KNOWLEDGE HYPERMARKET


Самуїл Маршак (1887-1964). Повні уроки
User23 (Обсуждение | вклад)
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Зарубіжна література|Заруб...»)
Следующая правка →

Версия 08:05, 20 декабря 2010

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Самуїл Маршак (1887-1964). Повні уроки

Тема: Самуїл Маршак (1887-1964) «Дванадцять місяців»
Особливості драматичного твору. Діалог як засіб розкриття змісту та ідеї п'єси. ТЛ. Поняття про драматичний твір.
Мета: познайомити учнів с біографією та творчістю С.Я. Маршака.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:


Ім'я його увійшло до нашого життя з дитинства. Батьки своїм дітям, а потім внукам,  читають  його вірші, одночасно формуючи смак до справжньої літератури.
Сім'я Самуїла Яковича Маршака вела свій рід від талмуддистських предків, зокрема, від Ахарона Шмуеля бен Ісраеля Койдановера. І якщо скласти перші букви, то вийде МАХАРШАК.
Звичайно, Самуїл Якович все це прекрасно знав, тому що з шестирічного віку, живучи у Вітебську у дідуся, вивчав іврит. А вірші він почав писати, будучи гімназистом.
У гімназії вчитель словесності прищепив любов до класичної поезії, заохочував перші літературні досліди майбутнього поета. Один з поетичних зошитів Маршака попав до рук В.Стасова, відомого російського критика і мистецтвознавця, який взяв гарячу участь в долі хлопця. За допомогою Стасова він переїжджає до Петербургу, вчиться в одній з кращих гімназій, цілі дні проводить в публічній бібліотеці, де працював Стасов.
У 1904 в будинку Стасова Маршак познайомився з М.Горьким, який віднісся до нього з великим інтересом і запросив його на свою дачу на Чорному морі, де Маршак лікувався, вчився, багато читав, зустрічався з різними людьми. Коли сім'я Горького вимушена була покинути Крим із-за репресій царського уряду після революції 1905, Маршак повернувся до Петербургу, куди на той час перебрався його батько, що працював на заводі за Невською заставою.
Почалася трудова молодість: ходіння по уроках, співпраця в журналах і альманахах.  Через декілька років для завершення утворення Маршак виїхав вчитися до Англії, спочатку в політехнікумі, потім в Лондонському університеті. Під час канікул багато подорожує пішки по Англії, слухає англійські народні пісні. Вже тоді почав перекладати англійські балади, що згодом прославили його.
У 1923, повернувшись до Петрограду, пише свої перші оригінальні казки у віршах - "Казка про дурного мишеняту", "Пожежа", "Пошта", перекладає з англійського дитячі народні пісеньки - "Будинок, який побудував Джек" і так далі.
 Очолює один з перших радянських дитячих журналів - "Новий робінзон", довкола якого збираються талановиті дитячі письменники. Маршак був першим співробітником М.Горького, що створив Видавництво дитячої літератури (Детгиз).
Вірші Маршака для дітей, його пісні, загадки, казки і приказки, п'єси для дитячого театру з часом склали збірку "Казки, пісні, загадки", що неодноразово перевидавалися і переведені  багатьма мовами.
У більшості казок С.Маршака  розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору.

  • Діти дайте відповідь на запитання:

Самуїл Маршак в своїй казці «Дванадцять місяців» ставить на передній план дуже важкі і в той же час цікаві запитання: чи є покірливість складової доброти?
Чи може тверда і непохитна людина бути доброю?
Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?


Кожен образ казки втілює відповідь на ці запитання. Образ падчерки складний і сповнений протиріч.
З першу, перед нами виникає ніби  найпокірнійша людина в світі, і з часом ми розуміємо, що це не так, що її слухняність мачусі був обумовлений не безглуздою покірливістю, а по-перше, справжньою добротою (і це можна довести її хвилюванням про мачуху і сестру, коли їх перетворили на собак), а по-друге, звичайною безвихідністю. Упертість падчерки у всій повноті показано в сцені з Принцесою, коли остання просила розповісти її про те, де вона дістала проліски....
Небезпечне інше об'єднання рис вдачі в людині: злість, дурість і упертість. В цьому випадку упертість дійсно може додати гіркоту в і без того не солодку душу. І це ми бачимо на прикладі принцеси, яка теж, звичайно, не була покірною, але, на відміну від падчерки, це приносило не добро, а зло.
Здатність протистояти злу і насильству наділені лише люди, упевнений автор. І якщо істота, яка зовні нагадує людину, стає підлабузником, вона перетворюється на тварин. Ця ідея розкривається в казці у момент перетворення Мачухи і її дочки в собак.

  • Завдання на закріплення нової теми:

Що вам найбільше запам’яталось із біографії С. Маршака?
Які казки С. Маршака ви знаєте?
Чи подобається вам казка Дванадцять місяців,чим саме?

  • Домашнє завадання:

Вивчити напам’ять уривок з казки Дванадцять місяців.
Список використаної літератури:
Урок на тему : С.Я. Маршак «Дванадцять місяців», Вікоренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Херсон.
Урок на тему : Боротьба добра і зла в казці «Дванадцять місяців»., Колісніченко В. Д.,
викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с.
Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с.
Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях .6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
 Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2009.- 944с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас