| 
					
 
 
 
 
			
			
			
			
		
		   | 
		   | 
		 | Строка 1: | 
Строка 1: |  
|   | + | '''План-конспект уроку з теми  “Загальні особливості клімату Африки”'''<br><br>Мета уроку:<br>Освітня: На основі опорних знань про клімат світу конкретизувати відомості про особливості формування клімату Африки в залежності від кліматотвірних чинників. З’ясувати закономірності розподілу сонячної радіації, температур повітря, атмосферного тиску та опадів на материку.<br>Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.<br>Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву.<br><br>Тип уроку: урок засвоєння нових знань<br>Обладнання:<br>•    фізична карти Африки;<br>•    кліматична карти Африки;<br>•    атласи школярів;<br>•    контурні карти;<br>•    авторська презентація уроку ppt «Загальні особливості клімату Африки»;<br>•    листи опорно-інформаційних схем школярів.<br> <br><br>Хід уроку<br>Зміст матеріалу уроку     |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br>І. Організація класу     |  
|   | + |  |  
|   | + |     <br>ІІ. Актуалізація опорних знань<br>Питання для фронтального опитування:<br>1.    Пригадайте план характеристики материка. Які пункти характеристики вже були вивчені?<br>2.    Що таке клімат? <br>3.    Чому клімат вивчається після фізико-географічного положення та рельєфу?<br>4.    Що таке кліматотвірні чинники. Назвіть їх.    Фронтальне опитування      |  
|   | + |  |  
|   | + | <br>ІІІ. Вивчення нового матеріалу<br>П л а н:<br>1.    Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території.<br>2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів.<br>3.    Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.        <br>1. Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території.<br>     Африка – найжаркіший континент світу. Це пов’язане в першу чергу з тим, що більша частина її території знаходиться в жаркому тепловому поясі між тропіками. Тут протягом ро¬ку Сонце стоїть високо над горизонтом і два рази в рік у будь-якій точці Африки між Північним і Південним тропіком буває у зеніті. Саме в Північній Африці у 1922 році в районі міста Тріполі було зареєстровано найвищу температуру на Землі, що становить +57,8 °С.<br><br>•    Пригадайте, у які дні сонце буває в зеніті на Північному тропіку, на Південному тропіку, на екваторі.<br>•    Поміркуйте, які пори року спостерігаються у Північній та Південній Африці у січні та липні. Чому пори року не збігаються в різних частинах материка?<br>•    Я якому на напрямку на Землі зменшується кількість сонячної радіації<br><br>     Кількість сонячної радіації  в Африці коливається від 140 ккал/см2 на рік (в районі екватора) до 200 ккал/см2 на рік на Північному тропіку.<br><br>•    Поясніть, чому на екваторі, де сонце буває в зеніті двічі на рік спостерігається найменша в Африці кількість сонячної радіації, а на тропіках – найбільша.<br>•    Поміркуйте, чому на Північний тропік в Африці надходить дещо більша кількість сонячної радіації, ніж на Південний тропік.<br><br>      З надходженням сонячної радіації пов'язаний розподіл температур повітря.<br><br>•    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, як змінюються температури повітря від екватора на північ та на південь.<br><br>     Середні річні ж температури на більшій частині материка становлять +25 ... +30 °С. Навіть на півночі і на півдні континенту, які перебувають у суб¬тропічному поясі, середні температури найхолоднішого зи¬мового місяця не опускаються нижче +10 ... +12 °С. В Африці зима відрізняється від літа не стільки температурами повітря, скільки кількістю опадів. А на окремих територіях протягом року погода практично однакова.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки.    <br>2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів.<br>     Опади по території материка розподіляються дуже нерівномірно, що пов’язано з багатьма чинниками, особливо з атмосферною циркуляцією.<br><br>•    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, в яких частинах материка випадає найбільша та найменша кількість опадів.<br><br>     Найбільше їх в екваторіальному кліматичному поясі, особливо в басейні річки Конго. Це пояснюється розташуванням тут області низького тиску, екваторіальних повітряних мас, які, піднімаючись угору, охолоджуються і утворюють хмари та опади.