KNOWLEDGE HYPERMARKET


Практичні роботи. Повні уроки
Строка 3: Строка 3:
<br>'''''Мета уроку:'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ознайомити учнів з правилами техніки безпеки;<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розказати та показати на прикладі дослідів – як вірно користуватися лабораторним посудом, а також хімічним приладдям;<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Перевірити за допомогою контролюючих питань наскільки вірно учні запам’ятали&nbsp; усі правила безпеки<br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Закріпити на практиці прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами.<br>'''''Хід уроку:'''''  
<br>'''''Мета уроку:'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ознайомити учнів з правилами техніки безпеки;<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Розказати та показати на прикладі дослідів – як вірно користуватися лабораторним посудом, а також хімічним приладдям;<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Перевірити за допомогою контролюючих питань наскільки вірно учні запам’ятали&nbsp; усі правила безпеки<br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Закріпити на практиці прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами.<br>'''''Хід уроку:'''''  
-
'''''Частина 1.'''''<br>Інструктаж по техніці безпеки при проведенні лабораторних дослідів і практичних занять по хімії.<br>1. Загальні вимоги безпеки.&nbsp;&nbsp; <br>1.1. Учні повинні дотримувати правила поведінки у класі хімії.&nbsp; <br>1.2. Кабінет хімії має бути оснащений медичною аптечкою з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів.<br>1.3. Учні зобов'язані дотримувати правила техніки пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння. Кабінет хімії має бути оснащений первинними засобами пожежогасіння: двома вогнегасниками, ящиком з піском і двома накидками з вогнезахисної тканини.<br>[[Image:him7_3_1_1.jpg]]&nbsp; [[Image:him7_3_1_2.jpg]]<br>''Малюнок 1.&nbsp; Первинні засоби пожежогасіння''<br><br>1.4. Про кожен нещасний випадок потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити вчителя (викладачеві). При несправності устаткування, пристосувань і інструменту припинити роботу і повідомити про це вчителеві (викладачеві).<br>1.5. В процесі роботи учні повинні дотримувати порядку проведення лабораторних дослідів і практичних занять, правила особистої гігієни, тримати у чистоті робоче місце.&nbsp; <br>Будь ласка передивиться це відео  
+
'''''Частина 1.'''''<br>Інструктаж по техніці безпеки при проведенні лабораторних дослідів і практичних занять по хімії.<br>1. Загальні вимоги безпеки.&nbsp;&nbsp; <br>1.1. Учні повинні дотримувати правила поведінки у класі хімії.&nbsp; <br>1.2. Кабінет хімії має бути оснащений медичною аптечкою з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів.<br>1.3. Учні зобов'язані дотримувати правила техніки пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння. Кабінет хімії має бути оснащений первинними засобами пожежогасіння: двома вогнегасниками, ящиком з піском і двома накидками з вогнезахисної тканини.<br>[[Image:Him7 3 1 1.jpg]]&nbsp; [[Image:Him7 3 1 2.jpg]]<br>''Малюнок 1.&nbsp; Первинні засоби пожежогасіння''<br><br>1.4. Про кожен нещасний випадок потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити вчителя (викладачеві). При несправності устаткування, пристосувань і інструменту припинити роботу і повідомити про це вчителеві (викладачеві).<br>1.5. В процесі роботи учні повинні дотримувати порядку проведення лабораторних дослідів і практичних занять, правила особистої гігієни, тримати у чистоті робоче місце.&nbsp; <br>Будь ласка передивиться це відео  
-
<br>http://www.youtube.com/watch?v=vp75OJCyaF8<br>Розкажіть, чи усе ви зрозуміли и чи так будете поводитися у класі хімії? <br><br>2. Вимоги безпеки перед початком роботи.&nbsp;&nbsp; <br>2.1. Вивчити вміст і порядок проведення лабораторного досвіду або практичного заняття, а також безпечні прийоми його виконання.&nbsp; <br>2.2. При проведенні роботи, пов'язаної з нагріванням рідин до температури кипіння, використанням роз'їдаючих розчинів, підготувати захисні окуляри.<br>2.3. Підготувати до роботи робоче місце, прибрати все зайве, прибрати з проходів портфелі і сумки.&nbsp; <br>2.4. Перевірити справність устаткування, приладів, цілісність лабораторного посуду.<br>[[Image:him7_3_2.jpg]]<br>''Малюнок 2. Лабораторний посуд''<br><br>3. Вимоги безпеки під час роботи.<br>3.1. Дотримуватися усіх вказівок вчителя по безпечному поводженню з реактивами і розчинами, порядку виконання роботи.&nbsp; <br>3.2. Підготовлений до роботи прилад, установку показати вчителеві або лаборантові.&nbsp; <br>3.3. Забороняється самостійно проводити будь-які досліди, не передбачені даною роботою.<br>3.4. Забороняється виносити з кабінету і вносити до нього будь-які речовини без дозволу вчителя. <br>3.5. Постійно підтримувати порядок на робочому місці, про всі розливи розчинів, а також про розсипані тверді реактиви негайно повідомити вчителя або лаборанта. Самостійно прибирати будь-які хімічні реактиви забороняється.<br>3.6. Про всі неполадки в роботі устаткування необхідно повідомляти вчителя або лаборанта, усувати самостійно несправності забороняється.&nbsp; <br>3.7. Перед проведенням роботи з нагріванням рідини, використанням їдких розчинів надіти захисні окуляри. Не залишати без нагляду працюючі нагрівальні прилади.<br>''[[Image:him7_3_3.gif]]<br>Малюнок 3.&nbsp; Набір деталей до установки для перегонки речовин.''<br><br>3.8. Для нагрівання рідин використовувати лише тонкостінні судини, наповнені рідиною не більше ніж на третину. В процесі нагрівання не направляти шийку судин на себе і на своїх товаришів, не нахилятися над судинами і не заглядати в них.<br>3.9. Забороняється пробувати будь-які розчини і реактиви на смак, а також приймати їжу і напої в кабінеті хімії.<br>До вашої уваги випуск «Ералаш»  
+
{{#ev:youtube|vp75OJCyaF8}}
 +
Розкажіть, чи усе ви зрозуміли и чи так будете поводитися у класі хімії? <br><br>2. Вимоги безпеки перед початком роботи.&nbsp;&nbsp; <br>2.1. Вивчити вміст і порядок проведення лабораторного досвіду або практичного заняття, а також безпечні прийоми його виконання.&nbsp; <br>2.2. При проведенні роботи, пов'язаної з нагріванням рідин до температури кипіння, використанням роз'їдаючих розчинів, підготувати захисні окуляри.<br>2.3. Підготувати до роботи робоче місце, прибрати все зайве, прибрати з проходів портфелі і сумки.&nbsp; <br>2.4. Перевірити справність устаткування, приладів, цілісність лабораторного посуду.<br>[[Image:Him7 3 2.jpg]]<br>''Малюнок 2. Лабораторний посуд''<br><br>3. Вимоги безпеки під час роботи.<br>3.1. Дотримуватися усіх вказівок вчителя по безпечному поводженню з реактивами і розчинами, порядку виконання роботи.&nbsp; <br>3.2. Підготовлений до роботи прилад, установку показати вчителеві або лаборантові.&nbsp; <br>3.3. Забороняється самостійно проводити будь-які досліди, не передбачені даною роботою.<br>3.4. Забороняється виносити з кабінету і вносити до нього будь-які речовини без дозволу вчителя. <br>3.5. Постійно підтримувати порядок на робочому місці, про всі розливи розчинів, а також про розсипані тверді реактиви негайно повідомити вчителя або лаборанта. Самостійно прибирати будь-які хімічні реактиви забороняється.<br>3.6. Про всі неполадки в роботі устаткування необхідно повідомляти вчителя або лаборанта, усувати самостійно несправності забороняється.&nbsp; <br>3.7. Перед проведенням роботи з нагріванням рідини, використанням їдких розчинів надіти захисні окуляри. Не залишати без нагляду працюючі нагрівальні прилади.<br>''[[Image:Him7 3 3.gif]]<br>Малюнок 3.&nbsp; Набір деталей до установки для перегонки речовин.''<br><br>3.8. Для нагрівання рідин використовувати лише тонкостінні судини, наповнені рідиною не більше ніж на третину. В процесі нагрівання не направляти шийку судин на себе і на своїх товаришів, не нахилятися над судинами і не заглядати в них.<br>3.9. Забороняється пробувати будь-які розчини і реактиви на смак, а також приймати їжу і напої в кабінеті хімії.<br>До вашої уваги випуск «Ералаш»  
-
<br>http://www.youtube.com/watch?v=3o4cU6k8qZA <br><br>4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.&nbsp;&nbsp; <br>4.1. При розливі водного розчину кислоти або лугу, а також при розсипі твердих реактивів негайно повідомити про це вчителеві або лаборантові. Не прибирати самостійно будь-які речовини.&nbsp; <br>4.2. При розливі легкозаймистих рідин або органічних речовин негайно погасити відкритий вогонь спиртівки і повідомити про це вчителеві або лаборантові.<br>4.3. При розливі легкозаймистої рідини і її займанні негайно повідомити про це вчителеві і по його вказівці покинути приміщення.&nbsp; <br>4.4. У випадку, якщо розбився лабораторний посуд, не збирати її осколки незахищеними руками, а використовувати для цієї мети щітку і совок.<br>4.5. При здобутті травми повідомити про це вчителеві, який має негайно надати першу допомогу потерпілому і повідомити адміністрації установи.&nbsp;&nbsp; <br>5. Вимоги безпеки після закінчення роботи.&nbsp; <br>5.1. Погасити спиртівку спеціальним ковпачком, не задувати полум'я спиртівки ротом, а також не гасити його пальцями.<br>5.2. Привести до ладу робоче місце, здати усе устаткування, прилади, реактиви вчителеві або лаборантові, відпрацьовані водні розчини злити в скляну судину місткістю не менше 3 літрів.&nbsp; <br>5.3. Провітрити приміщення і ретельно вимити руки з милом.<br><br>Щоб ретельно запом`ятати&nbsp; правила техніки безпеки, ви можете вивчити цей вірш:<br>Чтобы не подвергать свою жизнь опасности,<br>Надо знать технику безопасности:<br>Делаешь только то, что положено,<br>И при этом очень осторожно.<br>Сначала задачу реши теоретически,<br>Затем выполняй ее практически.<br>В химической лаборатории нельзя никогда<br>Голыми руками брать вещества.<br>Насыпаешь (наливаешь) вещества аккуратно,<br>Не высыпаешь (не выливаешь) вещества обратно.<br>С химическими веществами будь скупым - <br>Их количеством пользуйся небольшим.<br>Опыты делаешь тщательно<br>Над столом (лотком) обязательно.<br>Нельзя вдыхать пары и газы,<br>Если ты без противогаза.<br>Вещества в лаборатории на вкус не изучаются –<br>Это строго-настрого запрещается.<br>Нельзя смешивать или сливать<br>Все химические вещества подряд.<br>С едкими веществами (кислоты, щелочи) работать можно,<br>Но крайне осторожно.<br>Если кислоты или щелочи на тебя попадают,<br>Их большим количеством воды немедленно смывают.<br>Кислоту в воду добавляют –<br>Только так кислоту разбавляют.<br>Если жидкость воспламеняется легко,<br>Работаешь с ней от огня далеко.<br>С приборами нагревательными<br>Работай очень внимательно.<br>На рабочем месте – порядок и чистота,<br>Правило это выполняешь всегда.<br>О.В. Ильина<br>вчитель хімії (Москва)<br><br>'''''Контролюючий блок №1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Які первинні засоби пожежогасіння повинні бути у кабінеті хімії?<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що треба зробити, якщо ви випадково розлили розчин або розсипали твердий реактив?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Якщо в роботі устаткування ви виявили деякі неполадки, чи можна спробувати усунути несправність самостійно?<br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Розкажіть які будуть ваші дії у випадку, якщо розбився лабораторний посуд?<br>5.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Перелікуйте, що потрібно зробити після закінчення роботи?<br><br>'''''Частина 2.'''''<br>'''''Будова полум’я.&nbsp;'''''<br>Проведемо невеликий експеримент, за допомогою якого вивчимо будову полум'я.<br>Запаліть свічку і уважно розгляньте полум'я. Ви помітите, що воно неоднорідне за кольором. Полум'я має три зони. Темна зона 1 знаходиться в нижній частині полум'я. Це найхолодніша зона в порівнянні з іншими. Темну зону оздоблює найяскравіша частина полум'я 2. Температура тут вище, ніж в темній зоні, але найбільш висока температура - у верхній частині полум'я 3.<br>[[Image:him7_3_4.jpg]]<br>''Малюнок 5.&nbsp;&nbsp; Будова полум’я. ''<br><br>Щоб переконатися, що різні зони полум'я мають різну температуру, можна провести такий досвід. Помістіть лучинку (або сірник) в полум'я так, щоб вона перетинала всі три зони. Ви побачите, що лучинка сильніше обвуглилася там, де вона потрапила в зони 2 і 3. Значить, полум'я там більш гаряче. <br>Виникає питання: чи буде полум'я спиртівки або сухого пального мати таку ж будову, як і полум'я свічки? Відповіддю на це питання можуть бути два припущення - гіпотези: 1) будова полум'я буде таким же, як і полум'я свічки, тому що в його основі лежить один і той же процес горіння, 2) будова полум'я буде різним, тому що воно виникає в результаті горіння різних речовин. Для того щоб підтвердити або спростувати ту чи іншу гіпотезу, звернемося до експерименту - проведемо досвід.<br>Досліджуємо за допомогою сірника або лучинки будова полум'я спиртівки (з пристроєм цього нагрівального приладу ви познайомитеся при виконанні практичної роботи) і сухого пального.<br>[[Image:him7_3_5.jpg]]<br>''Малюнок 6.&nbsp; Дослід за допомогою сірника''  
+
{{#ev:youtube|3o4cU6k8qZA}}
 +
<br><br>4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.&nbsp;&nbsp; <br>4.1. При розливі водного розчину кислоти або лугу, а також при розсипі твердих реактивів негайно повідомити про це вчителеві або лаборантові. Не прибирати самостійно будь-які речовини.&nbsp; <br>4.2. При розливі легкозаймистих рідин або органічних речовин негайно погасити відкритий вогонь спиртівки і повідомити про це вчителеві або лаборантові.<br>4.3. При розливі легкозаймистої рідини і її займанні негайно повідомити про це вчителеві і по його вказівці покинути приміщення.&nbsp; <br>4.4. У випадку, якщо розбився лабораторний посуд, не збирати її осколки незахищеними руками, а використовувати для цієї мети щітку і совок.<br>4.5. При здобутті травми повідомити про це вчителеві, який має негайно надати першу допомогу потерпілому і повідомити адміністрації установи.&nbsp;&nbsp; <br>5. Вимоги безпеки після закінчення роботи.&nbsp; <br>5.1. Погасити спиртівку спеціальним ковпачком, не задувати полум'я спиртівки ротом, а також не гасити його пальцями.<br>5.2. Привести до ладу робоче місце, здати усе устаткування, прилади, реактиви вчителеві або лаборантові, відпрацьовані водні розчини злити в скляну судину місткістю не менше 3 літрів.&nbsp; <br>5.3. Провітрити приміщення і ретельно вимити руки з милом.<br><br>Щоб ретельно запом`ятати&nbsp; правила техніки безпеки, ви можете вивчити цей вірш:<br>Чтобы не подвергать свою жизнь опасности,<br>Надо знать технику безопасности:<br>Делаешь только то, что положено,<br>И при этом очень осторожно.<br>Сначала задачу реши теоретически,<br>Затем выполняй ее практически.<br>В химической лаборатории нельзя никогда<br>Голыми руками брать вещества.<br>Насыпаешь (наливаешь) вещества аккуратно,<br>Не высыпаешь (не выливаешь) вещества обратно.<br>С химическими веществами будь скупым - <br>Их количеством пользуйся небольшим.<br>Опыты делаешь тщательно<br>Над столом (лотком) обязательно.<br>Нельзя вдыхать пары и газы,<br>Если ты без противогаза.<br>Вещества в лаборатории на вкус не изучаются –<br>Это строго-настрого запрещается.<br>Нельзя смешивать или сливать<br>Все химические вещества подряд.<br>С едкими веществами (кислоты, щелочи) работать можно,<br>Но крайне осторожно.<br>Если кислоты или щелочи на тебя попадают,<br>Их большим количеством воды немедленно смывают.<br>Кислоту в воду добавляют –<br>Только так кислоту разбавляют.<br>Если жидкость воспламеняется легко,<br>Работаешь с ней от огня далеко.<br>С приборами нагревательными<br>Работай очень внимательно.<br>На рабочем месте – порядок и чистота,<br>Правило это выполняешь всегда.<br>О.В. Ильина<br>вчитель хімії (Москва)<br><br>'''''Контролюючий блок №1'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Які первинні засоби пожежогасіння повинні бути у кабінеті хімії?<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Що треба зробити, якщо ви випадково розлили розчин або розсипали твердий реактив?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Якщо в роботі устаткування ви виявили деякі неполадки, чи можна спробувати усунути несправність самостійно?<br>4.&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Розкажіть які будуть ваші дії у випадку, якщо розбився лабораторний посуд?<br>5.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Перелікуйте, що потрібно зробити після закінчення роботи?<br><br>'''''Частина 2.'''''<br>'''''Будова полум’я.&nbsp;'''''<br>Проведемо невеликий експеримент, за допомогою якого вивчимо будову полум'я.<br>Запаліть свічку і уважно розгляньте полум'я. Ви помітите, що воно неоднорідне за кольором. Полум'я має три зони. Темна зона 1 знаходиться в нижній частині полум'я. Це найхолодніша зона в порівнянні з іншими. Темну зону оздоблює найяскравіша частина полум'я 2. Температура тут вище, ніж в темній зоні, але найбільш висока температура - у верхній частині полум'я 3.