KNOWLEDGE HYPERMARKET


Визначення поезії. Повні уроки
Строка 39: Строка 39:
*'''Домашнє завдання:'''
*'''Домашнє завдання:'''
-
Вивчити напам’ять вірш «Визначення поезії».<br>Підготуйте розповідь на тему: Ствердження спорідненості життя й творчості. Музичність і яскрава мальовничість пастернаківських поезій. Підкріплюйте свою думку рядками з поезій або творів Б.&nbsp; Пастернака<br>'''<br>Список використаної літератури:'''<br>Урок на тему: "Життя і творчість Бориса Леонідовича Пастернака" Автор: Самусі Владимер Генадійович , Ростов-на-Дону<br>Урок на тему: «Висока суть» Б. Пастернака, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.<br>Лютов В. Російські письменники в житті - Урал LTD, 2009<br>Масленнікова З.А. Портрет Б.Пастернака-- М. Рад. Росія, 2007<br>Пастернак Є.Б. Б. Пастернак: Матеріали для біографії. - М. Сучасний письменник, 2009<br>«Доктор Живаго» Б. Пастернака - (З різних точок зору). - М.Сучасний письменник, 2009<br>Альфонсов В.М. Поезія Б. Пастернака - Л. Радянський письменник,2000<br>Вільмонт М.М. Про Б. Пастернака: Спогади і думки. - М. Радянський письменник, 2000<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br>  
+
Вивчити напам’ять вірш «Визначення поезії».<br>Підготуйте розповідь на тему: Ствердження спорідненості життя й творчості. Музичність і яскрава мальовничість пастернаківських поезій. Підкріплюйте свою думку рядками з поезій або творів Б.&nbsp; Пастернака<br>'''<br>Список використаної літератури:'''<br>Урок на тему: "Життя і творчість Бориса Леонідовича Пастернака" Автор: Самусі Володимир Генадійович , Ростов-на-Дону<br>Урок на тему: «Висока суть» Б. Пастернака, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.<br>Лютов В. Російські письменники в житті - Урал LTD, 2009<br>Масленнікова З.А. Портрет Б.Пастернака-- М. Рад. Росія, 2007<br>Пастернак Є.Б. Б. Пастернак: Матеріали для біографії. - М. Сучасний письменник, 2009<br>«Доктор Живаго» Б. Пастернака - (З різних точок зору). - М.Сучасний письменник, 2009<br>Альфонсов В.М. Поезія Б. Пастернака - Л. Радянський письменник,2000<br>Вільмонт М.М. Про Б. Пастернака: Спогади і думки. - М. Радянський письменник, 2000<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br>  
-
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br>  
+
----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Самусі В. Г.
 +
 
 +
Колісніченко В. Д.
 +
 
 +
Пилипенко В.В.
 +
 
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>  
-
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].
 
[[Category:Зарубіжна_література_11_клас]]
[[Category:Зарубіжна_література_11_клас]]

Версия 14:05, 18 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Визначення поезії. Повні уроки


Тема: „Визначення поезії”, „У всьому я хочу дійти  самої суті”. Ствердження спорідненості життя й творчості. Музичність і яскрава мальовничість пастернаківських поезій.
Мета: розширити знання учнів про поезію Б. Пастернака.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T271p.jpeg
Євгеній Евтушенко писав: "Пастернак завжди знав собі ціну як майстер, але його більше цікавила сама майстерність, ніж масові оплески майстерності.


Нобелівський комітет зволив відмітити Пастернака лише у момент політичного скандалу, що розгорався, адже Пастернак заслуговував на найвищу премію за поезію ще в тридцятих роках. “Доктор Живаго” — зовсім не найкраще з того, що було написано Пастернаком, хоча роман і є етапним явищем для історії російської і світової літератури»
Дійсно, на вагах мистецтва вірші, написані доктором Живаго (тобто — Пастернаком), пересилюють весь роман, настільки вони прекрасні.



Никого не будет в доме,
    Кроме сумерек.
    Один
    Зимний день в сквозном проеме
    Незадернутых гардин.
    Только белых мокрых комьев
    Быстрый промельк моховой,
    Только крыши, снег, и, кроме
    Крыш и снега, никого.

T27p1.jpeg
Борис Пастернак народився в сім'ї художника Леоніда Пастернака, особа, яка була близьким до таких найбільших фігур російської інтелігенції, як Толстой, Рахманінов, Менделєєв. Інтелігентність тут була не надуманою, а була самим повітрям сім'ї. Пастернак в ранній молодості обирав між музикою і поезією. Він вибрав, на щастя для нас всіх, друге, не дивлячись на те що його ідол — Скрябін, прослухавши музичні творіння  хлопця, "підтримав, окрилив, благословив". Можливо, Пастернаку не вистачило протидії.