<br>     На територіях, через які проходять Північний і Півден¬ний тропіки, знаходяться пояси високого атмосферного тиску, панує тропічне повітря з низхідними повітряними потоками. Тому тут випадає дуже мало опадів (до 200 мм).<br>     Усе ж у Південній півкулі територій з малою кількістю опадів менше, ніж у Північній. Це пояснюється багатьма чинниками, зокрема меншою про¬тяжністю материка на півдні із заходу на схід, близькістю океану та особливостями рельєфу.<br>     На клімат Африки впливають постійні вітри – пасати.<br><br>•    За кліматичною картою прослідкуйте напрям пасатів у північній та південній частинах Африки.<br>•    Нанесіть на контурну карту Африки пояс низького тиску на екваторі та пояси високого тиску на тропіках. Поясніть причину формування Північно-Східного та Південно-Східного Пасатів. Позначте їх на контурній карті.<br>•    Поясніть, чому пасати різних півкуль приносять неоднакову погоду в Африку.<br><br>     Північно-Східні пасати, які дмуть у Північній Африці не приносять вологи, оскільки дмуть з материка Євразія, то¬му над цією частиною материка формується дуже сухе кон¬тинентальне тропічне повітря, дощі майже не випадають.<br>     Південна частина материка знаходиться під впливом океанів. Південно-Східні пасати, які приходять з Індійського океану, несуть вологе морське тропічне повітря. І хоч час¬тина цієї вологи залишається на східних схилах Драконо¬вих гір, тут опадів випадає значно більше, ніж у районі Північного тропіка.<br>     Дуже багато опадів буває на узбережжі Гвінейської за¬токи, особливо на західних схилах гори Камерун, де їх кількість досягає 10000 мм на рік. Це найвологіше місце в Африці. Вологу сюди приносять вітри з Атлантики, тому що тиск тут набагато нижчий, ніж над океаном.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки та контурними картами.    <br>3. Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.<br>     В Африці є пустелі не тільки всередині материка, а й на узбережжях. Ви вже знаєте, що головною причиною їх ут¬ворення є високий атмосферний тиск, а холодні течії Ат¬лантичного океану знижують температуру повітря в узбе¬режній частині материка і не сприяють утворенню опадів. Теплі ж течії, навпаки, сприяють формуванню опадів. <br>     <br>•    Назвіть холодні течії, які спричиняють формування берегових пустель на різних узбережжях Африки. Прослідкуйте за картою поширення цих пустель. Назвіть їх.<br>•    Поясніть, який вплив на розподіл опадів мають Драконові та Капські гори.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та кліматичною картою.      |  
|   | + |  |  
|   | + | <br>ІV. Підведення підсумків уроку.<br>Висновки<br>1.    Африка — найжаркіший материк Землі, оскільки біль¬ша частина її території лежить між тропіками у жаркому тепловому поясі.<br>2.    Значна частина материка знаходиться під впливом па¬сатів у зоні дії екваторіальних і тропічних повітряних мас.<br>3.    На розподіл температур та опадів впливає рельєф мате¬рика, холодні та теплі течії біля її узбережжя.<br>4.    Найбільше  опадів  буває  в  приекваторіальній  частині материка, особливо на узбережжі Гвінейської затоки.        <br>V.  Ігри на знання вивченої географічної номенклатури.<br>•    Гра “Най, най, най...” з теми “Африка” <br>Головною задачею учнів є пригадати якомога більше географічних рекордів на території Африки, тобто об'єктів, характеристика яких починалася б з префікса «най». Об’єкти слід назвати, пригадати цифри, що характеризує цього рекордсмена природи та правильно продемонструвати його на карті <br>•    Гра “Назви-двійники” на карті Африки”<br>Мета гри – пригадати якомога більше географічних об’єктів, що мають однакові назви та продемонструвати їх на карті. Наприклад: Гвінейська течія, Гвінейська затока, Гвінейська височина, країни Гвінея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея. Об’єкти слід назвати та правильно продемонструвати його на карті    Гра-змагання учнів      |  
|   | + |  |  
|   | + | <br>VІ.  Домашнє завдання.<br>Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).        <br>  |  
|   | + |  |  
|   | + | <br>Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.  |  
|   | + |  |  
|   | + | [[категория:АФРИКА. Загальні особливості клімату. Конспект уроку і опорний каркас]]  |  
 