<br>[[Image:Him7 3 4.jpg]]<br>''Малюнок 5.&nbsp;&nbsp; Будова полум’я. ''<br><br>Щоб переконатися, що різні зони полум'я мають різну температуру, можна провести такий досвід. Помістіть лучинку (або сірник) в полум'я так, щоб вона перетинала всі три зони. Ви побачите, що лучинка сильніше обвуглилася там, де вона потрапила в зони 2 і 3. Значить, полум'я там більш гаряче. <br>Виникає питання: чи буде полум'я спиртівки або сухого пального мати таку ж будову, як і полум'я свічки? Відповіддю на це питання можуть бути два припущення - гіпотези: 1) будова полум'я буде таким же, як і полум'я свічки, тому що в його основі лежить один і той же процес горіння, 2) будова полум'я буде різним, тому що воно виникає в результаті горіння різних речовин. Для того щоб підтвердити або спростувати ту чи іншу гіпотезу, звернемося до експерименту - проведемо досвід.<br>Досліджуємо за допомогою сірника або лучинки будова полум'я спиртівки (з пристроєм цього нагрівального приладу ви познайомитеся при виконанні практичної роботи) і сухого пального.<br>[[Image:Him7 3 5.jpg]]<br>''Малюнок 6.&nbsp; Дослід за допомогою сірника''  
<br>Незважаючи на те, що язички полум'я в кожному випадку відрізняються формою, розмірами і навіть забарвленням, всі вони мають однакову будову - ті ж три зони: внутрішню темну (найхолоднішу), середню світиться (Гарячу) і зовнішню безбарвну (найгарячішу).<br>Отже, висновком з проведеного експерименту може бути твердження про те, що будова будь-якого полум'я однаково. Практичне значення цього висновку полягає в наступному: для того щоб нагріти в полум'ї який-небудь предмет, його треба вносити в саму гарячу, тобто у верхню, частина полум'я.<br>Фарбування полум'я солями калію і натрію:  
<br>Незважаючи на те, що язички полум'я в кожному випадку відрізняються формою, розмірами і навіть забарвленням, всі вони мають однакову будову - ті ж три зони: внутрішню темну (найхолоднішу), середню світиться (Гарячу) і зовнішню безбарвну (найгарячішу).<br>Отже, висновком з проведеного експерименту може бути твердження про те, що будова будь-якого полум'я однаково. Практичне значення цього висновку полягає в наступному: для того щоб нагріти в полум'ї який-небудь предмет, його треба вносити в саму гарячу, тобто у верхню, частина полум'я.<br>Фарбування полум'я солями калію і натрію:  
-
<br>http://www.youtube.com/watch?v=NcZDCb6nQys <br>'''''<br>Контролюючий блок №2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яку будову має полум'я?<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Що ви можете сказати про будову полум'я: однорідно воно?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Який висновок про температуру в різних зонах полум'я можна зробити?<br><br>'''''Список джерел:'''''<br>1. Ахметов Н.С. "Загальна та неорганічна хімія" М.: Вища школа, 2001<br>2. О. С. Габрієлян, І. Г. Остроумов, А. К. Ахлебінін Старт у хімію&nbsp; 2006<br>3. Механізми реакцій в органічній хімії. Сайкс П. 2001<br>4. Основні закони хімії. У 2 томах. Дікерсон Р., Грей Г., Хейт Дж. 2004<br>Урок на тему: "Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті." Підготувала вчитель хімії Новошева Валентина Семенівна.&nbsp; м. Ужгород<br>  
+
{{#ev:youtube|NcZDCb6nQys}}
 +
<br>'''''<br>Контролюючий блок №2'''''<br>1.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Яку будову має полум'я?<br>2.&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;Що ви можете сказати про будову полум'я: однорідно воно?<br>3.&nbsp;&nbsp;&nbsp; Який висновок про температуру в різних зонах полум'я можна зробити?<br><br>'''''Список джерел:'''''<br>1. Ахметов Н.С. "Загальна та неорганічна хімія" М.: Вища школа, 2001<br>2. О. С. Габрієлян, І. Г. Остроумов, А. К. Ахлебінін Старт у хімію&nbsp; 2006<br>3. Механізми реакцій в органічній хімії. Сайкс П. 2001<br>4. Основні закони хімії. У 2 томах. Дікерсон Р., Грей Г., Хейт Дж. 2004<br>Урок на тему: "Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті." Підготувала вчитель хімії Новошева Валентина Семенівна.&nbsp; м. Ужгород<br>  
''Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.''<br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  
''Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.''<br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].  

Версия 19:09, 29 октября 2010

Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 7 клас. Повні уроки>>Хімія: Практичні роботи: 1. Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті. Прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами; будова полум’я. Повні уроки


Мета уроку:
1.    Ознайомити учнів з правилами техніки безпеки;
2.    Розказати та показати на прикладі дослідів – як вірно користуватися лабораторним посудом, а також хімічним приладдям;
3.    Перевірити за допомогою контролюючих питань наскільки вірно учні запам’ятали  усі правила безпеки
4.    Закріпити на практиці прийоми поводження з лабораторним посудом, штативом і нагрівними приладами.
Хід уроку:

Частина 1.
Інструктаж по техніці безпеки при проведенні лабораторних дослідів і практичних занять по хімії.
1. Загальні вимоги безпеки.  
1.1. Учні повинні дотримувати правила поведінки у класі хімії. 
1.2. Кабінет хімії має бути оснащений медичною аптечкою з набором необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів.
1.3. Учні зобов'язані дотримувати правила техніки пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння. Кабінет хімії має бути оснащений первинними засобами пожежогасіння: двома вогнегасниками, ящиком з піском і двома накидками з вогнезахисної тканини.
Him7 3 1 1.jpg  Him7 3 1 2.jpg
Малюнок 1.  Первинні засоби пожежогасіння

1.4. Про кожен нещасний випадок потерпілий або очевидець нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити вчителя (викладачеві). При несправності устаткування, пристосувань і інструменту припинити роботу і повідомити про це вчителеві (викладачеві).
1.5. В процесі роботи учні повинні дотримувати порядку проведення лабораторних дослідів і практичних занять, правила особистої гігієни, тримати у чистоті робоче місце. 
Будь ласка передивиться це відео


Розкажіть, чи усе ви зрозуміли и чи так будете поводитися у класі хімії?