Розгадайте анаграму:

T27a1.jpeg
Почавши з бунту форми проти класизму і доходячи в концентрованості метафор інколи до майже повної незбагненності, він поступово ставав прозорим і з роками прийшов до кришталево-чистого, профільтрованого вірша. І це була справжня класика, яка завжди вище за ремінісцентний класицизм.
Пізніше вірші Пастернака виграли в чистоті, у відсутності зайвого. У вірша Пастернака вражаюче злиття двох начал— фізіологічного і духовного. Філософія його поезії не розумово вироблена, а "відшліфована".
Але, звичайно, за цим імпровізаційним напівмаренням, що здається, стояла величезна людська культура. Марення високо досвідченої, такої, що тонко відчуває, людини завжди зовсім інше, ніж марення диктатора або бюрократа.

T27p3.jpeg

  • Прочитайте уривок з вірша: 

Гул затих. Я вышел на подмостки.
    Прислонясь к дверному косяку,
    Я ловлю в далеком отголоске,
    Что случится на моем веку.
На вашу думку, що має на увазі поет?
Цей вірш написаний після того, як геніального поета зграя боягузів виключила з підкупного Союзу письменників. Розпорядок зборів був продуманий партійними функціонерами, мужність проявили небагато, це були ті хто під час голосування утримався. Проти не проголосував ніхто. Фарисеї залишилися фарисеями.
 Но продуман распорядок действий,
    И неотвратим конец пути.
    Я один, все тонет в фарисействе.
    Жизнь прожить — не поле перейти.
Пастернак дійшов до  самої суті "самой сути... до сущности прошедших дней, до их причины, до основанья, до корней, до сердцевины" Ему повезло, он не был брошен в ГУЛАГ.
    "До чего ж мы гордимся, сволочи, что он умер в своей постели", — писав  О.Галич.
Пастернак дійшов до вищої суті: Он "написал восемь строк // О свойствах страсти", "О беззаконьях, о грехах, // Бегах, погонях, // Нечаянностях впопыхах, // Локтях, ладонях". Так некогда Шопен вложил "Живое чудо // Фольварков, парков, рощ, могил // В свои этюды".
    Достигнутого торжества :
     Игра и мука —
    Натянутая тетива
    Тугого лука.

T27p2.jpeg
Найпереконливішою ілюстрацією уявлень поета є його вірш «Визначення поезії», в якому поетичне мистецтво характеризується виключно через низку образів природи:
Це - загуслий заливистий свист.
Це - при березі лускіт льодинок.
Це - умерзлий у темряву лист.
Це - кількох солов'їв поєдинок.
Вірш цитується у перекладі М. Рябчука.
Протягуючи ланцюжок таких метафоричних визначень поезії від початку до кінця вірша, автор створює дивовижну картину, в якій «солодкий притихлий горох» співіснує поруч із Всесвітом. У такій поетичній картині зникають кордони не лише між природою та мистецтвом, а й між прозою життя та поезією духу, між побутом та буттям, між зовнішнім світом та ліричним «я». Як і світ природи,  ліричний герой Пастернака перебуває у стані потрясіння. Йому притаманні настрої експресивно загостреного
сприйняття життєвої стихії, екстатичного зачудування світом, яскраве переживання дивовижної спорідненості з природою.

  • Творча хвилина:

Розгадайте анаграму:

T27a.jpeg

Прочитайте виразно вірш:
Определение поэзии (1917)

Это - круто налившийся свист,
Это - щелканье сдавленных льдинок,
Это - ночь, леденящая лист,
Это - двух соловьев поединок.
Это - сладкий заглохший горох,
Это - слезы вселенной в лопатках,
Это - с пультов и флейт - Фигаро
Низвергается градом на грядку.
Все, что ночи так важно сыскать
На глубоких купаленных доньях,
И звезду донести до садкан
На трепещущих мокрых ладонях.
Площе досок в воде - духота.
Небосвод завалился ольхою,
Этим звездам к лицу б хохотать,
Ан вселенная - место глухое.

І на останок перегляньте відео прекрасного творця, письменника, поета Б. Пастернака.

  • Запитання для закріплення нової теми:

Охарактеризуйте філософію Б. Пастернака його високу суть.
 Як ви розумієте визначення поезії Пастернаком.

  • Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять вірш «Визначення поезії».
Підготуйте розповідь на тему: Ствердження спорідненості життя й творчості. Музичність і яскрава мальовничість пастернаківських поезій. Підкріплюйте свою думку рядками з поезій або творів Б.  Пастернака

Список використаної літератури:

Урок на тему: "Життя і творчість Бориса Леонідовича Пастернака" Автор: Самусі Володимир Генадійович , Ростов-на-Дону
Урок на тему: «Висока суть» Б. Пастернака, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
Лютов В. Російські письменники в житті - Урал LTD, 2009
Масленнікова З.А. Портрет Б.Пастернака-- М. Рад. Росія, 2007
Пастернак Є.Б. Б. Пастернак: Матеріали для біографії. - М. Сучасний письменник, 2009
«Доктор Живаго» Б. Пастернака - (З різних точок зору). - М.Сучасний письменник, 2009
Альфонсов В.М. Поезія Б. Пастернака - Л. Радянський письменник,2000
Вільмонт М.М. Про Б. Пастернака: Спогади і думки. - М. Радянський письменник, 2000
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Над уроком працювали

Самусі В. Г.

Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас