KNOWLEDGE HYPERMARKET


Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Повні уроки

Версия 18:08, 29 октября 2010

Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас. Повні уроки>>Хімія: Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті. Повні уроки


Мета уроку:
1.    Навчитись  правильної поведінки в класі хімії.
2.    Також навчитись примати у ладу своє робоче місце.
3.    Вивчити та використовувати на практиці правила безпеки

Хід уроку:
На уроках хімії ви спостерігаєте за різноманітними хімічними реакціями, самостійно виконуєте досліди. Проведення хімічного експерименту вимагає особливої дисциплінованості і правильної поведінки, адже чимало речовин є отруйними, їдкими, легкозаймистими.
Потрібно бути дуже обережними, щоб не зашкодити собі та людям навколо. 
1. Загальні вимоги безпеки.
1.1 Входити в кабінет хімії і лаборантську лише з дозволу вчителя. 
1.2 Входити в кабінет і виходити з кабінету спокійно, щоб випадково не перевернути хімічний посуд, устаткування або реактиви, що знаходяться на столі.


Малюнок 1. Приклади хімічного посуду.

1.3 Займати в кабінеті завжди одне і те ж робоче місце, не переходити на інше місць без дозволу вчителя. 
1.4 Підтримувати чистоту і порядок на своєму робочому місці. 
1.5 Під час роботи на лабораторному столі не повинно бути нічого зайвого. На ньому можуть знаходитися підручник, зошит, письмове приладдя, довідник.
1.6 Працювати сидячи, швидко, але без зайвої поспішності, під час роботи дотримувати тишу.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.
2.1 Виконуйте лише ті хімічні досліди, які погоджені з вчителем, під його наглядом або спостереженням лаборанта. 
2.2 Не починати роботу, поки не перевірено, чи є для дослідів все необхідне, і не продумана послідовність виконання кожного з них.
2.3 При нагріванні розчинів в пробірці користуйтеся спеціальним тримачем. 
2.4 Жодних речовин не пробуйте на смак.

Малюнок 2. Тримач для пробірок.

3. Вимоги безпеки під час роботи.

3.1 Дотримувати правила поводження з реактивами, хімічним посудом, лабораторним устаткуванням. Знати запобіжні засоби при роботі в кабінеті хімії. 
3.2 Уважно читайте етикетку на банці з речовиною, яка береться для досвіду. 
3.3 Реактивів для дослідів беріть в кількостях, які вказані в інструкції.
3.4 Якщо в інструкції не вказано, яку масу або об'єм речовини треба узяти, то суху речовину беріть в такій кількості, щоб вона лише покрила дно пробірки, розчин, щоб зайняв не більше 1 /6 об'єму пробірки. 
3.5 Залишок узятого реактиву не можна зливати (зсипати) назад в судину, де вона зберігалася. Його слід зливати (зсипати) в окрему банку.

Малюнок 3. Комплект реактивів для лабораторних дослідів і практичних занять на уроках хімії.


3.6 При наливанні рідин судину з реактивами беріть так, щоб етикетка була направлена у бік долоні, знімайте краплю з краю  шийки судини, інакше рідина стікатиме по склу, псуватиме етикетку, може пошкодити шкіру рук. 
3.7 Судина, з якої узяли реактив, відразу ж закрийте пробкою і поставте на місце.
3.8 Не заглядайте у пробірку, в якій нагрівається рідина, і не нахиляйтеся над судиною, у яку наливають яку-небудь рідину, тому що найдрібніші краплі можуть попасти в око. 
3.9 Нюхайте всі речовини обережно, не нахиляйтеся над пробіркою і не вдихайте повними грудьми, а направляйте до себе пару або газ рухами руки.
Нижче до вашої уваги видео з розділу цікавих дослідів з хімії:


http://www.youtube.com/watch?v=iP50NyFiBHM
http://www.youtube.com/watch?v=cMBreP-H6Y4&feature=related


Зверніть увагу, що дівчина працює з хімічним посудом виключно у рукавичках та захисних окулярах. А також запам'ятаєте рухи якими дівчина обережно нюхає реактиви.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1 Приберіть своє робоче місце. 

Малюнок 5. Вигляд робочого місця після уроку.


4.2 Перевірте, чи закриті крани з водою. 
4.3 Обов'язково ретельно вимийте руки.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.  
5.1 При роботі з кислотами слід проявляти обережність. Особливо потрібно берегти очі. При попаданні кислоти на руки слід негайно змити її великою кількістю води. 
5.2 Попадань навіть розбавленого розчину лугу в очі може привести до необоротної втрати зору.
При попаданні розчину лугу на руки негайно змийте його великою кількістю води до зникнення відчуття милкої. 
5.3 Будьте особливо обережні при роботі з нагрівальними приладами.  5.4 Горючих предметів ставте на керамічну або спіральну підставку. 
5.5 Щоб припинити горіння сухого спирту потрібно накрити його ковпачком (задувати не можна!).
Будь ласка передивиться це відео


http://www.youtube.com/watch?v=vp75OJCyaF8


Розкажіть, чи усе ви зрозуміли и чи так будете поводитися у класі хімії?

Попереджувальні знаки застерігають від можливої  небезпеки.
Пригадаймо їх:
• обережно! Їдкі речовини;
• обережно! Електрична напруга;
• обережно! Легкозаймисті речовини;
• обережно! Отруйні речовини;
• обережно! Небезпека вибуху;
• обережно! Радіоактивність;
• обережно! Інша небезпека.

Інформаційні знаки нагадають правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії:
• користуйтесь захисними окулярами;
• якщо реактив потрапив на шкіру чи одяг, змийте його спочатку водою, а потім нейтралізуючим розчином;
• користуйтесь захисними рукавицями;
• наливайте чи насипайте реактиви тільки над столом;
• збирайте залишки речовин у призначений для цього посуд;
• нюхаючи речовини, спрямовуйте пару чи газ рукою до себе.

Контролюючий блок №1
1.    Розкажіть, як треба поводитися у класі хімії?
2.    Що не можна робити під час роботи?
3.    Чи можна у ході досліду пробувати на смак, нюхати вміст прямо з пробірки? 
4.    Якщо у вас залишився залишок реактиву, куди його можна подіти?
5.    Передивіться и скажіть по пам’яті, які є попереджувальні, а також інформаційні знаки у хімії.
6.    Повторіть и запам’ятайте правила поведінки.

Список джерел:
1.    Основи безпеки життєдіяльності на уроках географії, біології, хімії і др.: 6-11 класів Нетрадиційні уроки автор:  Гордіяш Е.Л. видавництво: Вчитель рік 2007
2.    Основні процеси і апарати хімічної технології кн.1 Автор: Гельперін Н.І. 1999р
3.    Довiдник з хiмii: автор Гончаров А.I., Корнiлов М.Ю 2005 р.
4.    Хімія у дії. У 2 частинах.  Фрімантл М., пер. з англ. 1999р


Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.