2. Вимоги безпеки перед початком роботи.  
2.1. Вивчити вміст і порядок проведення лабораторного досвіду або практичного заняття, а також безпечні прийоми його виконання. 
2.2. При проведенні роботи, пов'язаної з нагріванням рідин до температури кипіння, використанням роз'їдаючих розчинів, підготувати захисні окуляри.
2.3. Підготувати до роботи робоче місце, прибрати все зайве, прибрати з проходів портфелі і сумки. 
2.4. Перевірити справність устаткування, приладів, цілісність лабораторного посуду.
Him7 3 2.jpg
Малюнок 2. Лабораторний посуд

3. Вимоги безпеки під час роботи.
3.1. Дотримуватися усіх вказівок вчителя по безпечному поводженню з реактивами і розчинами, порядку виконання роботи. 
3.2. Підготовлений до роботи прилад, установку показати вчителеві або лаборантові. 
3.3. Забороняється самостійно проводити будь-які досліди, не передбачені даною роботою.
3.4. Забороняється виносити з кабінету і вносити до нього будь-які речовини без дозволу вчителя.
3.5. Постійно підтримувати порядок на робочому місці, про всі розливи розчинів, а також про розсипані тверді реактиви негайно повідомити вчителя або лаборанта. Самостійно прибирати будь-які хімічні реактиви забороняється.
3.6. Про всі неполадки в роботі устаткування необхідно повідомляти вчителя або лаборанта, усувати самостійно несправності забороняється. 
3.7. Перед проведенням роботи з нагріванням рідини, використанням їдких розчинів надіти захисні окуляри. Не залишати без нагляду працюючі нагрівальні прилади.
Файл:Him7 3 3.gif
Малюнок 3.  Набір деталей до установки для перегонки речовин.


3.8. Для нагрівання рідин використовувати лише тонкостінні судини, наповнені рідиною не більше ніж на третину. В процесі нагрівання не направляти шийку судин на себе і на своїх товаришів, не нахилятися над судинами і не заглядати в них.
3.9. Забороняється пробувати будь-які розчини і реактиви на смак, а також приймати їжу і напої в кабінеті хімії.
До вашої уваги випуск «Ералаш»




4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.  
4.1. При розливі водного розчину кислоти або лугу, а також при розсипі твердих реактивів негайно повідомити про це вчителеві або лаборантові. Не прибирати самостійно будь-які речовини. 
4.2. При розливі легкозаймистих рідин або органічних речовин негайно погасити відкритий вогонь спиртівки і повідомити про це вчителеві або лаборантові.
4.3. При розливі легкозаймистої рідини і її займанні негайно повідомити про це вчителеві і по його вказівці покинути приміщення. 
4.4. У випадку, якщо розбився лабораторний посуд, не збирати її осколки незахищеними руками, а використовувати для цієї мети щітку і совок.
4.5. При здобутті травми повідомити про це вчителеві, який має негайно надати першу допомогу потерпілому і повідомити адміністрації установи.  
5. Вимоги безпеки після закінчення роботи. 
5.1. Погасити спиртівку спеціальним ковпачком, не задувати полум'я спиртівки ротом, а також не гасити його пальцями.
5.2. Привести до ладу робоче місце, здати усе устаткування, прилади, реактиви вчителеві або лаборантові, відпрацьовані водні розчини злити в скляну судину місткістю не менше 3 літрів. 
5.3. Провітрити приміщення і ретельно вимити руки з милом.

Щоб ретельно запом`ятати  правила техніки безпеки, ви можете вивчити цей вірш:
Чтобы не подвергать свою жизнь опасности,
Надо знать технику безопасности:
Делаешь только то, что положено,
И при этом очень осторожно.
Сначала задачу реши теоретически,
Затем выполняй ее практически.
В химической лаборатории нельзя никогда
Голыми руками брать вещества.
Насыпаешь (наливаешь) вещества аккуратно,
Не высыпаешь (не выливаешь) вещества обратно.
С химическими веществами будь скупым -
Их количеством пользуйся небольшим.
Опыты делаешь тщательно
Над столом (лотком) обязательно.
Нельзя вдыхать пары и газы,
Если ты без противогаза.
Вещества в лаборатории на вкус не изучаются –
Это строго-настрого запрещается.
Нельзя смешивать или сливать
Все химические вещества подряд.
С едкими веществами (кислоты, щелочи) работать можно,
Но крайне осторожно.
Если кислоты или щелочи на тебя попадают,
Их большим количеством воды немедленно смывают.
Кислоту в воду добавляют –
Только так кислоту разбавляют.
Если жидкость воспламеняется легко,
Работаешь с ней от огня далеко.
С приборами нагревательными
Работай очень внимательно.
На рабочем месте – порядок и чистота,
Правило это выполняешь всегда.
О.В. Ильина
вчитель хімії (Москва)

Контролюючий блок №1
1.    Які первинні засоби пожежогасіння повинні бути у кабінеті хімії?
2.    Що треба зробити, якщо ви випадково розлили розчин або розсипали твердий реактив?
3.    Якщо в роботі устаткування ви виявили деякі неполадки, чи можна спробувати усунути несправність самостійно?
4.     Розкажіть які будуть ваші дії у випадку, якщо розбився лабораторний посуд?
5.    Перелікуйте, що потрібно зробити після закінчення роботи?

Частина 2.
Будова полум’я. 
Проведемо невеликий експеримент, за допомогою якого вивчимо будову полум'я.
Запаліть свічку і уважно розгляньте полум'я. Ви помітите, що воно неоднорідне за кольором. Полум'я має три зони. Темна зона 1 знаходиться в нижній частині полум'я. Це найхолодніша зона в порівнянні з іншими. Темну зону оздоблює найяскравіша частина полум'я 2. Температура тут вище, ніж в темній зоні, але найбільш висока температура - у верхній частині полум'я 3.
Him7 3 4.jpg
Малюнок 5.   Будова полум’я.

Щоб переконатися, що різні зони полум'я мають різну температуру, можна провести такий досвід. Помістіть лучинку (або сірник) в полум'я так, щоб вона перетинала всі три зони. Ви побачите, що лучинка сильніше обвуглилася там, де вона потрапила в зони 2 і 3. Значить, полум'я там більш гаряче.
Виникає питання: чи буде полум'я спиртівки або сухого пального мати таку ж будову, як і полум'я свічки? Відповіддю на це питання можуть бути два припущення - гіпотези: 1) будова полум'я буде таким же, як і полум'я свічки, тому що в його основі лежить один і той же процес горіння, 2) будова полум'я буде різним, тому що воно виникає в результаті горіння різних речовин. Для того щоб підтвердити або спростувати ту чи іншу гіпотезу, звернемося до експерименту - проведемо досвід.
Досліджуємо за допомогою сірника або лучинки будова полум'я спиртівки (з пристроєм цього нагрівального приладу ви познайомитеся при виконанні практичної роботи) і сухого пального.
Him7 3 5.jpg
Малюнок 6.  Дослід за допомогою сірника


Незважаючи на те, що язички полум'я в кожному випадку відрізняються формою, розмірами і навіть забарвленням, всі вони мають однакову будову - ті ж три зони: внутрішню темну (найхолоднішу), середню світиться (Гарячу) і зовнішню безбарвну (найгарячішу).
Отже, висновком з проведеного експерименту може бути твердження про те, що будова будь-якого полум'я однаково. Практичне значення цього висновку полягає в наступному: для того щоб нагріти в полум'ї який-небудь предмет, його треба вносити в саму гарячу, тобто у верхню, частина полум'я.
Фарбування полум'я солями калію і натрію:




Контролюючий блок №2

1.    Яку будову має полум'я?
2.     Що ви можете сказати про будову полум'я: однорідно воно?
3.    Який висновок про температуру в різних зонах полум'я можна зробити?

Список джерел:
1. Ахметов Н.С. "Загальна та неорганічна хімія" М.: Вища школа, 2001
2. О. С. Габрієлян, І. Г. Остроумов, А. К. Ахлебінін Старт у хімію  2006
3. Механізми реакцій в органічній хімії. Сайкс П. 2001
4. Основні закони хімії. У 2 томах. Дікерсон Р., Грей Г., Хейт Дж. 2004
Урок на тему: "Правила техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті." Підготувала вчитель хімії Новошева Валентина Семенівна.  м. Ужгород

Відредаговано та надіслано Горбатко С. М.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Хімія > Хімія 7 клас