Тема: Боротьба проти монгольських завойовників. Тип уроку: засвоєння нових знань та робота з текстами Мета: вивчити новий матеріал за темою, опрацювати художній текст з історичної точки зору.
Завдання: - повторення та закріплення вивченого;
- засвоєння нової інформації про напади монголів на Русь;
- удосконалення навички написання історичних портретів;
- вивчити основні терміни уроку, запам"ятами їх значення.
Терміни і поняття уроку: Булгарське царство, Велика Болгарія, війна, східні слов'яни, орда, плем'я, половці, слов'яни, татари, Чернігівське і Смоленське князівства
Персоналії уроку: Чингісхан, хан Батий
Чингіс-хан
Хан Батий
Методичні примітки: вивчаючи дану тему, не слід багато уваги приділяти монгольській державі, її становленню та історії; розповідь про Золоту Орду за поданим планом повинна займати близько 5 хв.
Хід уроку:
І. Привітання вчителя, оголошення теми та структури уроку.
ІІ. Мотивація та перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Перший похід Батия на Русь
У 1235 каган Угедей і Курултай прийняли рішення про новий похід до Європи. На допомогу хану Батию прямували сили інших улусів. У 1236 монголи розорили волзьких булгар. Пізньої осені 1237 основні сили Батия зосередилися в районі верхів'їв р. Воронеж для вторгнення в Північно-східну Русь. Співвідношення сил: монголо-татари мали у війську біля 140 тис. воїнів.
Р.Воронеж - сучасний вигляд
У разі об'єднання зусиль Русь могла виставити біля 300 тис. воїнів. Однак міжкнязівські суперечки завадили це зробити, князі ж використали згубну в даному випадку тактику "сидіння". Чернець Плано Карпіні писав: "А ще треба знати, що татари більше люблять, щоб люди закривалися в містах і фортецях, ніж щоб билися з ними на поле. Саме, вони кажуть, що це їх поросята, замкнені в хліві, від чого і приставляють до них варту…"
Євпатій Коловрат, рязанський посол в Чернігові, з дружиною в 1700 чоловік наздогнав Батия на території Володимирського князівства і загинув у нерівному бою в 1238 році. У двох битвах (у Коломни в 1238 і на р.Сіті 1238) війська володимиро-суздальського князя Юрія Всеволодовича були розгромлені, а сам князь загинув. Протягом лютого було взято ще 14 міст.
Юрій Всеволодович
Після цього одна частина монголів обложила Торжок на шляху до Новгороду. Монголо-татари, зобов'язавши новгородців виплачувати данину, повернули назад в степ. Повернення монгольських загонів на південь носило характер облави. Деяким містам вдалося відбитися (Смоленськ), але більшість була розорена. 7 тижнів до травня 1238 трималося місто Козельськ, при штурмі якого монголи втратили 4 тис.осіб, за що отримало від монголів назву "зле місто". Навесні 1239 їм було розгромлено Переяславське князівство на лівобережжі Дніпра, а восени розорена Чернігово-Сіверська земля.
Оборона Козельська
Облога та захоплення Києва Восени 1240 року татаро-монгольські війська на чолі з ханом Батиєм, онуком Чингіз-хана, підійшли до Києва і в грудні 1240 року місто було захоплено і зруйновано татаро-монгольськими завойовниками. Татари використовували стандартну систему захоплення: спочатку в місто відправлявся посол з пропозицією добровільно відкрити ворота. Якщо городяни виконували вимогу хана, то місто тільки грабувалося і обкладалося даниною. Якщо ж городяни відмовлялися здатися, починалася облога.
Кияни відмовилися впускати у своє місто чужоземні війська. Облога тривала 10 тижнів і 4 дні. Зрештою татаро-монголи знайшли слабке місце в системі укріплень – Софійські ворота, які з того часу стали називатися Батиєвими. Але навіть прорвавшись до міста, ординцям не відразу вдалося захопити Київ – місто мало не одну смугу укріплень. Опір жителів було настільки наполегливим, що хан був змушений дати своїм військам перепочинок. 4 грудня 1240 Київ упав. Розлючені небаченою відсіччю татаро-монголи перебили більше половини мирного населення.
Масштаби трагедії підтверджують археологічні розкопки, в результаті яких зустрічаються як поодинокі кістяки, так і величезні братські могили, налічують не одну тисячу скелетів.
Були пошкоджені Успенський, Софіївський собори, Троїцька надбрамна церква (зараз головний вхід в Києво-Печерську Лавру), зруйнована церква Спаса на Берестові, Кирилівська церква, Михайлівський собор, практично всі київські ворота.
Про створення Золотої Орди учитель розповідає за планом: 1. Утворення Монгольської держави. 2. Завоювання Сибіру та Середньої Азії (коротко). Причини успіхів ординців. 3. Перші походи в Східну Європу. 4. Основні етапи навали на Східну Європу, наслідки для Русі. 5. Боротьба між Бату і Гуюком (коротко).
