи художниці не збереглися. Це були малюнки, виконані вуглинкою з печі чи сажею на шматочках полотна. Згодом вона сама навчилася виготовляти фарби із трав, цибулі, бузини, калини, буряка. <br> Усе життя користувалася пензлями власного виготовлення—з декількох тхорячих чи котячих ворсинок, кінської гриви чи хвоста, вишневих гілочок, але дуже тонких. Тільки вони дозволили Катерині так філігранно виписувати деталі.<br> В автобіографії художниця пише : "У 1934 році я сказала своїм рідним — батьку та матері, що я буду вчитися малювати і буду не тільки в неділю, а й у будні — кожен день малювати. "Чи ж ти, Катре, насміхаєшся чи збиткуєшся?" — запитали мене батько. "Ні, — кажу, — справді буду вчитися малювати". "А який же бісів батько тебе буде вчити?" "Сама буду вчитись", — відповідаю їм. І от учуся я малювати по сей день. І вже мої бідні старенькі батько і мати не б'ють мене, не лають і нічого мені не кажуть..." <br><br> До безтями прагнула Катерина малювати, щодень, щомиті, але були заборони від батьків, тому вона і вибирається в неблизьку для неї подорож у Канів, до Кобзаря, і в сльозах сповідується перед ним, найріднішим: "На могилі не було нікого. І мені вже така воля була! Скільки хотіла, стільки й плакала! Як живому, Шевченку розказувала, що як я хочу стати художником, але ж на цих доріжечках як не терен, то колючки, то камінці гострі." <br><br>- Сьогодні ми розглянемо одну з її картин, яка називається "Квіти за тином". Більшість з цих квітів росли в садибі Катерини Білокур, не було тільки конвалії і, щоб намалювати її, художниця ходила за 30 кілометрів під Пирятин "аж там дістала."<br> Квітів вона ніколи сама не рвала і нікому робити цього не дозволяла. "Квіти, як і люди, — живі, мають душу! Не рвіть, хай цвітуть, на радість людям і сонцю" —повчала художниця. Тому і йшла вона з мольбертом на поле, в сад, до річки і там малювала з натури. Довгою була ця робота, але Катерина Василівна нікого і ніколи не допускала до незакінчених картин, як і в свою майстерню. Більше того, їй доводилося наймати хлопчаків, щоб ті стерегли її, коли вона малювала, щоб бодай ніхто не перервав її творчого задуму .<br> "Сідаю біля стеблини з квіткою і пишу з натури. Зірвана квітка — вже не квітка. А я беру ослінчик, фарби, пензлик, сідаю біля кущика — і малюю собі. Кожну квіточку я запам'ятовую і майже без помилок наношу на папір чи полотно, бо кожна квіточка не тільки в моїм серці, а і в очах: зімкну повіки — і бачу, яку хочу" .<br><br> 4. РОБОТА З КАРТИНОЮ КАТЕРИНИ БІЛОКУР.<br> РОЗГЛЯД І АНАЛІЗ КАРТИНИ «КВІТИ ЗА ТИНОМ».<br>- Уважно розгляньте картину "Квіти за тином".<br>- Що зображено на картині?<br>- Квіти. Буяння природи.<br>- Де вони ростуть?<br>- У яку пору року цвітуть ці квіти?<br>- Квіти різних пір року.<br>- Який день?<br>- Сонячний, теплий.<br>- Як зображені квіти?<br>- Виписувалась кожна прожилочка, листочки, цяточки на кожній з квіточок.<br>- Які почуття викликає картина?<br>- Радісні.<br><br><br>
| + | |