 Текущая версия на 11:54, 15 января 2010
План-конспект уроку з теми  “Загальні особливості клімату Африки”
  Мета уроку: Освітня: На основі опорних знань про клімат світу конкретизувати відомості про особливості формування клімату Африки в залежності від кліматотвірних чинників. З’ясувати закономірності розподілу сонячної радіації, температур повітря, атмосферного тиску та опадів на материку. Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву.
  Тип уроку: урок засвоєння нових знань Обладнання: •    фізична карти Африки; •    кліматична карти Африки; •    атласи школярів; •    контурні карти; •    авторська презентація уроку ppt «Загальні особливості клімату Африки»; •    листи опорно-інформаційних схем школярів.  
  Хід уроку Зміст матеріалу уроку   
  І. Організація класу   
      ІІ. Актуалізація опорних знань Питання для фронтального опитування: 1.    Пригадайте план характеристики материка. Які пункти характеристики вже були вивчені? 2.    Що таке клімат?  3.    Чому клімат вивчається після фізико-географічного положення та рельєфу? 4.    Що таке кліматотвірні чинники. Назвіть їх.    Фронтальне опитування    
  ІІІ. Вивчення нового матеріалу П л а н: 1.    Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території. 2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів. 3.    Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.         1. Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території.      Африка – найжаркіший континент світу. Це пов’язане в першу чергу з тим, що більша частина її території знаходиться в жаркому тепловому поясі між тропіками. Тут протягом ро¬ку Сонце стоїть високо над горизонтом і два рази в рік у будь-якій точці Африки між Північним і Південним тропіком буває у зеніті. Саме в Північній Африці у 1922 році в районі міста Тріполі було зареєстровано найвищу температуру на Землі, що становить +57,8 °С.
  •    Пригадайте, у які дні сонце буває в зеніті на Північному тропіку, на Південному тропіку, на екваторі. •    Поміркуйте, які пори року спостерігаються у Північній та Південній Африці у січні та липні. Чому пори року не збігаються в різних частинах материка? •    Я якому на напрямку на Землі зменшується кількість сонячної радіації
       Кількість сонячної радіації  в Африці коливається від 140 ккал/см2 на рік (в районі екватора) до 200 ккал/см2 на рік на Північному тропіку.
  •    Поясніть, чому на екваторі, де сонце буває в зеніті двічі на рік спостерігається найменша в Африці кількість сонячної радіації, а на тропіках – найбільша. •    Поміркуйте, чому на Північний тропік в Африці надходить дещо більша кількість сонячної радіації, ніж на Південний тропік.
        З надходженням сонячної радіації пов'язаний розподіл температур повітря.
  •    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, як змінюються температури повітря від екватора на північ та на південь.
       Середні річні ж температури на більшій частині материка становлять +25 ... +30 °С. Навіть на півночі і на півдні континенту, які перебувають у суб¬тропічному поясі, середні температури найхолоднішого зи¬мового місяця не опускаються нижче +10 ... +12 °С. В Африці зима відрізняється від літа не стільки температурами повітря, скільки кількістю опадів. А на окремих територіях протягом року погода практично однакова.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки.     2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів.      Опади по території материка розподіляються дуже нерівномірно, що пов’язано з багатьма чинниками, особливо з атмосферною циркуляцією.
  •    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, в яких частинах материка випадає найбільша та найменша кількість опадів.