IV. Аналіз художнього джерела з історичної точки зору
Художнє слово Із життя Чингісхана
Темучжин був названий Чингісханом - володарем світу, ханом великим і могутнім. І прийшов час, коли він вирішив позбавити землю від татар. Проте з того, як приймали смерть татари, йому стало ясно, що хтось проговорився про рішення винищити їх. Коли було з'ясовано, що таємницю розголосив Бельгутай, його надовго позбавили права брати участь у засіданнях сімейної ради.
Тоді ж відбулася і наступна історія. Чингіз взяв собі в наложниці татарську красуню Есуган-хатун. Якось Есуган сказала Чингіз: "Хаган може вшанувати і мене своїм піклуванням і зробити цією ханшею, якщо буде на те його хаганська милість. Але ж більш мене гідна бути ханшею моя старша сестра по імені Єсуй. Вона тільки що засватана. Куди їй подітися тепер, при теперішній-то метушні?"
"Якщо вже твоя сестра ще краща, ніж ти, то я звелю її знайти. Але поступишся ти їй місце, коли вона з'явиться?"
"З хаганского дозволу, я негайно ж поступлюся сестрі, як тільки її побачу".
Наказав Чингіз розшукати Єсуй. Її спіймали разом з нареченим в той час, коли вони намагалися сховатися в лісі. Есуган, як тільки побачила старшу сестру, відразу посадила її на своє місце. Єсуй дійсно сподобалася Чингіз, і він зробив її своєю дружиною. Наречений Єсуй зумів втекти.
Якось вже після походу на татар Чингіз сидів у своєї юрті. Тут же поруч сиділи ханші. Раптом Єсуй глибоко і скорботно зітхнула. Чингіз запідозрив недобре, зметикував, чи не коханого побачила Єсуй, і наказав: "Розставте по сім'ях та місцях роботи всіх присутніх тут аратів. Людей сторонніх виділяйте особливо".
Розставили людей. І залишився в стороні тільки один юнак. Волосся у нього було заплетене в косу, як у людини благородної.
"Хто ти такий?" - Запитав Чингіз.
Він відповів: "Я наречений Єсуй. Вороги громили нас, і я в страху втік. Зараз начебто все заспокоїлося, і я прийшов. Я думав, мене не впізнають серед такої великої кількості людей".
Сказав Чингіз наближеним: "Що йому ще тут шпигувати, цьому непримиренному ворогові і волоцюзі? Приберіть його з очей геть!"
І молодому татарину тут же зрубали голову з плечей. Любов привела його до порога чингісової юрти, любов його видала, а ненависть його згубила. Не могла заступитися за нього Єсуй. Тільки ночами іноді, лежачи на м'якому повсті в ханській юрті, гірко плакала вона нишком так згадувала судженого. Татаро-монгольські дівчата звикли, що їхні чоловіки купували їх або брали силою. Есуган, наблизившись до хана, щиро люблячи старшу сестру, просила розшукати її, вірячи, що щастя сестри – бути тут, на ханському ложі, і поступилася їй своїм місцем.
Запитання до тексту 1. Які риси характера хана показані в творі? 2. Як називалося помешкання, де жив Чинхісхан зі своїми наложницями?
Завдання:
Створити історичний портрет Чингісхана.
Методичні рекомендації: на виконання завдання відводиться 5 хв. Учні виконують завдання письмово. Перевірка проходить за такою схемою: один учень зачитує портрет, інші доповнюють та узагальнюють.
V. Перевірка знань 1. Як називали монголів у тогочасних літописах Русі та хроніках Європи? а) монголо-татарами; б) татарами-ординцями; в) татарами.
2. Між ким і ким відбулася битва на р.Калка (на річці Калці)? а) між об′єднаним військом половців і русичів проти монгольської навали; б) між союзним військом монгольської орди і половців проти руських військ; в) між трьома сторонами: половцями, монголами та Руссю.
3. Хто вийшов переможцем на р.Калці? а) монгольське військо; б) Київська Русь; в) татари.
4. Хто стояв на чолі походу монгольських військ (орд) на Київську Русь 1237 - 1240? а) Батухан; б) Чингісхан; в) Орхан.
5. Які землі Київської Русі були спустошенні внаслідок нападу монголів? а) Волинь і Галичина; б) Чернігівщина та Переяславщина; в) Київщина.
6. Коли відбулося протистояння (облога) Києва? а) квітень 1223 р.; б) осінь-зима 1240 р.; в) літо 1241 р.
7. Якими були наслідки цієї облоги? а) вщент зруйновано Київ; б) Київ відбив напад монголів; в) Київ побув в облозі недовгий час та здався ворожому війську.
VI. Перегляд відео з метою поповнення та закріплення знань.
Успенський собор сьогодніта історія його створення
VII. Домашнє завдання: 1. Вивчити тему за підручником. 2. Зробити кросворд на 10 питань, використовуючи вивчені поняття та імена історичних особистостей теми.
Використані джерела:
1. Урок на тему "Боротьба проти монгольських завойовників." учителя Ошуренко В.М., м.Коростень
2. Урок на тему "Чингісхан" учителя історії Киричук У.Д., м.Київ
3. Земерова Т. Ю., Скирда І. М. Історія України у визначеннях, таблицях і схемах. 7—9 класи. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009
4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006
5. www.tatar-history.narod.ru
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.