       Найбільше їх в екваторіальному кліматичному поясі, особливо в басейні річки Конго. Це пояснюється розташуванням тут області низького тиску, екваторіальних повітряних мас, які, піднімаючись угору, охолоджуються і утворюють хмари та опади.      На територіях, через які проходять Північний і Півден¬ний тропіки, знаходяться пояси високого атмосферного тиску, панує тропічне повітря з низхідними повітряними потоками. Тому тут випадає дуже мало опадів (до 200 мм).      Усе ж у Південній півкулі територій з малою кількістю опадів менше, ніж у Північній. Це пояснюється багатьма чинниками, зокрема меншою про¬тяжністю материка на півдні із заходу на схід, близькістю океану та особливостями рельєфу.      На клімат Африки впливають постійні вітри – пасати.
  •    За кліматичною картою прослідкуйте напрям пасатів у північній та південній частинах Африки. •    Нанесіть на контурну карту Африки пояс низького тиску на екваторі та пояси високого тиску на тропіках. Поясніть причину формування Північно-Східного та Південно-Східного Пасатів. Позначте їх на контурній карті. •    Поясніть, чому пасати різних півкуль приносять неоднакову погоду в Африку.
       Північно-Східні пасати, які дмуть у Північній Африці не приносять вологи, оскільки дмуть з материка Євразія, то¬му над цією частиною материка формується дуже сухе кон¬тинентальне тропічне повітря, дощі майже не випадають.      Південна частина материка знаходиться під впливом океанів. Південно-Східні пасати, які приходять з Індійського океану, несуть вологе морське тропічне повітря. І хоч час¬тина цієї вологи залишається на східних схилах Драконо¬вих гір, тут опадів випадає значно більше, ніж у районі Північного тропіка.      Дуже багато опадів буває на узбережжі Гвінейської за¬токи, особливо на західних схилах гори Камерун, де їх кількість досягає 10000 мм на рік. Це найвологіше місце в Африці. Вологу сюди приносять вітри з Атлантики, тому що тиск тут набагато нижчий, ніж над океаном.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки та контурними картами.     3. Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.      В Африці є пустелі не тільки всередині материка, а й на узбережжях. Ви вже знаєте, що головною причиною їх ут¬ворення є високий атмосферний тиск, а холодні течії Ат¬лантичного океану знижують температуру повітря в узбе¬режній частині материка і не сприяють утворенню опадів. Теплі ж течії, навпаки, сприяють формуванню опадів.        •    Назвіть холодні течії, які спричиняють формування берегових пустель на різних узбережжях Африки. Прослідкуйте за картою поширення цих пустель. Назвіть їх. •    Поясніть, який вплив на розподіл опадів мають Драконові та Капські гори.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та кліматичною картою.    
  ІV. Підведення підсумків уроку. Висновки 1.    Африка — найжаркіший материк Землі, оскільки біль¬ша частина її території лежить між тропіками у жаркому тепловому поясі. 2.    Значна частина материка знаходиться під впливом па¬сатів у зоні дії екваторіальних і тропічних повітряних мас. 3.    На розподіл температур та опадів впливає рельєф мате¬рика, холодні та теплі течії біля її узбережжя. 4.    Найбільше  опадів  буває  в  приекваторіальній  частині материка, особливо на узбережжі Гвінейської затоки.         V.  Ігри на знання вивченої географічної номенклатури. •    Гра “Най, най, най...” з теми “Африка”  Головною задачею учнів є пригадати якомога більше географічних рекордів на території Африки, тобто об'єктів, характеристика яких починалася б з префікса «най». Об’єкти слід назвати, пригадати цифри, що характеризує цього рекордсмена природи та правильно продемонструвати його на карті  •    Гра “Назви-двійники” на карті Африки” Мета гри – пригадати якомога більше географічних об’єктів, що мають однакові назви та продемонструвати їх на карті. Наприклад: Гвінейська течія, Гвінейська затока, Гвінейська височина, країни Гвінея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея. Об’єкти слід назвати та правильно продемонструвати його на карті    Гра-змагання учнів    
  VІ.  Домашнє завдання. Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).         
  Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.
 
Предмети > Географія > Географія 7 клас > АФРИКА. Загальні особливості клімату > АФРИКА. Загальні особливості клімату. Конспект уроку і опорний каркас 
 
 
 
 
 
 |